1

Temat: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Tak jak w temacie, Witajcie ;)

Ogólnie można powiedzieć iż bardziej jestem związany z c64 i Amiga ale po latach kiedy postanowiłem wrócić do życia moje c64 i Amigę, przyszła pora na pierwsze w życiu Atari które odkupiłem od kolegi z pracy.
O ile Ami i C64 mam już w miarę dopieszczone  to moje Atari STFM leży i się patrzy.
Wiem o dodatkach typu Satan i UltraSatan ale chciałem zacząć od czegoś prostszego czyli przerzucania obrazów gier  i programów .st pod PC.
No i tutaj pojawia się problem.
Naściagałem softu zaczynając od Makedisk pod dosa , Floppy Image, Worst Operating System Floppy Disk Copy.
Dyskietkę przygotowywałem pod pc przez format a:/ n:9 / t:80
O ile formatowanie przebiega ok to potem zaczynają sie hocki klocki.
Przy nagrywaniu dyskietek 9 sektorowych, nagrywa się ok ale pod atari przy próbie odczytu prawie 99% odczytu kończy się komunikatem w cudownych języku iż dyskietka jest uszkodzona ( przerzuciłem już ich chyba tonę)
Póki co z problemami odpaliłem jedynie grę asterix ale i tak co jakiś czas wyskakuje komunikat o błędzie.
Przy obrazach 10 sektorowych to już całkiem dupa.
Pod floppy imahe nagra niby bez błędów ale pod Worst OSSFDC i Makediskiem pod koniec nagrywania wywala błędy.

Obie stacje przeczyszczone, ta w pc na 100% sprawna.
Próbowałem inne stacje pc ale niestety mam wszytskie 4 stacje samsunga, bez rezultatu.
Dzisiaj dorwałem Mitsumi i będe walczył wieczorem bo sam już nie wiem czy to wina samsunga czy też atarynową stacje mam walnietą, no chyba że coś jeszcze innego robię źle.
Kończą mi się pomysły i ręce mi opadają.

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

2

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Kilka uwag, rad:

a) nie używamy floppa na USB tylko tradycyjny napęd.
b) musisz mieć zainstalowany driver "fdrawcmd" - http://atari.8bitchip.info/FdInstall.zip
c) sformatowanie na PC jest niepotrzebne, nagrywając obraz dyskietka może być formatowana na atarowy format
(w aplikacji "Floppy Imaging" trzeba znaznaczyć opcję 'format') i wcale nie musi to być 80 ścieżek, 9 sektorów bo ST
ma jeszcze inne formaty dyskietek.
d) po tylu latach stacje w ST padają i nie jest to zjawisko rzadkie.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

3

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Flop oczywiscie nie na usb tylko normalny.
Wszystko co napisałeś niestety już robiłem więc prawdopodobnie flop padł.
Pozostanie przeróbka pc-towej stacji.........

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Sformatuj dystkietkę najpierw na ST od razu z odpowiednią ilością ścieżek i dopiero po tym zapisuj na PC.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

To, co mówi Adam. Zwykłe formatowanie na Atari, potem wkładamy do PC i nagrywamy za pomocą Floimg.

Dyskietki też robią różnicę, mi np. zdarzyło się, że kupione na wyprzedaży w markecie nowe, zafoliowane dyskietki były po prostu kiepskiej jakości - 8 na 10 miało po pierwszym nagraniu bady. Z dyskietkami, które mam od 20 lat nie ma żadnych problemów.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Ok, próbowałem najpierw formatować pod Atari tylko nie mam pojęcia gdzie tam się ustawia ilość ścieżek.
Z tego co się orientowałem to nie ilość ścieżek jest problemem tylko sektorów.

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

7

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

O, tego nawet nie próbowałem, ale ja MSA i ST przerzucam z PC na Atari i dopiero na nim przerzucam na dyskietki.

A kolega pod systemem to dyskietki nie sformatuje na inny format niż 9, 80.. i do tego musi użyć innego programu np. jakiś FastCopy, E-Copy itd... https://sites.google.com/site/stessential/disks-tools
Ściągniętą aplikację też musi jakoś na PC nagrać... tutaj niby teoretycznie PC odczyta dyskietkę sformatowaną na Atari pod systemem, ale jeżeli kolega ma TOS 1.02 to może mieć problem :>

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

8

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Teoretycznie a nawet praktycznie, sformatowane na Atari nie czyta tylko wywala komunikat o chęci formatowania, a Tos - zaiste 1.02

Jeszcze myślę nad taka rzeczą :
Makedisk używam pod Win XP z cmd, nagram chyba dyskietkę startową z win98 i spróbuję pod samym dosem.

Ostatnio edytowany przez Cios (2017-06-24 09:55:22)

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

9

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Panowie a coś takiego mu przejdzie?

Pod XP:
Start -> Uruchom -> cmd .. wkłada dyskietkę, klepie FORMAT A: /T:80 /N:9
na tak sformatowaną dyskietkę nagrywa na PC ściągniętego kopiera (FastCopy, E-Copy..)

Na Atari:
z dyskietki odpala kopiera (FastCopy, E-Copy..)
wkłada drugą dyskietkę, którą pod kopierem formatuje na docelowy format obrazu .ST

Na PC:
wkłada dyskietkę sformatowaną pod kopierem
odpala Imaging, nagrywa obraz...

-------------add---
jak TOS 1.02 to PC nie odczyta dyskietki sformatowanej na Atari, ale w drugą stronę powinno iść

Ostatnio edytowany przez erOS (2017-06-24 10:06:25)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

10

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Dzięki, będę eksperymentował ;)

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

11

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

erOS napisał/a:

odpala Imaging, nagrywa obraz...

Pod "Imaging" mam konkretny program czy jakiś z grypy do przegrywania .st ?

Ten program wygląda że też się nada ? ;)

Ostatnio edytowany przez Cios (2017-06-24 12:07:53)

Post's attachments

ff09.jpg 77.61 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

12

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Cios napisał/a:

[...]
Póki co z problemami odpaliłem jedynie grę asterix ale i tak co jakiś czas wyskakuje komunikat o błędzie.[...

Cześć,
1. otwierałeś tę stację z ST? Warto przedmuchać, przeczyścić głowicę odpowiednim środkiem, przesmarować prowadnice wózka głowicy.
2. można przed nagraniem na fizyczną dyskietkę sprawdzić obrazy .st z emulatorem, czy w ogóle są dobre.
3. dyskietki używasz DD, czy HD? Bo HD mogą mieć problemy w stacji DD.
4. i to co napisał dely, dyskietki mogą być kiepskiej jakości, uszkodzone. Warto najpierw sprawdzić w ST czy się formatują - najpierw jednostronnie, później dwustronnie i dopiero takie zweryfikowane używać do nagrywania w PC. Dyskietki 5.25" DD w małym Atari to nadal w większości mi śmigają, ale 3.5" z mojego doświadczenia, były ogólnie gorszej jakości i wytrzymują krócej.
5. a w ogóle to warto pomyśleć nad inwestycją w jakieś HxC, Satana, itp.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Cios napisał/a:

Pod "Imaging" mam konkretny program czy jakiś z grypy do przegrywania .st ?
Ten program wygląda że też się nada ? ;)

@Cios

Nie znam tego programu ze screena, ale wygląda na taki co może sformatować dyskietkę
na odpowiedni format, ale nie widzę i nie wiem czy obsługuje pliki .ST .Raczej nie, poza tym ten ze screena jest na Atari, a nie na PC.

Potrzebujesz:

jeden program na Atari do sformatowania dyskietki - np. wspomniane wcześniej FastCopy, E-Copy lub ten z którego dałeś screena lub jakiś inny...

drugi program na PC do wgrania obrazu z pliku .ST na wcześniej sformatowaną dyskietkę - ja znam "Floppy Imaging & file transfer" http://atari.8bitchip.info/FloImg1.zip ale pewnie są też jakieś inne.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

14

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Tak jak pisalem wczesniej stacje wyczyszczone dokładnie, ta w pc i atari, w pc zmieniłem na wszelki wypadek stację na 3 inne, dyskietki zarówno dd jak i hd sprawne, sprawdzane na amidze.

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

15

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Teraz tak.....zrobilem jak doradził erOs , format pod pc na 720 , zgranie na dysk Fastcopy i tu niespodzianka jak dla mnie, odpaliło program pod st bez żadnego problemu.
Pod Fastcopy firmat drugiej dyskietki na 10 sektorów , przekladka do pc i tam zgranie obrazu giana.st na dyskietkę, poszło bez błedów pod Floppy image.
Na st przy odczycie komunikat o uszkodzeniu dysku czyli dupa .
Wygląda chwilowo na to że muszę ograniczyc się do obrazów 9 sektorowych , formatować dyski pod pc i jakoś extraktowac zawartość z plików .st pod pc na flopa. Jest jakis "wyciągacz" który mi to umożliwi ?
Póki co się nie poddaję i jeszcze będę męczył temat bo stacja w st wydaje się sprawna skoro bez fochów odpaliła Fastcopy.
Myślę jeszcze całość operacji tzn formatowania i nagrywania przeprowadzić pod czystym dosem.

Ostatnio edytowany przez Cios (2017-06-25 00:00:40)

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

16

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Znany Tobie FloImg umie na PC wyekstrahować pliki z obrazu dyskietki. Jednak nie każda gra której pliki "wydłubiesz" z oryginalnego formatu i nagrasz na PC na dyskietkę sformatowaną w 720k uruchomi się później w ST.
Zwracaj też uwagę czy obraz dyskietki nie ma więcej niż 80 ścieżek. Nie każda stacja w PC może zapisać 81, 82 lub 83 ścieżki.
No i jednak warto pliki .st czy .msa sprawdzać z emulatorem czy w ogóle są dobre.

Nie jestem też przekonany że format w ST na 10 sektorów w FastCopy cokolwiek daje, skoro zaraz potem FloImg na PC i tak ten format nadpisuje. No tylko może tyle, że dzięki FC weryfikujesz że nośnik daje się w ogóle sformatować.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Sorry, wcześniej miałem napisać sektorów, napisałem ścieżek :/

Ekstrahowanie plików z dyskietek to nie zawsze opcja, bo parafrazując Amigowy język, sporo gier jest 'niedosowych', czyli nie zobaczysz żadnych plików.

Rozwiązaniem jest albo transfer plików kablem do ST i nagrywanie na ST, albo emulator stacji dysków i albo używanie go bezpośrednio, albo podłączenie go jako dodatkową stację i 'kopiowanie dyskietek.

Co do kopiowania kablem, najlepsze rozwiązanie to chyba https://joy.sophics.cz/parcp/parcp-usb.html
Co do emulatorów, no to jest Gotek, HxC, i rozwiązanie specjalnie do ST, CosmoxEx http://joo.kie.sk/?page_id=384 (niestety obecnie chyba nie do kupienia od producenta)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

1. Zgraj plik .st na PC na dyskietkę 720KB
2. Użyj bodajże fastcopy pro albo X-Copy na ST (dawno nie używałem, nie pamiętam)
3. Użyj opcji tworzenia dyskietki z obrazu - tam wgrywasz obraz
4. Nagraj na drugą dyskietkę pod ST
UWAGA!
Jak masz mało pamięci - będziesz wachlował dyskietkami, więc nie pomyl się przy odtwarzaniu obrazów!!!

Sikor umarł...

19

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Dzięki chłopaki za zainteresowanie, będę sprawdzał to po weekendzie bo mam pracujący.
Dam znać jak poszło ;)

Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox

20

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Wtrącę od siebie. Przeczytaj ten (mój zresztą) wątek, gdzie piszę o kilku problemach, ale jeden z nich jest identyczny z Twoim. Problem rozwiązałem regulując głowicę stacji w ST. Jeśli miałbyś ją i tak wymienić, to może warto spróbować.

21

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

zijacek napisał/a:

Wtrącę od siebie. Przeczytaj ten (mój zresztą) wątek, gdzie piszę o kilku problemach, ale jeden z nich jest identyczny z Twoim. Problem rozwiązałem regulując głowicę stacji w ST. Jeśli miałbyś ją i tak wymienić, to może warto spróbować.

o jakim poscie piszesz ? możesz opisać jak regulowałeś głowice w ST ?

22

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

goolash napisał/a:

o jakim poscie piszesz ? możesz opisać jak regulowałeś głowice w ST ?

No fakt, wykazałem się, nie ma co, zapomniałem o ctrl+v :) Już daję linka.

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12522

Jeśli chodzi o samą regulację, to zależy co się rozregulowało. U mnie ewidentnie było widać (patrząc na głowicę z góry), że lekko była przesunięta w bok górna głowica względem dolnej. Założyłem, że dolna była ok (co też w sumie było widać), i poluzowałem śrubki od górnej głowicy. Starałem się ją tak ustawić, żeby nie zrobić niepotrzebnego przesunięcia w przód lub w tył. Udało się za pierwszym podejściem, choć zdaję sobie sprawę, że czasem można w ten sposób pogorszyć sytuację.

Swoją drogą, to za czasów studenckich napisałem pod DOS'a bodajże na zaliczenie programik do ustawiania głowicy stacji PeCetowych. Polegało to na tym, że nagrywało się dyskietkę "matkę", na której były zapisane w każdym sektorze bajty zawierające numer sektora czy tam ścieżki. Program po odpaleniu testu  pokazywał na bieżąco co widzi pod dolną i co pod górną głowicą. Wystarczyło tylko tak regulować, żeby zadana ścieżka była zgodna z tym, co pojawiało się w odczytanych danych, czyli jak kazaliśmy mu skoczyć do ścieżki powiedzmy 30-tej, to powinien wczytać zapisane na dyskietce wartości 30. Działało to całkiem spoko, może nawet gdzieś to mam, ale do regulowania stacji ST chyba się nie nada, ew. do regulowania stacji PC do przeróbki na ST. No i raczej trzeba mieć czystego DOS'a, bo to działało bezpośrednio na funkcjach BIOS'a.

Aaaa, i działało to w czasie rzeczywistym, czyli program ciągle wczytywał te dane i podczas regulacji, rozkręcona i podłączona stacja na bieżąco pokazywała dane na ekranie.

Ostatnio edytowany przez zijacek (2017-07-05 09:19:24)

23

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Masz ten program w swoim archiwum czy musiał byś pisać na nowo?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

24

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

Na nowo to raczej mało prawdopodobne :). Podejrzewam, że gdzieś go mam. Jeszcze godzinę temu miałem nawet kandydata (jednego z moich starych PC), co do którego miałem nadzieję, że tam on jest, ale niestety, muszę szukać dalej.

edit:
Okazało się, że był na tym kompie nadal w katalogu roboczym pascala. Są dwie wersje, ale nie pamiętam dokładnie co tam dodałem do 1.1. Podejrzewam, że 1.0 była robiona na zaliczenie, a w 1.1 dodałem coś na własne potrzeby. Chyba jest dość intuicyjny, zobacz zresztą.

Ostatnio edytowany przez zijacek (2017-07-05 20:23:24)

Post's attachments

fdddym.zip 18.7 kb, liczba pobrań: 5 (od 2017-07-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: Witajcie ;) Obrazy .st na początek

No dobra, wróciłem ;)))
Po moim ostatnim poście na dłuższą chwilę dałem sobie spokój z obrazami st i Atari.
Ale.... ostatnio kupiłem od chłopaka z olx przerabianą stację do ST i w końcu sukces !.
Reasumując żeby cieszyć sie grami z obrazów muszę najpierw zassac obraz 720kb, dyskietke sformatowac pod atari, nagrać pod pc bez opcji formatowania i w końcu wszystko jest tak jak powinno ;)))
Za dłuższą chwilę stage 2 Gotek ale póki co flop daje mi dużą radochę ;).

Ostatnio edytowany przez Cios (2018-05-15 14:42:26)

Post's attachments

P_20180515_125718_1_p.jpg 830.43 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

P_20180515_125804_1_p.jpg 859.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari ST FM Gotek FF, C64c, 3x 1541 II, XU 1541, Amiga CD32 Sx32 Pro 68030/50, 68882/50, 64 MB Ram, Plipbox