1

Temat: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Cześć,

Próbowałem kilku podejść do tego projektu. Jedno z nich wydaje się być OK z zastrzeżeniem. O czym dalej. Nie udała mi się adaptacja ICD AdSCSI ze względu na konstrukcję wewnętrznego złącza.

Przeprojektowałem ICD Micro na wersję zapinaną do wewnątrz komputera zamiast oryginalnego interfejsu. Podstawowa zaleta - nie ma już ograniczeń co do wielkości HDD. Do złącza SCSI można przyłączyć więcej niż tylko wewnętrzny HDD. Poza tym rozwiązanie naśladuje to z Mega ST, czyli interfejs jest dołączony równolegle do szyny ACSI.

interface

Takim sprzętem są zainteresowani użytkownicy (z innego wątku)

1) Kroll - 1 x Mega STE
2) uicr0Bee - 1 x Mega STE
3) Cyprian - 1 x Mega STE
4) gop13 - 1 x Mega STE
5) dragmar - 1 x Mega STE 1 x oryginalny
6) AdamK - 1 x Mega STE 1 x oryginalny
7) Lizard - 1 x Mega STE
8) Digisoft - 1 x Mega STE
9) Atari-User - 2 x Mega STE
10) Ryszard Mauersberg - 1x Mega STe

Proszę więc teraz przeczytać zastrzeżenie i podjąć decyzje odnośnie powyższej listy.

μicr0Bee poświęcił bardzo dużo czasu na testy i doszedł do niepokojących wniosków odnośnie UltraSaTana.

Otóż na nowym US znikają partycje w stylu, który opisywał już _tzok_ w wątku na ten temat. Na "starym" US montowanym kiedyś przez Zaxxona generalnie działa wszystko OK z wyjątkiem tego, że niektóre karty SD mają jakąś taką przypadłość, że partycje też potrafią zniknąć. Na 17 przetestowanych kart SD - 11 jest OK, z 6 znikają dane po wyłączeniu/włączeniu komputera. Poza tym - SCSI2SD działa w porządku oraz pozostały sprzęt "z epoki" też - np. Megafile :)

Obecnie  μicr0Bee ma stabilną konfigurację:

- MSTE z nowym wewnętrznym kontrolerem/adapterem SCSI
- SCSI2SD z kartą microSD 2GB ID0, cztery równe partycje typu TOS po ok 480MB C:-F:. Nareszcie więcej niż 1GB w MSTE
- UltraSatan (byZaxon) ID2+3 z kartą 512M w slot#2 (ID3) z jedną partycją typu TOS&Windows ok. 500M G:
- HDDriver 9.1 na C:, wgrane trochę softu
- po wyłączaniu i włączaniu MSTE i US, wszystko wstaje prawidłowo.

Cytat:

"No to tak, gdy wykopałem ten starszy USatan, to była w nim karta SD 1GB Kingston. I to z nią robiłem powyższe testy, gdzie wszystko było OK. Wczoraj wpakowałem do niego jeszcze kartę Sandisk4G, tę z której znikały partycje w US-bf ("bugfixed"). No i niestety, również z starym USatanie z tej karty partycje znikają w takich samych okolicznościach jak w US-bf.
No to... przeleciałem wszystkie karty 512M-1G-2G-4G jakie znalazłem w domu... Wynik w załączniku. 11/17 kart w starym US działa prawidłowo, bez znikania partycji. Z 6 sztuk partycję znikają.
Wyniki są powtarzalne (2 razy pod rząd) dla każdej karty, zarówno znikanie, jak i brak znikania partycji. Przypomnę okoliczności znikania:
1. wewnętrzny SCSI HDD lub SCSI2SD ID0
2. zewnętrzny ACSI UltraSatan(byZaxon) ID2+3, jedna karta w slocie #1 (ID2)
3. partycje zakładane w ICDFMT z IDCprov655, po dwie na każdej karcie: 32M GEM, 255M BGM
4. sterownik instalowany i konfigurowany (Set Clock: No) z HDUTIL na partycji C: w HDD/SCSI2SD ID0
5. po restartach przez ctlr+alt+del jest OK
6. po power-off/on samego MSTE (_bez_ power-off US) jest OK
7. po power-off MSTE, power-off/on US, power-on MSTE, żadnej partycji na karcie SD w US już nie ma."

Z powyższego wynika, że nowy US (US-bugfixed) ma jakąś przypadłość, że się "gryzie" z interfejsem. Być może związane jest to z jakimiś problemami na szynie ACSI - nowy interfejs wisi na szynie podobnie jak w MegaST - równolegle.

Możliwe, że rozwiązanie znalezione przez _tzok_a z wymianą scalaków pomogłoby naprawić problem.

Jeżeli μicr0Bee będzie miał czas i chęci być może coś dopisze jeszcze od siebie w tym wątku.

Zapraszam do dyskusji oraz przemyślenia swojej pozycji na liście chętnych.

Dokumentację wraz z opisem problemów zamieszczę na www.

Pozdrawiam
tOri

Ostatnio edytowany przez tOri (2023-06-25 19:49:57)

Post's attachments

MegaSTe Internal Micro.jpg 106.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

2

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

To teraz zadam pytanie, bo jest to jaśniej nakreślone - czy w Mega ST na połączeniu równoległym nie ma żadnych buforów lub rezystorów (nie znam się, więc mogę bzdury pisać)? W STE jest szybszy zegar - poprosimy μicr0Bee o informację, czy tak samo się zachowuje z 8MHz i 16MHz? Rozumiem, że interfejs ACSCI i SCSI jest na tym samym układzie, czy sterowniki mają inne ID?

Sikor umarł...

3

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Hej,

W MegaST nie ma buforów na ACSI. W Mega STe są.
O - i to pytanie z zegarami jest bardzo ciekawe.
Je niestety - nie mam MegaSTe, więc się za to nie zabiorę. Poprosimy więc μicr0Bee w miarę możliwości o dodatkowe sprawdzenie sprzętu.

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

4

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Rozumiem że chodzi o zegar 16Mhz dla procesora w Mega STE.
Otóż gdy procesor korzysta z pamięci ST-RAM czy rejestrów sprzętowych to jest zwalniany do 8MHz.

tOri napisał/a:

W MegaST nie ma buforów na ACSI. W Mega STe są.

a co te bufory dają?

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2023-06-25 20:57:06)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

5

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Podsumowanie wstępne μicr0Bee

Cytat:

"Tak więc Twój kontroler działa (u mnie) z:

1. pojedynczym HDD SCSI wewn.
2. pkt.1 + dyski zewnętrzne ACSI z epoki - SH205, Megafile20, 30, 60
3. pkt.1 + starszy UltraSatan(by Zaxon, wg projektu Jookiego)"

Z nowym US są problemy opisane wyżej w wątku.

Bufory dają tyle, że "odciążają" układ DMA i można przyłączyć do DMA więcej urządzeń równolegle - za buforami. Gdy nie ma buforów - całość staje się bardziej podatna na zakłócenia, co może objawiać się np. błędami zapisu/odczytu itp. Dlatego jest DMAfix, który podciąga do Vcc linie danych z układu DMA.

Niezłym przykładem jest ACSI-CF Putnika. W STe działa bez problemów, w ST(Fm, Mega) trzeba robić DMAfix bo wali błędami.

Pozdrawiam
tOri

Ostatnio edytowany przez tOri (2023-06-25 21:09:08)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

6

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

8/16MHz postaram się wkrótce sprawdzić.

Testy należałoby powtórzyć w innym egzemplarzu MSTE. Tak się składa że we czwartek przejadę kawał drogi, od Zielonej Góry S3 do Legnicy i dalej prawie do końca A4, za Przeworsk. W niedzielę będę wracał tą samą drogą.

Jeżeli akurat ktoś posiadający: Mega STE, dysk SCSI 50-pin lub SCSI2SD, UltraSatana, oraz możliwość potestowania partycjonowania, instalacji sterowników - ICD, HDDriver, i akurat pasowałoby mu we czwartek, a później w niedzielę, spotkać się na jakiejś stacji paliw/parkingu przy A4, to mogę na ten czas wypożyczyć mój egzemplarz urządzenia od tOri'ego. Takie testy pokazałby jak się karta tOriego zachowuje w innym egzemplarzu MSTE, z innym egzemplarzem UltraSatana. Może to tylko mój zestaw ma jakiś problem?

Hop-hop - Wrocław/Bielany? Zagłębie? Śląsk? Kraków? Tarnów? Rzeszów... i okolice :) ?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2023-06-25 21:04:37)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Utrzymuję zamówienie w mocy.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Ja również jestem chętny.

9

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

uicr0Bee napisał/a:

8/16MHz postaram się wkrótce sprawdzić.

Testy należałoby powtórzyć w innym egzemplarzu MSTE. Tak się składa że we czwartek przejadę kawał drogi, od Zielonej Góry S3 do Legnicy i dalej prawie do końca A4, za Przeworsk. W niedzielę będę wracał tą samą drogą.

Jeżeli akurat ktoś posiadający: Mega STE, dysk SCSI 50-pin lub SCSI2SD, UltraSatana, oraz możliwość potestowania partycjonowania, instalacji sterowników - ICD, HDDriver, i akurat pasowałoby mu we czwartek, a później w niedzielę, spotkać się na jakiejś stacji paliw/parkingu przy A4, to mogę na ten czas wypożyczyć mój egzemplarz urządzenia od tOri'ego. Takie testy pokazałby jak się karta tOriego zachowuje w innym egzemplarzu MSTE, z innym egzemplarzem UltraSatana. Może to tylko mój zestaw ma jakiś problem?

Hop-hop - Wrocław/Bielany? Zagłębie? Śląsk? Kraków? Tarnów? Rzeszów... i okolice :) ?

Cześć uicr0Bee,

Ja bardzo chetnie moge to przetestować, mam MSTE, dyski SCSI rózne 50,68,80 wraz z odpowiednimi adapterami na 50 Pin, oraz US by Lotharek.
Tak się składa że lecąc A4 przez Kraków, praktycznie przejeżdżasz kolo mojego domu, zjezdzasz z Autostrady i za 1 km jestes pod moim domem :). Wtedy w niedziele spokojnie bedzie można się spotkać na dłużej :)

Jedyny kłopot jaki mam to jak odebrac to w czwartek, tzn ok której bedziesz przejezdzał przez Kraków ?
Bo tak się składa, że w czwartku do ok godz. 13-14 jestem na pewno poza domem,wtedy musielibysmy sie umowic gdzie indziej.

Ty masz do mnie nr tel, podawałem Ci przy innej okazji, jeśli nie to podesle Ci na priva ?

Ostatnio edytowany przez Kroll (2023-06-26 13:38:18)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

10

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Miałem nadzieję Kroll że się zgłosisz.
Kraków, to pewnie będzie ok. godz. 12-13, zależnie od ruchu na drodze. Jeżeli w ostatnich latach nie zmieniałeś numeru, to mam zapisany: 66.....91. Do środy się jeszcze umówimy dokładnej. Najwyżej zostawię ci w niedzielę, a później mi odeślesz.

A w tym MSTE masz fabryczny HARD DISK CONTROLLER C103561-001 REV.3 (ten z ograniczeniem dysku do 1GB)? Czy używa[sz|łeś] w tym komputerze dysku wewn. SCSI i Usatana jednocześnie? A jeżeli nie to czy mógłbyś spróbować? Tylko dysk  wewn. powinien być do 1GB.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

OK ja na 99% powinien być w domu w czwartek ok o13, ewentualnie wcześniej ale to się jeszcze zdzwonimy, tak to ten nr telefonu, wyslij mi SMSem na wszelki wypadek swój nr telefonu.

Wlasnie w ogole nie mialem w moim MSTE tego kontrolera dlatego sie zainteresowałem tym projektem by tORI. W tej chwili uzywam US by Lotharek podlaczony do wewnetrzego ACSI. Na wszelki wypadek chyba bede mial dostep do testow takze ta starsza wersje US o ktorej pisaleś, a wiem tylko ze jest na dwie karty jedna nad drugą a nie jak w u Lotharka obok siebie.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

12

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Pragne tylko nadmienic, że wczoraj otrzymalem od @uicr0Bee do testów kontroler SCSI jego US i dzisiaj od godziny 17 trwaja intensywne testy z rożnymi dyskami SCSI, US by Lotharek. Powiem tak, gdyż wymaga to o wiele wiecej sprawdzania etc. ale wyglada to obiecująco.
Udalo mi sie zabotowac MSTE z dysku SCSI i podpiętym zewnetrznym US by Lotharek, wszystko widoczne zarówno partycje z karty SD jak i partycje dysku SCSI.
Dalsze wnioski juz wkrótce.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2023-06-30 20:07:29)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

13

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Witam,
przepraszam że post pod postem, ale mam dobre informacje dla przyszlych uzytkowników tego kontrolera by @tOri.
Pierwszy dzien testów wypadł bardzo pmyśłnie.

Konfiguracja:

Dyski SCSI : 0.5, 2 GB dyski 50-pin, oraz 2x dysk 18GB IBM 68-pin podłaczone przez adapter 68->50.
Wszystkie dyski są widoczne i póki co nie zauwazyłem problemów, odpowiednio z partycjonowane 1 do 10 partycji min 250 max 512 MB.
Ponadto do zewnetrznego ACSI podłaczone US, najpierw od kolegi @uicr0Bee, a potem swojego, którego pierwotnie uzywałem w swojej MSTE jako wewnetrznego. W US testowalem na swoich dwóch rożnych kartach SD 8GB oraz 16GB, których wczesniej uzywałem np w STE albo w MSTE.
Testy zacząłem od tego że na dysku SCSI uzstawiłem ID2, gdyz na swoim US zawsze uzywalem ID 0 oraz ID 1, Na szczęscie obyło sie bez znikania partycji i itp. Przy wymianie kart SD kilka razy pojawiły sie 3 bomby o ktorych wspominal wyżej @toOri czy @uicr0Bee, ale po prawidłowym skonfigurowaniu nie napotkałem juz pożniej żadnych problemów.
Testy zacząłem oczywiście od HDDrivera w wersji 10.x, 11.x, 12.0, którego uzywam od wielu wielu lat i jest to mój podstawowy sterownik dysku twardego.
Komputer bootuje sie z HDD SCSI, na nim zainstalowalem sterownik, oczywiscie odinstalowujac go z karty SD. 
Ponadto przetestowane to zarówno na 8/16 MHz.

Udało mi sie jeszcze sprawdzić inne urzadzenie podłaczane do złacza ACSI czyli ACSI2STM firmware 3.01.
Jego tez można uzyć, ale w tej wersji firmwaru urzadzenie to posiada własny wbudowany sterownik, dlatego nie da sie w tym wypadku zmusic go aby komp bootował się z HDD SCSI. Ja oczywiscie juz wczesniej zmusiłem go i ACSI2STM takze bootuje z HDDrivera :). W tym jednak wypadku HDD SCSI jest widoczny jako dodakowy naped a nie jako podstawowy, Nie widze przeciwskazań jakby ktos go chciał uzyc aby przenieść dane z karty SD na HDD :)

Jutro kolejny dzien testów sprobuje skorzystac ze sterownika ICD Pro 6.5.5 aczkolwiek nie uzywam go juz od bardzo dawna, oraz pozyczyłem sobie od kolegi Oswalda jego US, który budowa przypomina US by Zaxon, karty SD sa ułozone jedna nad drugą. U niego natomiast ID musża byc ustawione na 1 i 2 bo inaczej powodował własnie znikanie partycji z kart SD.
Bede Was informował na bieżąco.
@tOri, pierwszy dzień testów wypadł bardzo pozytywnie, i naprawde zastanawiam sie w czym może pojawiac sie problem w MSTE u kolegi @uicr0Bee. Juz w tej chwili moge spokojnie potwiredzić chęć zakupu tego kontrolera :)

Jeśli ktos ma jeszcze pomysł co chciałbym abym sprawdzil to mam czas do niedzieli, kiedy oddaje wypożyczony kontroler :)

Ostatnio edytowany przez Kroll (2023-07-01 00:59:22)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

14

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Hej,

Kroll zadzwonił do mnie i sobie pogadaliśmy trochę o interfejsie i wynikach testów. Jest dobrze, więc myślę, że ruszę niedługo z ogarnięciem listy. Muszę jeszcze wysłać do Chin zamówienie na więcej PCB bo po ostatnich moich nietrafionych pomysłach podchodzę do projektów z większą ostrożnością :>

Jeszcze chwilę poczekam na dokończenie testów na sterowniku ICD.

Rozmawialiśmy o problemach μicr0Bee ze znikaniem i doszliśmy do wstępnego wniosku, że może być to jakiś problem związany z zasilaniem urządzeń ponieważ jest to różne u obydwóch testerów, a urządzenia są praktycznie takie same.

Zobaczymy.

Cena interfejsu - 160zł + paczkomat A. Niestety nie jest niska, a to ze względu na duże koszty R&D, które ponoszę przy okazji pracy nad tymi projektami, a tym jakoś tak w ogóle dużymi mimo niezbyt dużej złożoności. Chciałbym aby mi to wszystko wyszło na zero, co pewnie długo nie nastąpi, a jednocześnie żeby wam "nie opróżnić" kieszeni. Proszę również w związku z tym o przemyślenie swojej pozycji na liście chętnych.

Pozdrawiam i oczywiście dziękuję TESTEROM za ich wysiłek włożony w wielogodzinne sprawdzanie sprzętu!
tOri

Ostatnio edytowany przez tOri (2023-07-01 10:56:26)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

15

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Cześć,
Podtrzymuję chęć nabycia.

16

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Ciąg dalszy wyników testów :). Nie mogłem sie powstrzymac z dobrymi informacjami dlatego pisze juz teraz :)

Otóż chyba wiem i doszedłem skąd sie moga brac przyczyny znikania partycji na karcie SD, samemu mi się to przytrafiło dzisiaj ze dwa razy :).

Otóż jak wiecie wczoraj pisałem miałem ustawione ID2 na HDD SCSI, a US na ID0 i ID1. Zatem postanowiłem zmienic konfiguracje na dysk SCSI ID 0 a US ID zmieniłem na ID1 i ID2 i co zaczęły sie schody, pojawiły sie 3 bomby i problemy z bootowaniem zniknęły partycje na karcie SD.
W czasie rozmowy z tOri dowiedziałem się że ten kontroler SCSI obsluguje ID od 0 do 3 przynajmnie wiem dlaczego na jednym moim dysku Quantum Fireball w którym ID ustawia sie softwarowo w HDDriverze zminiełem na ID4 dysk przestał byc widoczny :), a że US może być o wiele dalej zmieniłem konfiguracje na
HDD SCSI ID0, US ID3 i ID4 w takiej konfiguarcji zabootowałem kompa z dysku HDD bez kłopotu widze takze mnóstwo partycji na karcie SD bodajże jest ich z 10, nie ma klopotow partycje na karcie SD sa widoczne i spokojnie z niej mogłem odpalić np demo Drone :)
Jak pisałem wczoraj moim podstawowym sterownikiem ktorego uzywam i bede uzywał jest HDDriver, ponieważ ICD jest darmowy zatem przetestowałem jak obiecałem takzę ICD. Nastepnie w takiej konfigaracji zainstalowalem na dysku SCSI ICD i co nie ma problemów.
Czyli dalszy ciąg pozytywnych informacji.
μicr0Bee dla Twojej wiadomości wszystko poki co robilem na Twoim US.

Póki co wniosek nasuwa się jeden, że trzeba odpowiednio znaleźć prawidłowe ustawienia ID w US

W tej chwili moja konfiguracja wyglada nastepująco i wszystko działa jak należy czy HDD SCSI 18 GB wiele partycji. US włozona jedna karta 16 GB, partycji od groma i ciut ciut  :), TOS i tak widzi do P:

Ważne, w tej konfiguracji o której pisze na razie testowałem tak, że zasilacz W MSTE zasila ponadto kontroler SCSI oraz stacje FDD, natomiast z zewnetrznego źródla osobno dysk HDD jak i US.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

17

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Hej,

Po rozmowach z Krollem i korespondencji z μicr0Bee dochodzę do wniosku, że US robi coś niedobrego na szynie ACSI. Bez głębokiej analizy nie sposób powiedzieć co to może być, ale jako, że zarówno sprzęty "z epoki", ACSI2STM nie mówiąc już o urządzeniach na SCSI - działają, a US strzela jakieś "fochy" - tylko taki wniosek przychodzi mi do głowy. Z drugiej strony - ludzie z ICD nie wystawiliby do sprzedaży rozwiązania mającego tak poważne problemy. No cóż - nie mogli znać UltraSaTana :D

Testy jeszcze trwają.

Pozdrawiam
tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

18

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Wyniki dalszych testów do godziny 20.30 :)
Po dzisiejszej rozmowie μicr0Bee i dokladnym zapoznaniu sie z problemami ktore on zauwazyl przy testowaniu US, mam podobne ale nie do konca zgodne. 
Dzisiejsze testy popołudniowe robilem przy wykorzystaniu tylko i wyłacznie HDDrivera.
Wczoraj wieczorem pozyczyłem do testów od Oswaldab starszą wersję US podobno by Zaxon. Podobnie jak μicr0Bee nie zauwazylem żeby powodował jakiekolwiek klopoty nie gubił partycji nawet na kartach ktore dostalem od Niego, a z którymi podobno mial problemy jak i na swoich SD. Podobnie zmusiłem do pracy ACSI2STM, żeby mi sie komp bootował ze SCSI a karty SD posluzyly do przenoszenia danych na fizyczny dysk SCSI.
Testy USatanów oraz ACSI2STM polegały na tym że bez klopotu moglem z karty SD nagrac przypomocy HDDrivera obraz partycji startowej o wielkosci 250MB, takiej partycji uzywam u siebie na bootojacej czyli C:\ oraz probie przekopiowania ogromnej ilości plikow przy wykorzystaniu programu Kobold (ok. kilku tysięcy) o objetości do 0.5GB z kart SD na dysk SCSI. Zarówno w przypadku US by Zaxon oraz ACSI2STM nie napotkałem problemów.
Niestety schody zaczęły się gdy to samo chcialem zrobic przy wykorzystaniu US by @Lotharek. Problem z odczytem z karty SD zglosil juz HDDriver wczasie nagrywania obrazu partycji, gdy udalo mi sie bez wyłaczania wrócic do TOS zauwazylem juz śmietnik na karcie SD a po cieplym restarcie już nie bylo tablicy partycji na karcie SD.
Podobno objaw dostałem niestety gdy chcialem kilka tysiecy plików w ten sam sposób jak powyżej skopiować z SD na SCSI przy pomocy Kobolda, problem ze dane sa uszkodzone na partycji karty SD a po restarcie komputera partycji juz nie było.
Jedyne co to mogłem i skopiowałem bezposrednio w TOSie poprzenosic poszcególne katalogi z demami np Drone, Sea of Colors na dysk SCSI skopiowały sie bez klopotu i dema te odpalem takze ze SCSI.
Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić kiedy i w jakich momencie nagl cos sie dzieje.

Tuz przed napisaniem tego postu postanowiłem uzyc także swojego US. Uzyłem tego samego kabla łączącego i zasilacza jak do US od kolegi μicr0Bee i znowu zgłupiałem moj US skopiował kilka tysięcy plików bez problemu Koboldem.

Trudno w tej chwili jednoznacznie stwierdzić czy top zalezy od karty SD czy dysku SCSI, gdyz w między czasie musiałem podłaczyc inny jeszcze większy dysk 36GB gdyz ten wczesniejszy zaczał mi wariować i zauważylem że się wylaczal i próbował wystartowac ponownie.

Zatem tylko potwierdzam to co napisał tOri zadne urzadzenia z "epoki" testy μicr0Bee jak ACSi2STM nie stanowi problemu a najwieksz problemy poki co sprawia US by Lotharek.
Aha jeszcze jedno co trzeba nadmienic, ale mysle że to nie jest główny winowajaca US moj a μicr0Bee (zewnętrzny w obudowie) różnią się gniazdami kart SD mój jest na sprężynce trzeba wcisnąc zeby wyjac w przeciwienienstwie do Jego gdzie wyjmujesz kartę normalnie. Ja mam plytke na której wyraznie pisze Ultrasatan 1.2 , a i firmware u Niego tez jest 1.2.

Od razu musze nadmienić że moj tez w losowych przypadkach potrafi sprawiac figle :)

Do jutro wykonam jeszcze sporo testów obu nowych US moze cos sie jeszcze uda wywnioskować.
Ale to wszystko może zależec od plan na słońcu humoru i itd i itp :).

Poinformuje w kolejnym poście.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2023-07-01 20:14:48)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

19

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Nie wiem czy ma to jakiś związek, ale ostatnio bawiłem się miniUS z MegaST i ogólnie działał dobrze, gdy był sam. W przypadku gdy w środku siedzi c/tIDE, to praktycznie każde uruchomienie z IDE, oznaczało utratę pierwszej partycji na US. Krótko mówiąc/pisząc US(mini) nie bardzo działa z innymi dyskami.

Było miło :) Do widzenia.

20

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

artik-wroc

Widocznie ma jakiś związek. Chociaż to dziwaczne ponieważ c/t IDE nie ma w ogóle styku z ACSI chyba że coś w oprogramowaniu/sterownikach, itp...

pozdrawiam
tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

21

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Jest połączenie z pinem "Interrupt Request".

Było miło :) Do widzenia.

22

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Witam ponownie,
czas byc moze na ostateczne wyniki testów, wczoraj wieczornych, nocnych i dzisiaj porannych przed oddaniem kontrolera oraz US koledze μicr0Bee :).

Dzisiaj rano ponownie właczyłem jego US w konfiguracji, która najmniej powodowała problemy czyli SCSI ID0, US ID3 i ID4. Ponowiłem probę przekopiowania ponad 300 MB danych (dem ST oraz STE) przy użyciu Kobolda na partycje HDD. O dziwo odbyło sie to bez żadnego problemu i dema odpalały się zarówno z dysku HDD jak i z mojej karty SD.
Zauważylem jedna dziwna rzecz, np (nie zawsze) po skopiowaniu albo uruchomienia jakiegoś dema z karty SD i powrocie do TOS-a np Sea of Colors, Drone, We Were etc czasami pokazywał mi kaszane na karcie SD, pomyślałem więc że poszła tablica partycji otóż nie, wystarczyło zrobić ciepły restart np CTRL+ALT+DEL czasami nawet kilkukrotny wtedy HDDriver ponownie widział wszystkie partycje i dane na partycjach sie zachowały.

Wniosek jest taki, że jeśli nic sie nie stanie w czasie kopiowania dużej ilości danych z karty SD na HDD wtedy i partycje sa zachowane. Zatem wspólpraca US by Lotharek z tym kontrolerem może zależeć od plan na słońcu, faz księżyc :), jest jednak nie przewidywalna, wczoraj skopiowanie w tej samej konfiguracji dużej ilości danych spowodowały problem dzisiaj już nie (zatem czysta losowość). Zatem użytkownik póki co musi sobie z tego zdawać sprawę, trzeba uzbroić się w anielską cierpliwość i mieć końskie zdrowie :).

Powiem tak, sam kontroler działa jak najbardziej prawidłowo z dużymi dyskami SCSI 68-pin testowałem z kilkoma 18GB jak 36GB, jak sam dysk działa prawidłowo to wszystko śmiga jak należy, zarówno w trybie 8 czy 16MHz. 
Zatem podtrzymuje chęć zakupu.

Dla porównania zrobiłem także testy prędkości odczytu/zapisu przy wykorzystaniu programu XFerrate.ttp, w zależności od dysku wahały się w granicach 1.3 do 1.5MB/s, zaś w zależności od karty SD te wyniki wahały sie w granicach od 820KB do ok 960 KB/s jednak  nie przekroczyły 1MB/s. Testowałem na swoich kartach SD 8 i 16GB.

Pragę serdecznie podziękować koledze μicr0Bee za udostępnienie mi swojego egzemplarza oraz tOri za cenne wskazówki do tak wzmożonych testów :), zrobiłem to z ogromna przyjemnością.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

23

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Hej,

artik-wroc - O! Ma? Pisząc o raku styku z ACSI myślałem raczej o liniach danych bo to "wisi" na procesorze. No popatrz i to może być jakieś wyjaśnienie. Być może jest to problem z obsługą przerwań w takim razie.

Kroll i μicr0Bee Serdeczne dzięki za wykonanie wielu testów, które zajęły mnóstwo czasu, a pokazały, że urządzenie ma swój potencjał i mimo dziwnych problemów z jednym urządzeniem (UltraSaTan) jest używalne i pozwala na zamontowanie i wykorzystanie w końcu dużo większych dysków SCSI w Atari Mega STe :)

Taki miałem pomysł i tak wygląda realizacja. Raczej niczego więcej nie da się tu wymyślić ani poprawić.

Zamówiłem więcej PCB. Tak więc w miarę czasu będę realizował "produkcję" sprzętu dla kolegów z listy.

Pozdrawiam
tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

24

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Właśnie przed chwila rozmawiałem z μicr0Bee, zaproponował, że może mi ten egzemplarz zostawić na pewno do środy włącznie, od czwartku jestem na LP. Także na pewno jeszcze przez kilka dni go pomęczę bardzo intensywnie i juz na zapas zrobie sobie dysk SCSI do przyszłego zamontowania w MSTE, a więc przejdzie jeszcze przede wszystkim przy użyciu US moje tortury :).
Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co chciałbym abym sprawdził to chętnie mogę to zrobić.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

25

Odp: Nowy adapter wewnętrzny ACSI-SCSI wyłącznie dla Atari Mega STe

Kroll napisał/a:

Zauważylem jedna dziwna rzecz, np (nie zawsze) po skopiowaniu albo uruchomienia jakiegoś dema z karty SD i powrocie do TOS-a np Sea of Colors, Drone, We Were etc czasami pokazywał mi kaszane na karcie SD, pomyślałem więc że poszła tablica partycji otóż nie, wystarczyło zrobić ciepły restart np CTRL+ALT+DEL czasami nawet kilkukrotny wtedy HDDriver ponownie widział wszystkie partycje i dane na partycjach sie zachowały.

demo może zmieniać zawartość pamięci albo zostawiać śmieci w przestrzeni używanej przez sterownik dysków

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org