126

Odp: AST Turbo Cartridge

Cholera wie.... facet przysłał magnet i kart pisze że to AST TURBO. Nigdy się tym nie zajmowałem. Na płycie nie widać żadnych zmian. Zapis/Odczyt w Normalu hula. Zrobię schemat i opis. A może ktoś próbował wmontować to turbo tylko mu nie wyszło. Nie ma też dodatkowego kabelka ze wtyczki SIO, standardowe połączenie. Blizzard też nie odpala na tym. Widać głębiej muszę zanurkować....

127

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Zenon a sprawdź może czy to co masz to nie jest czeskie turbo2000, bardzo podobne do AST, kiedyś linka do tego zapodał kolega atari8.cz z tego forum, jego post jest tutaj:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 273#p77273

A schemat interface-u przełączanego linią DATA-OUT na tej stronie:

http://www.atari8.cz/calp/data/pha_pr_2/index.php?c=19

Kawałek opisu tego systemu było w magazynie Moje Atari. Jednak opis zakończył się na schemacie tego interface, nie było kontynuacji a co za tym idzie żadnego softu :(

Ostatnio edytowany przez seban (2008-06-10 12:17:48)

128

Odp: AST Turbo Cartridge

To podobne, ale inne.... to co mam bardziej Blizzarda mi przypomina. Schemat będzie to może coś wydedukujemy. Pracuję nad nim. na płytce widać miał być jakiś element jeszcze, ale nijak nie pasuje do całości. Uch...jak lubię takie piracenie.

129

Odp: AST Turbo Cartridge

To podobne, ale inne.... to co mam bardziej Blizzarda mi przypomina. Schemat będzie to może coś wydedukujemy. Pracuję nad nim. na płytce widać miał być jakiś element jeszcze, ale nijak nie pasuje do całości. Uch...jak lubię takie piracenie. Im dalej coraz bardziej się upewniam że to Blizzard.

130

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Samego mnie ciekawość zżera :) Czekam na wyniki twojego hackowania :D A co do tego turbo to może to jest jakieś ATT/UM Turbo?

Cartridge obsługujący ten typ był opisywany tutaj: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5802

Co prawda nie przyglądałem się loader-om systemów ATT/UM, ale skoro ten system był zgodny z AST być może to właśnie tą wersję turbo posiadasz w tym magnetofonie, być może ATT/UM zamiast linii COMMAND wykorzystywało do przełączenia linę DATA_OUT (jak w blizzardzie). Generalnie to byłoby nawet sensowne uproszczenie tegoż systemu (AST).

A może to jakaś odmiana Turbo ROM lub Turbo ROM+, o nim też dyskutowaliśmy:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5652

Tego swojego TurboROM jeszcze nie rozrysowałem bo magnetofon to phonemark, ma inne PCB... nie miałem czasu/chęci przerysować lub porównać ten magnetofon z XC12, ponoć to klon XC12 jednak elektronika się trochę różni chyba.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-06-10 16:53:34)

131

Odp: AST Turbo Cartridge

Wypisz wymaluj, to Blizzard. Wzmacniacz zbudowany na uA741 (wzmacniacz operacyjny).  Elektronika zbudowana na 7400 tożsama. Brak tranzystora sterującego multiplekserem, Brak diody na wyjściu tworzącej wyjście OC. Wylutowany z płyty przewód DATA IN  i jak w Blizzardzie dołączony do wyjścia interfejsu (brak diody). Sygnał na wejście wzmacniacza nie jest pobierany z wyjścia ogranicznika (pin 8 lub 14 LM324) lecz z wyjścia przedwzmacniacza (kolektor T6). Sygnał DATA OUT steruje multiplekserem. Zasilanie bobierane z wyjścia Motor Control SIO.
Tyle że to nie działa, więc albo coś walnięte, albo tak to działać nie może. Nurkuję głębiej.....
Czego to ludzie nie wymyślą....

132

Odp: AST Turbo Cartridge

Zenon, a badales cos wiecej w temacie tego turbo co ci podeslalem z mojego 1010 ??  Ciekawi mnie co to jest szczegolnie ze model z Wysp, moze jakis tutejszy patent?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

133

Odp: AST Turbo Cartridge

I co Zenon udało się uruchomić to turbo?

134

Odp: AST Turbo Cartridge

Tak, udało się, to niewątpliwie Blizzard. Zmyliła mnie informacja właściciela co to za turbo i inne połączenie na płycie. To nie działa gdy wejście wzmacniacza podłączone jest do przedwzmacniacza  na płycie (Q6) zamiast do ogranicznika. Po przelutowaniu kabelka tak jak powinno być, jest OK. Widać ktođ pomylił punkty na płycie. Zasilanie można by dopuścić... z Motor Control. Ale też przelutowałem. SCHEMAT TO PODSTAWA....

135

Odp: AST Turbo Cartridge

hej!

Jak będziesz miał chwilę i chęci to podzielisz się schematem Blizzarda w wersji z uA741? :D

136

Odp: AST Turbo Cartridge

Zenon nie daj się prosić ??

Nieukrywam , schemat Blizzarda na uA741 uzupełniłby kolekcję.
Właśnie prowadzę boje z blizzardem na tranzystorach, rezultat brak możliwości wczytania jakiegokolwiek programu, normal idzie ok, blizzard nie - lataja paski na ekranie ale brak prawidłowej transmisji.

Oscyloskopem sprawdałem stany sygnałów , sygnał z ogranicznika ( 8 noga LM324 w magnecie) jest , (opierając się na schemacie nr 1 z atariki ) za pierwszym tranzystorem jest , za drugim jest , za trzecim jest, za multiplekserem jest. Czyli zrobione jest dobrze.

Kiedyś sam robiłem i montowałem ludziom Blizzarda ( na 741 ) i jak pamięć mnie nie myli to ważna była pojemność kondensatora ( i chyba był tam rezystor - ale to chyba ). Miałem to cudo rozrysowane gdzieś , ale to taki szmat do tyłu że się zagubiło.

Prosiłbym o pomoc szanowne grono.

137

Odp: AST Turbo Cartridge

Dla zboczeńców - wkładka TAKA SAMA, jaką dawano do kaset na zamówienie w słynnym mieszkanku przerobionym na jeszcze słynniejsze AS Studio.

Jak zwykle chętni po źródło zgłaszają się do mnie - mailowo.

Post's attachments

ast_inlay.png 62.94 kb, liczba pobrań: 4 (od 2010-04-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

138

Odp: AST Turbo Cartridge

Dobre!

Na wkładkach w moim posiadaniu nie ma słówka CNTR, i czcionki są inne. Były dwie rewizje? ;)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

139

Odp: AST Turbo Cartridge

Rewizje ? To milicja szukała trefnych kaset wtedy ? :) :) :)

140

Odp: AST Turbo Cartridge

Krótki napisał/a:

Na wkładkach w moim posiadaniu nie ma słówka CNTR, i czcionki są inne. Były dwie rewizje? ;)

Niestety nie mam dokładnie takich samych czcionek, a CNTR to moja poprawka niedopatrzenia designerów z AS, no bo niby co tam powinno być napisane :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

141

Odp: AST Turbo Cartridge

BUMP!

Czy mogę prosić o puszczenie w eter ROM-u AST Multicartridge? ZTCW Seban zrekonstruował carta, ale ROM-u nie upublicznił.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

142

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Zaraz poszukam u siebie i udostępnię, będzie trzeba dodać emulację tego carta do Atari800 bo jego konstrukcja jest zdecydowanie inna od pozostałych :)

143

Odp: AST Turbo Cartridge

Łał. Zakłądałem że to zwykły Blizzard/Phoenix.

Dziękuję. Jak będziesz miał chwilkę podziel się też schematem i ew. opisem carta "jak dla ludzi", bo w schematoczytaniu jestem kiepski.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

144

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Udało mi się odkopać moje materiały dotyczące AST-Multicartridge, zacznijmy od widoku PCB:

http://seban.pigwa.net/atari/ast/astmulticart_front.jpg http://seban.pigwa.net/atari/ast/astmulticart_rear.jpg

schemat cartridge (wersja low-res):
http://seban.pigwa.net/atari/ast/AST_multi_cart_thumb.png

Schemat AST-Multi Cartridge: AST-Muticart (wersja wektorowa PDF)
Schemat AST-Multi Cartridge: AST-Muticart (wersja rastrowa PNG)

Teraz parę słów o działaniu carta bo jest dość nietypowe. Jedyne podobne rozwiązanie, jedyne podobne rozwiązanie widziałem w cartridge chyba o nazwie "OSCAR turbo", ale do rzeczy. Na schemacie cartridge możemy wydzielić kilka bloków funkcjonalnych:

1) pamięć EPROM zawierająca dane i programy umieszczone w cartridge

2) zespół dwóch 4-bitowych liczników 7493 (U3,U4) połączonych kaskadowo tak aby tworzyły jeden licznik 8-bitowy. Wartości generowane przez ten licznik służą jako dodatkowe linie adresowe AD0-AD7 pozwalające sterować górnymi ośmioma bitami magistrali adresowej pamięci EPROM (U5)

3) przerzutnik RS składający się z bramek U1B, U2B. Ten przerzutnik odpowiedzialny jest za wyłączenie cartridge-a i steruje linią RD5 w gnieździe cartridge-a.

4) prosty dekoder adresów złożony z bramek U1A, U1D, U2A, U2C, U2D. Ten dekoder generuje sygnały "chip select" dla pamięci EEPROM, sygnał BANK_CLK który powoduje zwiększenie zawartości liczników U3,U4 przy każdym zapisie pod adres z zakresu $D500-$D5FF, ten sam sygnał jest użyty do skasowania przerzutnika RS odłączającego cartridge.

5) układ reset składający się z elementów R1, C2, U1C. Po włączeniu zasilania jego zadaniem jest ustawienie przerzutnika RS (składającego się z bramek U2B, U1B) tak aby sygnał RD5 przyjął wartość "1", oraz wyzerowanie liczników U3 oraz U4.

Teraz pokrótce opiszę zasadę działania cartridge. Po włączeniu zasilania układ reset-u ustawia przerzutnik RS tak aby linia RD5 była aktywna (sygnał CLR) oraz zeruje liczniki U3,U4 (sygnał RST). Cartridge zajmuje teoretycznie obszar $A000-$BFFF jednak pamięć EPROM ma podłączone tylko 8 młodszych bitów adresu do magistrali adresowej ATARI. Wynika z tego iż w obszarze $A000-$BFFF widać jedynie pierwsze 256 bajtów pamięci EPROM, te pierwsze 256 bajtów jest powtórzone w obszarze $A000-$BFFF 32 razy (8192/256=32). I teraz uwaga, ten sam obszar (o rozmiarze 256 bajtów) widoczny jest również w obszarze $D500-$D5FF. Konstrukcja dekodera adresów sprawia iż przy każdym odczycie dotyczącym $D500-$D5FF pamięć EPROM jest aktywowana sygnałem CS z dekodera. To samo dotyczy się obszaru $A000-$BFFF. Do wykrycia dostępu w obszarze $D500-$D5FF jest użyty sygnał ~CCTL, do wykrycia adresu z przedziału $A000-$BFFF użyto sygnału ~S5.

Dlaczego tak zrobiono? Aby OS Atari mógł cokolwiek uruchomić z cartridge musi mieć odpowiedni nagłówek w obszarze $BFFA-$BFFF (adres startu programu, typ cartridge oraz adres inicjalizacji). Autorowi rozwiązania zależało głównie na zrobieniu czegoś w rodzaju ROM-DYSKU którego sektor będzie widoczny w obszarze $D500-$D5FF. Jednak aby cartridge mógł wystartować potrzebny odpowiedni nagłówek oraz kawałek programu umożliwiającego wystartowanie całości. Uproszczenie dekodera adresów oraz podłączenie do magistrali Atari tylko 8 młodszych bitów adresu skutkuje właśnie tym iż w obszarze $A000-$BFFF widać tylko 256 bajtów (A0-A7=8 bitów adresu, i teraz liczmy 2^8=256). W 256 bajtach musiał się więc zmieścić program startujący cart oraz ładujący pozostałe dane w odpowiednie miejsca. Również w tych 256 bajtach musiał się zmieścić nagłówek carta.

Kolejnym krokiem jest wyjaśnienie jak się można dobrać do pozostałych danych zapisanych w pamięci EPROM. Mianowicie każdy zapis pod adres $D500-$D5FF powoduje:

- po pierwsze przestawienie przerzutnika RS tak iż dezaktywowany jest sygnał RD5 a więc cartridge jest wyłączany (to znaczy pamięć EPROM nie jest już mapowana w obszar $A000-$BFFF). Jedynie co pozostaje aktywne to mapowanie 256-bajtów pamięci EPROM w obszar $D500-$D5FF.

- po drugie każdy zapis do $D500-$D5FF powoduje wygenerowanie impulsu BANK_CLK podłączonego do wejścia taktującego 8-bitowy licznik składający się z U3, U4 który to adresuje górne 8-bitów pamięci EPROM.

Cała filozofia działa carta polega na tym iż każdy zapis do $D500-$D5FF powoduje iż widać kolejny 256-bajtowy sektor z EPROM w obszarze $D500-$D5FF. Takich sektorów może być maksymalnie 256 a więc teoretycznie mamy ROM-dysk o pojemności do 64kB. Pierwszy 256-bajtowy sektor po włączeniu zasilania jest widoczny (powtórzony 32 razy) w obszarze $A000-$BFFF. Pierwszy zapis (i właściwie każdy kolejny też) do $D500-$D5FF odłącza mapowanie obszaru $A000-$BFFF.

i teraz kilka uwag:

- Po wystartowaniu i wyłączeniu carta (write to $d5xx,  RD5=0) nie ma możliwości jego ponownego włączenia. (tylko wyłączenie zasilania)

- każdy zapis do $d5xx powoduje zwiększenie wartości licznika, nie ma jednak możliwości określenia (odczytania) wartości tego licznika. Program musi liczyć ile razy dokonał zapisów do $d5xx aby określić numer aktualnie mapowanego sektora w obszar $d500-$d5ff. Nie ma możliwości zerowania tego licznika ani ustawiania konkretnej wartości. Więc aby wrócić do sektorów o niższych numerach należy dokonać przepełnienia licznika tak aby zaczął liczyć od zera.

- AST multi-cartridge nie będzie działał np. ze Sparta DOS X ponieważ próbuje przejąć dla siebie cały obszar $D500-$D5FF.

- AST multi-cartridge teoretycznie może adresować 256 sektorów po 256 bajtów każdy, jednak w posiadanym przeze mnie egzemplarzu linia AD7 nie była podłączona użyty EPROM miał wielkość 32K.

Mam nadzieję iż wszystko wyjaśniłem i teraz trzeba tylko chętnego aby dopisał emulację tego carta do A800-a8cas ;) 

Na koniec link do zawartości pamięci EPROM, obraz do pobrania tutaj: AST Multi-cartridge EPROM image.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 22:37:39)

145

Odp: AST Turbo Cartridge

I o to chodziło, dziękuję! Dzięki Twojemu wypracowaniu nie musiałem nawet zaglądać na schemat. Obsługa katridża została właśnie dodana do Atari800 (jak znam życie, w ciągu doby nowa binarka pojawi się na Try2Emu) oraz do Atari800-a8cas. Hint: Trzeba wyłączyć R-Time 8  żeby działało.

Przy okazji - Dely, masz jeszcze gdzieś oryginalne skany instrukcji do Multi-Cartridge'a? W Twoim zOCRowanym PDF-ie najwyraźniej jest kilka błędów, chciałbym zweryfikować czy w oryginale też były i ew. podesłać erratę.

Ciekawostka - instrukcja pomija całkowicie opcje H - BASICT i I - ASTNANORMAL kartridża. Czyżby było kilka wersji Multi-Cartridge'a?

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

146

Odp: AST Turbo Cartridge

Wow! co za tempo pracy :) jestem w szoku! :) Dzięki za dopisanie wsparcia dla tego carta dla Atari800 :) Razem z obsługą systemów turbo robi się całkiem ciekawą opcją :)

To ja się jeszcze uśmiechnę do Ciebie o wsparcie dla jednego typu carta :) Mam wypożyczony od Dely-ego taki cart 'Turbo-HIT', zrobiłem dump i zrysowałem SCH. Założę oddzielny wątek może aby tu śmietnika nie robić. Cart jest prostszy od tego AST. Każde odwołanie do $D5xx przełączają banki po 8k w obszarze $a000-$bfff. Piąte odwołanie wyłącza cart całkowicie (do czasu wciśnięcia przycisku w obudowie carta lub ponownego włączenia zasilania). Ale dokładnie to opiszę niebawem w oddzielnym wątku :)

Do tej pory nie udostępniałem informacji o AST mutli-cartridge bo nikt nie był zainteresowany za bardzo zawartością i schematem ;) I do tego nie było tego jak uruchomić na żadnym emu. Mi się nie chciało grzebać w kodzie i dostosować ten obraz carta np. do uruchomienia go np. z pamięci dodatkowej (130XE wymagane)

A co ilości wersji Multi-Cartridge to zupełnie się nie orientuję. Tylko dzięki PET-owi udało mi się wypożyczyć zarówno magnetofon jak i ten cart. Nikt inny nie posiadał tego w swoich zbiorach, a nawet jak posiadał to pewnie ze strachu przed możliwością rozkręcenia nie przyznał się do tego :)

Cart który wypożyczyłem od PET-a wygląda tak:

http://seban.pigwa.net/atari/ast/astmulticar_box.jpg

menu AST Multi Cartrige:

http://seban.pigwa.net/atari/ast/multicar_menu.jpg

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 22:39:00)

147

Odp: AST Turbo Cartridge

Krótki napisał/a:

Przy okazji - Dely, masz jeszcze gdzieś oryginalne skany instrukcji do Multi-Cartridge'a?

ZTCP, to nie ja skanowałem. Mgliście pamiętam, że dostałem skan od kogoś, a ja tylko robiłem OCR i DTP :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

148

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

oryginał skanował PET linki były wcześniej w tym wątku, ale już są nieaktualne. Wtedy sobie to zgrałem, do pobrania tutaj:

AST Multi Cartridgde Manual

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 22:39:52)

149

Odp: AST Turbo Cartridge

Ello, troche mnie wzielo ostatnio na magnety i turba, wiec zrobilem plytke pod blizzarda i kso 2000 do magnetu. Prototypy w moim xc12 dzialaja bez problemu.

http://images41.fotosik.pl/1254/f95e0d2831c347fem.jpg

I o ile dzieki Sebanowi mam fajnego xexa z dumpem carta do turbo blizzard (Phoenix)  uruchamianego spod SIDE to do KSO 2000 ciezko o cos podobnego,ew nie umiem znalezc. Mozna prosic o pomoc?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

150

Odp: AST Turbo Cartridge

http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … OM/Epromy/

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.