1

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej,

Nie wiem jak w dalszych wersjach windy, ale w W7 nawet jest tak, gdy odpalisz CMD i w czarnym oknie dasz FTP<enter> to zgłosi się klient ftp i można śmigać :)

tOri

2

(3 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Ostatnio u jakiegoś CingLu kupowałem 387sx i miał te procki po 25$+6$ przesyłka. To raczej nie jest źle :)

3

(3 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej Adam!

Zobacz na ebaju - są tam jakieś chipy w znośnej cenie.

4

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

Jak rozumiem jest to rozszerzenie możliwości ST odnośnie ilości kolorów kompatybilne z STe. Nie trzeba robić nic specjalnego poza - prawdopodobnie - wymianą TOS na min. 1.62. Za to rozszerzenie B.Orlando do 32k kolorów to już jest inna bajka - obsługi tego nie ma w systemie i trzeba radzić własnymi programami. Czy sztuka dla sztuki? Chyba nie skoro powstało komercyjne rozszerzenie "zrównujące" ST z STe

edit:

Podejrzewam, że w STe być może byłoby to w jakiś sposób możliwe, ale na zasadzie takiej jak opisał Barry Orlando w rozszerzeniu 32k colors z tym, że SHIFTER w STe jest ciut inny.

5

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

artik-wroc napisał/a:

Znany jest to temat :)

32000 Colors on ST - add an extra videoshifter to reach 32K colors, includes instructions and software

Tak, znam temat, ale zdaje się to być niekompletne. Tu jest działające rozwiązanie. Orlando wspomina JRI4096 w opisie. O ile wiem na Atari-Forum user Sporniket prawdopodobnie odtworzył rozwiązanie Orlando 32k Colors. W każdym razie - przywrócę ten sprzęt do życia i może uda się z nim zrobic coś więcej? Reversing JRI może być przydatny do pełnego odtworzenia rozszezrenia 32k.

Pozdr
tOri

6

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Nie wiem czy ktokolwiek o tym słyszał - prawdopodobnie jest to dosyć rzadki sprzęt. Płytka z dwoma SHIFTERami, która załatwia rozszerzenie możliwości ST z 512 do 4096 kolorów (jak w STe). Dostałem z USA od użytkownika DarkLord z AtariAge propozycję odtworzenia i sklonowania sprzętu i obecnie czekam na przesyłkę (co trochę potrwa). Może wyrywam się z tym zbyt do przodu, ale jestem dosyć "podjarany" tym, że ludzie sami z siebie odzywają się i proponują odtwarzanie kolejnych urządzeń. Jak dla mnie - super! Dla sceny Atari podejrzewam - również jest to super!

Projekt wydaje się prosty i pozbawiony zabezpieczeń. Oczywiście dokumentacja, która powstanie będzie dostępna za darmo - jak zawsze :)

Pozdrawiam
tOri
   
board

Hej,

Przede wszystkim dziękuję wam za dobre słowa!

Niestety, ale rozczaruję wszystkich tym, że nie będę montował tych urządzeń. Mam tyle w kolejce, że tylko się spiętrza i spiętrza. Nawet wszystkich elementów obecnie nie mam na składzie. Mam co prawda jeszcze jakieś FPGA, 386sx, ale już koprocesorów i RAM nie mam. Mogę dla chętnego składacza ewentualnie co nieco odsprzedać i tyle. Mam nadzieję, że Duddie będzie ogarniał te sprzęty w przyszłości, a ja się skupię nad odtwarzaniem kolejnych urządzeń, ponieważ jeszcze ich kilka do zrobienia zostało.

Jest plan walki z chipem HART będącym sercem Happy Cartridge dla Atari ST - sprzętu wspomagającego kopiowanie przeróżnych dysków. Tak więc będzie się jeszcze działo. Poza tym czeka w kolejce TOScard od uicr0Bee oraz Spectre GCR, gdzie muszę ogarnąć zabezpieczonego chipa PAL16R4.

Nie to żebym nie chciał, ale nie dam rady...

Pozdrawiam
tOri

P.S. Takie pytanie - ma ktoś z was SPALONEGO AJAXa (no ten kontroler z STe)?

Hej!

No i pozamiatane. Problem uruchamiania emulatora został ogarnięty. Zastosowany przez ludzi z Vortex schemat resetowania przerzutnika razem z Atari jest lekkim niewypałem. W wersji DIP nie ma takiego udziwnienia i tam wszystko działa OK. Naniosłem niezbędne poprawki i będę zabierał się za przygotowanie materiałów do publikacji. Nie mając źródeł logiki naprawdę trudno się wyszukuje pluskwy w sprzęcie tak mocno powiązanym z podstawą Atari. Samo kilkukrotne sprawdzanie odtworzonego schematu zajęło masę czasu, ale musiałem być 100% pewien, że schemat jest OK.

Uff - ale to długo tym razem trwało. Trzeba było czekać trochę na elementy i jakoś tak "pod górkę" mi to szło.

Kolejne sprzęty czekają w kolejce do RE. Tak więc to jeszcze nie koniec moich działań w tej materii.

tOri

edit: Dokumentacja już jest dostępna na moich stronach www. Zapraszam!

9

(3 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

! Gratulacje !

W końcu powstał sprzęt, który powinien być obecny "od zawsze" w Atari :)

Będzie się rozwijać - tak myślę.

Pozdrawiam
tOri

10

(9,966 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

AS...

Ktoś na tych opętańców głosował. Kto wiedział ten wiedział - Czaskoski to ściek WEF i tyle w temacie.

@_tzok_ próbowałem i nie da się tego ogarnąć do zera. Zawsze są paski. Trochę szkoda ale da się do tego przyzwyczaić ;-) Tak jak napisałem Philips pod tym względem jest dużo lepszy i nie ma pasków, więc korzystam z niego na codzień.

tOri

@_tzok_ - TAK da się - tak jest na zdjęciu 1 - mono 4:3, na zdjęciach 4 i 5.

Za to Philips 24PHH4000/88 - ten daje obraz w mono bez prążków :) Skaler widać działa trochę inaczej a rozdzielczość jest HDready - nie Full HD i może to z tego wynika.

tOri

Nie testowałem. Na ST skaler jednak wyświetla prążki co widać w mono. Nie wiem jak się będzie zachowywać z Amiga.

Hej,

Znalazłem Cypressa CY7167A. Niestety tylko 25ns...

Co zaś do MT5C6401 zamiast MT5C1601 - okazuje się, że wystarczy: Wsadzić w podstawkę chip pilnując aby tył był umieszczony prawidłowo - wtedy nóżki 1 i 22 znajdą się poza podstawką. Nóżkę 22 (vcc) lutujesz (łączysz) "w powietrzu" z nóżką 21 oraz z nóżką 1 (kynarem) - voila! Czyli mało zamieszania. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku - posiadania nadmiarowych linii adresowych można cuda zrobić i będzie działać - linie adresowe nie muszą się wcale pokrywać z oznaczeniami.

W tym konkretnym przypadku pozbywasz się bitów A0 i A15 - podłączasz je do vcc czyli podajesz 1 (stan wysoki), ostatecznie zostawiając tylko 16kbit pamięci użytkowej.

Ja bym tak spróbował zrobić jeśli nie znalazłbym nic lepszego. Ode mnie możesz mieć scalak za etykietę paczkomatową :)

Pozdrawiam
tOri

Popatrz w datasheet tych pamięci MT bo może problem dwóch nóżek jest prosty do obejścia? Przerzuce kilka pudełek - może jakieś jeszcze znajdę.

tOri

P.s. byle linia D trafiała na swoje miejsce oraz przynajmniej jedno zasilanie, a reszta może być jak popadnie :) da się podrutować w razie czego na pinach SIP albo na drugiej podstawce po prostu. Ja bym wziął podstawkę dip20 i wpasował kostkę 64kbit

OK.

Niech laoo/ng sprecyzuje ponieważ ten moduł RLE trzeba by wkomponować "sprzętowo" własnie w rdzeń VBXE :)
Zresztą - pytanie było o coś lepszego niż RLE - to wszystko kwestia dostępnych zasobów w FPGA no i zręcznego projektanta, hehe.

tOri

@Sikor - a ja zrozumiałem, że to ma być sprzętowy moduł dekompresora RLE do wrzucenia w FPGA.

tOri

Cześć,

Popatrzę w moje skarby. Może jest taka?

tOri

edit:

Niestety - mam tylko 64kx1 12ns - MT5C6401 w obudowie DIP22. Może gdzieś leżą mniejsze, ale teraz nie mogę znaleźć.

19

(43 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie mam NIC w PW od Ciebie!

Gimme, gimme, gimme...

tOri

Hej,

Tak myślę, że powinny być gdzieś dostępne sprzętowe rozwiązania. Przykładowo tylko: https://www.xilinx.com/products/intelle … oductspecs

Ale to tylko przykład. Możliwe, że gdzieś, ktoś ma gotowca za free?

tOri

edit:

https://souktha.github.io/hardware/runlenth/

artykuł: https://www.ijsr.net/archive/v9i3/SR20306192039.pdf

21

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej,

No i w końcu zapakowałem do swojego MegaST zasilacz Meanwell RD-65A - taki o którym pisałem wyżej: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 14#p311014

zasilacz

Jest załadowany "na styk". czerwone kółeczko wskazuje na kolizję ze środkowym kołkiem wspierającym obudowy górnej. Po prostu wycinam ten kołek. Zasilacz trzyma się w trzech miejscach.
Ekran - jak ktoś stosuje - zamyka się na styk.
Zasilacz Meanwell RD-65A został przykręcony do oryginalnego wspornika pod PCB zasilacza Atari.
Odlutowałem wszystkie przewody od starego zasilacza, odkręciłem PCB (leży sobie na przyszłość).
Po rozmontowaniu RD-65A przyłożyłem spód obudowy do wspornika pozycjonując pod wcześniej wyznaczone granice i wyznaczyłem cztery otwory trafiające dokładnie w oryginalne gwinty wspornika PCB :) Po wywierceniu otworów przykręciłem obudowę RD-65A do wspornika i zmontowałem zasilacz. Następnie przedłużyłem przewody zasilające 230V i podłączyłem do zacisków L i N. Przewody niskonapięciowe +5V(czerwony), +12V(niebieski) i GND (czarny) podłączyłem bez przedłużania - także pasują "na styk" z lekkim luzem. Podłączyłem zasilanie i zmierzyłem napięcia. Pozostawiłem 4,9V (regulowane) oraz 12V (ustawione na stałe). To wszystko. Odpaliłem sprzęt i Atari ruszył  Z KOPYTKA :D

ALE UWAGA!!!

Szybko zorientowałem się, że ustawienie napięcia głównego +4,9V było błędem ponieważ...

Mam zainstalowany ATonce386SX i gdy go uruchomiłem - wywalił się z błędem pamięci FastRAM. Pomyślałem - co jest? Wyłączyłem w konfiguracji pamięć i wszystko działa OK. Ponownie spróbowałem ciut innej konfiguracji ale z włączoną pamięcią i znowu błąd - tym razem zwiecha po załadowaniu DOSa. Trochę pomyślałem nad tym przypadkiem i postanowiłem jednak ustawić podstawowe napięcie zasilające na równe +5V. No i co? No i wszystko w porządku - emulator działa prawidłowo. Wystarczyła różnica 0,1V żeby ciut wrażliwszy sprzęt zaczął sprawiać kłopoty - ATonce jest raczej znany z różnych fochów - ten model ma takie odnośnie pamięci RAM na pokładzie. Miałem problem ze stabilnością również w urządzeniu ATonce286+. Ostatecznie wyregulowałem napięcie podstawowe na około +5,1V i tak to zostawiam ponieważ mieści się bez problemu w tolerancji, a z pewnością cały system będzie przez to stabilniejszy i nie będzie jakiejś przesady z ewentualnym grzaniem się chipów. Czyli - z praktyki - lepiej dać ciut więcej i mieć spokój, niż ciut mniej i bujać się z jakimiś dziwnymi błędami pojawiającymi się "od czapy"

tOri

EDIT:

!!!

A przede wszystkim - już nie ma niebezpieczeństwa dotknięcie gołego zasilacza w trakcie "walki" ze sprzętem w czasie testów. Na szczęście nie miałem ani jednego porażenia, ale czasami mało brakowało, gdy się zapomniałem. Teraz już jest super :)

POLECAM jeśli jest potrzeba wymiany zasilacza. Oczywiście inne warianty również będą OK w zależności od potrzeb.

EDIT2:

Sprawdzę jeszcze dokładnie - możliwe, że da się coś obciąć temu zasilaczowi żeby kołka podpory obudowy nie niszczyć.

Brawo Ty!!!

23

(22 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Też siedziałem w Usenet. pl.rec.anime hehe i kilka innych. Forum jest obecnie najlepsza platformą dyskusyjną. Reszta to tymczasowe tablice ogłoszeniowe. Gadu-Gadu na sterydach...

24

(22 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Forum jest IMHO lepszym miejscem.
Discord to za duży bałagan.
Dlatego wolę być tu niż tam zwłaszcza, że serwery Discorda wywalają użytkowników z kanału gdy się nie używa, a ja aż tak bardzo na kompie nie siedzę...

tOri

25

(22 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Wielkie Dzięki mono!