1

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Temat mnie zainteresował, więc w wolnych chwilach wyciągnąłem starszy komputer i wmontowałem do niego kartę TV. Może się coś z tego komuś przyda - opisałem jakie miałem przy tym przygody:

Po włączeniu komputera, który stał od dłuższego czasu nieużywany stukał dysk, później zauważyłem, że stuka też stacja dyskietek... no i okazało się, że problem leży w zasilaniu, prowizorycznie pomogło przełożenie kabli zasilania.

Jak już się ucieszyłem, że komputer działa, zaglądając do środka zauważyłem, że radiator który powinien być na chipsecie wisi odchylony jak na zawiasie na dwóch tylko zaczepach, pozostałe wyrwała sprężyna która go mocowała... no i musiałem wymontować płytę, dorobić brakujący zaczep (jednego nie było odkąd mam tę płytę) i wlutować go wraz z tym, który zawisł na sprężynie. Zaczep zrobiłem z fragmentu zapinki, które kiedyś znalazłem na podwórku i plastikowej spinki z jakimi sprzedają koszule.

Płyta ma 5 złączy PCI z czego 4 da się obsadzić (jedno przesłania radiator od karty graficznej). Trzy złącza były już zajęte, po dołożeniu karty TV Windows XP po długim black screenie przywitał mnie BSOD z błędem A5 - BIOS nie jest zgodny z ACPI - podczas gdy producent zapewnia, że jest i bez tej karty był przecież zgodny... Jak wpisałem błąd A5 w wyszukiwarce, to od razu znalazłem, że są problemy właśnie z płytami tego producenta - AsRock - ktoś napisał że dla XP te płyty są za nowe... moja jest chyba z 2004... ktoś pisał o takiej z 2012 (być może w nowszych to już poprawili).

Spróbowałem według porady podmienić jądro i HAL http://www.naro.daper.net/kernel/ i mimo, że zrobiłem to pierwszą "bezpieczną" metodą z poziomu Windowsa, to po tej operacji black screen zrobił się permanentny. Na szczęście na tej stronie jest opisane które pliki podmienić ręcznie, z archiwum, z którego instaluje je Windows i w ten sposób przywróciłem działającą konfigurację.

Spróbowałem uruchomić komputer z płyty Hiren's Boot CD - Windows wywalił się tak samo, a Linux wyświetlił dokładnie o co chodzi - błąd polega na tym, że karty nie dostały potrzebnych przerwań. Wygląda na to, że BIOS ma problem z utworzeniem tabeli przerwań, co by się pokrywało z informacją od MS: https://support.microsoft.com/pl-pl/hel … windows-xp - patrz ...0011.
W BIOS-ie (najnowsza wersja) wyłączyłem wszystko co się dało, niestety konfiguracji przerwań tam nie ma. Linux się uruchomił, raz też uruchomił się Windows, ale po restarcie wrócił do BSOD... Także wyjąłem dwie karty, z których jedna - USB/FW - i tak się wieszała (albo winny jest domyślny sterownik - zalecane jest zainstalowanie sterownika od producenta chipa, albo zasilanie), a druga - sieciówka - jest w tej chwili niepotrzebna.

Miałem też zrezygnować z karty dźwiękowej, ale ponieważ dźwięk z wyjścia na płycie ma jakieś burczące zakłócenia kartę jednak zostawiłem - burczenie jest ale bardziej znośne i nie zmienia się przy poruszaniu myszą...

Ponieważ ze sterownikiem do karty SB Live! też był problem - niby jest, ale nie chciał się zainstalować, a jak się już zainstalował (po dwukrotnym przełożeniu karty, bez użycia załączonego instalatora) to oprogramowanie karty trzeba uruchamiać samodzielnie (nie ma potrzebnych ikon w menu), to zrobiłem rekonesans po kartach Live! i wychodzi na to, że ta karta wymontowana z Dell-a to wersja bulk i już na pierwszy rzut oka wygląda na mocno okrojoną, jednak nie wiem czy brak sporej części elektroniki ma jakiś wpływ na działanie podstawowych we/wy, EAX (istnieje wersja z innym, mniejszym chip-em, a tu jest podobny do oryginalnego i wydaje się, że EAX działa), etc., czy tylko zostało usunięte to co było potrzebne do obsługi i tak zazwyczaj nieużywanych złącz (po których tu nie ma nawet śladu).

Sterownik do TV ściągnąłem ze strony producenta, co ciekawe wykrył kartę i się zainstalował - oryginalny dołączony do AverTV jej nie wykrywa, nie pomaga też patch dołączony na dyskietce i pliki trzeba instalować "ręcznie" z pominięciem instalatora. Soft z netu nie wykrywa radia, ale tak też było przy dołączonym oprogramowaniu. Sterownik jednak działa, bo działają inne programy radiowe.
Na razie sprawdziłem sygnał z dekodera - na górze ekranu niezależnie od ustawionego kanału widać jednakową linię z nieruchomymi białymi kreskami.

Magnetowidu na razie nie podłączyłem, ale przypuszczam, że w tym obszarze lub/i powyżej będą widoczne linie z ruchomymi kreskami teletekstu (DScaler umożliwia podgląd ponad albo poniżej widocznego obszaru - teraz już wiem, że teletekst się z obrazem na komputerze nie nagra, bo przy nagrywaniu te obszary są pomijane).

Używane karty TV są dziś tanie ok. 20 zł, jednak z tego co widzę przeważnie nie są kompletne np. taką jak moją można kupić za 20zł z pilotem, ale w komplecie nie ma czujnika podczerwieni, nie ma też anteny radiowej i kabla do podłączenia dźwięku (do kupienia osobno - jack-jack), który jest niezbędny, gdyż karty TV mają wyjście audio, które podłącza się do wejścia karty dźwiękowej (o ile dana karta ma odpowiednie połączenia wewnątrz to niezależny sterownik może przesłać dźwięk przez złącze PCI, ale oryginalne sterowniki tego nie robią), brak też sterowników i instrukcji, ale jak wspomniałem, te są dostępne on-line.

Ponieważ na co dzień nie używam Linuxa, więc mam pytania - jak uruchomić te skrypty pod Linuxem - jak przygotować pliki i jak się do nich dostać, czy można je uruchomić z Live CD, w jakiej wersji będą potrzebne narzędzia i sterowniki, ewentualnie które narzędzia będą potrzebne i jak je dograć?

PS. Wśród plików jest też gra w którą gra się w teletekście, a że jest w postaci kodu, to może ktoś przeniósłby tę grę na Atari, niekoniecznie jako teletekst smile

2

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Gienekk Na zdjęciach nie potrafię stwierdzić czy jest dobrze czy nie - czarna dziura. Na filmiku wyraźnie widać, że ramię z rolką jest nie do końca założone. powinno wejść niżej - jak pisałem być może wchodzi / schodzi tylko w określonej pozycji - określony obrót, jakby co to sprawdzę... sprężyny słabo widać, ale chyba jest tam inne - pojedyncze wycięcie, więc nie da się go pomylić  (u mnie są dwa, pionowe powinno pozostać puste), jeszcze postaram się temu przyjrzeć na wcześniejszych filmikach / zdjęciach.

@Supaplex Tak, też to zauważyłem - dopiero jak przygotowywałem to zdjęcie, ale nie ma tam luzu. Ten mechanizm XC12 jest generalnie wysłużony i w tej chwili wymontowany - podmieniony na prawie nieużywany z XCA12, ale mimo usterek można go w każdej chwili uruchomić i powinien działać - przed wymontowaniem działał. Uciążliwe było co jakiś czas opuszczające się koło zamachowe.

3

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spróbuj włączyć bez taśmy i przyjrzyj się jak to wygląda, zobacz z każdej strony - pod różnymi kątami. Moim zdaniem docisk jest nadal za słaby, bo całe ramię (obudowa rolki) chodzi. Nawet jak rolka jest koślawa, to wcześniej aż tak nie chodziła. No i jest chyba pod jakimś kątem? Rozumiem, że przed ponownym wciśnięciem "grzybka" wyglądało tak jak na moim zdjęciu - "blacha" na płasko z plastikiem?

4

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dobry pomysł, bo tu chyba nikt nic nie wie... tongue

Nie widzę kontaktu do userów, ale jest coś takiego:
https://teletextarchaeologist.org/contact/ - zapytania poszły.

https://twitter.com/grim_fandango
https://www.facebook.com/teletextarchaeologist
https://www.instagram.com/teletextarchaeologist/

https://www.facebook.com/Telegazeta-wcz … 393930865/ - może to jest strona MarcPL? - jak widać cały czas są dodawane nowe strony głównie z Telegazety.

Edit: Tu - https://teletextarchaeologist.org/faq/ - jest krótkie wyjaśnienie jak jest zgrywany teletekst, jednak to ciągle za mało.

---

"Utajnione strony" - tam był ukryty numer telefonu, liczyłem na jakąś nagrodę... tymczasem pod tym numerem... robili badanie na to ile osób jest to w stanie odczytać... chyba nikt tam nie dzwonił bo nieźle się zdziwili... o ile pamiętam specjalnie wołali kogoś do telefonu... prawdopodobnie chodziło o kodowanie sygnału GPW lub może jakieś inne tajne dane, a w moim TV już nie pamiętam co, ale trzeba było coś dziwnego zrobić i ten numer się pojawiał... i nie chodziło o funkcję "reveal".

5

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak jak napisałem - sprawdziłem to kilka dni temu, problem tylko jak to zgrać i czy coś się z tego sensownego da odzyskać? Podobno komputer stara się ze szczątkowych informacji odzyskać najbardziej prawdopodobne sekwencje, na co dowodem są odzyskane strony (nawet zapis całego teletekstu z danej daty). Piszą o VHS, ale też S-VHS i jeszcze jakimś innym systemie (teraz nie mogę znaleźć), który zapisywał teletekst najlepiej. Tylko jakoś się nie doszukałem informacji jak to zgrać... czy wystarczy zgrać sygnał w pełnej rozdzielczości bez kompresji i z tego ten program coś odczyta? Tylko w jakim formacie? Czy (skompresowane) nagranie wideo np. z YT może zawierać teletekst? DVB-T ma przesyłany teletekst jako pakiety, a z tego co można przeczytać wynika, że również w cyfrowym nagraniu można umieścić linie analogowego teletekstu?

6

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak mówię, ja rozwiązałem ten problem rozszerzając i wyginając sprężynę jak na drugim zdjęciu XC12 i myślę, że u Ciebie to też pomoże. Choć wymiana rolki by się też przydała, ale myślę, że bez tego też jeszcze trochę pociągnie. Spróbuj z tą sprężyną, a ja jeszcze wrzucę filmiki jak to się u mnie zachowuje...

Edit:

Filmiki:
XCA12 sztywny mechanizm - mało używany trzyma się prosto,
XC12 wyrobiony mechanizm - porusza się we wszystkich kierunkach, w finalnej pozycji jest nieco przekrzywiony.

Jak widać producent/ci zaoszczędzili na sprężynie, której dołożenie rozłożyło by siły równomiernie i prawdopodobnie zapobiegło by takiemu wyrobieniu mechanizmu. Myślę, że sprężyna w tym miejscu może również pomóc w utrzymaniu wyrobionego mechanizmu prosto i prawdopodobnie nieco zwiększy nacisk rolki:
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/xca12_brak_sprezyny.jpg

Oczywiście nie ma sensu wymieniać połowy mechaniki, opisałem co zauważyłem, a skorygować to można sprężyną przy rolce i ewentualnie dodając sprężynę w miejscu jak zaznaczyłem powyżej.

Ewentualnie zamiast zginać sprężynę (na jej prostym odcinku) po jej rozszerzeniu skoro rolka ma być wymieniona możesz spróbować lekko pogłębić rowek w który wchodzi sprężyna - ale tylko jeżeli przy wciśniętym Play ten rowek ją blokuje, jednak zastrzegam, że tego nie testowałem i przed taką zmianą trzeba patrząc jak się zachowuje mechanizm dobrze się nad tym zastanowić!

Przyglądam się temu - i wygląda na to, że zbyt duże zwiększenie tego wcięcia będzie skutkować tym, że rolka nie będzie się do końca chować po naciśnięciu Stop!

U mnie w XC12 to wycięcie blokowało sprężynę stąd to wygięcie - aby ominąć to miejsce.

Jeszcze jedno zdjęcie (bez "grzybka") tym razem w celu lepszego pokazania jak wygiąłem sprężynę (tę czarną), żeby ominąć ten blokujący rowek i jednocześnie zwiększyć nacisk rolki (sprężyna jest również nieco "rozszerzona" - jak pokazałem na rysunku wyżej):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/rolka_bez_grzybka_3_sprezyna.jpg

Jeżeli sprężyna będzie się opierać o ten rowek to w efekcie zamiast dociskać będzie rolkę odciągać.
(Być może można wygiąć ten odcinek łagodniejszym łukiem.)

Również ta druga - jasna sprężyna nie powinna odciągać rolki przy naciśniętym Play (powinna przy Stop) - tu wygląda jakby tak było, ale faktycznie jest tam minimalny luz.

Podsumowując najpierw spróbowałbym rozszerzyć sprężynę jak na rysunku, jeżeli przy wciśniętym Play rowek będzie trzymał - blokował sprężynę/y to w zależności jak to będzie wyglądało to bym lekko wygiął czarną sprężynę / lub / i leciutko powiększył wcięcie, ale podkreślam, że musisz się uważnie przyjrzeć jak to pracuje i jak to rozwiązać!

7

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...kontynuując tę myśl docisk rolki jest zależny od części ruchomej na której są zamontowane głowice (na niej opiera się sprężyna) i prawdopodobnie wyrobienie tej części (lub innej odpowiedzialnej za jej docisk) wymusza zwiększenie docisku samej rolki... można to zobaczyć dociskając przycisk Play...

Sprawdziłem w tym XC12 i faktycznie całość się jakby przechyla - z tej strony gdzie jest przycisk Play jest dociśnięte do oporu, a z tej gdzie jest rolka jest trochę odsunięte, prawdopodobnie odpowiada za to plastikowy zaczep po lewej stronie przy którym u mnie widać wytarcie. Oczywiście łatwiej wygiąć sprężynę niż wymienić ten zaczep...

W XCA12 w którym mechanizm jest mało używany i w pełni sprawny ta część z głowicami przesuwa się równo i przy lekkim naciskaniu Play nie przekrzywia się ani trochę, nie chodzi też na boki jak to jest w tym wyrobionym XC12.

8

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Rolka w tej chwil wygląda jakby była trochę koślawa..., ale ja bym jeszcze spróbował zwiększyć docisk - nieco poprawił spręzynę, tak jak napisałem wyżej - takim ruchem jakbyś miał ją rozwinąć, ale oczywiście tak oby się tylko nieco rozszerzyła. Może uda mi się narysować rysunek poglądowy...
Rysunek poglądowy smile:
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/sprezyna.jpg
W środek można coś włożyć aby było łatwiej, a myślę, że można rozszerzyć nieco bardziej. Najlepiej rozginać niewielkimi ruchami po trochu, aby sprężyna nie pękła.

UWAGA: Teraz tak myślę, że samo rozciągnięcie jak wyżej niewiele da, bo sprężynę blokuje część obudowy tej rolki, dlatego zgiąłem tę sprężynę jak na drugim zdjęciu z XC12.

9

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tej perspektywy dość dobrze widać jak to wygląda. Widać też wytarcie podłoża przez "koniec" ruchomej części z rolką - ten który jest popychany przy naciśnięciu klawisza Pause. Ja bym wyciągnął ten czarny "grzybek" mocujący i zobaczył czy całość nie zsunęła się z plastikowej tulejki i ew docisnął. Jeżeli nie to bym tę rolkę zdjął (o ile dobrze pamiętam - schodzi w określonym położeniu), oczyścił tulejkę i spróbował nieco poprawić sprężynę tak, aby docisk był mocniejszy. Grzybek trzeba wyciągać na początku podważając równomiernie do góry, a potem uważać na dość delikatny haczyk który znajduje się na końcu z jednej strony - więc będzie wychodził pod lekkim kątem.

"grzybek":
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/grzybek.jpghttp://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/grzybek_2.jpg

"bez grzybka" - na płasko - prawidłowo (zdjęcie nieco pod kątem XC12):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/rolka_bez_grzybka_1.jpg

"bez grzybka", "domowym sposobem" dogięta sprężyna (XC12):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/rolka_bez_grzybka_2.jpg

oryginalnie - poprawnie, wciśnięty Play (XCA12):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/rolka_ok_1.jpg

oryginalnie - poprawnie, przyciśnięty przycisk Pause (XCA12):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/rolka_ok_pause_1.jpg

Czarna sprężyna dociska rolkę, jasna odsuwa głowicę.

EDIT:

Pewnie lepszym pomysłem na zwiększenie nacisku, niż wygięcie sprężyny na prostym odcinku (jak w moim XC12) jest jej lekkie potraktowanie ruchem jakby rozwijania, wtedy wystająca część pozostanie prosta, a jest to istotne podczas naciskania przycisków Play i Pause, choć w tym XC12 po korektach tak jak jest mechanizm działał poprawnie (obecnie ten magnetofon jest niekompletny).

BTW: Na pierwszym zdjęciu XC12 widać prawidłowo wyciągniętą do góry ośkę (tę od koła zamachowego - do której taśmę dociska rolka) - i o tym pisałem, że potrafi się z na niej zsuwać (w górę) krążek który ją trzyma i wtedy koło zamachowe trze o metalową część pod spodem magnetofonu (widoczne na zdjęciach kół zamachowych które umieściłem wcześniej) i przy okazji naciąga to pasek.

10

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na filmikach nie widać żeby kaseta się poruszała, więc raczej ta blaszka jest ok (jej funkcją jest też popchnięcie kasety przy otwieraniu klapki), lekkie odgięcie do przodu nie zaszkodzi.

11

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Po wyczyszczeniu rolki na koniec można użyć suchej pałeczki, wtedy nie powinna być tak błyszcząca / śliska.

Na nagraniach niezbyt widać odcinek taśmy między rolką magnetofonu, a rolką kasety - wygląda, że tam taśma też drga. Pytanie czy jest to przyczyna czy skutek. Gięcie taśmy to wina rolki, ale być może działo się tak bo drgająca taśma znajdywała się na śliskiej rolce, a niekoniecznie ta rolka była przyczyną drgania.

Patrząc na te filmiki mam wrażenie, że szarpanie taśmy jest powiązane z obrotami szpulki - dokładnie co obrót w tym samym momencie. Więc przyjrzałbym się i temu:

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/naciag.jpg

Tu możesz wyczyścić gumę na mniejszym kółku, ale przyczyna prawdopodobnie tkwi w tym większym talerzyku - być może ma jakieś zanieczyszczenie w jednym miejscu na obwodzie, lub pod spodem... chyba jest tam kawałek filcu lub sprężyna (nie jestem pewien bo w Atari tego nie rozkładałem).

Jak włączysz Play bez kasety to zatrzymując w palcach część naciągającą taśmę na szpulkę ("bolec" na tym talerzyku), powinieneś wyczuć równomierny opór.

A przy rolce to chyba jest teraz dobrze, ewentualnie spróbowałbym odgiąć / zgiąć nieco sprężynę, ale nie można przegiąć... Patrząc na mój magnetofon nieco stabilniej jest też jak część którą naciska przycisk Pause jest bliżej podłoża, więc jeżeli jest tam duży luz, to można ten "koniec" nieco dogiąć.

12

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W XC12 ma możliwość, bo nie ma wcięcia na krążek który go przytrzymuje. Ta podkładka od spodu niewiele daje bo jak koło zjedzie w dół to ociera się metalowymi brzegami o "blachę" na której zamocowana jest ta podkładka, to daje nieprzyjemne dźwięki i błędy transmisji. Mam dwa XC12 i jest identycznie.

Postaram się to pokazać na zdjęciach...

Edit: Kombinerkami nie ma potrzeby (jeżeli to tylko przez kawałek gumy / skóry) - ale przy zdjętej obudowie wystarczy od spodu wcisnąć i przytrzymać koło zamachowe, a od góry docisnąć ten element mocujący ręcznie (nie potrzeba siły).

Koło zamachowe (od widok od spodu) wersja XCA12:
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/xca12_kz.jpg

Koło zamachowe (od widok od spodu) wersja XC12 (pasek zdjęty):
http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/xc12_xca12/xc12_kz.jpg

13

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciężko się z tego filmiku zorientować, bo jest kręcony z ręki... jednak mam wrażenie, że rolka się lekko porusza - nieznacznie unosi i pociąga do góry taśmę (wcześniej myślałem, że przyczyną jest mechanizm nawijający taśmę i dlatego nie przywiązałem do tego wagi).

Rolka od góry jest trochę brudna, z boku gdzie najważniejsze nie widać, ale myślę, że jak się coś takiego dzieje to warto dokładnie przeczyścić - ja to robię tak, że na pałeczkę z watą nalewam spirytusu (lub specjalnego płynu jak mam) i przy włączonym Play dociskam do obracającej się rolki, zmieniam pałeczki, aż do momentu, gdy bród już nie schodzi.

Ja bym wyciągnął to czarne okrągłe zabezpieczenie od góry i zobaczył czy metalowa obudowa rolki nie spadła z plastikowej tulejki na którą jest nałożona - powinna być dociśnięta na płasko. Uwaga na sprężynę! A w razie jeżeli jest luz w docisku to bym tę sprężynę dogiął.

Może spróbuję zrobić zdjęcia...

PS. Mi kiedyś "jamnik" tak zmiętolił taśmę włącznie z rozbiegówką...

14

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wygląda, że któraś z części - gumowa rolka lub bolec-ośka od koła zamachowego mają luz (to drugie raczej nie powoduje takich zagięć, chyba, że koło zamachowe nie jest dociążone, jednak w XC12 powinno być całe metalowe), lub jak pisał Sikor rolka jest przekrzywiona. O dociśnięciu koła zamachowego do góry pisałem, przyczyną może być też brudna - śliska - guma rolki dociskającej, to też pisałem, lub luz tej rolki - od góry jest  czarne ... (z nazwami mam problem - kapstan - tak, ale mało obrazowo, a jak nazywają się poszczególne elementy?) ... czarna "zawleczka" - taki grzybek, którego widać tylko czarny okrągły wierzch - powinien być dociśnięty, sama rolka też powinna być dociśnięta do taśmy. Zerknę jeszcze raz na filmik, może to drganie jest tym spowodowane...

15

(74 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czyli jednak mechanika. Może uda się ustalić przyczynę - w jaki sposób uszkadza taśmę?

Do odzyskiwania plików z płyt polecam IsoPuzzle: https://www.videohelp.com/software/IsoPuzzle
Nie zatrzymuje się na błędzie a skacze losowo dalej, w ten sposób nie nagrzewa płyty i nie katuje aż tak napędu, udaje się odczytać więcej i szybciej. Jeżeli mamy kilka identycznych płyt (np. kilka egzemplarzy płyty z czasopisma z porysowaną na wylot stroną z nadrukiem) możemy z nich odzyskać jedną całą kopię. Jak mówisz warunkiem jest dobry napęd, warto spróbować na kilku. U mnie dopóki działała najlepiej sprawdzała się nagrywarka DVD LiteOn-a.

BTW: Niektóre dawne napędy DVD odczytują wszytko jak leci nie zauważając błędów... o ile dobrze pamiętam tak było z napędem firmy Pioneer. Kolega, zrobił kopię porysowanej płyty i myślał, że ten napęd tak dobrze odczytuje, a potem się okazało, że w kopii jest mnóstwo błędów.

Porysowane płyty przeważnie udaje się odczytać po wypolerowaniu. Najgorzej ze starymi płytami w których zachodzą fizyczne zmiany - np żółkną / płowieją - z tego co zaobserwowałem tak się dzieje od zewnątrz do środka płyty, więc z takich płyt może się nie udać odczytać "końcówki".

Jeszcze jedno - jeżeli płyta jest nadpęknięta lub nietypowego kształtu koniecznie należy użyć programu spowalniającego obroty! Jak CDBremse. W przeciwnym razie płyta może się dosłownie roztrzaskać na kawałki, uszkodzić napęd, a nawet wystrzelić odłamki na zewnątrz!

17

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W czasach gdy przeglądałem Łączkę Telezajączka marzyło mi się żeby generować teletekst za pomocą Atari i móc po wyłączeniu Atari zostawić wygenerowane strony w pamięci TV. Tak jakby zatrzymać obraz z Atari na TV.

Pamiętam, że była jakaś przystawka do teletekstu chyba dla C64, a może i innych komputerów.

Czy na Atari dałoby się wygenerować odpowiednie linie, a co za tym idzie strony teletekstu?

Jest taki program dla  Raspberry Pi: https://github.com/peterkvt80/vbit-pi-stream/wiki

Idąc dalej tym tropem można by wygenerować interaktywne strony które byłyby umieszczone w pamięci TV (o ile ten ma odpowiednią pamięć - mój TV zapamiętywał dwie pojedyncze strony, ale były też takie TV, które zapamiętywały kilkadziesiąt stron - wliczając podstrony, więc przy ich średniej ilości mógł się zmieścić cały teletekst) mogłaby to być np. paragrafówka, czy przygodówka z grafiką, ale też pewnie coś bardziej pomysłowego. Na poniższej stronie są linki do edytorów teletekstu, więc można spróbować taką grę zaprojektować smile

Ciekawa strona i linki do oprogramowania: https://teletextarchaeologist.org/software/

18

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@Sikor O ile nie mylę człowieka to Candle wskazał mi w instrukcji serwisowej, która część jest za to odpowiedzialna, podobno może wystarczyć czyszczenie. Problem tylko taki, że żeby się do tego dostać trzeba rozłożyć mechanizm, który musi być złożony co do ząbka tak samo jak jest, bo inaczej ulegnie auto-destrukcji... nigdy tego nie robiłem więc się boję...

Co do serwisów to niechętnie naprawiają mechanikę. Jest to czasochłonne i ryzykowne, nie ma części... Za naprawę mechaniki kamerki DV na dzień dobry zastrzegli, że będzie to słono kosztowało, bo rozłożenie i złożenie trwa kilka roboczo-godzin... + części... jak zaproponowałem, że dam drugą identyczną kamerkę, która ma inne uszkodzenie, żeby z niej wymontować co będzie potrzebne, usłyszałem, że będę musiał zapłacić jeszcze więcej, bo z wymontowywaniem to dwa razy więcej roboty...

Ostatecznie facet powiedział mi co mam wymienić sam, częściowo rozłożyłem obie kamery i okazało się, że plastikowe talerzyki, które podobno przeważnie pękają są całe... zamiana nic nie zmieniła... a przy ich ponownym montażu zgubiłem jeden z "zaczepów"... Zauważyłem, coś innego - część mechanizmu się rozlatywała - wypadły luźne śrubki, które przykręciłem wzorując się na drugiej kamerce, jednak mimo to usterka nie ustąpiła... nie naprawiłem tego, a po zgubieniu części nie miałem już ochoty w tym dłubać...

Przeważnie mówią, że nie ma sensu naprawiać, bo można kupić takie kamerki, etc., bardzo tanio, problem w tym, że używane przeważnie są uszkodzone...

Z przetrzymywaniem sprzętu, też miałem do czynienia... chyba najlepiej żądać zwrotu jak choć trochę się przeciąga, ale przeważnie to przeciąganie oznacza, że sprzęt jest w gorszym stanie niż był... czyli albo dostaniemy wrak, albo czekajmy w nieskończoność...

Edit: A co do teletekstu to obecnie też warto by było archiwizować, może być tylko problem z publikowaniem - http://www.telegazeta.pl/telegazeta.php … e=107_0001 trzeba by te strony pomijać przy publikacji... a te w przyszłości będą najciekawsze...

Fajnie gdyby był program / plugin, który tak jak BorgTV nagrywałby cały teletekst z plików TS czy na żywo z DVB-T, tylko, żeby zapisywał również grafikę, bo BorgTV zapisuje (z tego co słyszałem jeszcze istnieje kablówka i ma sygnał analogowy) tylko tekst, nawet bez atrybutów koloru.

19

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tylko schemat Atari jest słabszej jakości - jest to przedruk z service manual-a, gdzie można znaleźć ten schemat w lepszej jakości ale w mniejszych kawałkach tu lub tu.

[Jer najprawdopodobniej robił schematy sam, bo są zupełnie inne, podzielone na sekcje.]

Pozostałe schematy są czytelne, schemat magnetofonu Atari 1010 złożyłem (skany są w innej skali), oczyściłem i zredukowałem liczbę kolorów - w załączniku.

20

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przeglądając archiwum Elektroniki Praktycznej - listę dyskusyjną (z płyty dołączonej do magazynu Chip), natknąłem się na pytanie o schemat Atari. Pytający szukał Nowego Elektronika nr 1 z 1990 roku, który obecnie jest dostępny on-line.

NE 1/1990
Jak podłączyć 8255 do Atari cz. 1: 8, 9
Schemat Atari 800 XL: 10, 11

NE 2/1990
Schemat magnetofonu Atari 1010: 10, 11

Więcej dot. Atari w tym magazynie na tej stronie nie znalazłem, ale może gdzie indziej są kolejne skany i kolejne schematy. Na tej stronie są też inne magazyny, może jeszcze coś o Atari się znajdzie.

21

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@Sikor Myślę, że tak - jakość taśmy, magnetowidu, podobno LP / SP miało wpływ (nie porównywałem, bo mój pierwszy magnetowid ma jeden tryb, a później na kamerce DV nie zauważyłem różnicy, ale to już zapis cyfrowy) i jak obraz jest przetwarzany przy odtwarzaniu (na to zwracają uwagę w dokumentacji) - Sanyo ładnie rozmywa obraz i ewentualne dropy są łagodniejsze, Panasonic ma obraz ostrzejszy "pixelowaty" - wygląda brzydziej (kopiowanie z niego nie pogarsza aż tak bardzo jakości - ma przełącznik pozwalający włączyć "zmiękczanie", ale i tak obraz z Sanyo ładniejszy), pewnie dzięki temu na nim teletekst będzie się lepiej odtwarzał. Na rolki nie zwracałem uwagi (ciekawe jakie są w moich kasetach), z kaset magnetofonowych pamiętam, że zdarzały się koślawe i taśma falowała, więc oprócz prowadzenia taśmy mogą mieć wpływ na jej zużycie.

Sanyo jak się nie odczeka do zakończenia wykonywanej operacji i wywoła kolejną, to niestety wciąga taśmę i zawsze trzeba o tym pamiętać... niestety często jak się spieszyłem np. żeby coś nagrać to naciskałem jeden klawisz po drugim i... musiałem zdejmować obudowę, a taśma pogięta... Do tego magnetowidu były zalecane krótsze taśmy, ale całkiem dobrze sobie radzi z dłuższymi.

Niestety od Wapniaka przed którym Panasonic się zepsuł (kilka lat temu) go nie ruszyłem - wciąga taśmę przy wysuwaniu kasety.

Chętnie bym stestował zgrywanie teletekstu z VHS, tylko pytanie jak to zrobić? Jeżeli sygnał video zapisany przez DV będzie zawierał potrzebne linie, to czy to oprogramowanie je odnajdzie w plikach avi? Czy po skonwertowaniu na inny format? Jaki? Czy konieczne jest nagranie sygnału testowego i jak to zrobić? Jakoś mało informacji, chyba, że coś przeoczyłem...

Edit: Znalazłem psa, psa którego przerysowałem z teletekstu i dodałem animację - w załączniku.

Znalazłem też pliki z teletekstem, ale muszę jeszcze się im przyjrzeć...

22

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sprawdziłem jedną kasetę - nagrania prawdopodobnie z 2003~2004 TVP2 (film fabularny) i TVN (film dokumentalny) na ekranie sieczka, chwilami na niektórych stronach udaje się odczytać pojedyncze słowa.

Zastanawiam się czy zgranie sygnału przez DV zawierałoby te linie? Niestety nie mam plików które kiedyś zgrałem z VHS, ale nie przypominam sobie jakichś dodatkowych linii. Za to czasami takie linie z licznikiem binarnym były widoczne u góry ekranu, ale czy to był teletekst? Raczej coś podobnego, albo przy przegrywaniu coś im się przesunęło?

BTW: Jak widziałem jakieś ciekawsze obrazki w grafice teletekstu to przerysowywałem na papier w "mniejszą" kratkę i przenosiłem na Atari. Tu pisałem już o tym, ale to nie ten papier i nie ten rysunek.

Co do "RODO" to na jednej z udostępnionych stron jest prośba o przesyłanie wraz z anonsem pisemnego zezwolenia na publikację danych adresowych.

Edit: Jeszcze mi się przypomniało, że w czasach TV analogowej i kodowanego Canal+ powstały programy BorgTV i BorgRadio. Ten pierwszy umożliwiał zapis teletekstu, o ile dobrze pamiętam do pliku/plików html. Korzystałem z tej funkcji, w celu łatwego wyszukiwania, ale nie pamiętam czy zostawiałem te pliki. [Później wygodniejszy okazał się DScaler, ale o ile pamiętam tam nie było opcji zapisu teletekstu.]

23

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Super!

Na VHS w teletekście sprawdzałem kiedy nagrałem odtwarzany program smile Ale miałem słabą antenę i teletekst był słaby już bezpośrednio z anteny, a po nagraniu, z VHS rzeczywiście wyświetlało już tylko szczątki.

Spróbuję, czy mogę jeszcze coś odczytać, nawet nie jestem pewien czy TV który sporadycznie używam jako monitor ma teletekst... nie mam oryginalnego pilota...

Jak zgrać sygnał żeby wydobyć z niego co się da? Czy - patrząc na te odzyskane strony - z tych szczątek da się odzyskać więcej niż widać na TV?

PS. Przy użyciu tunera DVB-T też da się nagrywać z teletekstem - w plikach TS (może być wymagane zaznaczenie tego w opcjach programu). Przy odtwarzaniu w VLC włączamy teletekst i można przeglądać, tylko żeby się udało załapać na konkretne strony / podstrony musi być nagrany odpowiednio długi kawałek.

W czasach DVB-T już niestety nie ma ogłoszeń o 8-bitowcach, a te również pamiętam, że przeglądałem, nawet kilka sobie wynotowałem.

Edit: Przeczytałem kilka plików dokumentacji - sygnał jest odczytywany i uśredniany z kilku kopii - tak jak jest nadawany teletekst w pętli, najpierw jednak trzeba nagrać sygnał wzorcowy, a potem zgrać i na tej podstawie będzie dekodowany właściwy sygnał. Tylko czy do zgrania sygnału trzeba mieć kartę GTX 780? a do nagrania testu Raspberry Pi?

Przeglądam pobieżnie rosyjskie fora i zauważyłem taką paczkę: https://zx-pk.ru/attachment.php?attachm … 1509979779

Taka abstrakcja mi jeszcze do głowy przychodzi - aby wyeliminować kartridż można by w magnetofon wbudować ROM z zapisanym systemem dla Turbo, który np. po naciśnięciu dodatkowego przycisku odtwarzałby ten sygnał jak z kasety smile Czyli takie jedno-programowe SIO2SD tylko, że odtwarzające zapisany na stałe plik cas. Coś jak SIOCart, ale do wczytywania programów. Mogłoby to być też urządzenie pozwalające wczytywać / zapisywać pliki cas z / na kartę SD.

Póki co, ponieważ mamy SIO2SD to można je wbudować w działający magnetofon i m.in. ładować system dla Turbo z wirtualnej dyskietki.

25

(29 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pod XP i Vistą jest problem z certyfikatami, kiedyś nie mogłem uruchomić VirtualBox-a i gdzieś znalazłem, że to wina certyfikatów, znalazłem też link do działających i faktycznie po ich zainstalowaniu VirtualBox działał. Niestety po jakimś czasie problem się powtórzył, a linka już nie udało mi się znaleźć... Może są gdzieś takie certyfikaty, które da się doinstalować i będą działały?