126

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Ale z drugiej strony te piękne raporty ("Disk error #0 reading sector $FF20, directory length is incorrect, OK to rewrite?") występują tylko w obecności RUNEXT.SYS.

Bo mój program próbuje jakoś ratować sytuację ;)

Na razie wygląda to tak, że uruchomienie 6 razy pod rząd TEGO SAMEGO programu (?) wiesza system.

Potwierdzam, też jest tak pod emulatorem - czysta Sparta (4.20 i 4.22) bez nakładek wywala system po kilku X CLEANUP-ach.

A pytałem o CDROM.SYS, bo są tacy co pytają czy będzie w SDX 4.30 :D

127

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Potwierdzam, też jest tak pod emulatorem - czysta Sparta (4.20 i 4.22) bez nakładek wywala system po kilku X CLEANUP-ach.

Nie tylko po kilku X CLEANUP-ach, ale w ogóle po kilku X-cobądziach ;) Wniosek z tego, że "bad guy" nazywa się X.COM.

Co do tego nadpisywania pamięci, to przepełnienie stosu właśnie tym skutkuje. I nie mam na myśli stosu 6502, ale tę strukturę, dzięki której funkcje SDX można wywoływać rekursywnie - do 5-6 zagnieżdżeń właśnie.

A pytałem o CDROM.SYS, bo są tacy co pytają czy będzie w SDX 4.30 :D

O sterowniku do CD-ROM-u więcej chyba wie eru i Casper. A tak na marginesie, to chętnie bym ten sterownik obejrzał  ;)

trub: wykryłem jeszcze coś, trudno to nazwać błędem, no w każdym razie jest różnica ... normalnie wpisanie w wierszu poleceń samej gwiazdki powoduje odpalenie pierwszego programu *.COM, który się znajduje na ścieżce poszukiwań. Zazwyczaj, ponieważ CAR: jest pierwsze na ścieżce, ten program to jest CAR:MENU.COM; przez tyle lat, co mam Spartę X, przyzwyczaiłem się, że gwiazdka to jest taki skrócik na MENU...

No i jak się załaduje COM430.COM zamiast COMMAND.COM, to gwiazdka nie wczytuje MENU, w ogóle nic nie robi. Wiesz coś o tym?

Co najlepsze, gwiazdka nie działa w ten sposób tylko wtedy, kiedy jest wpisana jako pierwszy znak linii poleceń. Jak dasz [spacja]* wtedy działa jak dawniej. Wykrzyknik z kolei odwrotnie, działa tylko jako pierwszy znak, to znaczy wpisanie:

D3:>!TB.COM

działa, natomiast:

D3:>      !TB.COM

już nie bardzo.

[ Dodano: 04.02.2005 01:43:22 ]
Jeszcze jedno: w COM430.COM nie działa COLD /N. Bad parameter, powiada.

KMK
? HEX$(6670358)

128

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Gwiazdka w 4.22 została dodana jako znacznik komentarza (np. w autoexecu). Dlatego ci nic nie robi. Jak piszą w MS: This behaviour is by design (TBIBD) :twisted:

Wykrzyknik musi być podawany jako pierwszy znak, jest obsługiwany tak samo jak - (minus) przy wywoływaniu plików .bat. Spróbuj wywołać bata:

D1:>       -costam

i też nie zadziała, czyli TBIBD :)

Z COLD /N jest tak jak mówisz - na razie nie wiem dlaczego ale zbadam.

[ Dodano: 2005-02-04 10:29:52 ]
OK, pomyłka w kodzie COMMAND.COM. Do pobrania wersja z działającym COLD /N.

129

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Rozumiem. Ale może by jednak na znak komentarza dać średnik, a gwiazdkę pozostawić w spokoju. Jeśli już i tak poprawiasz, to i design można poprawić.

Czy zmienione formatowanie komunikatów generowanych przez np. DATE i MEM to twoje dzieło?

KMK
? HEX$(6670358)

130

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

W 4.22 skompaktowali trochę komunikaty, żeby coś więcej upchnąć na kartridżu. Dlatego MEM jest inny. Np. w ramdysku 4.20 wyświetla:
"Ramdisk contents preserved" a 4.22 lakonicznie: "Ramdisk OK!"
Zauważ też, że datę wprowadzamy po naszemu.

Masz już wersję COM430.COM ze średnikiem. Ale nie mogę zagwarantować, że w 4.30 pierwszym uruchamianym plikiem z * będzie MENU 8)

131

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Gdyby nie wiadomość o wykryciu Sweet 16, to stary komunikat ramdysku by się zmieścił  :?

Co do daty, to zauważyłem, ale podtrzymuję, że to powinno być konfigurowalne, bo się zamieszanie robi.

KMK
? HEX$(6670358)

132

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Żeby datę konfigurować trzeba by mieć źródło sparta.sys. Na razie mogłem zrobić tylko prostego pacza.

133

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Trub, mógłbyś wyprodukować jakąś listę zmian, ktorych dokonałeś w command.com i ogólnie w Sparcie?

Ładnie, że w com430.com jest ls, ale dlaczego to jest alias do dirs, a nie do dir? A lista zmian by się przydała, bo odkryłem to ls dopiero wtedy, gdy odruchowo napisałem to na atarynce zamiast dir.

KMK
? HEX$(6670358)

134

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

8) Wiedziałem, że nic się nie ukryje.
Tak naprawdę ls (jest jeszcze pwd) dodałem trochę dla zabawy, ale jak chcesz mogę zostawić.
Co do dirsa - pod uniksowym też musisz napisać ls -l żeby więcej zobaczyć. Tu też tak jest (oczywiście po /l) :lol:
Lista zmian będzie dla całej 4.30 - na razie COM430.COM miał być tylko dodatkiem do RUNEXTa.

135

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Hm, hm, no ls -l muszę napisać, ale bez -l nie dostaję listingu "kompatybilnego", lecz po prostu skrócony. A tu "999 FREE SECTORS" (na dysku,  gdzie wolnych sektorów jest z pięćdziesiąt tysięcy) i tym podobne.

Może jednak lepiej usunąć z command-coma, a za to uzupełnić potem ls, cp, rm, mv itp. jako oddzielne programy do toolkita. Z twardego dysku będą się ładować szybko, nie ma co zajmować kartridża, myślę.

KMK
? HEX$(6670358)

136

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Może jednak lepiej usunąć z command-coma, a za to uzupełnić potem ls, cp, rm, mv itp. jako oddzielne programy do toolkita. Z twardego dysku będą się ładować szybko, nie ma co zajmować kartridża, myślę.

Dobrze prawi. Wtedy mozna zrobic i ls i ll.

137

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

A pytałem o CDROM.SYS, bo są tacy co pytają czy będzie w SDX 4.30


.. w obecnej postaci nie spotkałem się z jako takim sterownikiem w postaci zjadliwej - czyli *.sys. Jedynie co - to jest programik umożliwiający kopiowanie z CD na HDD (np) - obsługuje podkat. i widzi dane w obrębie jednej sesji. Nie sprawdzałem tego z DVD - ale też powinno działać :D .

..ale coś w postaci sterowniczka, który by potrafił podmontować CD pod dowolnie wybrany drive ... ?? - heh - to byłoby nie głupie. Wówczas w zasadzie każdym programem po kopiowania można by dane przerzucać, a i w sumie uruchomić bezpośrednio z CD też by się dało.   :idea:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

138

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Czy ktoś ma Flash Carta (atarimax)? TXG mnie podpuścił i bawiłem się ostatnio wersją SDX dla tego urządzonka (w wersji 128kB). Poprawiłem kilka buraków w wersji ściągalnej z tamtejszego forum, a przy okazji udało mi się uzyskać dostęp do całej pamięci karta, wobec czego na urządzeniu CAR: mamy 110kB na programy! Upchnąłem co się dało i zostało jeszcze 30kB wolnego :)
Więc jakby ktoś chciał potestować 4.30 for MaxFlash, niech przemówi (można też się pobawić pod specjalną wersją Atari800Win).

139

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Eh, no właśnie to jest cały problem ze Spartą X, że jest na karcie - problem z wymianą, problem z testowaniem nowych wersji, problem z zakładaniem poprawek.

Lepiej by było mieć DOS w takiej wersji, żeby całość mieściła się w dodatkowej pamięci. Bo załóżmy, że nawet zeźrodłujemy plik SPARTA.SYS, i wprowadzimy jakieś fajerwerki, to na zwykłej SDX - jak sprawdzić, czy to działa? SPARTA.SYS *musi* się wczytywać z karty.

W sumie, zamiast pisać cały DOS od nowa - a przecież najlepiej, żeby był w miarę zgodny z SDX - lepiej byłoby poprawić Spartę tak, żeby mogła działać z sektorami 512-bajtowymi. Jeśli chodzi o filesystem, można go zachować w całości, jest tylko taki problem, że rozmiar sektora jest zapisany na jednym bajcie, ale to można załatwić w ten sposób, że np. rozmiar $80 znaczy 128 bajtów na sektor, $00 - 256, a np. $02 - 512.

Daje to 32 MB na partycję (16 * 32 MB = 512 MB, z tego 288 MB bezpośrednio dostępne) i pełną prędkość dysku.

KMK
? HEX$(6670358)

140

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Z Maxflashem jest fajna zabawa, bo nową wersję systemu można sobie od razu na niego nagrać z Atarki :D

Co do 512b/sektor to zawsze wydawało mi się możliwe, żeby Sparta je obsługiwała z drobnymi zmianami. Co tam jeszcze jedna poprawka... Tylko że sparta.sys to aż 7 kilo do deasemblacji :(

141

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Z Maxflashem jest fajna zabawa, bo nową wersję systemu można sobie od razu na niego nagrać z Atarki :D

No wyobrażam sobie, bo ja mam ROM na flashu, założył mi Jacek. Bardzo fajne, piszę z DOS-u flash xlos.bin i za parę sekund mam to w ROM-ie.

Co do 512b/sektor to zawsze wydawało mi się możliwe, żeby Sparta je obsługiwała z drobnymi zmianami. Co tam jeszcze jedna poprawka...

Niestety, to jest nierozszerzalne w sposób kompatybilny. Czyli jeśli program zależy od wielkości sektora, to choćby się programista wziął i zesikał, to nie będzie to działać z takim rozszerzeniem. Przyczyna: lebiegi zaoszczędzili 1 bajt i zapisali wielkość sektora na jednym. W bootsektorze to jeszcze pestka, ale CHKDSK też zwraca wielkość sektora na 1 bajcie. Jak Sparta po poprawkach będzie w tym bajcie zwracać 2, to mogą być problemy.

Tylko że sparta.sys to aż 7 kilo do deasemblacji :(

Ano.

KMK
? HEX$(6670358)

142

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Mads jest w Delphi, ale kod mi wygląda, że jakimś kompilatorem Pascala bez problemu dałoby się skompilować

Mi sie udalo skomilowac nowym FPC, cos jednak jeszcze jest nie tak z dzialaniem.. jest to jedna z wielu rzeczy na mojej liscie 'todo'.

143

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Skoro już mowa o poprawkach do SDX: w 4.20 jest drobna porażka, jeśli chodzi o funkcję kasowania plików. W przypadku kasowania pliku zaznaczonego jako BOOT powinny zostać wyzerowane bajty 40-41 bootsektora, a to nie dzieje się  :rolleyes:

KMK
? HEX$(6670358)

144

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

wow - nieźle; TRUB - i znów powraca pytanie - może zrobić SDX w dwóch wersjach - na 6502 i optymalizowane pod 65c816 i DracOS na ten przykład ?? - a przy gruntownie przebudowanej wersji (5.x ??) przydało by się pozbyć "ograniczeń" partycji 16MB :D - ale to już poważna sprawa raczej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

145

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

przydało by się pozbyć "ograniczeń" partycji 16MB

Nad tym pracuje się  ;)

KMK
? HEX$(6670358)

146

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Do przetestowania jest beta sterownika RUNEXT.SYS umożliwiającego skojarzenie rozszerzeń plików z programami, za pomocą których pliki te są uruchamiane.

Trub;- pytanie. a dało by rade zrobić skojarzenia do plików wsadowych, które mogą "po drodze" wykonać nieco więcej rzeczy. Ale ogólnie gut zajebiste - przyznac musze.
Heh- może przyszłościowo do romu sparty wrzucić ster MOUSE.SYS - bez pointer'a - dla przykładu po odpaleniu odkłada wartości x,y do odpowiednich rejestrów, a przy wywołaniu stera można by też określać frq próbkowania urządzenia ?? :) .. to pisze głównie z myślą o @14 i tym, co można by zrobic; - w sensie jakiejś nakładki - GUI na SDX.. - kto to wie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

147

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Na drzewo mi tu z taki pomysłami. Na ch. komu mouse.sys w ROM?

Natomiast wcześniej wymienione poprawki, a szczególnie skojarzenia rozszerzeń z programami to bombowy pomysł.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

148

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Sam pomysł sterownika mouse.sys wart rozważenia, może by przyjąć jakiś standard? A oprócz częstotliwości można by obsługiwać różne typy myszy (st/amiga/cuś).
Mouse.sys raczej nie waliłbym do car: bo mało tam miejsca, chyba że ktoś ma maxflasha z SDX 4.30 v.128kB ;).  Zarezerwowałbym je na rzeczy, które mogą być wymagane już przy starcie, czyli np. sterowniki do HDD 512b, S2I (się bardzo przyda na CAR: :D) albo CD (jak będzie) i FATów itp. A w razie czego zawsze będzie sobie można przygotować "customized" CARa i wrzucić co się chce (byleby plik<8kB).

a dało by rade zrobić skojarzenia do plików wsadowych, które mogą "po drodze" wykonać nieco więcej rzeczy

Nie za bardzo jarzę - jak to się ma do zwykłych BATów ?

149

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

Nie za bardzo jarzę - jak to się ma do zwykłych BATów ?

może p*.*ąłem bzdet - ale nie było by to głupie (chyba) - chodzi o to, by skojarzenie nie musiało dotyczyć konkretnie wykonywanego pliku wyłącznie, czyli by można było zrobić coś na kształt:

DOC,-ODPAL_COS.BAT

.. w pliku cfg dla RUNEXT.SYS, a bat by mógł się znajdować na ścieżce oczywiście.

.. kurde - bawiłem się ustrojstwem - działa rulu; nie wiem tylko jednej rzeczy - może niedoczytałem, ale wydaje mi się, że był ponoć problem z cold/n przy COM430.com - ale jakos tego nie zauważyłem. Wszystko jak do tej pory działa mi OK :).

Co do MOUSE - Dely - nie jestem przekonany, czy jest to na ch. i drzewo :D:D - przynajmniej powstał by jeden standart, a GUI na @14 MHZ - to kwestia wyłącznie czasu; gdyż szybkość działania w trybie turbo daje już takie możliwości.

Trub - a standart - (dec) - 203, 204 = X, Y ... i np:

device mouse /st /3000

..czyli ST mysz, frq = 3kHZ;-. No i oczywiście przydało był by się "przełącznik" typu: ON/OFF;- bo działający ster zajmie troche czasu CPU;- :D - czyli zczytywanie wyłącznie danych z myszy - i odkładanie ich w odpowiednich "rejestrach"- ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

150

Odp: Poprawka do SpartaDOS X?

chodzi o to, by skojarzenie nie musiało dotyczyć konkretnie wykonywanego pliku wyłącznie, czyli by można było zrobić coś na kształt:
DOC,-ODPAL_COS.BAT
.. w pliku cfg dla RUNEXT.SYS, a bat by mógł się znajdować na ścieżce oczywiście.

Sprawdziłem i pokombinowałem, nawet mam za sobą pierwsze testy. Jak dalej tak dobrze pójdzie to będzie runext 0.2 :D
Składnia wpisu w runext.cfg będzie taka:
DOC,-ODPAL_COS [,parametry]

Przy okazji: w SDX 4.30 na CAR: proponuję taki minimalny konfig runexta:
EXE,CAR:X.COM
XEX,CAR:X.COM
ARC,CAR:ARC.COM,L %
bo tylko takie programy są dostępne standardowo.  Czy czegoś zapomniałem ?
Domyślny konfig się wczytuje z CAR:, gdy nie podamy parametru do runexta z bardziej wypasionym konfigiem.

był ponoć problem z cold/n przy COM430.com - ale jakos tego nie zauważyłem. Wszystko jak do tej pory działa mi OK

Bo burak był, ale się zmył ;) Zauważ że pliki podmieniałem już 3 razy  :rolleyes: