Nono - świetne!

cool

2

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@seban

     Dużo napisałeś pochwał za które dziękuję smile Powiem krótko - zasuwajmy do przodu, starajmy się rozwijać ile się da i korzystajmy z wiedzy, która jest dostępna. Przekazujmy tyle własnej wiedzy i doświadczenia ile się da i na ile potrafimy to zrobić. Najważniejsze by nie siedzieć z założonymi rękoma jeśli potrafi się cokolwiek wymyślić, stworzyć, opowiedzieć, itp.
   
     Obejrzałem Barymag, poczytałem - serio jest z 1994 roku? Ło matko... Spróbuj może dodać #2 i dodawać kolejne pomysły o ile będziesz miał na to czas bo z tym jest bardzo duży problem w obecnych czasach.

     Dzięki wielkie za Twój wkład w scenę Atari.

Pozdrawiam
tOri

P.S. Pomysł z artami nt. budowy różnych urządzeń jest ciekawy. Wszystko w miarę posiadanego czasu, ok?

3

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@seban

     Oczywiście, że Twoja dłubanina interesuje smile Kilka osób z pewnością skorzysta z Twojej wiedzy i doświadczeń. Co do dzielenia się wiedzą i pomysłami w celach niehandlowych - zawsze mówiłem i mówił będę, że postęp bierze się nie z konkurencji, a ze współdziałania i wolnego udostępniania wszelkiej wiedzy. Ileż razy widząc coś wymyślonego przez innych zdarzało się powiedzieć: Kurde - jakie to proste... I świat idzie do przodu. Co do projektów i www. Pozostały już tylko większe porządki i zabudowa otoczenia naszego nowego domu co oznacza, że powinno być więcej ciekawostek dla Atari i może nie tylko. Potrzebuję na to po prostu więcej czasu, o czym Ty doskonale wiesz, bo masz podobny problem - doba jest zdecydowanie za krótka.

     Wracając do SlightSID - rozumiem dlaczego zastosowałeś taką konstrukcję odnośnie rejestrów do odczytu. Kiedyś to wyjaśniałem w związku z moim rozwiązaniem interfejsu SID. Logika nie da rady "skoczyć" w przyszłość. Zawsze dane muszą być wcześniej przygotowane. Ty robisz to poprzez wpis do rejestru indeksowego. Ja mam leżący od lat pomysł, w którym SID jest w czasie "bezczynności" odpytywany z zawartości rejestrów RO - OSC3, ENV3. Dane z rejestrów są na bieżąco wpisywane do czterech rejestrów pośrednich, które są widoczne z poziomu Atari jak zwykłe rejestry SIDa, które można po prostu odczytać. Wartości  z tych rejestrów są po prostu próbkowane tak często jak się da. Jedno mnie tylko zastanawia w tym rozwiązaniu - czy SID się nie przegrzeje od ciągłego zapisywania/odczytywania big_smile

     Wrzucam schemat. Może komuś się spodoba. Wygląda na to, że powinno wszystko dać się upchnąć do jakiegoś xilinxa. Niestety - dotychczas nie miałem kiedy siąść do prototypowania układu. Mam częściowo złożony na dużej uniwersalnej pcb układ lutowany kynarem ale chyba dam z tym spokój i w przyszłości spróbuję ogarnąć to na XC95144XL a może i na mniejszym? Układ może mieć błędy uniemożliwiające działanie, dlatego ostrzegam - to tylko taka wrzutka poglądowa a nie gotowiec do budowy docelowego urządzenia.

     Jeśli siądę kiedyś do tego (czekają jeszcze w kolejce 3 spore projekty) chętnie skorzystam z Twoich rozwiązań odnośnie zasilania układu i ogarnięcia wyjść audio bo tego mi brakowało - kto by chciał zniszczyć oryginalnego SIDa? Myślę, że i dodanie wyboru PAL/NTSC też byłoby pożądane, nie?

    Jeszcze raz wielkie dzięki za podjęcie tak istotnej decyzji o uwolnieniu wiedzy. Bo faktycznie - chowanie tego po szufladach to byłaby wielka strata.

4

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Super. Wielkie dzięki za udostępnienie tych materiałów. Oczywiście dopełnieniem całości będzie JED dla Xilinxa. Przewidujesz udostępnienie również plików projektu ISE? Projekt ciągnął się przez wiele lat ale w końcu dociągnął i jest. Zainteresowanie jest duże a podejrzewam, że będzie jeszcze większe.

Robisz naprawdę dużą i dobrą robotę.

A no i jeszcze pytanie sprzętowe: jak rozwiązałeś kwestię odczytu danych z rejestrów SIDów? Ja mam przygotowaną od długiego czasu do sprawdzenia wersję z odpytywaniem rejestrów POTX, POTY (mało ważne) oraz OSC3 i ENV3 - bardzo istotnych dla części muzyki?

Pozdrawiam
tOri

5

(108 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pin napisał/a:

A jest oldschoolowo, bo mam szum na częstotliwości piszczącego monitora crt. I tak już do końca moich dni wink

Też należę do klubu CRT - po odwiedzinach Jarocina w latach 80-tych, ech...

6

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@seban

Wielkie BRAWA - owacja na stojąco. Świetny projekt i świetne wykonanie. CPLD ma jeszcze swój urok.
Zaś FPGA już niekoniecznie ;-)

seban napisał/a:

Jednak jak pisałem wyżej, patrząc na to co się dzieje dookoła i na świecie doszedłem do wniosku że dzielenie się wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami jest wręcz moim obowiązkiem, dlatego jak pisałem wszystko to co tam siedzi w szufladzie sukcesywnie będzie opublikowane jako open-source, open-hardware i dostępne publicznie (pewnie via repozytoria na github).

Bardzo szlachetna i godna naśladowania postawa. To właśnie stąd bierze się postęp...

Dziękuję i pozdrawiam
tOri

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.

7

(108 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O ho ho - no nieźle...

@willy

Nie używam, nie używałem i używał fakebooka nie będę. Mogę sobie włączyć analizator gdy sam zechce a nie jakiś Tauron czy inna Energa czy też pge

@Adam Klobukowski

Powtórzę Nikogo istotnego to nie interesuje. Liczy się wyłącznie zysk. Nie człowiek.

<dely>
"Nie wydaje Ci się, że przy obecnej dostępności do technologii pomiarowych bardzo łatwo byłoby niezbicie udowodnić (tak jak banalnie prosto jest udowodnić, że Ziemia nie jest płaska), że 3/4/5G ma wyraźny wpływ na zdrowie?"

No właśnie nie jest to takie łatwe do udowodnienia i proste. Nikt realnie nie zna długofalowego wpływu podwyższonego natężenia pola EM na organizmy żywe. Nikogo istotnego to nie interesuje. Problem zaczyna być widoczny na oddziałach onkologii neurologicznej, gdzie glejak jest wyraźnie coraz częstszym gościem. Nie twierdzę, że to się bierze od telefonu komórkowego trzymanego koło głowy, bo nie wiem. Badań nie przeprowadziłem. Jedynie znam to z obserwacji i komentarzy ludzi bezpośrednio uwikłanych w problemy zdrowotne.

Z drugiej strony przeginanie, że pole EM jest ekstremalnie szkodliwe także oznacza, że świadomość problemu jest niska. 5G jest niebezpieczne z innego względu - to początek budowy systemu totalnej inwigilacji gdzie każdy element włączony do Internetu Rzeczy może być, a widząc co się dzieje na świecie, z pewnością będzie szpiegował na rzecz kogoś o kim wiemy a czyjego imienia boimy się wymawiać.

P.S. A co do licznika. Faktycznie z tą szkodliwością EM to przesada i to duża raczej. Szkodliwość tego urządzenia leży w szpiegowaniu. O ile się w tym orientuję - trochę poczytałem - są to urządzenia o dużej czułości a dane, które mogą przekazywać to przede wszystkim aktywność użytkownika w czasie...Komuś te dane są potrzebne w celach różnych. Ja nie wiem w jakich. Mogę się tylko domyślać. No i nie jest to spisek.

11

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Panowie - proszę o przeczytanie emaili

PCB już nie ma.

Proszę o zamknięcie tematu

12

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hejka,

@Sikor - no to będziesz miał ubaw. Generalnie gdy będę miał chwilę - usiądę i do Leningrada zrobię listę odpowiedników do zakupienia w Polsce.

No to zostało po 1 sztuce Harlequin i Leningrad.

Jeżeli chodzi o przesyłkę to oczywiście dwie sztuki pójdą za jednym zamachem do Ciebie i Sebana smile

http://www.8bit.lt/en/leningrad/leningrad-3
https://zx-pk.ru/threads/6764-leningrad-3.html

Pliki do Harlequina
http://trastero.speccy.org/cosas/JL/Har … -rev-g.zip

13

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@Sikor - dostępność układów jest w miarę normalna dla jednego jak i dla drugiego choć Leningrad jest wykonany na w miarę standardowych układach TTL a Harlequin ma kilka droższych komponentów. Popatrz na załączony spis do Harlequina. Co do Leningrada - trzeba by wykonać research i potłumaczyć rosyjskie układy na te u nas smile

@seban @lopez - OK. Poczekamy - może zbierze się komplet a wtedy ogarniemy wysyłki. Lopez - dzięki za wrzucenie linka.

Pozdrawiam

Zostały 2 Harlequiny i 2 Leningrady

Pliki które mam do projektów doślę dla zainteresowanych

14

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Seban

Aha...

wodzu

15

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Monsoft

Sprzętowy freezer? Raczej nie uodpornisz softu na frezowanie, bo w chwili gdy /REF jest domasowany kliknięciem przycisku FREEZE, sprzęt freezera przejmuje kontrolę nad Atari i uruchamia własne oprogramowanie z ROMu. Nie graja tu roli przerwania. Ale w sumie też mogę się mylić.

@perinoid - ten freezer może sobie nie poradzić z pamięcią rozszerzoną

16

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,

Mam do zbycia płytki do zmontowania klonów ZX Spectrum wykonane na podstawie oryginalnych plików GERBER:

4x PCB - Harlequin rev. G
3x PCB - Leningrad v. 3.2

Harlequin - 35zł + wysyłka 10zł
Leningrad 3 - 31zł + wysyłka 10zł

Dodatkowe informacje na email.

Płytki wyglądają na złocone ale nie są - to tylko kolor oświetlenia smile

Tak, tak - namawiam żeby najpierw zrobić na taką płytę jak napisał Mq. Będę podtrzymywał, że to najfajniejsza wersja PCB i chyba najmniej wybredna jeśli chodzi o konstrukcje DIY. Tak czy owak - trzeba potestować czy nie będzie zgrzytów. Może trzeba będzie pamięci zmienić. Zobaczymy w praniu.

Cześć,

Tak to w teorii powinno wyglądać jeżeli zapiszesz zrzut pamięci na ramdysk.

lopez napisał/a:
tOri napisał/a:

- podtrzymanie bateryjne zawartości pamięci rozszerzonej (opcja podtrzymywania ramdysku)


Czy dobrze rozumiem, że mając Qmega robię sobie freez'a gry, wyłączam kompa wracam po kilku dniach i gram dalej ?

była by to rewelacja smile

19

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie powinno być jakichkolwiek ograniczeń.

Każdy program powinien dać się zamrozić, zapisać i oczywiście przywrócić.

Coś jest nie tak z tym freezerem...i to nie kwestia wersji. Może coś odpadło? Nie majta się jakiś kabelek? Może któraś ścieżka pękła lub jest mocno nadwyrężony któryś styk pod scalakiem?

Trudno tak wyrokować smile

Cześć,

Posiedziałem trochę i skończyłem projekt na który składają się:

- 64kB pamięci podstawowej
- 0,5MB / 1MB pamięci rozszerzonej (przełączane tryby CompyShop oraz Rambo)
- dzielnik przez 4 dla generatora zegara z kwarcu 14,...MHz
- generator kwarcowy
- podtrzymanie bateryjne zawartości pamięci rozszerzonej (opcja podtrzymywania ramdysku)

Całość została przetestowana na płycie 800XL. Przeszły prawidłowo testy XMST, MEMTEST, PROG2, XRAM, SHORTEST. Uruchomiłem i obejrzałem dema: NUMEN (tryb CS oraz Rambo) oraz VideoBlitz (tryb CS).

Projekt w takim kształcie powstał z wymiany maili z Mq. Możliwe, że powstanie jakieś fajne PCB do zamontowania w każdej Atarce, chociaż osobiście widzę najlepiej takie rozszerzenie zamontowane w miejscu FREDDIEgo na płycie 65XE 4-bit ECI. Kiedy ogarniemy całość - wrzucę informacje na moją stronę www - schematy układu, implementację w CPLD, wsad do XC9536XL i tak dalej.

Niestety - site atari.000space.com chyba przestał istnieć. Pozostała strona raven1.magix.net. W razie gdyby i ta znikła z pewnością gdzieś postawię całość od nowa smile

@Simius - potwierdzam

Jeśli ktoś będzie mocno potrzebnicki mogę zrezygnować ze sztuki.

23

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na coś poza MIO szkoda czasu.

Też myślę, że chodzi o 3,546894MHz bo i ja fredkowe posiadam

@qbahusak

No dobra wyedytowałem poprzez skasowanie smile Masz rację.

Na elektrodzie chyba by mnie zabili.