1

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Coś co operuje na wyjściach MMU. Jest dodatkowy dekoder i jakaś raczej prosta logika. Ciekawe co jest pod płytką oprócz PIA

2

(174 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Peter mógłby liczyć trochę taniej ale to jego decyzje i tak dalej smile

3

(174 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@_tzok_  Z tego co widziałem kompletny software to 15 euro, więc już nie tak strasznie

@lewiS OK - ZuluGula załatwia zakupy. Na razie czekam smile Będę się starał skończyć ten "projekt". Gdy się uda - każdy chętny na pewno będzie mieć sztukę. Będę informował w miarę postępu prac. Być może od razu będę robił zmodernizowaną wersję z pominięciem GALi. Zobaczy się. Oby się udało smile

Pozdrawiam

@MGor OK ale zdecydowałem, że na razie będę działał w miarę swoich możliwości.

6

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

.

7

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć,

Popieram słowa kolegi maciekb. O ile z płyt Atari 8-bit dobrze wylutowywało się elementy i układy scalone, o tyle w Atari ST jest dosyć ciężko. Sam miałem do wymiany 8 kości RAM w MegaST i ostatecznie zrobiłem to hotairem. Na PCB są miejscami tak duże pola masy (także +Vcc), że lutownicą dosyć trudno to rozgrzać tak, żeby udało się zawalczyć odsysaczem.

Hotair załatwia sprawę i jak pisze przedmówca trzeba uważać żeby nie spalić płyty.

8

(174 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Mq Napisałem smile

Uruchomiłem kilka gier ze ściągniętego obrazu. Masakra! Nie widziałem nigdy wcześniej tak ekstremalnie szybkiego ładowania programów. Splash Screeny tylko migały, LOL.

Czekam na sprzęt. Musi dotrzeć z USA.
Z moich dotychczasowych ustaleń wynika, że będę analizować układy. Trochę to potrwa i mam nadzieję to zrobić. Na razie nie trzeba nic więcej oprócz cierpliwości.

Pozdrawiam

@Sikor Najpierw TT-ke trzeba mieć. Poza tym - nigdy nie myślałem o tak dużych projektach. No - jakoś tak smile

11

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

@jury Sikor dobrze radzi smile A w ogóle wymiana d-ram na s-ram jest coraz bardziej "trendi"

Dziękuje i pozdrawiam

Przerzucam wątek z K/S/Z http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17056

@ZuluGula OK - ogarniamy temat smile

Napiszę tak:

Po pierwsze - dziękuję lewiS za naprowadzenie na kol. ZuluGula oraz ofertę pomocy. Postaram się nikogo nie narażać na niepotrzebne ryzyko. Zaryzykuję z całym przedsięwzięciem sam. Jakieś oszczędności wysupłam i mam nadzieję, że dokończę to na co się "napaliłem". W chwili obecnej oceniam koszt ewentualnego klona PCspeed na ok. 150 złotych. Co jest zależne od kilku elementów. Przede wszystkim cena, w jakiej zdobędę potem NEC V30. To czy będzie to tylko kopia, czy też całość zostanie zapakowana w CPLD również może zmienić cenę. Najlepiej byłoby gdyby zwróciły się nakłady na zakupy i badania. Mimo to - nie sądzę, aby całość stała się droższa niż 200 złotych.

Robię to dla zabawy. Również po to, aby takie rozwiązania techniczne nie odeszły bezpowrotnie w mrok przeszłości, a i więcej użytkowników może sobie taką namiastkę zamontować do dłubania jakichś "duperelek" na udawanym PC smile

Dla mnie jest to część większej idei. Przyznam, że w tej kwestii nieocenionym wzorem jest kolega Jer, z którego opracowań nieraz zdarzało się korzystać. Na świecie istnieje jeszcze wiele różnych sprzętów, które warto by było ratować. Co postaram się czynić w miarę możliwości.

Na razie będzie dłuższa przerwa organizacyjna. W razie zmian będę informował.

A tak w ogóle nie zapytałem o dosyć ważną sprawę - czy ktokolwiek będzie chciał takiego PCspeeda?

13

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

@sqward źródła byłyby najlepsze i najszybsze w zastosowaniu.

@jury - pośpiechu nie ma, będziesz miał chwilę to sprawdzisz smile A w razie czego - wypożyczyłbyś czy odstąpił za jakies sensowne pieniądze?

Dziękuję za informacje
Pozdrawiam

14

(174 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@_tzok_ - nie wiem czy Peter udostępni partycjoner za free. Z drugiej strony - nie sądzę aby był jakoś specjalnie drogi u niego.

Ja już powymieniałem ROMy w STe oraz MegaST - wszystko jest OK.

Jak ktoś potrzebuje - zrobiłem DualTOS DE - 1.62/2.06 oraz DualTOS 1.04 DE/UK

Pod tym linkiem na 6 partycjach jest obraz z grami - niekompatybilne z TOS 1.00/1.02
https://www.mediafire.com/file/77nh2flb … m.rar/file

Wrzucamy na kartę CF, instalujemy driver PeraSAN i ma działać jak napisał Peter smile

Pozdrawiam

Cześć,

ATspeed jakby co na pozniej, byłoby super gdyby się udało z PCspeed na początek. Ok. Napiszę do Zuluguli w tej sprawie.

16

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

Cześć,

Mam kolejny problem - kupiłem na a... interface - niestety uszkodzony. Próbowałem się dogadać z panem Pancherzem, ale po początkowych uzgodnieniach gdzie miał mi wysłać (odpłatnie oczywiście) GALe do zamiany za te niedziałające - w sumie - zamilkł i się nie odzywa. Raczej go nie obraziłem, bo czym... Może ktoś ma zalegający taki interfejs - działający i chciałby go odstąpić? Chciałbym sprawdzić o co chodzi w tym moim uszkodzonym. i czy tylko GALe nie żyją, czy coś jeszcze. Tego zaś bez sprawnego interfejsu nie ogarnę smile 

Pozdrawiam
tOri

@lewiS Żeby nie było - ja oczywiście bym się do tego dołożył ale max. jakieś 150zł. Sam nie daję sobie gwarancji, że moje podejście do odtworzenia emulatora ostatecznie da wynik 100%. Mam jednak ambitny zamiar tego dokonać. Co więcej - postarałbym się zapakować całe otoczenie w jeden CPLD Xilinxa, a tylko NEC V30 docelowo pozostałby jako procesor na PCB. gdybym miał rdzeń V30 - wtedy cały emulator zmieściłby się w pojedynczym układzie FPGA. Niestety z rdzeni tylko 80186 jest dostępny i ewentualnie można by tego użyć kiedyś docelowo smile

Jeżeli udałoby się zorganizować jakiś crowfunding dla tego projektu - byłoby super ponieważ nie obciążałoby to zbytnio pojedynczych osób. Co więcej - można by znaleźć w miarę tani serwis odzyskujący oprogramowanie GAL. Byłoby trochę drożej ale za to dużo szybciej, ponieważ odpadłoby ślęczenie z analizatorem oraz analizą odpowiedzi wektorów testowych.

Co wy na to? Warto iść w tę stronę?

Co jest pocieszające - jeśli by się udało ogarnąć PCspeeda to i może dalej by się dało np. Vortex ATonce także?

@Sikor, lewiS

Jakby co - w ramach możliwości moglibyśmy tego spróbować, nie?

PCspeed dla każdego chętnego za jakieś nieduże pieniądze, które pozwoliłyby chociażby na odzyskanie zainwestowanego wkładu środków, sił i czasu.

P.S. Załączam odtworzony schemat emulatora do rzucenia okiem. Jest całkiem prosty, ale ponoć całkiem udany. Procesor V30 ma przewagę nad 8086 pod względem szybkości przetwarzania. Ma też trochę innych "bajerów", które raczej nie są używane w tej emulacji.

@Sikor - rzeczywiście drogo jak pierun. 300+przesyłka za to nie dam.

Puściłem "wici", ale czarno to widzę smile

Niestety, ale z pewnością nie ma takiego samego GALa - tzn. z taką samą zawartością sad

Cześć,

Powtarzam prośbę z działu hardware.
Mam walniętego drugiego GALa i poszukuję części do naprawy.
Chciałbym przy okazji odtworzyć ten emulator co wydaje się nie być karkołomnym zadaniem.
Jednak bez tego GALa jest niemożliwe zarówno naprawienie emulatora jak i jego zrewersowanie.

Pozdrawiam

21

(174 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

[Podbijam]

Mam jeszcze dwa ostatnie interfejsy PeraSAN (ACSI-CF) w wersji prostej. Działające - sprawdzone. Jeżeli jest jeszcze ktoś chętny - zapraszam. Ze względów oczywistych na a... nie będę wystawiał.

Pozdrawiam

Hejka,

No - niestety - nie ma nigdzie. Nie widać hmm

Pozdr

Jak w temacie. Nie żyje u mnie drugi GAL sad Znikąd źródeł, znikąd pomocy...

Jeżeli nie pasuje dział - proszę o przeniesienie.

Pozdrawiam
tOri

24

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zawsze jest taka możliwość, że jakaś ścieżka "zdechła" ale generalnie coś związane z pamięcią. Zwłaszcza, że program testujący widzi problemy...

25

(61 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

O ile któryś scalak nie jest uszkodzony - no to trzeba zacząć od RAM. Ten wzór powtarzający się na obrazie z pewnością idzie przez kod i dlatego się programy wywalają. Problem jak najbardziej sprzętowy. Być może jedna kostka pamięci...wygląda tak jakby co 16 pixeli była "dziura". Shifter ma plany wyświetlania zorganizowane w kolejne 16bitowe słowa. Trudno powiedzieć. Jaka masz wersję płyty głównej? Wrzuć zdjęcia miejsca gdzie jest pamięć.