2,376

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pancio, po pierwsze klawisze funkcyjne nie idą do Pokeya, tylko do GTIA, przejrzyj sobie schematy, bo się przecież zajmujesz elektroniką, to dziwię się że tego jeszcze nie widziałeś:-)

A z tym XEGS i DB15, to myślałem, że wiecie i padnie odpowiedź od ręki, bo mi się szukać nie chciało. No ale w związku ze związkiem poszukałem sam. Pan Sobola opisał temat, a wszystko co powyżej to nieprawda bo w XEGS z tego DB15 nie przychodzi w ogóle matryca jak ze złącza klawiatury w XL/XE, które ma 24 piny przecież. Klawiatura XEGS ma w sobie kawałek tego co w XL/XE mamy na płycie głównej - czyli układy 4051, a kablem na złącze XEGS idzie połączenie już bezpośrednio do Pokeya. Dodam jeszcze, że na tym złączu DB15 jest kilka wolnych pinów, więc jak ktoś ma ochotę, to może je wykorzystać do podłączenia dodatkowo klawiszy funkcyjnych i takie przeróbki w necie widziałem, ale to tak już tylko nawiasem.

2,377

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No tak, ale pancio.net, ja to wykombinowałem tak, żeby na tej samej płytce po jednej stronie narysować złącze z układem wyprowadzeń do XE, a po drugiej do XL. Wtedy tą samą płytkę będziesz mógł wsadzić i do XE i do XL, tylko ją wsadzisz odwrotnie:-)

A GS na tym złączu DB15 ma też wszystko to samo co na złączach klawiatury w XE/XL, tylko bez klawiszy funkcyjnych?

Jestem zainteresowany tą obudową 354. Wysyłam PW.

2,379

(734 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ja się podłączę do pytania Pina: doprecyzowując, czy posiadanie jakiegoś obrazu ATX będzie jakoś fajne, lub coś w tym stylu? Np. będą te charakterystyczne piknięcia co były na dyskietkach zabezpieczonych z Avalonu oryginalnych?

2,380

(734 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ja się na tych wyświetlaczach nie wyznaję, nie używałem nigdy, więc z tym nic nie powiem, nie pomogę...

2,381

(734 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Aha, faktycznie, wyleciało mi z głowy, bo jakoś nie mam takich obrazów ATX...

2,382

(734 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

A co to są za obrazy ATX?

2,383

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@perinoid: nie mam niestety układów GAL na zbyciu. Wsad jest na stronie Pasia w opisie SIMMexp. Jedyne co mogę powiedzieć, to w SIMMexp testowałem układy GAL20V8B 7ns i 15ns oraz PALCE 20V8H 25ns (chyba takie same jak wrzucił na zdjęciu JLS) -wszystkie z tych układów działały mi identycznie. Do PALCE nie mam programatora, miałem już zaprogramowany taki układ od kogoś. Jak będziesz chciał płytki i skombinujesz najpierw skądś GAL-e (najlepiej GAL20V8B 15ns), to możesz podesłać do mnie, albo kupić z wysyłką do mnie i mogę Ci zaprogramować. Ale nie biorę na siebie szukania, kupowania itd, bo za dużo mam już na głowie spraw obecnie. Jak chcesz, to zapisz się na płytki, a potem się coś wykombinuje z GALami:-)

2,384

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Instrukcja montażu płytek.

Wykaz elementów:
- GAL20V8
- 74HCT157 SMD
- 74HCT175 SMD
- rezystory 10k w rozmiarze 0805 -7szt
- kondensatory 100nF w rozmiarze 0805 -5szt

Pomiędzy płytkami jest zwykłe złącze goldpin 3-pin jedno męskie drugie żeńskie.

Pamięci widać jakie dałem, ale po prostu trzeba szukać jakichkolwiek odpowiedników na starych SIMM-ach, bo prawie wszystkie o takiej samej organizacji i układzie wyprowadzeń zadziałają.

Rozmieszczenie elementów widać na zdjęciach z pierwszego posta.

Podstawki zwykłe/precyzyjne/goldpiny itp, to już jak kto lubi. W tym egzemplarzu na zdjęciach dałem na płycie zwykłe podstawki, a pod płytką pod spodem są goldpiny precyzyjne. W płytce z modułami SIMM trzeba dociąć piny od wierzchu na płasko równo z płytką i wlutować je najpierw, żeby nie wystawały na górze, a dopiero wtedy pamięci.

W rozszerzeniu montowanym w jakiejś płycie już na stałe (ja przekładam, bo to płyta testowa) rozważył bym, żeby płytkę sterownika pamięci przylutować na sztywno na zwykłych goldpinach do płyty głównej bez żadnych podstawek. Takie rozwiązanie spowoduje, że powinno się to zmieścić nawet pod ekranem. Tak samo można zrobić z adapterem pamięci. No ale to tak jak mówię, jak kto chce. MMU też wlutowałem na stałe, w razie czego nie jest dla mnie problemem wylutować to, a MMU mam jeszcze ze dwa zapasowe, więc nie potrzebuję go w podstawce koniecznie, za to jest niżej wszystko. Niebagatelne jest też to, że goldpiny precyzyjne są tutaj najdroższą rzeczą ze wszystkich potrzebnych części:-)

2,385

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Raczej tak, używałem PALCE i działały z SIMMexp tak samo jak GAL. Tyle tylko, że nie każdy programator Ci je zaprogramuje, bo użytkowo działają tak samo jak GAL, to jest odpowiednik, ale do programowania mają inne algorytmy. Krótko mówiąc musisz mieć programator, który obsługuje PALCE.

Edit: aha, no tylko że płytek już nie mam, będą w nowym roku, więc proszę robić listę życzeń, a ja następnie zamówię nowe płytki.

1. JLS - 1szt
2.

2,386

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chwila. Przystopujmy, bo nie ogarnę.

10 kompletów z pierwszej partii.

1. pancio.net - 3szt
2. _kriss_ - rezerwacja, może dostać max 3szt, nie podjął jeszcze decyzji po podaniu ceny
3. mpolak - 2szt
4. Sikor - 1szt
5. yamahalodz - 1szt

------------koniec

Później można robić listę na kolejne partie, ale ja się tym zajmę dopiero raczej po nowym roku, bo nie dam rady.

2,387

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin 45zł komplet płytek PCB ode mnie, do tego wszystkie części potrzebne zbierasz już sam za kwotę poniżej 25zł, a często niemal za darmo (jak znajdziesz SIMMa i inne pierdoły u kogoś/na złomie/w piwnicy itp.) - tylko trzeba trochę poszukać.
Czyli masz 1MB za jakieś max 70zł, może mniej.

2,388

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, jak sprezentować to dawaj, odwdzięczę się czymś tam innym, dogadamy się na priva, bo mamy jeszcze inne "interesy" niedokończone, to jak będziesz gotów, to nie płać mi nic, tylko się odezwij na PM. Sorry za prywatę w wątku.

Złącze w 800XL jest identyczne jak w 65XE. Ostatnio miałem uszkodzone mechanicznie w 800XL i podmieniałem z dawcy 65XE:-)
Ono ma tylko inny układ wyprowadzeń - tu zrobili dopiero bezsens obiboki "projektanci".

Z ekranem słuszna uwaga, nie pomyślałem o tym, dobrze że mówisz, to swój wynalazek dopasuję do tego, bo sam nie używam ekranów, to bym pewnie tego nie zauważył - a na etapie projektu łatwo jest to uwzględnić.

2,389

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak chcesz od ręki, to tak. Po weekendzie mogę wysłać, może dojdzie przed świętami.

2,390

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dla XL nie ma zapisów:-) To jest na razie projekt tylko w mojej głowie i na razie mam rozgrzebane XL i analizuję gdzie są jakie sygnały i którędy idą ścieżki i rysuję to sobie na papierze. Tu jeszcze jest bardzo daleka droga i niewiadomy finisz.

2,391

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Cyprian, wspomniałem że pracuję już nad projektem do kolejnej płyty. Jest to płyta 800XL z linią opóźniającą (bez Fredka). Nie wiem kiedy to zrobię i czy się uda, ale potrzebuję to dla siebie, więc na pewno będę temat pchał do przodu i na pewno dam znać jak będą jakieś efekty.

2,392

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pasiu: dziękuję za uznanie:-)

@toriman1:  idę za ciosem, już mam rozpoczęte prace nad kolejnym rysunkiem do innej płyty:-) Musiałem jednak najpierw odpalić to na 130XE żeby sprawdzić czy na pewno zadziała wszystko i czy nie zrobiłem błędów.

Dodałem dwa zdjęcia trochę dokładniejsze w pierwszym poście.

Przepraszam, że zdjęcia nie dość że kiepskiej jakości (telefonem po ciemku), to jeszcze walnąłem to wszystko na najbrzydszej płycie jaką mam. Jest obdrapana i pokiereszowana trochę. Wygląda też na brudną, ale wierzcie mi, że jest czyściutka, tylko po prostu tak zużyta i sponiewierana, że lepiej już wyglądać nie chce pomimo mojej wielkiej walki z tym. Natomiast piszę o tym, bo płyta ma o tyle ciekawą historię, że trafiła do mnie w bardzo opłakanym stanie, cała pokryta jakimś szlamem, ziemią i innym syfem. Nogi scalaków (wszystkich dużych) były tak skorodowane na wskroś, że odpadły od płyty. Z płyty tej jestem szczególnie dumny, bo udało mi się ją wyczyścić do takiego stanu, że mogę z nią pracować czystymi rękoma i ją położyć normalnie na biurku:-) Oczywiście jest naprawiona, a korzystam z niej na co dzień do testów różnych rzeczy, układów, bo tam mam wszystko prawie w podstawkach w tym właśnie celu zrobione.

Co do zapisów na płytki, to dobrze mówi pancio.net, więc myślę o wspomaganiu rozszerzenia większej ilości maszyn tanim kosztem.
Jednak mając na uwadze, że sporo się napracowałem przy tym projekcie, a teraz patrząc na Wasze zapotrzebowanie napracuję się jeszcze przy bieganiu na pocztę, myślę o płytkach PCB w trochę wyższej cenie niż "po kosztach".
Proponuję 45zł za komplet PCB.
Biorąc pod uwagę fakt, że komplet wszystkich potrzebnych części można zebrać za cenę <25zł, to koszt całego rozszerzenia 1MB RAM wychodzi na poziomie max 70zł, a zaznaczmy, że całość będzie się prezentowała bardzo elegancko, co oczywiście jest bezcenne:-)

Jeżeli pasuje, to proszę potwierdzić swoje pozycje na liście, którą zaczęliście tworzyć, z tym że na zbyciu na teraz mam tylko kilka kompletów, więc mogę "od ręki" wysłać tym pierwszym osobom ilości proporcjonalne, żeby było uczciwie.
Jak się zbierze trochę ludzi to zamówię więcej płytek.

Aha, te pierwsze płytki, które mam mają drobny błąd w module pamięci. Przy każdej kości RAM brakuje masy podłączonej do jednej z nóg. Na zdjęciu widać krótki kabelek nad dolną kością pamięci, to ta brakująca masa i wszystko oczywiście działa.
Poprawiłem to już w projekcie, więc następne ewentualne zamówienie będzie już bez tego błędu.
Myślę, że to nie jest problem, ale jeśli ktoś z Was nie chce takich płytek i mu to przeszkadza, a mimo to chce się wpisać, to proszę zaznaczyć to na liście, żebym tych pierwszych mu nie wysyłał.

Odpowiedź na pytanie z tytułu wątku brzmi TAK!

WSTĘP

Odkąd pierwszy raz zrobiłem parę lat temu rozszerzenie 1MB na kości SIMM wg projektu Pasia, odtąd jestem wielkim fanem tego rozszerzenia. Uważam je za najfajniejsze rozszerzenie pamięci do Atari jakie kiedykolwiek powstało. To bardzo wdzięczny projekt zarówno od strony użytkowej, jak i od strony świetnej zabawy zapewnionej przy jego budowaniu, montażu, uruchamianiu, itd.

Rozszerzenie jest tak zaprojektowane, że daje możliwość jego implementacji na milion różnych sposobów w każdym Atari, może być na płytkach, może być na pająku. Oprócz SIMM-a można też użyć wiele różnych kości pamięci. Słowem zabawa nie ma końca i można wymyślać na bazie tego projektu coraz to kolejne swoje interpretacje.

Pierwsze takie rozszerzenie zbudowałem kiedyś do 65XE w wersji bez ECI. Istne spaghetti w komputerze:-) hehehe:-) Od tego czasu jako pasjonat projektowania płytek PCB myślałem jak to ugryźć, żeby zrobić to w miarę możliwości bez kabli. Doszedłem do wniosku, że trzeba zaprojektować odrębne rozwiązania pod różne rewizje płyt głównych. Zacząłem od najłatwiejszej pod tym względem płyty 65XE/130XE z kościami pamięci 4-bit. Przedstawiam dzisiaj właśnie ten projekt, a od razu wspomnę, że pracuję już nad kolejną odsłoną "1MB bez kabli" do innej płyty:-)

OPIS WŁAŚCIWY

Po tym przydługim wstępie powiem trochę o samym projekcie.

Po pierwsze: znalazłem alternatywne najlepsze z możliwych miejsca gdzie można było się podpiąć do potrzebnych sygnałów. Udało się zrobić to tak, że nie trzeba nic przerabiać na płycie Atari, jedynie wlutować podstawki i doprowadzić jeden jedyny kabelek z sygnałem PB6, którego po prostu na żadnej z płyt nigdzie nie ma (noga PIA, na której występuje PB6 jest niepodłączona do niczego).

Po drugie: całość podzieliłem na dwa moduły: moduł sterownika i moduł pamięci. Cel był taki, że umożliwia to w przyszłości wykorzystanie jednego modułu sterownika z różnymi modułami samej pamięci, które można łatwo zaprojektować pod użycie różnych kości pamięci. Na tą chwilę wykorzystałem dwie kości pamięci 4 megabity w organizacji 1M*4bit pozyskane właśnie z modułu SIMM 1MB. Nie jest nam w Atari potrzebna cała wielka płytka modułu SIMM wraz z pajęczyną kabli, wystarczą same kości.

Reszty nie opisuję - obejrzyjcie obrazek instrukcji, która jest mega prosta i krótka, a wszystko będzie jasne.
Na drugim obrazku zdjęcia z testów.

Przypis: jestem autorem projektu rozwiązania, projektu PCB, natomiast nie jestem autorem samego rozszerzenia, które zaprojektował Pasiu i udostępnił jako "open source". W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla Pasia.

Edit: dorzuciłem jeszcze dwa zdjęcia.

Edit2: wykaz elementów i instrukcje dot. montażu w poście #29

Edit3: opis wersji dla 800XL w poście #61

Edit4: uwolniony projekt dla 800XL w poście #145

2,394

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor, ale to tylko pięć sekund wsadzić, wyjąć i opisać wrażenia na forum:-) Za to masz tyle czasu, żeby mi to wysyłać, żebym ja sobie parę razy wsadził?:-) hehehe Nieee, chyba nie wysyłaj, szkoda zachodu na prawdę. Ja się tak zastanowiłem jeszcze chwilę i chyba te 0,8mm jest optymalne. 0,6 to już na prawdę jest jak papier, nie będzie trwałe, nie ma sensu.

Wysłałem dziś płytki do tych, którzy zapłacili. Później podeślę numery przesyłek na PM.

Sikor, dragmar, pajero -płytki odłożone do innych przesyłek.
Sniegowy -brak wpłaty, brak adresu do wysyłki.
Reszta ma wysłane.

2,396

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Sikor: do testów tego mi nie potrzeba, ale Ty mi to przetestuj:-) Weź tą płytkę i wsadź kilka razy w złącze klawiatury i opisz wrażenia w porównaniu z wkładaniem tam folii. Czy jest ciaśniej dużo, czy coś się wygina, czy pasuje, czy nie pasuje itp. Najbardziej mi chodzi o to, że wiemy, że ta płytka ma 0,8mm, a ja mam możliwość zamówienia w płytkarniach też 0,8mm, lecz również mogę zamówić jeszcze cieńszą 0,6mm. Chodzi więc, żeby oszacować czy wg Ciebie jest ok to 0,8 czy lepiej brać 0,6. Ze swojej strony wydaje mi się, że im grubsza będzie płytka, tym będzie trwalsza i solidniejsza, więc jeśli 0,8 jest ok, to penie nie ma co schodzić do "papieru" 0,6.

Co do klawiatur USB, no to przecież mamy AKI:-) Mi się w koncepcji klawiatur pecetowych nie podoba fakt, że w Atari można Start+Select+Option+Reset+jeszcze inne rzeczy jednocześnie wciskane interpretować, a już w pecetowej klawie nie da się tego emulować. W takiej serwisowej chodzi też o to, żeby działała jak normalna Atarowa, żeby np. można też było testować samo złącze klawiatury i układy wejściowe.

2,397

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No widzisz:-) Na szczęście nie jest tak, że każdemu się tylko jedna i ta sama baba na świecie podoba, bo by był wtedy problem:-)
Wrzucaj na priva co tam potrzebujesz, to się może jakoś dogadamy.

2,398

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki _kriss_ za info. Czyli po tych kilku postach wiadomo już jaką co ma grubość, co jak się mieści i jak pasuje. W wolnej chwili pokuszę się o zaprojektowanie jakichś fajnych płytek mimo wszystko, bo lubię:-)

2,399

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@_kriss_: Idea właśnie na tym polega, czyli widać więcej ludziu napotyka prędzej czy później na ten sam kłopot. Ale powiedz, Ty te goldpiny wciskasz do środka do gniazda klawiatury? Przecież jak tam wciśniesz goldpina, który jest strasznie gruby, to się złącze rozepcha i później taśmy nie będzie już trzymać porządnie... Chyba, że jakoś tam to inaczej wkładasz czy coś, masz jakiś patent na to jeszcze?

2,400

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@atarixegs: no to właśnie dlatego chcę zrobić taką przejściówkę jak napisałem. Do takiej przejściówki będzie się dało podłączyć taką klawiaturkę jak mówisz, albo pojedyncze switche jakie kto potrzebuje, albo cokolwiek sobie wymyślisz. Zobaczę co mi z tego wyjdzie, następnie rozważę czy by nie zrobić właśnie takiej mini klawiaturki pełnej serwisowej jak mówisz. Gdyby dobrać jakieś malutkie tact switche do tego, to może dało by się to zrobić na tyle malutkie, że pcb by nie kosztowało kosmosu. Oczywiście taka klawiaturka nie była by jakaś super wypas do używania, ale właśnie do celów serwisowych jak najbardziej by była fajna. Cały pomysł mi zaświtał, bo właśnie mam rozgrzebane 65XE, w którym robię SIMMexp. No i teraz mam to wszystko na pająku i tej klawy nie ma jak do tego podpiąć tak luzem, a muszę jakoś pod DOS-em odpalić program do testowaniu RAM-u:-) Robiąc odpowiednie zwarcia na pinach złącza klawiatury włączyłem kompa trzymając option, wpisałem xmst, dałem return i poleciał test. Ale to droga przez mękę jest:-)