Hej,

-> Adam

Profit jak profit. Wiesz, że akurat ja profitów z tego nie ciągnę :) Trwają rozmowy żeby przynajmniej część odtworzonych urządzeń wytworzyć w miarę profesjonalnie w zależności od potrzeb społeczności Atari. Zobaczymy jak to będzie. Zdaję sobie sprawę, że większość ludzi musi  polegać na jakimś wytwórcy, bo sami nie zmontują nawet najmniejszej elektronicznej "pchełki". Poza tym - ja też już mam trochę lat i po prostu nie dam rady składać jakichś ciut większych niż 2 ilości sprzętu...Zresztą - mam też sporo innych obowiązków, gdzie hobby stoi na jakimś dalszym miejscu.

A prace nad wersją dla MSTe już trwają...

Pozdrawiam
tOri

2

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię pozostałe)

#1 - 20 pln, sikor
#2 - 20 pln Artu2tu
#3 - 20 pln Artu2tu
#4 - 10 pln   x_angel   wezmę jeszcze tego ThinkPada.
#5 - 2 x 10pln BartoszP
#6 -
#7 - 20 pln   Lopez
#8 - 20 pln   Sachy
#9 - 40 pln    seb@stian
#10 -
#11 - 30 pln    Atari-User
#12 - 10 zł  tOri

Cześć,

Poprawiłem wtyczkę. Zmieniłem koncepcję na prostszą. Bok wspornika ma 24mm dla podstawki PLCC68.

Całość sprowadza się do wydrukowania wspornika pasującego do wnętrza podstawki PLCC. Jeżeli trzeba coś poprawić pilnikiem/papierem ściernym - to się poprawia. Wspornik ma wchodzić lekko w podstawkę. Następnie ten wspornik wkłada się do podstawki. Przycinając kątowy pinheader 1,27mm po 17 szpilek, wystarczy wkładać odcinki do podstawki pomiędzy wspornik a sprężyny podstawki na każdym z boków. Kolejnym krokiem jest obrócenie podstawki i tak silne naciśnięcie na szpilki aby wsunęły się maksymalnie w głąb - w praktyce do zagięcia 90 stopni. Na koniec kleimy Poxipolem (chyba najsprawniej) czarne listewki pinheaderów do wspornika.

Efekt na zdjęciu. Mi pasuje :) Po wlutowaniu w płytkę element praktycznie nie do rozwalenia.

PLCCplug

Tu już nie ma możliwości powyginania szpilek. Jeszcze uproszczę konstrukcję. I tak wymaga klejenia wstępnego, a po wlutowaniu wystarczy kwadrat wewnątrz. Pokażę ostateczne rozwiązanie jak zrobię :)

tOri

Hej,

Zaprojektowałem wtyczkę PLCC68. Musze to jeszcze poprawić bo trochę ciasno spasowałem z podstawką, ale wydaje się ogólnie być OK. Tylko wersja SMD. Wersja THT może być wykonana w zasadzie tylko przy projektowaniu PCB, ale tu chodzi o powierzchniowy montaż elementu.

tOri

PLCCplug

Zgadza się to jest dla MegaSTe.

Projektuję obecnie wtyczkę do podstawki PLCC dla MegaSTe. Zobaczę jak mi wyjdzie pomysł :)

Niestety ale to jest niemożliwe.

8

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ha, ha, ha...taaa...na pewno... ;-P

Ciekawe czy Windoze ruszy z atakiem na OSX i Logic v.7. Zobaczymy

tOri

Ufff...

Skończyłem projekt PCB wersji DIP i wysłałem pliki do Chin. Teraz trzeba poczekać :)

tOri

atonce

Cześć,

Takie info na Forum Atari, ale co tam :) Może ktoś z obecnych używa Maca do MIDI.

Po 22 latach został złamany klucz Xskey i stworzony emulator dla iluś tam wersji oprogramowania Emagic Logic przez Windoze (software emulator) z udziałem Unnamed Villain of -=TPH=- (dekapsulacja i zrzut firmware mikrokontrolera USB)

Coś na podobieństwo Cubase Audio for Falcon. Dzieje się w niektórych obszarach...

tOri

https://macos9lives.com/smforum/index.php?topic=7068

Hej,

Zabezpieczony (to norma niestety) GAL został odczytany, więc została już tylko PCB, która się robi oraz montaż i test prototypu :)

tOri

hej @artik-wroc

Ciekawa rzecz, jednak na razie nie mam dla niej zastosowania. Będę niedługo projektował relokator. Pokażę tu projekt. Może Tobie się przyda? Pamiętam, że miałeś jakieś problemy z niedziałaniem c't IDE na relokatorze? Może moja wersja będzie skuteczniejsza?

Pozdrawiam
tOri

@x_angel - dzięki :) Niestety ta forma relokatora nie pasuje do moich testów. Potrzebuję takiego przesunięcia z dwiema równoległymi podstawkami pod M68k plus rezystory "przeciwdzwonowe" 33R. Prosta rzecz. Zamówię razem z PCB dla Vortexa.

tOri

Hej,

Dzięki Mq że się cieszysz ze mną :)

Szanowne państwo - donoszę, iż schematy dwóch wersji zostały odtworzone. Nie publikuję na razie ponieważ mogą mieć jakieś niedoróbki. Jak pisałem wyżej - teraz muszę złamać zabezpieczonego GALa, a potem zaprojektować nowe PCB. Najpierw dla wersji DIP. Potem dla wersji PLCC, gdy opracuję i wydrukuję PLCC PLUG, bo bez tego elementu nie ma nawet co zaczynać z projektowaniem nowej płytki. PCB będą 4-warstwowe - tak jak w oryginale. Nie będę się dusił z gęstwiną ścieżek skoro ludzie z Vortex uznali, że 4 będzie ok. Procesory i FPGA kupiłem już wcześniej. Muszę jeszcze "po drodze" zaprojektować CPU relocator dla M68K. Gdy ogarnę projekt przynajmniej połowicznie - dam znać.

Pozdrawiam
tOri

@Jacques - w krótkim ST ten emulec powinien się zmieścić. Będzie wisiał nad WD1772 i DMA. Prawdopodobnie ekran będzie musiał być zdjęty, ale nie wiem na pewno, bo nie mam 520ST :) W 1040 mogą być problemy z powodu FDD i 386sx będzie pasował co najwyżej do rewizji z procesorem M68K pod klawiaturą, a i to może trochę przeszkadzać - kwesta wysokości goldpinów precyzyjnych - oryginalne (starsze) są sporo niższe od obecnie stosowanych - tzok już o tym wspominał przy okazji AtOnce V2.

@VLX - dzięki

@wszyscy - dzięki za doping :)

Cześć,

Już prawie skończyłem schemat wersji DIP. Jest prostsza od wersji PLCC dla MSTe. Taka ciekawostka. tIn wysyłając emulator do mnie zaznaczył, że jest uszkodzony. Mimo to zabrałem się za odtwarzanie schematu i niejako przy okazji znalazłem jedną ścieżkę (linia danych D2) przeciętą czubkiem czegoś naprawdę ostrego, możliwe, że przy upadku z wysokości na coś, co z pewnością mogło spowodować nieprawidłowe działanie emulatora. To mnie cieszy, ponieważ jeszcze przed zakończeniem prac udało się już naprawić przynajmniej jedną sztukę dosyć unikatowego urządzenia.

Układy GAL zastosowane w obydwu wersjach mają najprawdopodobniej identyczną konfigurację, co znacznie upraszcza mi sprawę. Trzeba się włamać do jednej sztuki, a nie do dwóch ;-)

To naprawdę nieźle wkręca, hahaha... Widzę coraz jaśniej, że odtworzenie tych emulatorów powinno się udać.

path

tOri

16

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej,

O jaaaa :) Fajne i w Eagle. Cieszy. Mam Goteka, ale inne też się przydadzą zwłaszcza, że można samemu to zrobić.

Dzięki x_angel!

tOri

^Up

Schemat AtOnce386sx dla Atari Mega STe został odtworzony. Następny jest AtOnce386sx dla Atari ST/MegaST w wersji DIP. Potem zaprojektuję nowe prototypowe PCB i zbuduje klony aby sprawdzić schematy. Taka kolej rzeczy :)

Pozdrawiam
tOri

μicr0Bee

Pamiętam, pamiętam i solennie obiecuję, że po 386sx pójdzie moduł od Ciebie :)

->macko76 - płyta może mieć i 6 warstw - to już nie jest problem. To da się zaprojektować i co najważniejsze - wykonać w Chinach za naprawdę rozsądne pieniądze.

Można by więc zacząć ogarniać tę kwestię poprzez chociażby crowfunding zainteresowanych ludzi. Ale najpierw zdjęcia - to w tej chwili jest najważniejsza sprawa.

tOri

Hej,

No właśnie - od tego trzeba by zacząć. jednakże każdy scalak programowalny (Altera, XilinX, cokolwiek) to duże zagrożenie i w przypadku braku "wsadów" i tego, że są np. zabezpieczone - ja nie dam rady. Widziałem Xilinxy pod mikroskopem i nic nie zobaczyłem ponieważ całość struktury jest zakryta metalową osłoną, której bez uszczerbku dla funkcjonowania nie da się usunąć. Jeżeli zaś byłyby dostępne wsady to jest kwestią czasu odtworzenie, co w przypadku tak złożonej konstrukcji musi trwać odpowiednio długo. No i bardzo ważna jest tu także motywacja oraz różne niebezpieczeństwa (np. prawne) z tym związane...

Zobaczymy. Nie mówię nie. Sens tego jest widoczny. Za jakiś czas może...

Pozdrawiam
tOri

P.S. Ktoś może zrobić zdjęcia mobo w dużej rozdzielczości? Góra i spód? Haloooo!

Hej,

Nie sądzę, żeby udało się z Hadesem. Tam są zapewne zastosowane takie chipy, których "złamanie" przekracza niestety moje możliwości sprzętowe i czasowe. Do poważnych rzeczy trzeba mieć poważniejszy o rząd wielkości sprzęt :) Wystarczy, że są tam właśnie specjalizowane układy scalone i praktycznie pozamiatane, bo w rozsądnym czasie jeden człowiek tego nie odtworzy. Takie rzeczy robią oczywiście, ale duże grupy ludzi (chińskich przeważnie). HADES to bardzo złożony sprzęt w porównaniu z tym co robię. Tak jak przymierzyłem się do Superchargera od Sikora - niestety - na pokładzie ma układ wyprodukowany wyłącznie dla tego urządzenia i z tego powodu praktycznie niedostępny. Po podejściu do analizy mogłoby się okazać, że jest to Gate Array zrobiony jednak w tak małej skali, że nie dałbym rady poprawnie zrewersować struktury do schematu. A skąd wziąć zepsuty sromotnie egzemplarz do badań?

Dokumentacja Combiner jest już umieszczona na www. Jest krótko i na temat :)

Pozdrawiam
tOri

Hej,

Następne w kolejce są dwie wersje AtOnce386sx - PLCC i DIP. Cattamaran - kiedyś się tym zainteresowałem, ale wygląda to na projekt bardzo niszowy i raczej nieosiągalny.

tOri

Hej!

C-Lab Combiner uważam za odtworzony :) Mimo, że nie miałem więcej slotów 2mm dla AtariST (straszna sprawa z tymi elementami)- wydaje się, że wszystko jest w porządku. Zachowanie klona jest identyczne z oryginałem. Fajne jest to, gdy software sobie szuka dongla w slocie i LEDy przełączane są (ze slotami rzecz jasna) w poszukiwaniu klucza.

Przygotuję dane i wrzucę wszystko za jakiś czas na www.

Pozdrawiam
tOri

combiner

^Up - właśnie jestem na etapie montażu. Mam nadzieję, że odpali od pierwszego :) Dam znać, hehe...

tOri

24

(53 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hej zoltarx - dzięki za zdjęcie i potwierdzenie działania :)

tOri

Albo jakiś problem z "pływającym" połączeniem (zimny lut), albo MMU. Takie podejrzenie.