26

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

A mozna prosic o schemat kabelka Din5--->S-video?

27

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Uduszę! Na drugim forum już prosiłeś i nawet nie łaska przeczytać czy odpowiedź się pojawiła (2 dni temu?)

http://atarionline.pl/forum/comments.ph … e=1#Item_7

28

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Zacząłem wczoraj tworzyć kabelek i przytopiła mi się wtyczka din5 muszę dziś kupić lutownice transformatorową i kilka wtyczek. Sprawdzę zestaw na telewizoro-monitorze lcd Hitachi 19" zdam relacje wraz ze zdjęciami.

Ostatnio edytowany przez secon (2011-01-28 10:21:30)

29

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

lutownicę transformatorową ?

Anyway - lepiej to lutować kolbową - ma ona cieńszy grot i temperaturę grotu, tak więc tak szybko nie przytopisz wtyczki. Ale nawiasem mówiąc teraźniejsze wtyczki DIN strasznie źle się lutuje (albo inny stop pin-u, albo ta bezołowiowa cyna nic nie warta). Ostatnio jak robiłem mini DIN 9pin - taka mniejsza wersja din5 :), to dość się wkur&^^.

30

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

A szlifujecie końcówki przed pocynowaniem? Bo jak chcecie nałożyć cynę na taką pogalwanizowaną końcówkę to życzę zdrowia - szybciej faktycznie stopicie obudowę.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

31

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Szlifujemy :) (no właściwie to delikatnie małym wiertłem ściągam tą warstwę ;-) ) Ale mimo to pamiętam, że kiedyś lepiej lutowało mi się te wtyczki (nie wiem, może się starzeję....)

Ostatnio edytowany przez gregorusp (2011-01-28 10:10:18)

32

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

No cóż, latka lecą, łapki zaczynają latać... :) Setę walnij przed operacją :)

Ja skrobię po prostu ostrym nożem - wystarcza - lub lekko papierem ściernym, aż zmatowię.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

33

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

mi to wczoraj aż małżonka lampkę specjalną przyniosła żebym tak nie klął :)

34

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Parę rad odnośnie lutowania wtyczek/gniazd:

-nie warto marnować czasu na lutowanie podłej jakości gniazd/wtyków, dajmy na to "piątka" z Neutrika (w razie czego mają też tańszą markę) to nie majątek.

-skrobanie jest dobre przy starych wtykach/gniazdach z odzysku (czasem można np. trafić stare niezłe "DINy" z bolcami osadzonymi w tekstolicie - niestety najczęściej "trójki").

-natomiast przy nowych gniazdach/wtykach warto je maznąć topnikiem (nawet jeśli lut jest z rdzeniem z topnika).
Osobiście lubię używać kalafonii (nawet przy stopach cyna/miedź/srebro gdzie teoretycznie jest dla niej zdecydowanie za wysoka temperatura).
Jeśli jednak macie uszkodzony węch i/lub tolerancyjnych domowników możecie stosować topniki sztuczne ;)

-lut lutowi nierówny, większość bezołowiowych to porażka(choć są wyjątki potwierdzające regułę, choćby wspomniana powyżej Sn95,5Ag3,8Cu0,7 - niestety są spore różnice pomiędzy producentami...).

-warto zastosować "radiator" do lutowanego elementu (np. jakieś solidniejsze gniazdko przy lutowaniu wtyków i vice versa)

-pobielanie wtyku/gniazda i kabla znacznie skraca czas lutowania (zmniejszamy ryzyko wytopienia bolców etc.)
Natomiast sam czas pobielania skracają wspomniane powyżej topniki ;)

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2011-01-29 01:29:29)

wszystkie trzy strony świata

35

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Podepnę się pod wątek (zadałem podobne pytanie również na atarionline)

Chcę podłączyć Atari do starego monitora LCD (Samsung 710N) możliwie niewielkim kosztem. Monitor ma tylko jedno wejście (dSub). Chcę użyć zewnętrznego tunera TV (Leadtek, nie te słynne "zewnętrzne tunery" z Allegro), przez który puszczę sygnał z Atari za pomocą composite. Sygnał z PC chcę puścić przez switcha VGA a nie przez tuner, żeby nie tracić jakości obrazu z PC.

I tu mam pytanko - jaki switch doradzacie? Manualny (tańszy) czy elektroniczny? Szperając w necie przeczytałem, że manualny może spalić kartę graficzną, bo coś nie daj boże nie będzie do końca stykać.. Na eBay i Allegro popularne są manualne switche firmy Konig.

Ma ktoś może doświadczenia z takimi przełącznikami, wrażenia, rekomendacje? Ew. gdzie kupić elektroniczny switch VGA w Polsce (na Allegro nie widzę)?

36

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Kupić można na przykład w Action - jakby co, służę pomocą. Ja  od lat używam ręcznego - mam podpiętą TTkę i grzyba i póki co nie ma problemu (no, ale ja mam CRT). Co do switcha elektronicznego - zasadniczo tyle samo kosztuje KVM (różnica rzędu 5 złotych przy najprostrzych urządzeniach, plus ewentualnie koszt kabla). O tyle wygodne - że przełączasz urządzenie za pomocą klawiatury od grzyba (możesz zastosować też AKI w małym Atari). Nie, namawiam, nie polecam, ale warto przemyśleć. Tani KVM na 2 kompy powinieneś dostać w każdym większym sklepie komputerowym, być może także w Media Markt i tym podobnych wynalazkach.

Sikor umarł...

37

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Sikor napisał/a:

Kupić można na przykład w Action - jakby co, służę pomocą. Ja  od lat używam ręcznego - mam podpiętą TTkę i grzyba i póki co nie ma problemu (no, ale ja mam CRT). Co do switcha elektronicznego - zasadniczo tyle samo kosztuje KVM (różnica rzędu 5 złotych przy najprostrzych urządzeniach, plus ewentualnie koszt kabla). O tyle wygodne - że przełączasz urządzenie za pomocą klawiatury od grzyba (możesz zastosować też AKI w małym Atari). Nie, namawiam, nie polecam, ale warto przemyśleć. Tani KVM na 2 kompy powinieneś dostać w każdym większym sklepie komputerowym, być może także w Media Markt i tym podobnych wynalazkach.

Dzięki Sikor, chodziło mi głównie o bezpieczeństwo i higienę używania takiego ręcznego switcha. Cała zabawa ma być tania ale też nie chciałbym sobie przy okazji "załatwić" grafiki w pececie, bo wtedy już tania być przestanie :) Jeśli używasz od lat i nic się nie dzieje to jest to dla mnie rekomendacja.

Co do KVM - natknąłem się na te urządzenia, ale zależy mi na tym żeby można korzystać z Atari bez załączania PC, więc odpada.

Początkowo myślałem o kupnie LCD Samsunga 4:3 z tunerem tv, który polecał Jacques ale odstraszyły mnie doniesienia o padającym AV, a mój 710N chodzi już 6-sty rok bezawaryjnie, więc tym bardziej szkoda mi się go pozbywać, wymianiając na inny LCD o bardzo podobnych parametrach.

38

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Lhuven napisał/a:

Chcę użyć zewnętrznego tunera TV (Leadtek, nie te słynne "zewnętrzne tunery" z Allegro

Mozesz cos wiecej o tym tunerze, link jakis? Ma to moze RGB? Mam bardzo dobry CRT I nie usmiecha mi sie kupno calego monitora - wolalbym dzialajacy (!) scandoubler albo dobry tuner... Niestety te pierwsze kosztuja a te drugie rzadko maja Rgb nie wiem dlaczzego ' przeciez to powinno byc prostsze.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

39

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Lhuven napisał/a:

Co do KVM - natknąłem się na te urządzenia, ale zależy mi na tym żeby można korzystać z Atari bez załączania PC, więc odpada.

Hejka!
Informacyjnie tylko - nie odpada, gdyż nawet podstawowe działają na zasadzie - który pierwszy załączony, na tym sie uruchamia interfejs. Tylko jedno ale - w przypadku korzystania bez klawiatury - trzeba wybrać taki, który się przełącza i zasila prądem z grafiki, a nie z PS2 czy USB (zależy od modelu).

Sikor umarł...

40

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

wieczor napisał/a:
Lhuven napisał/a:

Chcę użyć zewnętrznego tunera TV (Leadtek, nie te słynne "zewnętrzne tunery" z Allegro

Mozesz cos wiecej o tym tunerze, link jakis? Ma to moze RGB? Mam bardzo dobry CRT I nie usmiecha mi sie kupno calego monitora - wolalbym dzialajacy (!) scandoubler albo dobry tuner... Niestety te pierwsze kosztuja a te drugie rzadko maja Rgb nie wiem dlaczzego ' przeciez to powinno byc prostsze.

Rozważam WinFast TV Pro II, ale chyba nie o to Ci chodzi. Link:

http://pclab.pl/art20310-7.html

@sikor: dzięki za info. Najpierw spróbuję z manualnym switchem. Jak coś będzie nie tak, będę kombinował dalej.

41

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

No właśnie prawie o to :) Tylko to nieszczęsne RGB - missing :) Nie ma chyba takich ...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

42

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

8"LCD monitor:


http://blog.3b2.sk/igi/post/8LCD-monito … ATARI.aspx

43

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

8 cali to o jakieś 6 za mało :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

44

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Czy mi się wydaje , czy to coś nie ma SCARTA? :(

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

45

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

nie ma SCARTA
normal video input
sorry, czytaj overview

46

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

No właśnie. Rozwiązań na composite jest od groma i ciut ciut -tunery, telewizory... Ale jako rozwiązanie do _starych_sprzętów_ w ogólności to dość cienko, w zasadzie pozostaje małe Atari (bez VBXE), comdzio... i spectrum po przeróbkach. A VBXE, amiga, st ?... C128 przez RGB?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

47

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Wypróbowałem właśnie tuner Winfasta, o którym wcześniej pisałem. Obraz - no cóż, bez rewelacji (przez czincze AV), ale też rewelacji się nie spodziewałem. Brakuje mu ostrości, do tego jakieś cienie. Wrażenie też wynika częściowo z przyzwyczajenia do nienaturalnej perfekcji obrazu z emulatora. Dźwięk bez zastrzeżeń, bardzo dobry. Tuner nie ma wbudowanego głośnika, więc tak czy inaczej trzeba podłączyć do wieży lub głośniczka. Sam tuner sprawia wrażenie solidnie wykonanego, nie kłuje w oczy tandetą.

http://img28.imageshack.us/img28/4746/picture010jt.th.jpg


Klawiszami PC/TV oraz Video przełączam między AV a obrazem z PC. Niestety obraz z PC jest pogorszony - nieco rozmyty, jak na starym, rozregulowanym monitorze CRT (mam tylko jedno wejście, d-Sub w monitorze, więc obraz z PC przechodzi przez tuner). Będzie trzeba zainwestować w przełącznik VGA.

Ogólnie jestem zadowolony - urządzenie działa jak powinno.

48

Odp: Jaki LCD do starych sprzętów.

Lhuven napisał/a:

Podepnę się pod wątek

I ja też :)

Lhuven napisał/a:

Chcę podłączyć Atari do starego monitora LCD (Samsung 710N) możliwie niewielkim kosztem. Monitor ma tylko jedno wejście (dSub). Chcę użyć zewnętrznego tunera TV (Leadtek, nie te słynne "zewnętrzne tunery" z Allegro), przez który puszczę sygnał z Atari za pomocą composite. Sygnał z PC chcę puścić przez switcha VGA a nie przez tuner, żeby nie tracić jakości obrazu z PC.

Doniósł mi dziś Poopi, jakoby Samsungi 510N/710N/913T łykały 15kHz. Co prawda oryginalne instrukcje w sieci i oferty sklepów sieciowych mówią o zakresie 31-61 kHz), ale są raporty że od 15k (do niektórych sprzętów potrzebny jakiś mod):

http://translate.google.com/translate?s … b-Ox-lb2vA

http://www.manualagent.com/samsung/510n … al/page-74

http://translate.google.pl/translate?hl … rev=search

Lhuven, masz może Atari ST żeby sprawdzić?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2015-05-20 21:34:52)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.