OK, czyli potestowałeś chwilę a nie tylko na zasadzie włączenia i sprawdzenia czy się uruchamia :)
Co do mouse looka, to też bym fioła dostawał jak bym coś musiał trzymać wciśnięte aby działało. Coś musisz mieć nie do końca dobrze z konfiguracją, bo ja kiedyś trochę w Quake'a grałem na Falconie i wystarczyło, że w konsoli załączałem mouse looka (+mlook) i nic nie musiałem wciskać aby myszowe rozglądanie się działało.

Kroll napisał/a:

najlepszy jest YAART (Yet another Atari Ram test) takze do testowania TT-Ramu.

O, dzięki. Lata temu nawet go używałem, ale nie mogłem sobie przypomnieć tej nazwy. To spróbuję przetestować tą kość yaart'em :)

Kroll napisał/a:

inna np powodowala pojawianie sie syfów na ekranie (nawet uruchamianie kompa z CTRL bledne wyswietlania ikona kosza, albo juz po wystartowaniu np MiNT-a, pojawiania sie kresek w Teradesku.

W moim przypadku nie zauważyłem żadnych dziwactw wyświetlania ani w TOSie, ani  MiNT'cie (choć w sumie może za krótki test był), ale w Quake'u kilka razy robiła się taka "kaszana" na ekranie, że przez chwilę nic nie było widać. Ale po max sekundzie wracało wszystko do normy (po czym Quej i tak się w końcu wywalał )

Kroll napisał/a:

@Jury z tego co wiem ty masz Czubowe CT ?
To tym barsziej jestem zdziwiony

Tak, tylko Czubowe CTki mam. Jak się zbiorę (a dostaję od razu wysypki na samą myśl o wyciąganiu CT + przkładaniu Super Videla), to spróbuję przełożyć SV na inne CT63 i zobaczyć czy jest różnica.

Moja dzisiaj dotarła i coś z nią jest nie tak. Załączyłem do testu 3 gry żeby sobie podziałała, ale każda z gier po max kilku minutach albo zawieszała kompletnie maszynę, albo gra się wywalała :/
Czym prztestuję szczegółowo pamięć TT-RAM na Falconie (bo nie mam innego sprzętu na DIMM'y)?

perinoid napisał/a:

założyłem w moim CT60e - i działa.

Długo działałeś na tej pamięci? Chodzi mi o to czy dłużej niż tylko wpięcie jej i uruchomienie systemu na chwilę? Bo przez kilka minut, to i u mnie wszystko wskazuje, że jest OK, dopiero po jakichś 3-5 minutach zwiechy.

Podziękował!

Potrzebuję do testów z CT63 kość 512MB. Kupiłem jakiegoś IBM'a ale Falcon na nim wystartował ze 2 czy 3 pierwsze razy, co i tak dość szybko kończyło się zawieszeniem na które pomagał tylko przycisk zasilania. A potem już w ogóle na tej kości nie udało mi się uruchomić sprzętu. Wpisałem w końcu parę znaków z naklejki tej kości do sieci i okazało się że to ECC :/
Ma ktoś gdzieś jakieś pewne źródło z pamięciami polecanymi przez Czubę i które na pewno dobrze działają z CT? (czyli PC133 CL2 z układami po obydwu stronach) Bo na znanych portalach ten typ DIMMów raczej nie występuje, a skanuję te portale dość regularnie. Na razie jedyną taką kostę na którą trafiłem był właśnie ten IBM.

No chyba, że ktoś ma niezbyt polecane przez Czubę PC100 i mu CT działa wyśmienicie, to też poprosiłbym o model takiej kości, to może łatwiej będzie taką gdzieś kupić.

130

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Dzięki. Przejrzałem sobie tą książkę i zapowiada się nieźle.

131

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

BartoszP napisał/a:
jury napisał/a:

tylko kurcze po co w takim razie zostały dodane wszystkie "wątkowe" nagłówki do toolchaina (mutex, conditional_variable, itd)?

Bo nagłówki są dla wygody ale pewno "ifdefowane" na potrzeby danego środowiska i efektywnie są puste.

No właśnie tutaj nigdy nie zaobserwowałem takiego podejścia. Na przykład wiele "starych" bibliotek ciągnących się z gcc od dziesiątek już lat po prostu fizycznie brakuje w atarowskim toolchainie i już, a to byłby pierwszy przypadek na który trafiłiam, że nagłówki są ale nic poza tym. Co do samej zawartości nagłówków, to zaglądałem tam i nie wyglądały mi na "ifdefowane do pustki", ale zdarza mi się czasem kompletnie ominąć jakiś kawałek ifdef'a, więc może faktycznie tym razem tak została rozwiązana kwestia braku biblioteki. Z ciekawości zerknę dokładniej w te nagłówki (ale strzelam, że są pełnoprawne)

BartoszP napisał/a:

gdyby gcc było tylko do C a nie  C++, to powinie "dżeć paszcze" o brak pliku "mutex." czyli bez rozszerzenia.

W sumie racja

132

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Hmm, to by mogło tłumaczyć problem z kompilacją, tylko kurcze po co w takim razie zostały dodane wszystkie "wątkowe" nagłówki do toolchaina (mutex, conditional_variable, itd)?
Spróbuję z ciekawości w takim razie poszukać coś więcej w temacie braku wątków "u nas". Dzięki za wskazówkę.

133

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Hmm, jak tak nad tym chwilę podumałem, to może i faktycznie. Zdziwiłbym się w sumie mocno, ale warto spróbować.

134

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

laoo/ng napisał/a:

Nie wiem jak jest w tym środowisku z kompatybilnością ze standardem, ale ja bym spróbował std::mutex

Dzięki za sugestię, ale niestety nie o to chodzi. Generalnie to w tym środowisku średnio jest z kompatybilnością ze standardem. Wiele rzeczy jest poza biblioteką standardową i std:: nie przechodzi, i w tym przypadku też na pewno tak jest.

Lizard napisał/a:

Wtedy komunikat byłby o braku pliku nagłówkowego.

Zgadza się.

135

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Dlaczego próba kompilacji:

#include <mutex>

int main()
{
     mutex m;
}

kończy się tak:

m68k-atari-mint-gcc mutex.cpp
mutex.cpp: In function 'int main()':
mutex.cpp:5:5: error: 'mutex' was not declared in this scope
     5 |     mutex m;

?

Toolchain Thorsten'a oparty na gcc 9.x, ale strzelam, że Vincent'owy pewnie też tak się zachowa.

Jak najbardziej OK.

Edit:
Łaaa, dodałem odpowiedź w jakieś 2 sekundy. Dely niezłego koksu dorzucił do serwera :)

137

(147 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Nie wpisuję się na listę bo nie wiem czy na pewno uda mi się być. Ale szansa, że się uda jest dość spora.

Co należy podać cmake'owi aby znalazł biblioteki SDL'owe w przypadku kross-kompilacji?

Zmontowałem sobie taki oto wsad dla kross-kompilacji opartej o toolchain Thorstena (i podaję go cmake'owi za pomocą flagi CMAKE_TOOLCHAIN_FILE):

SET(CMAKE_C_COMPILER m68k-atari-mint-gcc)
SET(CMAKE_CXX_COMPILER m68k-atari-mint-g++)

set(CMAKE_C_FLAGS "-m68020-60 -O3 -fomit-frame-pointer -funroll-loops -Wall -I/home/jury/sdl_stuff/include")
set(CMAKE_CXX_FLAGS "-m68020-60 -O3 -fomit-frame-pointer -funroll-loops -Wall -I/home/jury/sdl_stuff/include")

set(CMAKE_C_LINK_FLAGS "-L/usr/m68k-atari-mint/lib/m68020-60 -L/home/jury/sdl_stuff/lib/m68020-60 -lfreetype -lSDL_mixer -logg -lvorbis -lmikmod -lSDL -lSDL_image -lpng12 -ltiff -ljpeg -lgem -lm -lz")
set(CMAKE_CXX_LINK_FLAGS "-L/usr/m68k-atari-mint/lib/m68020-60 -L/home/jury/sdl_stuff/lib/m68020-60 -lfreetype -lSDL_mixer -logg -lvorbis -lmikmod -lSDL -lSDL_image -lpng12 -ltiff -ljpeg -lgem -lm -lz")

I to jak najbardziej działa dla projektów nieopartych na SDLu. Ale nie umiem wywołać cmake'a tak aby prawidłowo odnalazł port SDLa. Oczywiście jak w samym CMakeLists.txt zakomentuję sekcję wykrywającą SDL, czyli:

INCLUDE(FindSDL)
IF(SDL_FOUND)
    MESSAGE(STATUS "Looking for SDL: found")
ELSE()
    MESSAGE(SEND_ERROR "Looking for SDL: not found!")
    MESSAGE(FATAL_ERROR "Please get it from www.libsdl.org")
ENDIF()

to cmake przejdzie wszystko prawidłowo a podczas kompilacji dostarczone ścieżki -I... oraz -L... i tak prawidłowo odnajdą co trzeba i projekt się  skompiluje i zlinkuje OK. Ale chciałbym to zrobić bez takich haków (czyli identyczny problem jak miałem niedawno z configure'm)

Na razie jedyną sensownie wyglądającą opcją którą znalazłem w tym temacie jest przekazanie modułowi odpowiedzialnemu za wyszukiwanie SDL'a przez cmake, opcjonalnej wskazówki gdzie niby ma znajdować się SDL.h (czyli przez parametr SDL_INCLUDE_DIR):
https://cmake.org/cmake/help/latest/module/FindSDL.html
Ale to zupełnie nic nie wniosło.
Komenda którą wywołuję cmake:

cmake -DSDL_BACKEND=SDL -DSDL_INCLUDE_DIR=/home/jury/sdl_stuff/include/SDL -DCMAKE_TOOLCHAIN_FILE=/home/jury/sdl_stuff/m68k-atari-mint.cmake ..

Oczywiście jak puszczam ten sam cmake ale dla zbudowania linuksowej binarki, to cmake przechodzi wszystkie testy prawidłowo (nawet bez tej opcjonalnej wskazówki gdzie niby ma być ścieżka do SDL.h). Tak więc, co należy mu podać aby znalazł port SDLa?

139

(79 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Santyago napisał/a:

Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale czasami dodawnie postu trwa strasznie długo (ale nie tylko dodawanie)

Cuż, to już tutaj taka tradycja:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=11331
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14853
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13796
;)

(oczywiście to tylko pierwsze "z brzegu" parę wątków w tej sprawie)

Kroll napisał/a:

Moze bedzie sie bardziej oplacalo cos jeszcze domówic.

Jak nie zwiększy Wam kosztów przesyłki, cła i czego tam jeszcze, to chętnie zamówiłbym Jagpada i wtedy koszty przesyłki były by przez sześć.

141

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No akurat wino bez siarki, to dość rzadka przypadłość. Oprócz win z certyfikatami ekologicznymi, to raczej takowe nie występują. Nawet wina za kilkaset złotych są siarkowane. A jak ktoś nie doda do wina siarki, to proces fermentacji drożdży sam potrafi zmetabolizować taką ilość siarki, która przekroczy ustalony odgórnie próg ilości siarki w butelce i producent i tak będzie musiał podać na etykiecie, że wino zawiera siarkę.

142

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hmmm, ciekawe czy przejdzie zwykły aparat w telefonie, dzisiaj spróbuję, bo byłby to łatwiejszy sposób niż ten co wymyśliłem

143

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No właśnie nie, to 80C nie znaczy chyba nic, np ten tutaj:
https://pl.aliexpress.com/i/32779913550.html
też ma 80, a jest 8mio (edit: ups, pomyłka, zerknąłem jeszcze raz i nie 8 a 6) pinowe. I tym sposobem znalazłem w sieci pod terminem "AWM 20264 80C VW-1" tasiemki od 6ciu do bodaj 60ciu pinów. Nie mam więc pojęcia po czym to jest rozróżniane, skoro na samej tasiemce jest tylko "AWM 20264 80C VW-1". Dlatego bym wolał tam jechać, jak już będę wiedział dokładnie czego chcę, bo do Wolumenu mam dość daleko. Ale mam już chyba pomysł jak to policzyć, nie będzie łatwo, ale chyba się uda.

144

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No spoko, dzięki, ale nim kupię/zamówię, to potrzebuję wiedzieć ile pinów jest na tej użytej do SvethLANy, a tego nie umiem policzyć na tasiemce która przyszła z kartą, ze względu, ze jest to tak mikroskopijne, że bez porządnej lupy to chyba nie do policzenia.
To nie jest kilka/kilkanaście pinów jak np w jednym z Twoich załaczonych linów:
https://pl.aliexpress.com/i/32779913550.html
tylko tak na oko licząc około 50ciu.
A jak już będę wiedział dokładnie ile pinów potrzebuję, to wybiorę się pewnie na Wolumen, bo jak byłem w piątek na WGE w 3 sklepach z różnymi częściami, to mi powiedzieli, że oni tego nie sprzedają, bo właśnie ilość przeróżnych wariantów jest taka, że oprócz tego typu tasiemek to nie mieli by już miejsca na nic innego :) Ale wysłali mnie właśnie na Wolumen, że tam podobno przynajmniej jeszcze niedawno był sklep się w tym specjalizujący.
Ale nim tam wyruszę to muszę wiedzeć po co jadę :)
Więc liczę, że ktoś już to przechodził i wymieniał tą tasiemkę, więc poda dokładną ilość :)
W ostateczności napiszę do chłopaków z Nature, ale czasy ich odpowiedzi siągają czasem i miesiąca, a tydzień to chyba minimum było jak mi odpisywali na coś, a chętnie bym to kupił już w tym tygodniu.

145

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Potrzebuję wymienić tasiemkę i nie mam pomysłu co to jest za tasiemka dokładnie, chodzi mi o ilość pinów.
Na tasiemce jest taka oto informacja "TennRich-S AWM 20264 80C VW-1". Nie umiem czegoś takiego w ogóle znaleźć w sieci, znajduję jedynie "awm 20624 80c 60v vw-1", ale podejrzewam że była by OK.
Tylko kurcze ile pinów jest na tej tasiemce, wie ktoś?
Na oko coś około 50, ale nie mam pomysłu jak to dokładnie policzyć, bo na 2 centymetrach długości jest właśnie około tych 50 pinów, więc wszystko wygląda jakby zlewało się ze sobą i jest nie do policzenia. W instrukcji do Super Videla nie ma tej informacji, a z tego co widzę w sieci, to praktycznie każda możliwa ilość pinów jest chyba dostępna.

kamilbaranski napisał/a:

Jury, ogarniaj te 4 GB (chętnie się umówię jakoś po majówce, jak już spokojnie ogarniesz), a na razie spróbuję lokalnie.

OK, jak co to przepchałem te 4GB w końcu na Falcona, więc mogę odstąpić swoje Net(bez USB)Bee :) do testów.

147

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Zupełnie nie znam Aranym'a, więc nie umiem odpowiedzieć, ale wydaje mi się, że powinno.
A uruchamiałeś na nim kiedyś jakieś inne SDLowe porty (bo tylko w SDLu bym się ewentualnie upatrywał problemów) i działały? Bo jeśli tak to i GemRB też powinien działać, to też  SDL. Jest jeszcze możliwość użycia OpenGL'a, ale nie budowałem go jeszcze z openGL'em (oczywiście niedługo mam w planach spróbować, żeby zobaczyć rożnice)

Wstępnie wygląda na to, że jest niezerowa szansa że to będzie działać w miarę znośnie. Filmiki nagrane na CT63 podkręconym na 97MHz + Super Videl. Na zwykłym Videlu raczej nie ma dużych szans aby to było grywalne. Próbowałem 2 razy na chwilkę uruchomić na Videlu, to oprócz tego, że ucięte do 8 bitowego koloru wygląda zauważalnie gorzej, to jednak "przepychanie" takich ilości grafiki do STRAMu zmniejsza płynność zauważalnie. Jednak może coś się uda podkręcić, bo małe pole do manewru widzę.
Na razie jest to trochę starsza wersja tego silnika, ale 2 gry ponoć już w pełni zaimplementowane i można je przejść do samego końca.
Obecny build nie ma dzwięku i zapisywanie stanu też coś na razie nie działało mi jak ze dwa dni temu próbowałem.
Ładowanie większych lokacji chwilę trwa, ale cóż, gry na tym silniku ważą od 1 do 3 gigabajtów, z czego grafika i dzwięk zajmują większość, więc załadowanie niektórych lokacji trwa nawet i pół minuty. Całe szczęście załadowane lokacje trzymane są w pamięci, więc po opuszczeniu ich i po powrocie do nich po jakimś czasie jest błyskawiczne.
Ta wersja na youtubie jest anglojęzyczna, ale wcześniej próbowałem też polską lokalizację i absolutnie wszystko wyświetlało się prawidłowo. Czego w sumie nie rozumiem, bo niby ta wesja nie obsługuje lokalizacji jeszcze, dopiero późniejsze, ale polska lokalizacja wyglądała w pełni poprawnie.
Ogólnie jeszcze długa droga do przebycia, ale może coś z tego wyjdzie.


149

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Skoro piszesz, że jesteś totalnie zielony :) to zapewne nie wiesz, że Atari samo z siebie nie widzi dysków twardych. Potrzebny jest tak zwany sterownik. Z komercyjnych masz HDDrivera i sterownik PPutnika, z darmowych całą plejadę przeróżnych, z których chyba najpopularniejszym jest ICD. Np tu masz opis co i jak w przypadku ICD:
http://joo.kie.sk/?page_id=306
a tu w przypadku HDDriver'a:
http://joo.kie.sk/?page_id=266

Edit:
Aha, co to znaczy, że ten dysk który kupiłeś z Falconem ma problem z załadowaniem systemu? Jakieś komunikaty, obrazki czy cuś w podobie wyświetla? :)

150

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

ramik napisał/a:

Dema .prg chodza bez problemu probowalem  .st bo tylko takie mam ale nie działaja, da sie jakos przekonwerowac bo mam tylko obarazy dyskietek z rozszerzeniem .st

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 38#p277338