126

Sprawa jest znana od wielu lat i pierwszych modeli. Rozwiązaniem są modele że złączem na taśmie.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

127 Ostatnio edytowany przez Pin (2026-06-21 15:23:30)

Zauważyłem pewien problem z nową wersją interface'u, mianowicie objawia się on w momencie gry do nowej wersji IDE plus podłączamy przelotkę IDE 2.5 -> Compact Flash. Na nowej wersji interface'u przy próbie zainicjowania karty wszystko przebiega prawidłowo niby, ale w momencie zapisu tablicy partycji wyskakuje ponownie komunikat o konieczności zainicjowania karty i tak w kółko. Natomiast ta sama operacja przeprowadzona na dokładnie tej samej przelotce i wersji IDE Plus "D" przebiega prawidłowo. Próbowałem też zainicjować kartę w wersji "D" i jest ok, ale po przeniesieniu do wersji "M" dupa - nie widać partycji.... no i wracam z tą przelotką do "D" i tablica partycji na karcie normalnie jest.

Dla odmiany problem nie występuje w przypadku dysków "mechanicznych".

Czy jest to kwestia do rozwiązania na etapie firmware'u?

Czy ktokolwiek z szanownych właścicieli wersji "M" zderzył się z podobną przypadłością?

Kontakt: pin@usdk.pl

128

Ja jeszcze nie zdążyłem użyć z CF, choć tak planuję docelowo.

Moje skany czasopism i książek z epoki: https://chomikuj.pl/uicr0Bee ; https://archive.org/details/@uicr0bee
Potrzebujesz dyskietki? Proszę: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887
<-- Kontakt prywatny proszę przez "E-mail", a nie "PW".

129

Spróbuj z inną kartą. Caly czas używam CF i nie miałem takich problemów.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

130

to daj znać jak to na twoim sprzęcie wygląda.

Kontakt: pin@usdk.pl

131

A jak ma wyglądać? Normalnie. Uruchamiam FDISK, wyszukuje dyski, otwieram, "Disk requires initialization. Proceed", OK, "FAT will be destroyed", OK, "Initialize Disk, FAT (MB):, APT(MB):, OK, "Disk Layout Summary", Save, "Write to disk: Are you sure?", OK, Ustawianie partycji, "Write to disk?", OK, "Are you sure?", OK  - i gotowe.
Miałem zamiar wkleić zdjęcia, ale "The selected file was too large to upload", dlatego opisowo.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

132 Ostatnio edytowany przez Pin (2026-06-21 18:46:56)

Spokojnie, wiem jak posługiwać się programem fdisk świadomie. Pytam, bo są rozbieżności pomiędzy wersją D a M. Sprawdzę na innej karcie teraz.

Ok - wersja M ma alergie na kartę Transcend CF133 8GB.

Kontakt: pin@usdk.pl

133

Karty CF to zło, nigdy nie wiadomo, która strzeli focha.

KMK
? HEX$(6670358)

134

Ale przynajmniej nie szumią i nie muszą się rozkręcać przy starcie.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

135 Ostatnio edytowany przez drac030 (2026-06-21 20:30:39)

No, tak, wprawdzie nie działa, ale przynajmniej przy tym nie szumi :)))

Podobny cyrk, jaki się cały czas odstawia z kartami CF, był w latach 90 grany z dyskami ATA-1 i ATA-2: też trzeba było robić listy, który działa, a który nie. Na szczęście od ATA-3 (rok 1997/8) cyrk się skończył.

Taką listę nawet mamy do tej pory w Atariki w haśle http://atariki.krap.pl/index.php/KMK/J%C5%BB_IDE - gdyby ktoś się nią chciał przejąć, od razu napiszę, że ona nie dotyczy IDE Plusa: większość dysków tam wymienionych to ATA-1 albo ATA-2, wobec tego raczej z IDE Plusem, który wymaga ATA-3, prawdopodobnie nie zadziałają (im mniejsza pojemność tym prawdopodobieństwo niedziałania większe, np. wylistowana tam Toshiba jest spoko).

Kluczowa jest dostępność trybu LBA, jeśli KMKDIAG podaje tylko pojemność CHS, to mogiła. W przeciwnym razie można liczyć na sukces.

KMK
? HEX$(6670358)

136 Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2026-06-21 22:59:32)

Pin napisał/a:

Ok - wersja M ma alergie na kartę Transcend CF133 8GB.

Kingston 4GB ("z kwiatkiem") - fdisk 4.85 z SDX 4.50 zrobił co trzeba bez problemów.
Wcześniej uaktualniłem BIOS do 2.1

Moje skany czasopism i książek z epoki: https://chomikuj.pl/uicr0Bee ; https://archive.org/details/@uicr0bee
Potrzebujesz dyskietki? Proszę: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887
<-- Kontakt prywatny proszę przez "E-mail", a nie "PW".

137

Warto by jednak było ustalić, dlaczego karta działa z interfejsem w wersji D, a z M nie. Zakładam, że w obu jest ten sam BIOS. Pin, co pokazuje KMKDIAG?

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

138

Też tak mam z jedną kartą CF; przy każdym przygotowaniu wszystko wygląda dobrze, a potem okazuje się, że nie ma na niej żadnych partycji i fdisk pokazuje, że kartę trzeba dopiero skonfigurować. Na drugiej karcie wszystko poszło bez problemów, chociaż wolałbym akurat używać tę pierwszą, bo jest mniejsza.

139 Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2026-06-22 07:31:09)

To można by od razu pisać modele i pojemności kart :)

Moje skany czasopism i książek z epoki: https://chomikuj.pl/uicr0Bee ; https://archive.org/details/@uicr0bee
Potrzebujesz dyskietki? Proszę: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887
<-- Kontakt prywatny proszę przez "E-mail", a nie "PW".

140

Simius napisał/a:

Warto by jednak było ustalić, dlaczego karta działa z interfejsem w wersji D, a z M nie. Zakładam, że w obu jest ten sam BIOS. Pin, co pokazuje KMKDIAG?

Sprawdzę to dokładnie w domu - ale pamiętam tyle w tym momencie, że interface "D" ma bios w wersji 1.9, a "M" w 2.1

Kontakt: pin@usdk.pl

141 Ostatnio edytowany przez Pin (2026-06-22 11:41:49)

Podniosę bios w "D" do 2.1 i sprawdzę tę dziwną kartę może.

Kontakt: pin@usdk.pl

142

Ciekawostka, karta CF Sandisk Extreme III 2GB też gubi wszystkie partycje po wyjściu/wejściu do fisk lub restarcie.

Moje skany czasopism i książek z epoki: https://chomikuj.pl/uicr0Bee ; https://archive.org/details/@uicr0bee
Potrzebujesz dyskietki? Proszę: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887
<-- Kontakt prywatny proszę przez "E-mail", a nie "PW".