251

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Na drugiej płytce zasilanie idzie na kolektor, baza podłączona jest do 2 pin`u portu joysticka a emiter do sterowania silnikiem.

Post's attachments

T2000_druga płytka.png 1.13 mb, liczba pobrań: 5 (od 2020-04-07) 

T2000_druga płytka_sciezki.png 1.37 mb, liczba pobrań: 5 (od 2020-04-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

252

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Czyli potwierdza się, że dobrze przerysowałem... czy w związku z tym nie ma znaczenia jak jest podłączony tranzystor, czy może wraz z dodatkowym rezystorem działa on nieco inaczej, a spełnia tę samą funkcję?

Jeszcze chciałbym mieć pewność co do wartości rezystorów, bo patrząc na podobne kolory pomyłki skutkują dużymi rozbieżnościami...

(Dopisałem jeszcze na poprzedniej stronie i zamieniłem obudowę tranzystora na rysunku).

253

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Pamiętaj, że 14 pin 4069 jest zasilany PRZEZ tranzystor, czyli +5V z 7 pinu joy2 jest podane na EMITER tranzystora PNP, a odbierane z KOLEKTORA tegoż tranzystora. W stanie włączonym różnica napięć między emiterem i kolektorem jest pomijalna, jak w zwykłym włączniku. Gdy program się wczyta tranzystor się wyłącza i magnetofon staje.
Inne rozwiązanie to podłączenie emitera tranzystora do +5V/READY, czyli do 10 pinu wtyczki SIO, wtedy wystarczą trzy przewody do joy2. Znika wówczas pętla masy, o którą ktoś tu się martwił.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

254

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

jer napisał/a:

To mój schemat, kiedyś zrobiony, ze 30 lat temu.

Jak najbardziej tak, pozwoliłem sobie go kiedyś załączyć w innym wątku, o tutaj: Omicron Turbo. Na schemacie widnieją informacje że Ty go stworzyłeś, więc uznałem że mogę coś takiego uczynić (tzn. użyć go jako materiału pomocniczego pozwalającego wyjaśnić pewne kwestie. Piszę teraz o tym bo na forum wyżej wylądował sam link do Twojego GIF-a, a ja nie chciałbym abyś pomyślał że chciałem wykorzystać Twoją pracę bez informacji o autorze/twórcy.

piwkooo napisał/a:

Taka ciekawostka... Panowie tworzycie już stworzone :/
http://blog.3b2.sk/igi/file.axd?file=20 … _turbo.pdf

ten PDF to wycinek tego co przekazał mi kiedyś lt_bri, wątek o tym tutaj: ATARI - Poradnik Konstruktora

Zresztą ten wycinek jako PDF był również tutaj na forum załączany, nie pamiętam już w którym wątku, chyba szkoda czasu aby to szukać skoro podałeś inne źródło :)

EDIT: a jednak znalazłem, w wątku o AST Turbo Cartridge (ps] jestem w szoku, to było 12 lat temu??? O_o)

Ostatnio edytowany przez seban (2020-04-07 17:30:55)

255

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Zaraz "tfurca" i inwektywy. Nie mam pretensji o rozpowszechnianie, bo schematy tworzyłem z natury w czasie, gdy ich było jak na lekarstwo, uzupełniałem je dzięki uwagom Kolegów z forum za co Im dziękuje serdecznie.
Róbta z temy schematamy co chceta, używajcie, poprawiajcie (ale tak, żebym wiedział i mógł swoje poprawić).
Jest tylko problem z tym, że w sieci jest wiele starszych wersji, co może czasem wprowadzić w błąd. To zresztą ogólna bolączka internetu te strony dawno nieczynne, nieaktualne i spamujące.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

256

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki za informację i wyjaśnienie, pozwoliłem sobie linkować kopię, bo były to jeszcze czasu gdy swoją stronę trzymałaś chyba jeszcze na innym hostingu, który często jakoś niedomagał (ew. pisał że strona wygasła) więc dlatego linkowałem do lokalnej kopii którą robiłem na pigwie czy u siebie, ale teraz skoro już Twoje strony stoją w domenie atari8.info to jest szansa że nie będzie żadnego problemu, zatem w przyszłości będę linkował bezpośrednio do Twoich stron.

I tak przy okazji... bo nigdy jakoś nie miałem okazji ... WIELKIE DZIĘKI za pracę którą włożyłeś w te wszystkie schematy, dumpy, opisy! Mega Szacunek! Jeszcze raz dziękuję za ten cały ogrom pracy który wykonałeś i postanowiłeś się tym podzielić!

257

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki za słowa uznania. Pracę wykonywałem wiele lat z prostego zainteresowania techniką cyfrową i chęci poznania OrCADa 4.20, jeszcze pod DOSem i Win95.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

258

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dopiero jak napisaliście niemalże wprost to się zorientowałem, że Jer to skrót od Jerzy :) Oczywiście baza schematów niezastąpiona, mimo, że elektroniką od czasu nauki się praktycznie nie zajmuję to te schematy mi się przydają, jak np. teraz :) Dzięki i dzięki za wyjaśnienia, choć przyznam, że przy mojej obecnej wiedzy nadal nie do końca wiem jak to działa, ale jeszcze spróbuję się przyjrzeć. Opis się przyda. Mam nadzieję, że uda się zweryfikować ponad wszelką wątpliwość wszystkie elementy, tak aby mieć pewność, że ten układ jest udokumentowany prawidłowo.

Przy okazji: dziś szukając innych materiałów zupełnie przypadkiem znalazłem moje notatki z warsztatów z elektroniki z 1995 roku...

Uzupełniam materiały, tym razem o zdjęcia wkładek do kaset
http://qtz.toshiba-3.com/atari/turbo_kso/TurboKSOtapes.jpg
Paczka z poszczególnymi zdjęciami wkładek - pudełek

Z czerwonymi ramkami to te do samodzielnego wypełniania, może ktoś rozpoznaję? Może znajdzie się ktoś, kto chciałby zrobić ich redux, zawsze chciałem mieć takich więcej i do tego dwustronnych, bo 25 "pozycji" to za mało dla Turbo (nie zrobiłem zdjęcia, a na drugiej stronie jednej z wkładek dokleiłem jeszcze fragment do wypełnienia z drugiej wkładki). Postaram się zrobić skany. Tych kaset było więcej, ale ktoś je sobie pożyczył na wieczne nieoddanie. Zanim to nastąpiło zgrałem co ciekawsze programy na kasetę BASF i ta mi się została. Ostatnie sześć programów na tej kasecie, to te, które były dołączone do turbo. O ile dobrze pamiętam, to jeden z kopierów - taki jak dołączony do wersji 2T12, ale w starszej wersji, ma swój własny handler Turbo "D", ale po prostej zmianie na "T" i tak usuwa handler dyskietki. Gdyby tak wyciągnąć nowszą wersję z 2T12, zamienić "D" na "T" i usunąć kod usuwający D:... to już by było wygodniejsze niż Kopiarka...

Na pierwszej grafice dodałem zdjęcie wtyku joysticka i uzupełniłem paczkę.

Przeglądałem nieco forum, rzeczywiście jest sporo tematów związanych z turbo. Linka do schematu znalazłem przez wyszukiwarkę, ale faktycznie z tego forum, z tematu o uniwersalnym turbo Baktry. Przy okazji będę musiał sprawdzić jak to oprogramowanie działa :)

Nie wiem czy znane, ale znalazłem też rosyjskie forum, gdzie piszą na temat turbo.

Edit: [Co do DOS-a to mi się przypomniał polski program, którego używałem. Można w nim używać dwóch osobnych zestawów elementów - analogowych albo cyfrowych i symulować działanie układu. Niestety nie pamiętam jego nazwy. Chciałem go wieczorem odszukać. Podłączyłem starszy komputer, programu nie znalazłem, kompa zostawiłem włączonego i pech chciał, że włącznik światła zainicjował zwarcie w oświetleniu połączone z wystrzałem, wyskoczył bezpiecznik i jednocześnie dysk mi w tym kompie padł... Jeszcze mi się przypomniało, że wymyśliłem, żeby zrobić w tym programie działające radio ;) ...i był też PSpice]

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-04-09 10:12:34)

259

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

podczas dłubania płytki do kso t2000 kilka lat temu...
-
Ponieważ XC12 po re-capie (+ C 220pF na nogi 12-14 wzmacniacza) i wymianie paska wczytuje bardzo dobrze, czas na kolejną nową płytkę do kso.
- -
W załączniku także zdjęcia 'oryginalnego' turbo z czasów minionych.
scalak 4069 stale zasilany (14pin do emitera tranzystora).
Dosyć swobodnie dobrane elementy,
kondensatory: 2x 470nF (w zapisie i odczycie), w torze odczytu 1,1K a nie 36K..
I działa.
to chyba da się zrobić z tego co jest pod ręką ;-P

Ostatnio edytowany przez takron27 (2020-04-10 10:04:37)

Post's attachments

kso_t2000_20161104_110518_.jpg 124.87 kb, liczba pobrań: 2 (od 2020-04-10) 

oryg_kso_P_20200410_103205_.jpg 76.24 kb, liczba pobrań: 4 (od 2020-04-10) 

oryg_kso_P_20200410_103234_.jpg 85.62 kb, liczba pobrań: 4 (od 2020-04-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

260

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Moje też na uniwersalce. Zasilane z portu joy'a. Wgrywanie prosto z PC za pomocą Turgen'a bez użycia magnetu. Sygnalizacja LED startu silnika...

Ostatnio edytowany przez piwkooo (2020-04-10 22:17:15)

Post's attachments

20200410_225242.jpg 750.06 kb, liczba pobrań: 3 (od 2020-04-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

261

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Trochę mi to zajęło aż w jednym z pudełek z moimi "skarbami", znalazłem coś co myślałem że wygląda zupełnie inaczej... miała być nowa, nie instalowana płytka KSO2000 przeznaczona do montażu w magnetofonach firmowych Atari... a okazało się że mam jakąś mocno zdezelowaną, zdewastowaną płytkę... w dodatku brakuje paru elementów już... nie wiem co się stało na przestrzeni czasu jednak wklejam jako historyczną ciekawostkę, bo wychodzi na to że jest to dokładnie to samo co wrzucił wyżej Yezy, nawet inicjały autora PCB się pokrywają:

PCB KSO 2000 by T.M. strona elementów:
http://seban.pigwa.net/aa/KSO2000/KSO2000_TM_TOP.JPG

PCB KSO 2000 by T.M. strona druku:
http://seban.pigwa.net/aa/KSO2000/KSO2000_TM_BOT.JPG

ps) poszukiwania nie poszły na marne, znalazłem płytkę Happy Freezera którą montował Krzysztof Stec, nie mogę jeszcze co prawda namierzyć dwóch kartek które dostałem od Krzysztofa razem z PCB, ale gdy się znajdą wrzucę tu gdzieś na forum zgodnie z wcześniejszą obietnicą.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-04-12 23:32:30)

262

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To chyba to samo:
https://obrazki.elektroda.pl/5740472700_1587040113_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/5688951900_1587040116_thumb.jpg

... i wartości elementów:
https://obrazki.elektroda.pl/6607949600_1587041180_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-04-16 13:46:44)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

263

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wpadł mi w łapy magnetofon 1010 z zamontowanym takim glutem:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/20200416_174650m.jpg
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/20200416_174722m.jpg
Spotkał się ktoś z czymś takim? Co to może być za modyfikacja? Bardzo skutecznie zalana jakąś żywicą, ktoś to najpierw zawinął w folię a potem nalał do środka wypełniacza.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

264

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Bosz... Wygląda jak robota STECa. Zasadniczo sprawdź, czy to nie jest Turbo 2000 bez kabla (w 1010 można tak było - powinien działać cart chyba od Turbo 2000F).

Sikor umarł...

265

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Niestety, carta nie mam. Jeśli nie wystartuje z Ultimate Carta to niczego nie sprawdzę :-(

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

266

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Nie wiem, czy ktoś robił dump'a takiego carta - ale ja u mnie do systemu AST/ATT/UM miałem takie cudo 8KB

Dorzucam, jeszcze zmodyfikowany projekt okładki, którą kiedyś dla systemu Normal publikował Delly... została przerobiona dla posiadaczy Turbo.. aby więcej miejsca było do wklepywania...

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2020-04-20 10:24:24)

Post's attachments

dump_a000_bfff_new_cart 8.01 kb, liczba pobrań: 47 (od 2020-04-19) 

kaseta_moj_projekt.png 116.95 kb, liczba pobrań: 11 (od 2020-04-20) 

New_Cart_AST_ATT_UM.xex 8.01 kb, liczba pobrań: 51 (od 2020-04-19) 

um_cart.png 133.38 kb, liczba pobrań: 3 (od 2020-04-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

267

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Piguła: Dzięki za zgranie i umieszczanie tutaj, nie widziałem wcześniej takiego carta. Zatem nowy "obiekt" w został zidentyfikowany i zarchiwizowany :) super.

268

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W załączniku ATR, który zawiera oprogramowanie pozwalające na wczytywanie AST/ATT/UM
oraz kopiery UM->Dysk i Dysk->UM Normal -> UM UM->UM.

Niestety nie posiadam programów kopiujących z systemu ATT -> Dysk i Dysk -> ATT
oraz analogicznych z systemu AST -> Dysk i Dysk -> AST.
Jeżeli ktoś takowe posiada, to chętnie przygarnę, ponieważ mam trochę kaset z programami w tych systemach i chętnie zrobię sobie backup.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2020-04-21 16:01:53)

Post's attachments

Software_Turbo_AST_ATT_UM.atr 179.64 kb, liczba pobrań: 30 (od 2020-04-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

269

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Próbując odczytać pliki z jednej z powyższych kaset - ze sfatygowanej taśmy, oprócz uszkodzonych częściowo plików, których sygnał jest ewidentnie zniekształcony, a który udało mi się uzupełnić fragmentami plików z innych wersji, natknąłem się na 4 takie, których mimo, że wydają się brzmieć prawie w całości dobrze, skopiować mi się nie udawało. Pomyślałem, że są uszkodzone jak pozostałe, ale przy próbach odczytu kolejnych bloków okazało się, że nie udaje się odczytać żadnego poza pierwszym, który wygląda jak Loader 2 uzupełniony zerami. Przy pomocy Turgen-a zauważyłem, że wszystkie bloki są uszkodzone w tym samym miejscu, a suma ich wielkości odpowiada wielkości jednej z wersji pliku dostępnej w sieci. Czyli niczego nie brakuje - bloki są po prostu krótsze - mają max. 2816 Bajtów zamiast 3072! Porównanie dołączonego loadera ze znaną wersją Loadera 2 pokazało różnice, do tego okazało się, że przy pozostałych 2-ch plikach jest jeszcze inna wersja. Wyszukanie kodu loaderów wśród plików z Atari dało rezultat - identyczne loadery znajdują się w pliku AUTOCOPY.V30 - czyli we wspominanej AutoKopiarce KSO wersji z zabezpieczeniem i tu się wyjaśnia dlaczego nie udawało mi się tych plików skopiować i skąd te nietypowe bloki :) - jakby ktoś chciał się przyjrzeć to pierwszy loader znajduje się od adresu 26BF, a drugi 32BF. PS. Gdybym próbował uruchomić taki plik to o ile nie jest rzeczywiście uszkodzony to by się uruchomił.

Edit:

Sprawdziłem jak wyglądają loadery zawarte w AUTOCOPY.COM - czyli AutoKopiarce zapisującej standardowo. Wbrew temu, czego się spodziewałem, znalezione loadery, różnią się tylko dwoma Bajtami od zapisywanych przez wersję "zabezpieczającą". Z tego wynika, że pliki z loaderami zapisane z poziomu Autocopy mają loader dołączony do właściwego pliku, i nie są to te loadery dostępne osobno do "ręcznego" nagrania przed danymi programu (za Loaderem 2 należy pominąć nagłówek z nazwą programu, po L1 nagłówek musi zostać). [Moim zdaniem osobne loadery nie uzupełnione zerami są mimo wszystko elegantsze.]

Ponieważ loadery różnią się tylko dwoma Bajtami wyszukałem analogiczną sekwencję instrukcji w Turbo Long Copy 1.1 (właśc. Long Turbo Copy) i mimo, że nie wiem jak to działa, zmieniając analogicznie dwa Bajty uzyskałem możliwość kopiowania "zabezpieczonych" bloków.
030E: 17 16 (prawdopodobnie potrzebne do prawidłowego obliczenia sumy kontrolnej)
0322: 0C 0B (długość bloku)
Dodatkowo zmieniłem jeszcze opis w menu, co nie powinno mieć wpływu na działanie programu.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/turbo_kso/turbo_long_copy_mod.png
(Wielkość pliku na screenie jest mniejsza niż powinna, bo usunąłem uszkodzone bloki - 3x$0B00.)

Aby prawidłowo skopiować dane zapisane z krótszymi blokami, trzeba pominąć pierwszy blok z loaderem (np. ustawiając taśmę tuż za nim, a nagłówek z dowolną nazwą odczytać z innej kasety, podmienić ponownie i zaakceptować).

Zapis działa bez zmian - plik zapisany w Turbo (lub normalu) można już bez problemu odczytać z poziomu KSO (ew. może być potrzebny L1 lub L2) lub innych narzędzi KSO.

W Long Turbo Copy jest też opcja "Format", którą można ustawić na T1, nie sprawdzałem tego, ale myślę, że chodzi o format pierwszej wersji KSO, która nie wymaga przeróbki sprzętowej.

Skoro ten facet nagrywał używając "zabezpieczonego" formatu, to pewnie więcej osób ma kasety z takimi plikami. Ktoś się z takimi plikami już spotkał? Sikor?


W załączniku chyba wszystkie "firmowe" loadery KSO jakie do tej pory udało mi się zgromadzić i zmodyfikowany program Turbo Long Copy. Wymienione programy można uruchomić na emulatorze Atari800 od FUJI-ego (trzeba wyłączyć SIO patch i zamiast resetu z klawiatury, używać zimnego startu z menu, może się przydać też przed uruchomieniem wybranego z menu emulatora xex-a, czy atr-a).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-05-01 16:11:42)

Post's attachments

turbo_kso_loaders.7z 4.2 kb, liczba pobrań: 24 (od 2020-05-01) 

turbo_long_copy_mod.7z 2.22 kb, liczba pobrań: 19 (od 2020-05-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

270

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Nikt nie miał styczności / świadomości, że ma do czynienia z zabezpieczonymi programami?

Ja sobie przypominam, że żadnej części Spy vs Spy nie udało mi się skopiować, szkoda, że nie mam już tamtej kasety... zostaje mi jeszcze druga kaseta ze zdjęć powyżej, może tam jeszcze coś takiego znajdę...

Może ktoś wie do czego służy opcja Format 1T? Co to za format? Czym się różni od standardowego T2?

Sprawdziłem - żadne znane mi narzędzie poza Long Turbo Copy 1.1 nie ma takiej opcji. Sygnał zapisuje się jakby w Turbo K.S.O. (T2), długość pliku wav-e jest taka sama, tylko plików zapisanych w T1 nie da się odczytać w trybie T2 i odwrotnie. Sprawdziłem, że nie jest to format używany przez K.S.O. 1.0.

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/kso/kso_1.0.png

Przy okazji sprawdziłem K.S.O. 1.0 (to wcześniejszy program nie obsługujący jeszcze sprzętowego turbo). Okazało się, że OCR zrobiony przeze mnie 10 lat temu zamienił znaki, kod kontrolny się zgodził, a program w przypadku użycia wyszukiwania "F:*" po znalezieniu nazwy zamiast pytania zaprintowywał ekran, tryb wczytania pierwszego napotkanego pliku działał poprawnie. Program sprawdziłem przepisując całość ręcznie, poprawiłem, a paczkę uzupełniłem o opis z Bajtka. Więc jak ktoś w ciągu ostatnich 10 lat ściągnął ten plik proszony jest o ściągnięcie poprawnej wersji i zastąpienie nią poprzedniej :)

http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/kso/kso_1.0.r2.7z

Wygląda na to, że do kompletu brakuje dedykowanego kopiera, z tekstu wnioskuję, że tylko taki kopier potrafi zapisać krótsze przerwy: "Program może współpracować ze standardowymi programami kopiującymi (np. FCOPY), lecz będą one generować pliki z długimi przerwami."

Prawie w każdym narzędziu do K.S.O. mamy opcję "Przerwy", którą można ustawić na "krótkie" albo "długie", nie jestem pewien czy ma to wpływ na sygnał z K.S.O. 1.0, ale zauważyłem wpływ na sygnał w normalu - podobnie jak w wersjach obsługujących Turbo.

271

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Jeżeli chodzi o zabezpieczone taśmy dla systemów AST/Turbo2000 (KSO/F)... to był taki gość (pirat i handlarz giełdowy) który podpisywał się ksywą *AJEK (o ile dobrze pamiętam to siedział na giełdzie która odbywała się w budynku stodoły). Nie mam pewności co do jednego... czy to naprawdę był *AJEK czy tylko się pod niego podszywał (mając i używając kopierów zabezpieczających od "*AJKA") w każdym bądź razie gość opowiadał iż to on jest autorem tych rozwiązań i że to są zabezpieczania nie do złamania ;-) no i właśnie dlatego powstał "Anty *AJEK Copy" ;-)

Inni piraci giełdowi na których trafiłem i którzy nagrywali kasety w Turbo2000 nie zabezpieczali się w żaden sposób, po prostu nagrywali wszystko standardowymi narzędziami. Na ślad *AJKA trafiłem gdy trafiłem na opowieści krążące po giełdzie na grzybowskiej że gość w na "giełdzie w stodole" ma już file-ówkę z gry INSIDE. Ale że nie da się normalnie przegrać bo nagrywa "zabezpieczoną".  Polazłem więc tam zweryfikować owe ploty, faktycznie miał... i faktycznie nagrywał wersję zabezpieczoną tym softem. Czysta ciekawość, jego bezczelność i przechwałki zmotywowały mnie do dalszego działania. Oczywiście loader generowany przez "*AJEK Copy" był "zaciemniony" przez użycie "nielegalnych" instrukcji, oraz wykorzystywał w paru miejscach kodu błędy w MOS 6502C, np. skok pośredni na granicy strony, mówię np. o JMP ($7FF)

Po przygodzie z "*ajkiem" na inne zabezpieczenia stosowane w przypadku systemów Turbo nie trafiłem. Być może stosowanie wszelakich zabezpieczeń na kasetach mijało się z celem, ponieważ zawsze można było wykonać kopię jako "AUDIO", bez używania jakiegokolwiek programu kopiującego, a jedynie decka/magnetofonu dwu-kasetowego ;)

Moje pierwsze domowe piractwo uskuteczniałem w ten sposób że pożyczałem od kolegi kasetę z grami i używając wypożyczonego kaseciaka dokonywałem kopi 1:1 na szpulę ;) Dlaczego tak, a nie z użyciem programu kopiującego? Gry które posiadał kolega to były kasety nagrywane w DT "Wars" na marszałkowskiej lub domu towarowym "Feniks" na żelaznej, były one zabezpieczone przy pomocy programu Turbo Copy 3, lub Turbo Copy 4... miały charakterystyczny loader z płynącym napisem na dole ekranu, wyżej widniał napis "LOADING", a nieco niżej migający tytuł gry.

A że moim podstawowym nośnikiem danych w swoim czasie był polski magnetofon szpulowy M2404S, to wykonanie takiej kopii było po prostu najprostsze.  Zresztą używałem tego magnetofonu również nagrywając audycje z Radiokomputera. Na jednej z zachowanych taśm ostało się to: Radiokomputer - audycja o Turbo2600 i Feud (wybaczcie przesłuchy z sąsiednich scieżek, ale materiał był zgrywany na tak zdezelowanym już magnetofonie i tak wytartej głowicy że nie dało się tego lepiej już zgrać). Kiedyś później udało mi się zdobyć kaseciaka MK250 i wszystko stało się nieco łatwiejsze ;D a potem minęło jeszcze sporo czasu aż moją matka uzbierała "dewizy" na XC12 z Peweksu ;)

Ostatnio edytowany przez seban (2020-05-04 06:25:05)

272

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Super materiał, wysłuchałem do końca... a gdzie program? chciałem pograć w mini grę :-)
Swoją drogą... zalegalizowane (w radio) piractwo to było coś :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

273

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

CAS z tą wersją Feud leży np. w Cas Archive u Strykera: Feud (Radiokomputer,Szok)

274

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

domu towarowym "Feniks" na żelaznej, były one zabezpieczone przy pomocy programu Turbo Copy 3, lub Turbo Copy 4... miały charakterystyczny loader z płynącym napisem na dole ekranu, wyżej widniał napis "LOADING", a nieco niżej migający tytuł gry.

DT Feniks moim drugim domem w mlodosci. Przesiadywalem tam godzinami.

Zalaczam .casa z "Universal Hero" z tym loaderem.

Post's attachments

C052-tdk-9-universal-hero-OK.cas 45.73 kb, liczba pobrań: 21 (od 2020-05-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--
= krap.pl =

275

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

A wersja audio też tutaj: http://www.atari.org.pl/tape/8/feud-(we … komputera)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.