1

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@dely - spoko - lopez przetrenuje i zobaczymy. x_angel wskazał przyczynę. Jeśli kontroler adaptera będzie obsługiwał MWDMA 8bit - to byłoby naprawdę świetnie. To ten 1%...

P.S. Prawdopodobnie ten adapter działa w trybie PIO albo UltraDMA. Jeśli tak, to na 100% działać nie będzie. Osobiście zastanawiam się nad zaprojektowaniem od nowa logiki w taki sposób, aby było możliwe korzystanie z 16bit - wtedy działałaby spora ilość kart CF. Da się to zrobić (tak myślę), ale potrzebuję czasu na przemyślenie tej kwestii. Pisałem o tym z P.Putnikiem i sam stwierdził, że to może się udać.

pozdrawiam

2

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dzięki za te pliki!

No to jak u Ciebie już próbuje startować, a był biały ekran, to ewidentnie gdzieś jest zły styk, przerwa, pęknięta ścieżka , uszkodzona przelotka, itp smile ILLEGAL sugeruje problem raczej z danymi niż adresami. To również może być uszkodzony układ scalony. Miłego i owocnego szukania...

4

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Uuuuuuu - współczuję sad

Pamiętaj, że masz tam sporo dupereli typu transoptor, tranzystory, uff. Sporo pracy przed Tobą. jak pisze _tzok_ najlepiej zacząć od RAM i układów VLSI z procesorem na czele, i sprawdzać je w działającym ST podmieniając wyłącznie po jednej sztuce. A jeśli się faktycznie zdarzyło zwarcie z padem mało ważnego elementu to miałbyś poważny bonus. No i faktycznie jest to poważna wiedza doświadczalna, choć podejrzewam, że i tak za każdym razem po takiej pomyłce padałoby coś innego.


3mam Twoją stronę w tej walce!

5

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Szkody bardzo poważne. Trudno powiedzieć co przeżyje co nie. Z grubsza _tzok_ to opisał.

6

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Stawiam na to, że nie zadziała.

7

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Można by spróbować na karcie 512MB z tymi różnymi wariantami konfiguracji partycji. Najwyżej będą ucinane. Tak czy siak - super by było.

8

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@x_angel poprośmy _tzoka_ aby stworzył jeszcze kilka obrazów dla różnych kart:

16MB - dwie partycje po 8MB
32MB - dwie partycje po 16MB
128MB - dwie partycje po 64MB
256MB - dwie partycje po 128MB
512MB - jedna partycja 256MM i dwie po 128MB

_tzok_ miałbyś czas i chęci zrobić jeszcze kilka obrazów kart do testów? Niekoniecznie takich jak zaproponowałem. Mogą oczywiście być takie jakie uznasz za najlepsze. Może się okazać, że jeszcze są inne karty działające w tym interfejsie.

Z góry dzięki

9

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pewnie ma znaczenie długość kabelka chociaż z pewnością trochę mniejsze. Tu ma znaczenie buforowanie, bądź nie szyny DMA. Mój projekt jest podłączany bezpośrednio do gniazda DMA w Atari, więc linie są maksymalnie krótkie i jakichś problemów nawet na starym STFm nie widziałem. Szeregowe rezystory w liniach nie powinny przeszkadzać.

Ja miałem białe ekrany kiedyś w 520ST, gdy bodajże na GLUE albo MMU (już nie pamiętam który) miałem problem ze stykami w podstawce PLCC. Może GLUE albo MMU po prostu "padł"?

P.S. sypam popiół na głowę - nie patrzyłem na zdjęcia. Założyłem, że ma ST z podstawkami bo tak jak napisałem wyżej...

11

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@_tzok_ dokładnie - jeśli nie ma konkretnych cech Sandiska to będzie prawdopodobnie lipa. W dokumantacji różnych kart widziałem tez takie kwiatki jak obsługa MWDMA od Mode 2 w górę, a interfejs da radę jedynie w Mode 0. Transcend i coś tam jeszcze...Kingston pokazał mi 0 partycji a mam jeszcze inne, których już nie sprawdzałem. Oczywiście w czytniku ta karta normalnie działa.

Gdy już będę rozsyłał interfejsy - możliwe, że da się zrobic grupowy test tego co ktoś u siebie ma. Może jeszcze jakieś inne karty mają 8bit MWDMA oprócz Sandiska?

12

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Mq pozwolę się nie zgodzić smile Moje wszystkie karty działają, a mam ich więcej niż te 4 na zdjęciach. próbowałem z kartami innych producentów z nadzieją na ich zadziałanie, ale efekt jest taki, że wyświetla 0 Partitions i tyle. Bardzo możliwe jednak, że niedziałające karty _tzoka_ i x_angela jednak nie są oryginałami albo są po prostu uszkodzone.

Zmontujesz swój interfejs - sam sprawdzisz wszystkie swoje karty.

Dlatego trochę dla śmiechu napisałem, że jest narzędzie do odróżniania podróbek od oryginałów big_smile

Pozdrawiam

13

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

[dubel]

Wygląda na to, że będziesz zmuszony do sprawdzenia ciągłości wszystkich linii magistral. Sztuka po sztuce. Nawet pojedyncza uszkodzona przelotka może spowodować takie objawy. Jeśli masz czas, bierz schemat, próbnik ciągłości <albo omomierz> i zasuwaj linia po linii zaczynając od linii danych przez adresowe do sterujących. O ile podmieniałeś wszystkie układy to jest najskuteczniejsza choć powolna metoda znalezienia przerwy.

P.s. przelutowaleś wszystkie podstawki i czyściłeś nóżki układów plcc?

15

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Moje wszystkie karty ultra i extreme mają napisy na przedniej krawędzi karty i działają. Ciekawe czy karty nie-ultra Sandisk mogłyby zadziałać? Ktoś ma może takie?

x_angel - napisz jak wygląda ta Twoja niedziałająca karta. Gdzie ma napisy z nr seryjnym?

PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

Dzięki uicr0Bee

16

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zgadza się - Falcon nie ma ACSI. Ma SCSI II

17

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Sikor - spokojnie powinno na TT pójść. Na Falconie pewnie także by poszło. DMA powinno być zgodne we wszystkich modelach - kompatybilność w dół... Tu jest kwestia konstrukcyjna - czy są bufory i jest odporność na zakłócenia czy nie.

18

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to panowie mamy przy okazji sprzęt do wykrywania podrobionych kart Sandisk tongue

19

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W związku z tym, że na starszych ST bez buforów na szynie DMA mimo wszystko potrafią dziać się cuda z pewnością lista będzie weryfikowana pod kątem posiadanego sprzętu o ile nie będzie można zrobić DMAfixa. Zobaczymy. Możliwe, że sprzęt najpierw będę rozsyłał do sprawdzenia a dopiero po sprawdzeniu będzie zakup. Tak byłoby uczciwie. Na mojej wersji interfejsu takie problemy się nie zdarzają ale życie to życie.

Pozdrawiam

20

(145 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Jeśli jest jakaś obawa co do pinu 12 - najlepiej pozostawić po prostu niepodłączony. I tak brak definicji w pliku programu a 74221 ma być nieobecny na PCB. Noga niech "wisi".

pozdr

21

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@x_angel Tak - znalazłem błąd w użyciu sygnału gotowości DMARQ w formułach logicznych co skutkowało urywaniem impulsów zapisu/odczytu karty CF w zależności od różnych "fochów" typu - za długie kabelki, diody do masy, większe kondensatory na zasilaniu, karta 1GB a karta 4GB i tak dalej. P.Putnik tworzył interface w sumie prawidłowo - wziął timingi DMA z dokumentacji ATA i  z tego wszystko wynikało. Zarówno niewłaściwe warunki z DMARQ jak i formowanie impulsów IOWR/IORD w oparciu o uniwibrator. Ciekawe w sumie jest to, że wysnuł on jakieś dziwne wnioski, które w zderzeniu z rzeczywistością okazały się wprowadzać zamieszanie. Np. 180ns długość impulsu z 74221. Skąd i po co? Do teraz nie rozumiem tego. Z wykresów czasowych wynika wprost, że dane ważne MUSZĄ być obecne w czasie narastającego zbocza /ACK ,a dla /DMACK także, więc logiczne się wydało, że /IORD oraz /IOWR powinny być co najwyżej minimalnie krótsze niż /ACK, a nie tak krótkie jak on zaproponował. A wrzutka DMARQ definitywnie "dobiła" projekt. Przerzutnik został wyrzucony z projektu jako całkowicie zbędny.

Teraz wymieniamy się mailami. Generalnie - poprosiłem go o zgody na publikację oraz produkcję interfejsów dla kolegów smile Trochę grzeczności i opowieści też było...

On ma naprawdę dużo różnych "dziwadełek" powymyślanych. Może coś z tego puści w świat? Co do projektu ACSI-CF. Poprosiłem go żeby napisał patcha na TOS aby z tego dysku mógł się system bootować. No żesz - 1,8...1,9 MB na sekundę to powalająca szybkość i grzechem byłoby z tego nie skorzystać.

UWAGA. Lista już jest zamknięta. 15 sztuk zarezerwowane. Możliwe, że w przyszłości jeszcze będą jakieś sztuki. Bardzo proszę o cierpliwość bo o ile Chińczycy szybko takie rzeczy robią to przesyłki od nich koszmarnie wolno idą a na DHL po prostu mnie nie stać.

@artik-wroc jeśli będziesz mógł mi odesłać D19 to super. Będzie taniej o 60 zł. Tak - takie to drogie sad

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)
7. PablozP _ gotowiec 2 szt
8. uicr0Bee - gotowiec 2 szt
9.Yezy - 1 szt. gotowiec
10. dragmar - 1 szt. gotowiec
11. artik-wroc 1 szt. gotowiec (jakby co, to złącza męskie i żeńskie dostarczę)
12. marpla - 1szt. gotowiec

Pozdrawiam

22

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Przeprojektowałem dwie wersje prostą i kątową. Znalazłem coś w miarę sensownego na obudowy. PCB właśnie zamówiłem i Chiny zabiorą się za nie raz-dwa smile Tak jak pisałem - kątowych będzie 5 sztuk. Prostych 15. Muszę jeszcze dokupić sporo elementów. Niektóre także w Chinach niestety. Generalnie powinno wszystko zagrać smile

W kątowym interfejsie wtyk będzie z jednej strony obudowy a gniazdo z drugiej. Nie tak jak w tym MACowym z postu BartoszaP.

Znaleziona przeze mnie obudowa ma szerokość ok 60mm. Kombinowałem jak mogłem ale niestety bardzo delikatnie zasłania gniazdo Flopa zewnętrznego sad Tam jest bardzo ciasno. Jeżeli ktoś nie używa zewnętrznej stacji to będzie pasowało. Jeśli nie - dam krótki kabelek z wtykiem do DMA bo inaczej się tego nie ogarnie w tym miejscu. Interfejs prosty jest nieprzelotowy. Interfejs kątowy będzie zasłaniał gniazdo FDD i nic na to już nie poradzę.

Poprawka. Jeszcze raz sprawdziłem z wydrukami i interfejs w tej obudowie powinien na styk wejść pomiędzy gniazda FDD a RS. Jeśli mimo wszystko się nie wpasuje, to wtedy dopiero będą kombinacje.

23

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to złapałem ideę. Właśnie myślę jak to poprawnie ogarnąć.

Takie cóś jak na foto nie wiem jak mogłoby służyć, hmm. Myslę aby z jednej strony pcb dać wtyk DB19M a z drugiej strony gniazdo DB19F tak aby interface "wisiał" równolegle na szynie DMA. Nie będę się "bawił" z cięciem gniazd DB25 choć jak kto zechce to i tak sobie zrobi smile

Przelotowość interfejsu po to gdybyś chciał jeszcze np. Ultrasatana podłączyć. Albo inne urządzenie ACSI.

Tak - jedno urządzenie zajmuje ACSI ID4...ID7. Tak P.Putnik wymyślił i oprogramował. Taki koszt względnej prostoty sprzętu. Całe komputery Atari masz zaprojektowane w ten sposób :-D "power without price and neccesary elements"

Pozdrawiam
tOri

24

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@uicr0Bee

1. Niestety - nie. Nie ma dostępnych takich wtyków.Wiem o co Ci chodzi. Byłaby oszczędność ok 6cm i lutowanie dodatkowych kabelków. Ktoś może w przyszłości zrobi coś takiego.

DAŁEŚ MI DO MYŚLENIA... TO MOŻE SIĘ UDAĆ! Trzeba by trochę sztuczek zastosować...teraz mi koncepcja z obudową poleciała smile Poszukam czegoś innego. Jednak cena wtedy wzrasta do 180zł a ilość byłaby ograniczona do 5 sztuk! A to ze względu na niemożliwe już do dostania żeńskie złącza DB19 bo interfejs byłby wtedy przelotowy. Mógłby być nieprzelotowy i wtedy cena wzrasta do 150 złotych.

2. Według Pere Putnika to jest możliwe tyle, że transfer na drugiej karcie byłby na poziomie 350KB/s. Pracowałaby w zupełnie innym trybie co w sumie mija się z celem w tak szybkim interfejsie.

Należy pamiętać o kilku sprawach.

P.Putnik zbudował i oprogramował ten interfejs w ramach eksperymentu. Chciał zbadać jak rzeczywiście jest szybki port DMA w Atari ST. Nie wbudował mechanizmu numerowania urządzenia więc ten interfejs "okupuje" numery ACSI od 4 do 7, czyli oprócz ACSICF możesz podłączyć jeszcze 4 urządzenia, co nie sprawia kłopotu ponieważ sama Atari oświadcza, że rzeczywisty limit urządzeń na szynie ACSI wynosi bodajże 4 albo 5. W obecnej wersji oprogramowania/TOS nie ma możliwości bootowania, więc sterownik należy wczytywać albo z flopa albo z hdd (może być też CART).

Mimo tego - obecnie - nie jest to już tylko zabawka. Przy tych prędkościach znakomicie ułatwi pracę a backup karty zawsze można zrobić na PC.

@Mq - w zasadzie dla wszystkiego to obowiązuje. Im wyższe częstotliwości - tym krótsze przewody. Zarówno w kablach jak i na PCB. Najczęściej skrócenie przewodów powinno pomóc. czasami też i kolejność w wiązce ma znaczenie. Technik ekranowania i prowadzenia sygnałów jest sporo smile Wiele z nich stosujemy intuicyjnie. Nie jestem tu wyjątkiem.

P.S. jak wynika z doświadczeń _tzoka_ mogą być problemy ze starszymi maszynami, które nie mają poprawnie zbuforowanego DMA (przez producenta - Atari). Moje testy na stareńkim 1040STFm pokazały, że to działa jednakże w niektórych przypadkach może być potrzebne dołożenie DMAfix.

25

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Dlatego poszedłem w kierunku maksymalnego skrócenia kabla. Czyli wpinanie bezpośrednio w gniazdo Atari. Nic więcej już by się nie dało skrócić. Może dlatego u mnie na STFm działa bez problemu? smile