76

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

:O powiedzieć piękne, to za mało! To wręcz arcydzieło!

Piguła: czy Twoje też tak bedą wyglądać ?

No i jedno pytanie, które ciągle powraca przy okazji KMK/JZ IDE (IDEa) - czy te też trzeba będzie dostrajać indywidualnie do posiadanego kompa ?

Jaki będzie koszt gotowca? (pcb, części i robocizna) no i kto będzie je robił?

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

77

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Tak przy okazji, ciekawe spostrzeżenie poczyniłem, Nie wiem czy ktoś o tym już pisał, ale u mnie jest tak, że po podpięciu do interfejsu karty CF (przez przejściówkę), nie potrzeba dodatkowego zasilania (mimo, że przejściówka ma gniazdo na 5v).
Słowem karta zasilana jest wyłącznie z taśmy IDE ! I działa bezproblemowo mimo, że Atarka całkiem solidnie rozbudowana (zasilana 1,5A). A skutek jest taki, że przynajmniej parę kabelków odpada (a zasilacz grzybowy włączam tylko dla CD).

78

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Trub mam prośbę - ponieważ masz karte CF i idea - załóż 2 partycje o wielkości 700-1000 sektorów - sformatuj je pod mydosem i przerzuć na jedną z nich full jakiś danych. Następnie spróbuj skopiować z niej dane na drugą partycję dysku. Bo na mojej cf'ce powstają niestety przekłamania podczas takiej operacji - jak podłączę dysk 3.5/2.5 cala to wszystko jest ok.

ps. Rzeczywiście do przelotki karty CF nie trzeba podłączać napięcia! Na mojej przelotce po doprowadzeniu napięcia pojawiły się przekłamania podczas kopiowania (bez podłączonego wszystko gra)

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2005-12-11 13:31:40)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

79

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

:(

Halo! To ja, a moje pytanko?

Wiem, że duszki mogą być niewidzialne, ale mój post jest troszkę w yżej niżeli Truba...

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

80

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

ad. 1 - jak przejrzysz archiwum, to zauwarzysz ze pigul ma rownie sliczne plytki
ad. 2 - jako interface zewnetrzny (podpinany bez ingerencji do srodka) powinno chozic
bez doregulowywania do konkretnego modelu (przynajmniej to wynika z postow w innych topicach.

mam nadzieje ze sie nie myle co do drugiego p. mam bardzo duza nadzieje.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

81

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Casper sprawdzasz czasami poczte elektroniczną?!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

82

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

pigul - moze odpowiedzialbys mu na forum?
pewnie nie tylko duszek jest ciekawy - a tak by odpowiedz zostala q potomnym...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

83

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

ptaszki ćwierkają, że ma chodzić bez regulacji.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

84

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Gotowy interfejs, wliczając pewne opłaty ustalone dużo wcześniej będzie chodził za 150zł w wersji zewnętrznej
tzn. złożony i sprawdzony kmk + tasiemka scsi + przelotka  + instrukcja + cd z softem.

Interfejs nie wymaga regulacji przynajmniej ja nie trafiłem jeszcze atarki z którą by nie działał poprawnie - osobiście sprawdzam na 3 kompach o następującej konfiguracji:

a) 65xe 576Kb, Covox, TTP, Sio2ide 4.4a,  Stereo, Qmeg 4.4, 4.3,

b) 65xe 1Mb Ram

c) 65xe

Na paru sprawdzał również Dely (mniej lub bardziej dopasionych) oraz Nietoperek.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2005-12-11 17:15:42)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

85

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Piguła/Shpoon napisał/a:

Casper sprawdzasz czasami poczte elektroniczną?!

średnio co 5 mniut, a co? Dostałem coś?

A kto będzie montował ? I ile czeka się na wersję zewnętrzną - taką, która leży sobie z boku, a nie w pionie stoi.

Ostatnio edytowany przez Casper (2005-12-11 23:18:14)

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

86

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Montuje ja - fotki gotowej sztuki jutro zarzuce bo jedną mam na zbyciu .... najpóźniej jutro zostanie wystawiona (kolejne jak uda mi się na innym programatorze zarzucić pare gali - bo mój nie łyka wszystkich kostek).

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

87

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Piguła/Shpoon napisał/a:

Rzeczywiście do przelotki karty CF nie trzeba podłączać napięcia! Na mojej przelotce po doprowadzeniu napięcia pojawiły się przekłamania podczas kopiowania (bez podłączonego wszystko gra)

Wydaje mi się, że sporo zależy od typu karty CF. Na jednej 64MB (Sandisk) musiałem jednak podłączyć zasilanie, bo nie chciało ruszyć, a np. nowsza 128MB (Kingston aka Hitachi) pracuje na samej taśmie IDE. Jak podłączę do niej zasilanie to nie ma różnicy. Słowem - trzeba do każdej karty CF podchodzić indywidualnie ;)

Interfejs nie wymaga regulacji przynajmniej ja nie trafiłem jeszcze atarki z którą by nie działał poprawnie

Powiem tak: z moją rozbudowaną JIL oryginalna wersja interfejsu KMK/JŻ w standardowym obsadzeniu nie chciała działać. Chwilę się nasiedziałem nim ruszyło - wymiana elementów itp. A z IDEa od razu bez żadnych problemów :)

88

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

No to tym samym pasiu okazał się lepszy od Boba Puffa - bo jego interfejs BlackBox też wymaga strojenia, jeśli Atari jest porozszerzane (!).

KMK
? HEX$(6670358)

89

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

zobaqczymy na mojej ATARCE - miałem cztery KMK/JZ i każdy wymagał strojenia - nawet ten od Duddiego, gdzie on sam twierdził, że niewymaga :>

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

90

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

A u mnie KMK od Duddiego nie wymagał strojenia ;)

91

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

no tak - bo KMK to nie radio :).. hehe

a tak poza tym - zauważyłem też, że KaemkoIDEa PasioPiguły działa bez najmniejszych problemów z każdą wersją procka 65c816 W TYM w wersji VLSI - czego nie można powiedzieć o wcześniejszych. Sprawdzałem z kontrolerem kierownika.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

92

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Szkoda, że nie działa z 3-ma moimi Atarkami. A z Żużlową działał :( Chyba jednak Pigulasty będzie musiał przebrać się za stroiciela.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

93

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Zwykle to ja uspakajalem publike ale teraz bede se troche podzegal do wasni :P

Wiecie co... czytam i nie wierze wlasnym oczom.  Chcecie powiedziec, ze interfejs KMK wymaga strojenia (cokolwiek to znaczy?) do kazdej indywidualnej Atarki? I nikt oprocz wtajemniczonych nie wie za bardzo dlaczego i jak to zrobic?
Mowcie co chcecie, ale dla mnie juz to dyskwalifikuje takie urzadzenie na starcie do produkcji masowej. To jak sobie zmienie Atari na identyczny model to interfejs kaput? :/

Biorac pod uwage skomplikowany (dla nie-zawodowca) montaz, koniecznosc zaprogramowania GAL'a i FLASH'a (czyli posiadanie programatora), bardzo wysoka (w porownaniu do konkurencji) cene, to nie wiem jak wogole to cos ma zwolennikow, chocby bylo 8 cudem swiata!?

W tym momencie SIO2IDE jawi sie jako szczyt elegancji technicznej (bo tak faktycznie jest :).
A uraganie MyIDE przez posiadaczy KMK jest imho w tym kontekscie arogancja.

I pisze to majac pelna swiadomosc, ze nigdy nie mialem w reku dzialajacego KMK i nie znam jego przewag nad konkurencja. Po prostu jakby ktos sprzedal mi drogi samochod mowiac, ze bede musial dostrajac silnik do kazdej stacji benzynowej w ktorej chce zatankowac, i ze dostrajac umieja tylko fachowcy, to bym sie w glowe popukal.

PS. Przypomnialo mi sie, ze Pasiu mi mowil, iz obecna wersja KMK jest uproszczona hle hle ;)

94

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Nosty, masz niestety rację, czego ja jestem wręcz modelowym przypadkiem. Kontroler działał w sobotę pięknie podłączony pod komputer Pinokia, po powrocie do domu i różnych kombinacjach norweskich nie działa stabilnie do chwili obecnej. Dzięki skróceniu taśmy z metra do kilku centymetrów uzyskałem "w miarę" stabilną pracę pod MyDOS-em, ale wydaje mi się, że nie o to chodzi ponieważ odkąd poznałem SDX to nie wyobrażam sobie dalszej pracy pod innym DOS-em. Do MyDOS-a wystarczy MyIDE, taniej chociaż ;)

Niewątpliwą przewagą IDE JŻ/KMK nad wszystkimi innymi kontrolerami popularnymi na naszym "rynku" jest niewątpliwie prędkość, tu MyIDE czy tym bardziej SIO2IDE nie mają szans i koniec. Poza tym Marek M. wydaje się, że już prędko nic nie zrobi nowego do SIO2IDE, MyIDE odpada w przedbiegach bo wymaga modyfikacji ROM i nie działa z SDX, a draco cały czas pracuje na udoskonalaniem BIOS-u, co stwarza perspektywy na nowe "ficzery".

Niestety to strojenie to raczej cienka sprawa :/ Mam nadzieję, że ktoś wymyśli jak to wyeliminować. Wychodzi na to, że każda Atarka jest unikalna ;) Ja sprawdzałem na trzech z różnych okresów (stare 65XE sztuk 2, najnowsze 65XE - najnowsze bo ma walnięte GTIA ;) ) i na żadnej nie chodzi stabilnie. Może to należy obwiniać Atari, a nie autorów kontrolera?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

95

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

Hmm, a może obwiniać niestabilność sieci...? Skoro u Pina działało spox w różnych konfiguracjach... Ja, jak kiedyś zmierzyłem napięcie w sieci u mnie w gniazdku, wahało się od 190 (!!!) do 250V. I jak tu stabilnie pracować...? Może spróbuj przez jakiś stabilizator podłączyć cy cuś?

Sikor umarł...

96

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

U pina działało spox w jednej konfiguracji bo więcej zdolnych konfiguracji nie miał w pokoju (nie wiem jak w garażu pełnym skarbów) ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

97

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

nosty napisał/a:

Wiecie co... czytam i nie wierze wlasnym oczom.  Chcecie powiedziec, ze interfejs KMK wymaga strojenia (cokolwiek to znaczy?) do kazdej indywidualnej Atarki? I nikt oprocz wtajemniczonych nie wie za bardzo dlaczego i jak to zrobic?
Mowcie co chcecie, ale dla mnie juz to dyskwalifikuje takie urzadzenie na starcie do produkcji masowej. To jak sobie zmienie Atari na identyczny model to interfejs kaput? :/

Niezupełnie jest tak. Interfejs wymaga strojenia w przypadku komputerów, w których złącze CART/ECI nie trzyma się parametrów typowych dla przeciętnego 130XE. Najlepszy dowód, że interfejsy sprzedane przez Duddiego do USA działają tam mimo, że komputery różnią od europejskich - dla których interfejs był projektowany i na których był testowany - np. takim podstawowym parametrem jak częstotliwość pracy całości.

Przyczyny rozjechania się sygnałów na CART/ECI mogą być trzy:

1) komputer jest fabrycznie wadliwy (zdarzało się, zwłaszcza w 800XE)
2) komputer ma pozakładane rozszerzenia, które za bardzo wpływają na elektrykę całości
3) komputer ma *zasyfiałe* styki na tym złączu, co powoduje kiepski kontakt

O ile mi wiadomo, samo w sobie posiadanie przez komputer np. większej ilości pamięci tu nie szkodzi, interfejs działa tak samo z fabrycznym 65XE jak i z fabrycznym 130XE. Problemem może być sposób w jaki rozszerzenie zostało wykonane - jak wiadomo są one wykonywane różnie, w tym istnieją takie, przy których sukcesem jest, że komputer potem w ogóle działa. Parametrami PBI kto by się przejmował, porzecież "nikt tego nie używa". No i takie są efekty.

nie wiem jak wogole to cos ma zwolennikow, chocby bylo 8 cudem swiata!?

Bardzo prosto: przyjmujesz mylne założenie i wyciągasz daleko idące - ale fałszywe - wnioski. :P

PS. Przypomnialo mi sie, ze Pasiu mi mowil, iz obecna wersja KMK jest uproszczona hle hle ;)

Jest uproszczona montażowo - ma mniej elementów. Ja wiem, że nie wszycy zdają sobie z tego sprawę, ale od zaprojektowania interfejsu minęło 10 lat, i ma to m.in. ten skutek, że niektóre części potrzebne do wykonania tego wg pierwotnego projektu po prostu nie są już dostępne. Dlatego tak czy owak ktoś musiał to przeprojektować.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-12-15 15:48:40)

KMK
? HEX$(6670358)

98

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

A ja jak znam życie Panie Dely - wyślesz do mnie compa, podepnę interfejs na mojej taśmie i nawet na Twoim sprzęcie będzie działać ok. Nie wiem co poza interfejsem wrzuciłeś do tej obudowy od stacji!  Jeżeli zasilacz to może on zakłóca pracę interfejsu.  Ewentualnie może rzeczywiście coś poleciało po Waszej zabawie wiertarką udarową po paru winach ;)

Nietoperz miał podobne problemy do Twoich pod spartą - skrócił taśmę do 40cm i wszystko śmiga aż miło.
Ja mam 2 interfejsy z różnymi biosami i różnymi plikami do jednego Gala (IDE REG) . Sprawdzałem na 3 Atarkach również z różnych lat - na każdym działa wyśmienicie!  Taśmy po 20cm
Żadnych kwasów!!!! Przy czym zaznaczam testowałem tylko i wyłącznie pod mydosem. Kopiowałem 16MB przez sio2pc na dysk, a następnie owe 16MB z jednej na drugą partycję dysku. Nie wystąpiły żadne przekłamania (8 plików po 2MB - BMP).

Dos bez problemu za każdym razem pięknie pokazuje mi zawartość partycji.

ps od tygodnia na dysku mam już przerzuconą zawartość 10 atrów z demami w wersji file - na partycji dodatkowo mypicodos w połączeniu z Qmegiem 4.04 REWELACJA!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2005-12-15 19:25:26)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

99

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

nosty napisał/a:

A uraganie MyIDE przez posiadaczy KMK jest imho w tym kontekscie arogancja.

:) - arogancją - wybacz - nazwał bym to - o czym powiedziałeś powyżej. :):):):) - (bez urazy), ale MyIDE wymaga BARDZO eksperymentalnego dobierania wersji układów w "kontrolerze" i NIE działa POPRAWNIE z wszystkimi dyskami (twardymi) - chyba nawet w ATARIKI coś o tym było napisane :). Więc - moherowy beret zakładam i stroje na moim Atari radio maryja :D

Nosty SIO2IDE - ?? - no tak - bo nie jest to urządzenie IDE - tylko SIO poprzez które doprowadzone jest IDE. hehehe :)

.. a tak poza tym - kiedy na jakiego browara ?? - Nosty - dawaj na Forevera !!

POMYSŁ - interface do Atari - umożliwiający odbiór radia maryja - MyIDE !!!!!!!!!!!!!11 (od słoneczka_) - lol

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

100

Odp: Interfejs KMK by Pasiu

[OT] Sikor: na wahania napięcia od 190V do 250V polecałbym UPS-a, nawet najtańszego i najsłabszego - coś takiego kupi się za 125 zł, a zapewni stabilne zasilanie dla urządzenia na poziomie około 230V.