101

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciekawy interfejs. Szczególnie zaciekawił mnie użyty mikroprocesor, z obsługą USB Host "z pudełka".

102

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lopez napisał/a:

I poza konkursem, czy da się jakoś do tej płyty podłączyć klawiaturę bezprzewodową?

x_angel napisał/a:

W wątku o ITX:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 60&p=9
kolega Dalton opisuje, że zrobił interfejs USB:
https://ecom.software/nowoczesna-wersja … -z-budowy/

Więcej o interfejsie pisałem tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15988
Miałem w planach wykonanie mniejszej wersji, ale jakoś tak wyszło, że się zająłem innymi rzeczami... Teraz przywołanie przez x_angela zmotywowało mnie do nagrania filmiku prezentującego interfejs:

https://youtu.be/Wr3A61z0Pnw

EDIT: A projekt x_angela to jedna z dwóch najfajniejszych rzeczy, jakie w życiu zlutowałem. Poza cyfrową elektroniką bawię się w audio, więc konkurencja w "fajności" jest spora ;) Płyta odpaliła przy pierwszej próbie, a największą trudnością było wylutowanie części z oryginalnej płyty Atari. Z dostępnością "drobnicy" zero problemu. Wcześniej rozważałem 1088XEL, ale nie zdecydowałem się ze względu na koszty i zbędne dla mnie rozszerzenia.

103

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam tylko taki zabawkowy oscyloskop: https://abc-rc.pl/product-pol-12040-Osc … zycia.html

OK, to tak zrobię, zacznę od kompletu RAMów. W najgorszym przypadku mogę powyciągać wszystkie układy i sprawdzić je w Atari Mini ITX. Płyta pozostała mi z czasu, gdy budowałem tę wersję, ale ostatecznie nic z niej nie wylutowałem. Nie jest to sprawa życia i śmierci, ale gdyby udało się reanimować płytę, to czeka już na nią wyczyszczona obudowa :)

104

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, na przestrzał też. Przy następnym podejściu wymienię wszystkie kości pamięci.

105

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z nogami układu, ale wyrywkowo, ze 4 czy 5 pinów, nie wszystkie 40.

Ścieżki przy pamięciach sprawdzałem pewnie z 20 razy po tym, jak uwaliłem ;)

106

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej,

wzięło mnie dziś na lutowanie - chciałem wskrzesić jedną z posiadanych płyt od Atari 65XE.

Przed moimi działaniami, po podłączeniu zasilania i monitora, na ekranie było widać "szumy" (załącznik). Pamięci 1-bitowe, siedem z nich to MT4264-12. Jedna była najprawdopodobniej wcześniej wymieniana, bo różni się obudową. Nie pamiętam marki. GTIA, jako jedyny z układów, jest na podstawce i ewidentnie ktoś przy nim dłubał - luty wyglądają inaczej, a niektóre punkty lutownicze wyglądają wręcz na wypalone. Wyrywkowo sprawdziłem miernikiem ścieżki od nich odchodzące i wyszło, że jednak wszystko z nimi ok.

Dwie kości pamięci grzały się dość mocno, jedna ciut bardziej. Zacząłem od wymiany tej najbardziej grzejącej. Jedną ścieżkę niechcący przerwałem, ale po wlutowaniu podstawki nadrobiłem ją kabelkiem. Wymieniłem też drugą kostkę - właśnie tę "inną". Pod ręką miałem kostki TMS 4165-12NL i takie wstawiłem do podstawek.

Po uruchomieniu nie ma już szumów. Czasami zaraz po włączeniu jest czarny ekran, a czasami nie ma żadnego sygnału. Bywa, że przy braku sygnału po parunastu sekundach pojawia się czarny obraz. Pamięci są zimne. Jedyny cieplejszy układ to BASIC.

Macie może jakieś sugestie, w czym może być problem? Czy wymienić wszystkie pamięci i dopiero potem zająć się resztą?

Hej, udało Ci się zdobyć ten przęłącznik? Jakby co mam jeden wylutowany z czasów, gdy budowałem wersję Atari mini-ITX x-angela . Nie planuję go używać i mogę oddać.

108

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzięki :)

@sqward, a w realnym użytkowaniu widzisz jakąś przewagę tego ergonomicznego układu klawiszy?

109

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Widać nie trafiło na fanów klawiatur mechanicznych :)
W międzyczasie poczytałem, pooglądałem, przekopałem sie przez multum recenzji i zdecydowałem się na samodzielną budowę. Główne dla radochy budowania. Nagrałem relację, może kogoś zainteresuje: https://youtu.be/fMnv1xGUaDk

110

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Spytam na tym forum, bo sporo tu osób, które z niejednego pieca chleb jadły i może pomogą mi w podjęciu jakichś decyzji zakupowych :)

Ale po kolei. Ostatnio sporo słychać o klawiaturach mechanicznych. Choć sam zajmuję się programowaniem, do tego zdarza mi się pisać różne dłusze artykuły i ogólnie dużo czasu spędzam przed komputerem, dotychczas wystarczały mi zestawy myszka+klawiatura za mniej niż 100 zł (np. https://www.x-kom.pl/p/310081-zestaw-kl … ouse.html). Hasło "klawiatura mechaniczna" kojarzyło mi się z świecącym, hałaśliwym, gamingowym gadżetem, podobnie zresztą kojarzyły mi się gamingowe myszki. Do grania używam PS4, więc temat mało mnie interesował. Aż tu pewnego razu kolega z pracy podrzucił mi "do naprawy" swoją ulubioną, gamingową mysz - chodziło o wymianę przerwanego kabla. Kabel wymieniłem i poużywałem myszkę ze dwa dni na próbę. Okazało się, że "nie taki diabeł straszny". Irytujące świecenie można było wyłączyć, natomiast rozdzielczość i poślizg sprawiały, że po tych dwóch dniach miałem problemy z przejściem na poprzednią mychę z taniego zestawu.

Pomyślałem, że skoro myszki tzw. gamingowe są jednak są w porządku, to może klawiatury też? Może to nie jest tylko moda ani chwilowy hype? Zacząłem zgłębiać temat i wiem jeszcze mniej :) A to najróżniejsze przełączniki, ciche, głośne, z klikiem, bez kliku, a to customowe keycapsy, a to różne układy... I tu zwracam się z pytaniami do Was, o wasze doświadczenia. Po pierwsze, czy naprawdę warto? Po drugie, czy macie jakieś sprawdzone modele klawiatur, albo sugestie przełączników, które mogą się sprawdzić w moim przypadku? Wymagania, jakie stawiam: nie ma być przeraźliwie głośno, ale klik musi być wyczuwalny; bezprzewodowość mile widziana; część numeryczna jest zbędna; podświetlenie musowo, ale wystarczy białe; nie musi być niskoprofilowa, ale 35mm do najniższego klawisza to ciut za dużo... Chyba tyle. Dobrze czuję się z lutownicą w ręku i fajnie byłoby złożyć klawiaturę od zera samodzielnie, ale w tym wariancie przeraża koszt (na razie nie trafiłem na żaden projekt, z którym dałoby radę zmieścić się w 200 USD).

111

(46 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Fotografia analogowa (procesy wywoływania), tłumaczenie filmów, elektronika z naciskiem na DIY audio, stare ścieżki lektorskie z VHSów ;)

112

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wielkie dzięki, na moje potrzeby będzie ok.

113

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie musi być identyczny, wystarczy podobny. Jednak nie widzę podobieństwa do tych, które wymieniłeś :) Podejrzewam, że mój opis mógł być nieprecyzyjny. Teraz widzę, że napisałem "na pierwszej stronie artykułu", a miało być "na pierwszym obrazku w artykule". Chodzi mi o cyferki zaznaczone w załączniku.

114

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Wiecie może, czy istnieje font (i jak się nazywa) przypominający indeksy zegarka Atlas Błonie?
Widać go na pierwszej stronie artykułu: https://zegarkiipasja.pl/artykul/749-br … -aplikanta

Kombinuję sobie zegarek na malutkim wyświetlaczu e-ink. W założeniu był to zegarek QR-kodowy (jako geekowski gadżet), ale wprowadziłem też opcję zmiany trybu i wyświetlanie "normalnej" tarczy. Chciałbym odwzorować możliwie wiernie tarczę z takimi indeksami.

P.S. Próbowałem systemów dopasowywania, ale nie dały rady (pewnie za mało znaków).

115

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

Hmm, ale to chyba da się szybko poprawić jakimś hex-edytorem dla potomnych?

Załączam moje aktualne fixy.

116

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, udało się, jednak wykonałem to na wersji "Syn Boga Wiatru (1993)(L.K. Avalon)(PL)[cr Mr. Bacardi]". Chciałbym zrobić to samo na wersji niezcrackowanej, jednak

mono napisał/a:

w różnych krakowanych wersjach nie jest to już takie trywialne bo należałoby dane najpierw rozpakować, zmienić i potem spakować

dokładnie to mnie blokuje. Mógłbym poprosić o podpowiedź, czy istnieją unpackery/packery dla atarowskich plików XEX, ale pod windowsa (ew. linuksa)? Sam nic nie znalazłem, a wersję nieskompresowaną "przerobiłem" edytorem HEX i przetestowałem na emulatorze, co jest bardzo wygodne i na pewno szybsze, niż gdybym wachlował kartą SD i robił to na oryginalnym Atari. Dlatego jeśli to możliwe, całe to rozpakowywanie i pakowanie też chciałbym ogarnąć na PC.

117

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trochę podepnę się pod temat, trochę odpowiem. Co prawda nie dotyczy to Lasermanii, ale analogiczne problemy zauważyłem z grą "Syn Boga Wiatru". Wczytywana przez SIO gra źle. Natomiast x_angel sprawdził, jak się zachowuje wczytana z kartridża i wtedy brzmi dobrze.
(Chętnie bym sobie zapatchował tę jedną grę, bo bardzo ją lubię, ale też nie umiem - spróbuję zgłębić temat w wolnej chwili. Co prawda z kodem maszynowym Atari doświadczenie mam zerowe, jednak opis problemu przedstawiony przez mono powinien okazać się "na chłopski rozum" wystarczający)

Jakiś czas temu naprawiałem jeden z moich magnetofonów i korzystałem ze strony Jera z pozytywnym skutkiem.
Opisałem proces tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14779

119

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Skończyłem tzw. "wersję dla mnie". Wyszedł pająk, którego przykręciłem w obudowie mini ITX w miejsce normalnie przeznaczone dla dysku twardego.
Obsługuję klawiaturę bluetooth oraz pad od PS4 po kablu. Dlaczego tak? Klawiaturę kupiłem specjalnie dla Atari i nie zamierzam jej używać z niczym innym, natomiast pada używam też z PlayStation i chciałem uniknąć ciągłego ponownego parowania raz z Atari, raz z PS4.
Teraz pora na refactoring kodu, szczególnie części odpowiedzialnej za klawiaturę. A potem ruszę wersję miniaturową dla zwykłego Atari.

120

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki :)
Rozlutownica taka: https://allegro.pl/oferta/rozlutownica- … 7008178367

121

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Skrobnąłem artykuł o budowie Atari na płycie mini ITX: https://ecom.software/en/nowoczesna-wer … -z-budowy/
Może moje doświadczenie przyda się kolejnym osobom, które zdecydują się na lutowanie.

122

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nie kupowałem, więc nie wiem, czy są realnie dostępne, ale kiedyś się natknąłem tutaj: http://sklep.matt.com.pl/pl/p/Przyssawk … ow-PSS/176

123

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jeśli Smena jeszcze aktualna i jest to wersja z wajchą do przewijania po pstryknięciu zdjęcia, a nie z pokrętłem, to bym reflektował.

124

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko, rozumiem i też nie zamierzam się spierać. Sam jestem przypadkiem, który dzięki Arduino w ogóle wszedł w podstawy elektroniki i faktycznie do nauki się to nadaje. Gdybym kiedykolwiek zaprojektował jakąś płytkę od A do Z samodzielnie to też inaczej bym śpiewał ;)
Kończę ten arduinowy offtop i wracam do tematu - prototyp numer 2 z obsługą pada od PS4 przez Bluetooth zadziałał. Zaczęło się falstartem, ale winny okazał się dongle Esperanzy, który nie działał w ogóle. Wymieniłem go na jakiś starszy i z nim nie było problemu.

125

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Tu nie chodzi o pogardę, tylko o to, że jak właśnie dalej się zgodziliśmy urządzenie zbudowane w oparciu o moduły jest niezgrabne i duże. Zwróć uwagę, że wszelkie przejściówki i adaptery robi się tak, że są to zwykle bardzo małe urządzenia, które mieszczą się w małym donglu, czy tam w obudowie wtyczki np. DB9. Jeśli planujesz zamknąć to w dużym pudle, to faktycznie użytkownika końcowego nie będzie obchodziło za bardzo co jest w środku. Z tym że może mu się nie spodobać, że będzie miał duże pudło postawione na biurku. Tylko tyle.

Chyba wciąż patrzysz przez pryzmat zdjęcia z pierwszym prototypem opartym o Arduino Uno, które faktycznie jest duże. Ale robiłem np. kilka takich adapterków jak w załączniku, aby joysticki od Atari podłączyć pod USB. W środku, w obudowie siedzi Arduino Pro Micro, który co prawda jest za duży do obudowy DB9, ale trudno też powiedzieć, aby był w "pudle". Ale i tak wyszło na dobre, że nie umieszczałem go na siłę w żadnym donglu, bo bym obsłużył tylko jeden joystick, a tak mogłem dwa :)

Są też takie Arduina: https://store.arduino.cc/arduino-pro-mini
Albo wręcz takie: https://www.wanhunglo.com/2018/beetle-v … i2c-whl-37

Ja niezgrabność rozumiem raczej tak, że nie umieszczę tego złącza DB9 albo USB dokładnie tak, jakbym chciał, albo czasami muszę przeciąć jakąś ścieżkę, bo mi bruździ, że jest tam wyprowadzenie portu itp.

Mq napisał/a:

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie do arduino nie przekonuje i nie lubię go, ale oczywiście oceniam to subiektywnie. Projektując urządzenia wybieram mikrokontrolery z pełnej ich gamy, a arduino narzuca mi konkretne. Do tego wybieram taki mikrokontroler, który ma odpowiednią ilość pamięci dla mnie i mieszczę w nim bez problemu kod - żeby natomiast zrobić to samo w arduino, to trzeba się liczyć ze stratą miejsca w pamięci na bootloader, który nikomu do niczego nie jest potrzebny i inne bzdety, czasem nieoptymalne biblioteki, biblioteki kobyły, z których korzystamy tylko częściowo itd, itp. - ja wolę to wszystko oprogramować samemu i mieć pełną kontrolę nad zasobami mikrokontrolera.

Tu akurat pełna zgoda. W bibliotekach jest bajzel, a co gorsza prowadzi on czasem do konfliktów. Chcę na przykład użyć jakiegoś portu jako wejście, a biblioteka zrobi mi z niego wyjście i już jest klops.

Sikor napisał/a:

O ile pamiętam z Pascala sprzed lat... nastu (więc niewiele) - klawisze w PC są obsługiwane w większości bezproblemowo hordami

Wychodzi na to, że klawiatury są najróżniejsze i niektóre faktycznie mają problem już z dwoma klawiszami wciśniętymi jednocześnie: https://en.wikipedia.org/wiki/Rollover_(key)
Albo tu: https://gaming.stackexchange.com/questi … on-presses

Niestety, nie widziałem nigdzie źródeł oryginalnego AKI, ani xaki, ani DarkAKI, nie wiem więc, jak obsłużone są Start, Select i Option, ale wydaje mi się, że jeśli faktycznie nie da się wcisnąć trzech jednocześnie, to jest to wina konkretnej klawiatury a nie implementacji AKI.