Temat: CMC+Sample

Witam olschoolową brać,

Mam muzykę napisaną przed laty w CMC i chciałbym dodać sample (perkusja/bas).  Móglbym przepisac patterny na nowo (MPT, TMC, NEOtracker)..ale po co kopac w otwarte drzwi jeśli możliwe, że jest prostszy sposób. Na forum bylo kilka wątków lecz za wiele nie pomogły. W archiwum TA jest artykuł o DIGICMC..  na forum autor poszukuje swojego programu do edycji, nie playera z TA tylko edytora CMCSM.COM. Zassałem z pigwy i bezskutecznie próbowałem na różne sposoby  uruchomić. Wracając do tematu jeśli nie da rady go odzyskać to jaki edytor do konwersji ?

Zależy też mi by zachować brzmienie instrumentów z CMC

Ostatnio edytowany przez Spencer (2013-04-05 11:22:40)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

2

Odp: CMC+Sample

Ile kanałów używasz w napisanej muzyce?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: CMC+Sample

wszystkie 4 czyli w przypadku CMC 3, pierwszy (synth - połączone dwa) musi zostać- główna linia melodyczna i wybrzmiewanie dość długie wiec z pozostałymi dwoma bym musiał poeksperymentować.

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

4

Odp: CMC+Sample

Ehh - najlepszym rozwiązaniem była by jednak konwersja do MPT. Casper/Pentagram z czego pamiętam popełnił kiedyś konwerter CMC->MPT i efekt działania konwersji był w 100% ok. Muzaki brzmiały dokładnie tak, jak pod CMC i tylko takie rozwiązanie przychodzi mi do głowy na tą chwilę ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: CMC+Sample

autor programu nieaktywny na forum od kilku lat.... więc i konwerter przypuszczalnie nieosiągalny, jeśli ktoś w zbiorach posiada to przygarnę i się zaopiekuję.

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

6

Odp: CMC+Sample

Też chętnie posiądę tenże program.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: CMC+Sample

There was a special edition of CMC. In  this version was added next channel for sampled dums (and new special screen for drum patern editor - press ESC) did BOL. BOL was great coder (see demo Lemmblaster, WHO! etc . . .). But by my mistake we lost this special version of CMC. I deleted it from tape. But there was one version which we send in 90s to The Slovak Republic to GMG (Globe, Marco, GoldMaster). I think that there is not any chance to find it again. There is one preview song from this CMC. Its called Radiation http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=5297  . Its one of my first music;-)

8

Odp: CMC+Sample

Tyle tego było i się zmylo po latach, "se" juz przepisze te nuty, tylko jak przepisać instrumenty do mpc, bo trochę inny edytor glosow

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

9

Odp: CMC+Sample

W CMCSM robilo sie muze w CMC na 3 kanalach a 4 sie zostawialo na sample.

10

Odp: CMC+Sample

@ Monsoft: CMCSM - super sprawa..

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

11

Odp: CMC+Sample

Zdeassemblowałem część kodu CMCSM , ostatni blok $8500 w górę się kaszani, tylko że to chyba blok z muzyką, ale czy to możliwe by był scalony z programem głównym ? bo i po co ? (się nogi) - sam juz nie wiem bo tam jest mowa w nagłówku o jakimś intro.  Czy jest ktoś chętny by pomóc naprawić to dzieło ?

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

12

Odp: CMC+Sample

Ja juz nie pamietam jak to wszystko sie tam dzialo z tym programem, a kodu do niego juz dano nie mam.  Ostatnio nawet bylem przekonany iz program sie nazywa inaczej. No coz, pamiec jest zawodna (program napisalem w 1995 roku).
Moze tam bylo jakies intro na poczatku ?
Musialby ktos poszperac w swoich zbiorach na dyskietkach i poszukac czy nie ma tego programu. Ja praktycznie wszystkie zbiory swoje stracilem.

Tyle ze jak juz przedmowcy nadmieniali, to ja radze sie nie pakowac w jakies "starocie" i uzyc czegos co sie obecnie uzywa :)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2013-04-08 18:05:18)

13

Odp: CMC+Sample

@ MONSOFT: co do nazwy to nazywał się CMC SAMPLE MAKER pot. SMAKER i dokladny jego opis jest Twojego autorstwa w zinie PENTAGRAM #2 na stronie B, AD 6/95, z instrukcji wynika, że był dość rozbudowany. Zrobie tak jak sugeruje PIN przerzuce nuty do MPT, z voicami mam mały problem be nie naumiałem sie jeszcze ich edytowac w MPT. Dzieki za pomoc

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

14

Odp: CMC+Sample

Kolega Mono, wyprowadzil mnie z bledu na poczatku tego roku wskazujac pliki lezace na pigwie. Ale ja dopiero teraz tam zajrzalem.
Po krotkiej konwersji pliku  CMCSMPLY.TXT do PC'etowego formatu uzywajac sed'a (
sed -e 's/\x9B/\n\r/g; s/^L/l/g; s/^M//g; s/^O/o/g; s/^A/a/g; s/^E/e/g; s/^C/c/g; s/^Z/z/g; s/^S/s/g; s/^X/z/g; s/^N/n/g'  CMCSMPLY.TXT|less)  sam niemoglem uwierzyc ze tak to bylo rozbudowane. Pamietam ze troche nad tym slenczalem :)
Szkoda ze wszedzie jest uszkodzaona wersja, bo chetnie bym wszedl w posiadanie dzialajacej wersji co by zachowac dla potomstwa ;)

15

Odp: CMC+Sample

Konwersji instrumentów dokonałem ręcznie i się udało, nawet brzią lepiej w MPT

Ostatnio edytowany przez Spencer (2013-04-10 23:47:17)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

16

Odp: CMC+Sample

No dobrze. Tutaj jest wersja 1.0, ale o ile potrafi poprawnie zgrać patterny i tracki, to nie potrafi poprawnie zgrywać instrumentów (czyli zestawu sampli).
Swoją drogą jakie Monsoft proponowałeś rozszerzenia dla tracków, patternów i kompletu sampli?

Edit: Instrukcja w załączniku (nie pamiętam gdzie to leży na pigwie).

Ostatnio edytowany przez mono (2015-06-12 15:02:56)

Post's attachments

CMCSMPLY.TXT 6.04 kb, liczba pobrań: 16 (od 2015-06-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

17

Odp: CMC+Sample

W załączniku wersja poprawiona.
Poprawek wymagały:
- procedura ładowania sampla (nie przepisywane były $0FF i $1FF bajt sampla),
- procedura zapisu zestawu sampli (zapisywane było $1000 bajtów z obszaru $7E00..$8DFF zamiast $0A00 bajtów z $7300..7CFF).

Dokładny patch:
$9521: $EA $EA
$9548: $0A
$954b: $72
$954e: $72
$9552: $72

Edit: Jeszcze pojedyncze sample wyjęte z CMCSM.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-06-14 13:40:14)

Post's attachments

cmcsm.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 9 (od 2015-06-13) 

SONG21.SMP 512 b, liczba pobrań: 1 (od 2015-06-14) 

SONG22.SMP 512 b, liczba pobrań: 1 (od 2015-06-14) 

SONG23.SMP 512 b, liczba pobrań: 1 (od 2015-06-14) 

SONG24.SMP 512 b, liczba pobrań: 1 (od 2015-06-14) 

SONG25.SMP 512 b, liczba pobrań: 1 (od 2015-06-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

18

Odp: CMC+Sample

W załączniku CMCSM z przykładową muzyką z BARAHIR-a.

Edit: Zaproponowałem roboczo rozszerzenia:
- .TRK dla danych samplowanego tracku
- .PTR dla danych patternów
- .SMP dla pojedynczych sampli RAW
Może by dla kompletu sampli przyjąć np. .INS?

Ostatnio edytowany przez mono (2015-06-15 09:23:26)

Post's attachments

cmcsm.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 5 (od 2015-06-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

19

Odp: CMC+Sample

rozszerzenie *.ins użyte jest bodaj w TMC dla zapisywanych instrumentów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: CMC+Sample

I w CMC+ (zerknij w Atariki).

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

21

Odp: CMC+Sample

tak czy inaczej soft z powyższego obrazu atr u mnie nie działa. Tzn uruchamia się, ale niczego się nie da załadować pod nim ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: CMC+Sample

Ja robię tak:

X CMCSM11.COM<RETURN>
1BARA1.CMC<RETURN>
<TAB>
<CTRL+L>1BARA1.TRK<RETURN>
<TAB>
<CTRL+L>1BARA1.PTR<RETURN>
<TAB>
<CTRL+L>1BARA11.SMP<RETURN>
1
<CTRL+L>1BARA12.SMP<RETURN>
2
<CTRL+L>1BARA13.SMP<RETURN>
3
<CTRL+L>1BARA14.SMP<RETURN>
4
<CTRL+L>1BARA15.SMP<RETURN>
5
<TAB>
<TAB>
<TAB>
<CTRL+P>

a po chwili

<START>
<TAB>
<TAB>
<TAB>
T

Komunikacja odbywa się przez CIO, no i podawany jest zawsze numer dysku więc pewnie ładowanie odbywa się z bieżącego katalogu na podanym dysku.

Edit: Zabawna rzecz. Zestaw sampli w CMCSM jest dokładnie identyczny z samplami z BARAHIR-a :) więc można pominąć ich ładowanie i muzyka mimo tego będzie grać poprawnie.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-06-15 08:43:42)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

23

Odp: CMC+Sample

Uzupełniłem .atr-a o drobne info co jest co, i zmieniłem jednak rozszerzenie zestawu sampli na .DIG. .atr podmieniony w poście 18.

Edit: Dla porównania załączam jeszcze ripa oryginalnej muzyki z BARAHIR-a.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-06-15 09:31:14)

Post's attachments

barahir1.obj 7.17 kb, liczba pobrań: 2 (od 2015-06-15) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

24

Odp: CMC+Sample

Hej Mono,

Dzieki za poprawienie bledow no i jestem pelen podzowu Twojemu zacieciu !!!

Nie wiem czy wogole uwzglednialem jakies preferowane rozszerzenie plikow. Sadzie ze chyba nie wiec wolny wybor.

Ja pamietam tylko ze testowalem uzywanie i odtwarzanie muzyczek wlasnie na muzyce z Barahira, wiec pewnie wrzucilem kilka sampli na stale wlasnie z tego utworu.

Mono jeszcze raz dzieki za poprawki.

PS. Bedeco mial mlodemu pokazac jak podrosnie troche  ;)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2015-06-15 10:19:43)

25

Odp: CMC+Sample

Nie ma za co - dzięki emulatorowi namierzenie i poprawienie błędów zajęło dosłownie chwilę :).
A skoro nie ma preferencji co do rozszerzeń, to proponowałbym finalnie:
- .TRK dla samplowanego tracku,
- .PTR dla samplowanych patternów,
- .SMP dla sampla RAW,
- .DIG dla zestawu sampli.
Jeśli nikt nie miałby co do tego zastrzeżeń, to następny CMCPLAY będzie obsługiwał samplowane muzyczki z CMC wg takich właśnie rozszerzeń :)
No to zrobię jeszcze hasło w Atariki.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-06-15 11:19:15)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje