26

Odp: ANTIC - dopałka ?

znam troche altere... zastanawialem sie nad tym i wyszlo mi ze nie da rady zaemulowac ANTICa (ale jak pisze te uklady znam tylko z opisow i slyszenia), ale tak czy tak to dalej musi byc wtedy "emulator hardware'owy" - nie liczysz chyba na taki fart ze dopasujesz uklad uniwersaly akurat "obudowa w obudowe", pin w pin i zasilanie itd.? :)

27

Odp: ANTIC - dopałka ?

> vga dla 8bit

Ja np. jestem przeciwnikiem VGA, pomysl jak bedzie ci na tym wygladac grafika - czyste duze kafle, nie mowie juz o trybach interlace. Tutaj potrzeba by bylo zrobic od razu jakiegos sprzetowego blura zeby to wszystko wygladalo tak jak na TV or Monitorze 1084 / 8833-II.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

28

Odp: ANTIC - dopałka ?

vga - 320x200 w chunky to 64kb, sporo czasu musialby zwykly 6502 wypelniac taki obszar gdyby w nim rysował

a jak przelanczalby obszar 64kb dla karty, animacja jak z Anticiem "przerzucajac kartki" nie udalyby sie

Tutaj napisali o wplywie czestotliwosci na rozdzielczosc:
http://www.atariarchives.org/dere/chaptD.php

The color signal oscillates at a constant rate of about 3.579 MHz, thus defining the highest horizontal color resolution of a television set. This appears on the screen in the form of 160 visible color cycles across one scan line. (There are actually 228 color cycles including the horizontal blank and sync, and any overscan.)

The term "color clock" refers to one color cycle and is the term generally used throughout the ATARI documentation to describe units of measurement across the screen. The graphics mode 7 is an example of one color clock resolution, where each color clock pixel can be a different color. (There are microprocessor limitations though.)

Atari also offers a "high resolution" mode (GRAPHICS 8) that displays 320 pixels across one line. This is generated by varying the amplitude of the luminance signal at about 7.16 MHz, which is twice the color frequency.

Czyli jakby zmienic amplitude i czestotliowsc (frequency) to wyszlaby wyzsza rozdzielczoc z wieksza liczba kolorow :)?


A tutaj http://www.io.com/~vga2000/faqs/a5200.faq

The Atari 5200 is essentially a console version of the Atari 8-bit
Computers (400/800, XL, XE, XEGS).  The functions of the system are
divided up between four major IC chips:

CPU:

The CPU in the 5200 is a modified 6502 processor.  The only
difference is that Atari's version of this CPU has some extra
hardware on board that allows the ANTIC chip to take over the bus to
do Direct Memory Access (DMA).

To w 5200 Antic ma lepszy dostep do pamieci niz w XE/XL ?

Nie wiedzialem tez ze Alan Alda reklamowal Atari400 (gosc z serialu Mash)
http://www.papabyrd.com/atari/8-Bit_Ser … eries.html


A tutaj uklad ktory zastepuje Antic i GTIA -> CGIA
http://www.howell1964.freeserve.co.uk/A … w/cgia.htm

Na tej samej stronie opis ANTIC-a, GTIA i innych, ANTIC jest chroniony patentem w stanach :)
tu klikać - link był za długi więc biedny moderator musi poprawiać


A tutaj dokladny schemat Freddiego http://www2.asw.cz/~kubecj/achfredd.htm[/url]

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

29

Odp: ANTIC - dopałka ?

chodzilo mi raczej o urzadzenie o ktorym czytalem pare lat temu (mikser wizyjny) szajs ten laduje do wewnetrznego bufora 2 obrazy np. z kamery i TV poczym je synchronizuje dodaje pewne efekty, pdnosi czestotliwosc i wyswietla na ekranie monitora vga ... widzialbym takie urzadzenie (w sporym uproszczeniu) dla maluszka - bylo by to zreszta niezle wprowadzenie do tego o czym juz kiedys pisalem - zapakowac 2 zestaw antic+gtia z wlasnym bankiem pamieci do atarki :-) marzenia ach marzenia :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

30

Odp: ANTIC - dopałka ?

marzenia nazywa sie CGIA - polaczenie ANTICA i GTIA

dopisalem pare linkow powyzej

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

31

Odp: ANTIC - dopałka ?

cgia - nie jest "kompatybilne" z antickiem i gtia ... juz o nim zapomnialem

ps.The GTIA section of the CGIA occupies address space C0XX [not D0XX as it is on the Atari 800XL].

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

32

Odp: ANTIC - dopałka ?

... z tego wszystkiego najbardziej rozwaliły mnie te muzealne fotki (to jak się TeBe podenerwował) :D  :D

TeBe>? wiesz oczywiście, że jedziemy razem do Ornety??? Czy ja to przeżyje??? :D  :D  :D  :D  8O

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: ANTIC - dopałka ?

cgia - nie jest "kompatybilne" z antickiem i gtia ... juz o nim zapomnialem

ps.The GTIA section of the CGIA occupies address space C0XX [not D0XX as it is on the Atari 800XL].

a nie ma mozliwosci sprzetowego zmapowania obszaru C0XX na D0XX ?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

34

Odp: ANTIC - dopałka ?

jest. Przeciez to nie scalak decyduje gdzie zdekoduje rejestry tylko wlasnie hardware na plycie ... dekoder adresow i takie tam. Nie wiem tylko czy sygnal -CE6 jest kompatybilny ale zasadniczo sie da ...

35

Odp: ANTIC - dopałka ?

PIN nie wiedzialem :)  8O  8O

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

36

Odp: ANTIC - dopałka ?

Skoro nikt jeszcze nie napisal, to ja napisze, co zaslyszalem. Pasiu mi mowil, ze ktostam przetaktowal ANTICa dwokrotnie uzyskujac dwa razy wieksza rozdzielczosc, ale nie za dlugo to chodzilo, bo uklad sir zjaral. Efektem bylo z tego co pamietam dwa razy wieksza rozdzielczosc i chyba 31 kHz zamiast 15 kHz. Ale szczegolow nie znam.

Analizujac teoretycznie podanie dwukrotnie wiekszej czestotliwosci taktowania ANTIC-owi (pomijajac czy w praktyce nie otrzymamy swiecy dymnej) otrzymamy co nastepuje:

zalozmy, ze X to jest czestotliwosc taktowania ANTIC-a - poprzez dzielniki czestotliwosci (zrealizowane zapewne na licznikach wewnatrz ANTIC-a) otrzymamy stosownie impulsy synchronizacji poziomej i pionowej: 15,6 kHz oraz 50 Hz. Gdybysmy teraz podkrecili ANTIC-a dwukrotnie otrzymalibysmy 31,2 kHz i 100 Hz. I co by nam to dalo ?

Nie uzyskalibysmy wyzszej rozdzielczosci ! Licznik ANTIC-a pobierajac dane obrazu pobieralby je szybciej z pamieci, ale impulsy synchronizacji i tak wystepowalyby po tej samej liczbie taktow - a wiec np. 320*239 byloby nadal 320*239, tyle, ze przy 100 Hz moglibysmy sie pokusic o interlace, bo juz migania 50 Hz raczej bysmy nie dostrzegli.

Czyli w sumie mamy jeden niewielki plusik - a teraz moze wylicze minusy:
- adaptacja monitora (s)VGA (zwykle monitorki do Atari raczej nie pociagna 31 kHz) - konwersja sygnalu wizji z ATARI do RGB jest dosyc klopotliwa
- VBL 100 Hz, czyli zdecydowana wiekszosc programow przestaje nam dzialac
- dosc zawila realizacja ukladu elektronicznego umozliwiajaca prace ANTIC-a z dwukrotnie wieksza czestotliwoscia.

IMHO takie rozwiazanie pozbawione jest racjonalnosci.

37

Odp: ANTIC - dopałka ?

Mac: Zdruzgotales nasze marzenia :-)

38

Odp: ANTIC - dopałka ?

Mac: Zdruzgotales nasze marzenia :-)

He, he - teraz chyba rozumiesz skad ta sygnaturka ;)

39

Odp: ANTIC - dopałka ?

czyzby wiec lepper macgyverem wsrod politykow? - eeee, to chyba nie tak  :?
proponuje inne haslo: macgyver w ciemnych okularach najlepszym jaruzelskim wsrod atarowcow!  :lol:

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

40

Odp: ANTIC - dopałka ?

czyzby wiec lepper macgyverem wsrod politykow? - eeee, to chyba nie tak  :?
proponuje inne haslo: macgyver w ciemnych okularach najlepszym jaruzelskim wsrod atarowcow!  :lol:

Ty uwazaj, bo zrobie Ci pacyfikacje jak w kopalnii WUJEK ;)

41

Odp: ANTIC - dopałka ?

Axe chyba sie wystraszyl i nie przyjechal na party - Axe, ja z ta pacyfikacja naprawde zartowalem !!! Slowo generala, tfu..... atarowca ;)

42

Odp: ANTIC - dopałka ?

nie ma to jak nie dojechac na party. awaria sux!  :x

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

43

Odp: ANTIC - dopałka ?

Na forum Atariage przedstawiona zostala koncepcja sprzetowego poszerzenia mozliwosci graficznych atari. Mam nadzieje, ze rodzimi elektronicy zainteresuja sie projektem i podziela odczuciami.

44

Odp: ANTIC - dopałka ?

Czyzby kolejne ambitne koncepcje, ktore pozostana jedynie w sferze projektow ? :/