Temat: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Pacjent 65xe na płycie 130xe (64x4) CI03579 REV.I Włącza się, ale brak obrazu.
Poczytałem trochę na forum dzięki czemu udało mi się wstępnie zdiagnozować uszkodzenie - zwarcie w jednej kości RAM, która w ciągu kilkunastu sekund osiąga ponad 70 stopni. Na Fredku na 1 i 2 pinie około 3,6[V].

1. Czy da się odpalić Atari tylko na jednej kości? Jeśli wytnę zasilanie od tej uszkodzonej to odpali się z 32k? Czy gdzieś trzeba jeszcze podrutować? (zanim zamówię chcę zobaczyć czy to na pewno sama pamięć czy coś jeszcze)
2. Pamięć do wymiany i teraz kilka pytań - obecna to LH2464-12, rozumiem że mogę ją zastąpić LH-2464-10? Z tego co przeglądałem różnią się tylko czasem dostępu.
3. Czy takie napięcia na fredku są ok, czy też do wymiany?

2

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Wymień na dowolne (oczywiście sprawne) 4464, 41464.... 120-150 ns. Na jednej kości nie pójdzie, bo jedna kość obsługuje tylko 4 bity danych.


Poza tym na logikę, jeśli kość ma zwarcie wewnętrzne to w czym ma pomóc odcięcie samej linii zasilania?
Freddie zostaw w spokoju póki co.

Ostatnio edytowany przez agahes (2023-04-14 17:05:03)

3

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

premiero napisał/a:

1. Czy da się odpalić Atari tylko na jednej kości? Jeśli wytnę zasilanie od tej uszkodzonej to odpali się z 32k? Czy gdzieś trzeba jeszcze podrutować? (zanim zamówię chcę zobaczyć czy to na pewno sama pamięć czy coś jeszcze)

Nie odpali. Potrzebujesz wszystkich kostek z banku, żeby odpaliło.

premiero napisał/a:

2. Pamięć do wymiany i teraz kilka pytań - obecna to LH2464-12, rozumiem że mogę ją zastąpić LH-2464-10? Z tego co przeglądałem różnią się tylko czasem dostępu.

Możesz wstawić dowolne kości typu 4164/4264 a nawet 41256 (chociaż tutaj przydałoby się jeszcze zrobić małą przeróbkę na płycie). W szczególności, LH2464-10 też będą OK.

premiero napisał/a:

3. Czy takie napięcia na fredku są ok, czy też do wymiany?

Najpierw pamięci, potem będziesz się martwić dalej. Zwłaszcza, że pin 1 freddy'ego jest niepodłączony nigdzie, a 2 to zegar i mierzenie tam napięcia, zwłaszcza dla prądu stałego, jest totalnie bez sensu.

Najlepiej napisz skąd jesteś, może masz gdzieś blisko kogoś obeznanego w temacie, kto ci to ogarnie w trakcie ładowania się kolejnego poziomu w grze ;-)

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-04-14 17:57:22)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Gdzieś czytałem że jeśli na CLKOUT i CLKIN pinie nie będzie w ogóle napięcia, to znaczy że fred usmażony.

perinoid napisał/a:

Najlepiej napisz skąd jesteś, może masz gdzieś blisko kogoś obeznanego w temacie, kto ci to ogarnie w trakcie ładowania się kolejnego poziomu w grze ;-)

:)

Jestem ze Szczecina.

5

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Wymień pamięci i i odstosunkuj się od freda :).

6

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Wymienione obie pamięci na LH2464-10, niestety w dalszym ciągu brak obrazu (i dźwięku). Pamięci już się nie grzeją. Jak najlepiej dalszą diagnostykę przeprowadzić nie dysponując żadnym zamiennym układem? Rozumiem, że w pierwszej kolejności do diagnozy jest fred, antic i ewentualnie mmu?

7

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Chociaż oscyloskop by się przydał...

8

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Czy masz oscyloskop? Albo chociaż tester stanów logicznych? Jeśli nie i nie masz kości na podmianę to diagnoza bedzie... "utrudniona".

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

A takie pytanie - znasz historię komputera? Bo jeśli był potraktowany zasilaczem od C64 to może być ciężko...

Sikor umarł...

10

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Niestety historii nie znam, ale ciekawe że o tym samym pomyśleliśmy (zasilacz od c64). Oscyloskopu i testera stanów logicznych nie posiadam, ale mam kolegę, który dysponuje takim sprzętem, Ale chyba musiałbym znać przebiegi? Skąd wziąć wzorce?

Co jeszcze mogę powiedzieć. Pomierzyłem pobór prądu Atari - 0,56-0,58[A]
Co ciekawe mierzyłem sobie również napięcia na wyjściu Video. Zaraz po samym włączeniu są inne, po około 30 sekundach "wskakują" na inny poziom, a jakąś sekundę później mają jakby trzeci poziom i takie już zostają. Poniżej rozpiska:
Włączenie | ~30 sek. | ~31 sek.
Pin 1 (luma) -  0.33[V] | 0.33[V] | 0.33[V]       (raz chyba mi wystartowało od 0.15[V])
Pin 4 (composite) - 0[V] | 0[V] | 0[V] (na ułamek sekundy pojawia się w "ostatnim" cyklu 3,3 [V] po czym spada do 0)
Pin 5 (chroma) - 0.05 [V] | 0.4 [V] | 1.1 [V]
Pin 3 (audio) - 0.7[V] | 1.3[V] | 2.46[V]

Edit - zadzwoniłem do poprzedniego właściciela - twierdzi że na 100% Atari wcześniej działało.

Ostatnio edytowany przez premiero (2023-04-25 19:19:12)

11

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

się nie znam, więc się wypowiem ;-P
- a ten 'poprzedni właściciel' to z ogłoszenia? ja tam nie wierzę że 100proc działało a teraz trup. to może zwróć mu atarkę. (a co miał powiedzieć, przyznać się, że podpiął do zasilania co popadło? (c64))
- ' nie ma dźwięku' a napięcie na wyjściu audio idzie w górę. no coś powinno być słychać, narastające buczenie czy coś. - do czego podłączasz atarkę -do jakiegoś lcd'ka? (no te często, jak nie mają prawidłowego sygnału obrazu, to dźwięk odłączają. że nic nie słychać nie znaczy że nic tam nie ma.) pokey walnięty? przecież po włączeniu atarki, po ~30sek nic się normalnie nie dzieje żeby jakiś dźwięk miał się generować. i chyba te 2,5v to troochę za dużo...
- luma za niskie napięcie, chroma za duże. brak napięcia composite - też dziwne bo ten sygnał 'miesza' modulator. ?zdechły jakieś tranzystory w modulatorze?
no to chyba tylko po potraktowaniu całości jakimś nieodpowiednim napięciem.

12

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Oddać mogę w każdej chwili, to nie jest problemem. Chciałem po prostu uratować dziada :), zwłaszcza że odpicowałem już go wizualnie.
Podłączane na 2 sposoby - bezpośrednio do TV poprzez AV-IN (composite) i poprzez skaler AV (composite)->HDMI. Na wyjściu RF nie daje się dostroić kanału. Skaler daje swój obraz niezależnie od tego czy coś jest na wejściu czy nie, więc dźwięk powinno być słychać (przetestowane na innym Atari i C64), a tu jest głucho, co dla mnie też jest dziwne (spodziewałem się chociaż jakiegoś pisku, czy brumienia). Ogólnie zastanawiam się co się dzieje w ciągu tych 30 sek, że następuje taka zmiana.

Ostatnio edytowany przez premiero (2023-04-26 21:52:44)

13

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Spakuj go i wyślij do kogoś, kto co go ogarnie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

perinoid napisał/a:

Spakuj go i wyślij do kogoś, kto co go ogarnie.

I co to będzie za satysfakcja z naprawy? :)

15

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Oczywiście, zawsze fajnie samemu ogarnąć. Aczkolwiek jeśli to kwestia dużych kości to przydałoby się to zweryfikować wkładając sprawne. A zakładam, że niekoniecznie masz komplet do testów. Tylko o to chodzi.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

premiero napisał/a:

Pacjent 65xe na płycie 130xe (64x4) CI03579 REV.I Włącza się, ale brak obrazu.
Poczytałem trochę na forum dzięki czemu udało mi się wstępnie zdiagnozować uszkodzenie - zwarcie w jednej kości RAM

Kup sobie SRAM 64K V3:  https://lotharek.pl/productdetail.php?id=291

Montaż wymaga umiejętności wylutowania procesora, pamięci i wlutowania podstawki pod procesor (najlepiej wrzuć precyzyjną z pozłacanymi stykami - https://www.tme.eu/pl/details/gold-40p/ … wsf6s-jkb)

Raz, że usunięty zostanie problem pamięci, a dwa, że nie będziesz już miał pionowych pasów w tle ekranu.

premiero napisał/a:

Na Fredku na 1 i 2 pinie około 3,6[V].

To są CLKO oraz CLIKI - sygnały, dzięki, którym generator/oscylator 14.187576 MHz jest podłączony do Freddiego.
Trudno mi powiedzieć jak mierzyłeś, ale jeśli jest >0 przynajmniej na "2" to jest ok :)   

serwus,
Piotr

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

17

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Tylko że tutaj pamięć już została wymieniona na nową i to nie ona jest problemem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

perinoid napisał/a:

Tylko że tutaj pamięć już została wymieniona na nową i to nie ona jest problemem.

Zaspany jestem.. Chyba taki dzień, albo już stary jestem ;)  Racja..

@premiero, masz takie warianty:
- podmiana chipów
- oscyloskopem lub testerem stanów logicznych jedziesz po linii zegarowej

To już @perinoid Ci napisał.   Co do 0V na CLIKI, to może być też oscylator/generator uszkodzony.  Na części płyt CLIKO jest nieistotne i jest tam 0V. To zależy jaka jest konfiguracja elementów pasywnych generatora.

W każdym razie jeśli nie masz sprzętu serwisowego i chipów Atari to pozostaje Ci wysłanie sprzętu do serwisanta Atari.

Słyszałem o cudzie licheńskim.  Podczas Lost Party padło Atari, właściciel poszedł pomodlić się w Bazylice Licheńskiej, przyszedł na party i Atari znów działało ;)


serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

19

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

W piątek powinienem mieć analizator logiki to sobie posprawdzam (na razie brak dostępu do oscyloskopu).

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

premiero napisał/a:

W piątek powinienem mieć analizator logiki to sobie posprawdzam (na razie brak dostępu do oscyloskopu).

Bardziej chodziło o tester niż analizator...
https://www.amazon.de/-/pl/dp/B006IRIP8I

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

21

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Ok. Podpiąłem analizator i wyszło tak:
Atari bad
Dla porównania sprawdziłem na sprawnym i było tak:
Atari ok

Rozumiem, że dalej szukać (przynajmniej na tą chwilę) nie muszę?

Ostatnio edytowany przez premiero (2023-05-05 19:01:12)

Post's attachments

atari_bad.png 23.8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

atari_ok.png 84.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

premiero napisał/a:

Rozumiem, że dalej szukać (przynajmniej na tą chwilę) nie muszę?

Brawo :)  Masz walniętego Freda ;)  Jest na początku ścieżki zegarowej.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

23

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Jeszcze tylko dla pewności dopytam - uszkodzony rezonator (ten 14.187586 MHz) nie będzie dawał takich samych objawów?

24

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

Masz miernik z pomiarem częstotliwości? Możesz na szóstej nodze freda sprawdzić analizatorem czy wychodzi sygnał zegarowy.

Ostatnio edytowany przez agahes (2023-05-06 10:56:53)

25

Odp: 65XE - nie startuje czarny ekran, uszkodzony ram

agahes napisał/a:

Masz miernik z pomiarem częstotliwości?

UNI-T UT55 - do 20 kHz

Jak patrzę na schemat Soboli, to 6 noga freda nigdzie nie jest podłączona. A jeśli mówisz o 5 nodze (O2) to odpowiedź jest wyżej na wykresie (cisza).

Ostatnio edytowany przez premiero (2023-05-06 11:35:41)