251

Odp: Sophia2 - prototyp

perinoid napisał/a:

Przepraszam z góry za potencjalnie głupie pytanie - mogę wpuścić sygnał na krótko na HDMI przez przejściówkę DVI-HDMI?

Myślę, że nawet na długo.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

252

Odp: Sophia2 - prototyp

jer napisał/a:

Czy już mam zapłacić, czy czekać na sygnał? Jestem na 45 pozycji.

Wyślę PM

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

253

Odp: Sophia2 - prototyp

Simius napisał/a:

Myślę, że nawet na długo.

No to potrzebuję kabel DVI w takim razie :-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

254

Odp: Sophia2 - prototyp

ja rezygnuje, może ktoś wskoczyć za mnie

.

255

Odp: Sophia2 - prototyp

Rezygnuję,
w międzyczasie "zainwestowałem" w przejściówkę USB->joystick,
i to rozwiązało problem okazjonalnego grania na dużym TV (+altirra).

256

Odp: Sophia2 - prototyp

perinoid napisał/a:

Przepraszam z góry za potencjalnie głupie pytanie - mogę wpuścić sygnał na krótko na HDMI przez przejściówkę DVI-HDMI?

Tak podłączałem wcześniejszą wersję i działało: Sophia->przejściówka DVI-HDMI->55" OLED. Taaaaaaki Pac-Man :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

257

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja aktualnie będę chciał wykorzystać analogowe wyjście RGB z sophii2 i podłączyć je do TV do złącza SCART.
Dlatego chciałbym się zapytać czy do płytki będzie również dodana odpowiednia taśma? Jedna strona taśmy pasująca do wyjścia analogowego na płytce, z drugiej strony gniazdo (DB9 ?) do montażu w obudowe Atari.

258

Odp: Sophia2 - prototyp

Taśma jest jedna, wspólna dla wyjścia cyfrowego i analogowego.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

259

Odp: Sophia2 - prototyp

uicr0Bee napisał/a:

Tak podłączałem wcześniejszą wersję i działało: Sophia->przejściówka DVI-HDMI->55" OLED. Taaaaaaki Pac-Man :)

a co(ś) zrobiłeś z dźwiękiem w takim rozwiązaniu?

260

Odp: Sophia2 - prototyp

W niektórych telewizorach jest dodatkowe, analogowe wejście audio, przypisane do jednego z gniazd HDMI.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

261

Odp: Sophia2 - prototyp

No właśnie, rozumiem, że dźwięk wypuszczamy z gniazda DIN atarynki, np. cinchami z kabla s-video?

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

262

Odp: Sophia2 - prototyp

Tak

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

263

Odp: Sophia2 - prototyp

Dokładnie. Albo ze stereo, jak ktoś woli. Osobnym kabelkiem w każdym razie. Są podobno przejściówki DVI->HDMI z dodatkowym gniazdem jack. Ja mam taką prostą, co więcej nie do końca jestem pewien, czy jest DVI->HDMI czy HDMI->DVI (a może w obie strony). Brakuje mi chwilowo kabla DVI, żeby to sprawdzić. Ale nie ma możliwości podpięcia dźwięku.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

264

Odp: Sophia2 - prototyp

Zależnie od tego z jakiego wejścia na jakie wyjście chcesz wyjść, raz możesz potrzebować zwykłej przejściówki a raz konwertera, no ale to tak poza tematem już żeby nie robić OT.

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

265

Odp: Sophia2 - prototyp

Odebrałem, dzięki. Otworzę jakoś w weekend - heh, zdalna robota mnie dobija...

Sikor umarł...

266

Odp: Sophia2 - prototyp

Odebrałem również. No nic, trzeba napalić węglem w lutownicy i do dzieła.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

267

Odp: Sophia2 - prototyp

Dotarło:-) Przetestowane zgrubnie.
Wyjście standardowe analogowe działa, programy, gry działają.
Konfigurator udostępniony parę postów wcześniej działa dobrze, przynajmniej w zakresie przełączania wyjścia na VGA i zapisu.
Przestawiłem wyjście na VGA.
Kablem DVI->VGA podpiąłem się do zwykłego monitora LCD i śmiga wszystko elegancko.

Ponieważ na świeżo miałem porównanie, bo właśnie wyciągnąłem oryginalne GTIA z płyty i wsadziłem Sophia2, to napiszę parę słów subiektywnie o obrazie.

Jakość obrazu z wyjścia standardowego Atari (po s-video) jest bardzo dobra. Z tym że dziwnie się trochę na ten obraz patrzy, bo jest ostrzejszy niż z jakiegokolwiek standardowego GTIA na jakiejkolwiek płycie jakie widziałem. Oko musi się przyzwyczaić przez dłuższą chwilę, ale pograłem w jakieś tam gierki i się przestawiłem tak, że odbierałem ten obraz już za chwilę w normalny sposób. Oprócz ostrości to samo dotyczy kolorów, bo są troszeczkę inne niż z GTIA, jakby ciut bardziej zielonkawe, ale to trudno ocenić, bo z kolei każda płyta daje trochę inne kolory, więc tu mamy jakby kolejny wariant. Z tym zielonkawym, to chodzi o to, że ekran READY jest jakby bardziej przesunięty w stronę zielonego niż niebieskiego (i później w grach też tak to wszystko wygląda). Wrażenie ogólne jest jednak takie, że te kolory są w porządku, to co opisuję, to takie subiektywne wrażenie akurat na płytach które porównywałem.
Nie sprawdzałem tego, jakoś mi nie przyszło do głowy w trakcie testu, a już porozkładałem sprzęt, @Simius: czy mając Sophię2 kręcenie potencjometrem na płycie Atari wpłynie jakoś na kolory? Jeśli tak, to pewnie można sobie trochę to skorygować po swojemu, a jeśli nie, to można w tv/monitorze zmienić ustawienia np. na jakieś zimniejsze i powinno być też ok. Tu nie chodzi o jakieś mega drastyczne różnice kolorów, ,tylko raczej takie "dostrojenie" do tych pamiętanych z Atari przez lata.

Nie mam żadnych monitorów/telewizorów z DVI cyfrowym, ani przejściówek na HDMI, a Sophię kupiłem przede wszystkim po to, żeby podpinać się do monitorów VGA, więc od razu sprawdziłem też to. I tu jest rewelacyjnie. Obraz super. Jakość/ostrość rewelacja, natomiast kolory trochę inne niż na wyjściu analogowym miałem po s-video. Ciekawe, że z kolei na VGA ten obraz jest bardziej niebieski niż zielony. Kolory miałem zbliżone do tych z emulatora Altirra w ustawieniu standard PAL, z tym że bardziej zbliżone jakby w stronę kolorów, które znam z prawdziwego Atari, a mniej w tym jest tego emulatorowego przekłamania, które przeszkadza mi czasem w Altirra.

Teraz tak przeczytałem to co napisałem powyżej i stwierdzam, że w sumie wszystko to są niuanse takie, które załatwia się ustawieniami w monitorze/telewizorze, więc nie ma się do czego przyczepiać, jedynie chciałem opisać pierwsze wrażenie.

Podsumowując, uważam, że jest bardzo dobrze, a Sophia2 to świetnie dopracowany produkt, brawo Simius, dziękuję i polecam:-)

PS. Zdjęć nie robię, bo niewiele się na nich by zobaczyło, a aparat i tak tych niuansów kolorystycznych nie odda tak jak to widzę okiem.

268

Odp: Sophia2 - prototyp

Czekam jeszcze wprawdzie na swoją przesyłkę, ale mogę się podzielić doświadczeniami z pierwszą wersją Zosi.

TMK napisał/a:

Zależnie od tego z jakiego wejścia na jakie wyjście chcesz wyjść, raz możesz potrzebować zwykłej przejściówki a raz konwertera

Podłączałem Zosię do telewizorów i monitorów ze złączami HDMI.
Używałem (pasywnych) kabli DVI <-> HDMI. Warto kupić kabel dobrej jakości, a w razie problemów, wypróbować kabelek innego producenta.
Dźwięk szedł natomiast innym kablem (analogowo) do aktywnego głośnika albo do wzmacniacza.

Na forum AtariAge niektórym bardzo zależało na domiksowaniu sygnału audio do HDMI.
Są do tego aktywne urządzenia, niektóre mieszczą się nawet w obudowie 1200 XL :)

https://atariage.com/forums/topic/27400 … nt=4168620

Osobiście nie jestem fanem takiego rozwiązania, ponieważ może ono wprowadzić opóźnienie w przetwarzaniu obrazu.
Nawet jeśli nie jest ono duże, to opóźnienia sumują się (dochodzi do tego telewizor i jego wyświetlacz).
Dużo osób zwraca uwagę tylko na samą jakość obrazu, a w grach zręcznościowych bardzo ważne jest aby efekt ruchu joysticka widoczny był natychmiast, chyba, że traktujemy to opóźnienie jako dodatkowe utrudnienie w grze ;-)

Miałem okazję skorzystać z uprzejmości kolegi, który opracował mechanizm pomiaru takich opóźnień i Zosia (sama z siebie) nie wprowadza żadnych:

https://atariage.com/forums/topic/27400 … nt=4052904

EDIT:
Przypomniała mi się jeszcze sprawa kompatybilności z telewizorami.
Otóż moja Zosia 1.0 została zaprogramowana do rozdzielczości 1600:900, dzięki czemu nie było problemu ze skalowaniem do Full HD (proporcje 16:9).
Atari PAL generuje jednak sygnał 50Hz, którego nie akceptuje większość telewizorów (choć monitory PC to łykają).
Rozwiązanie: przerobiłem 800XL z PAL na NTSC (60 Hz), dzięki czemu obraz pojawił się również na ekranie TV.

@Simius
Czy zmieni się tutaj coś w Zosi 2.0 ?

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2020-11-17 19:00:51)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

269

Odp: Sophia2 - prototyp

No dobra. To teraz powrót do przeszłości, bo już wiele razy było (ewentualnie poproszę o link). Co mam wstawić jak wywalę modulator (chcę tam wyprowadzić DVI), żeby nadal mieć Composite? Zakładam, że S-Video działa tak czy inaczej. Composite mi się czasami przydaje i chciałbym go zostawić. Dziękuję z góry.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

270

Odp: Sophia2 - prototyp

Poszukaj opisu x_angela na ten temat, on robił takie malutkie płyteczki z tymi tranzystorami co robią composite w modulatorze. Albo się do niego odezwij bezpośrednio, to Ci wszystko opowie. Inna opcja, to polutować ze schematu Atari te dwa tranzystory z rezystorami "na pająka".

Edit: aha, ale to w XE jest potrzeba dorobić te tranzystory, a w XL po prostu wywalasz modulator i nic nie musisz robić więcej, bo composite jest na płycie robiony, a nie w modulatorze.

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-11-17 15:24:58)

271

Odp: Sophia2 - prototyp

perinoid napisał/a:

No dobra. To teraz powrót do przeszłości, bo już wiele razy było (ewentualnie poproszę o link). Co mam wstawić jak wywalę modulator (chcę tam wyprowadzić DVI), żeby nadal mieć Composite? Zakładam, że S-Video działa tak czy inaczej. Composite mi się czasami przydaje i chciałbym go zostawić. Dziękuję z góry.

Jest o tym cały wątek na forum:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16527
W skrócie: jeśli wywalisz modulator i chcesz mieć dalej composite, to potrzebujesz płytkę od x_angel

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

272

Odp: Sophia2 - prototyp

Mq napisał/a:

Dotarło:-) @Simius: czy mając Sophię2 kręcenie potencjometrem na płycie Atari wpłynie jakoś na kolory?

Nie wpłynie. Kodowanie PAL/NTSC jest przeprowadzane od poczatku do końca cyfrowo, czego pozytywnym rezultatem jest 100% powtarzalność kolorów.

Montezuma napisał/a:

@Simius Czy zmieni się tutaj coś w Zosi 2.0 ?

Nie. W dalszym ciagu pozostaje Fvsync=50Hz (lub 60Hz w NTSC). Ale za to w trybie 720x576p (lub 720x480p w NTSC) są większe szanse na współpracę w telewizorami.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

273

Odp: Sophia2 - prototyp

Montezuma napisał/a:

W skrócie: jeśli wywalisz modulator i chcesz mieć dalej composite, to potrzebujesz płytkę od x_angel

Dzięki za link. Te malutkie płyteczki od x_angel niestety już dawno nie są dostępne ale sobie coś wystrugam na płytce uniwersalnej według schematu, który w temacie jest. Taką dużą płytkę to nawet mam ale nieposkładaną (pełny tor video) i raczej szybko nie poskładam. Poza tym ona za duża, chcę tam złącze Zośki upchnąć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

274

Odp: Sophia2 - prototyp

Próbuję ogarnąć opcję dźwięku w TV i u naszych znajomych z za Uralu znalazłem takie przejściówki:

1 - najtańsza opcja ale wymaga dodatkowo przejściówki DVI na VGA

2 - droższa chyba to to samo co na forum AA - to jest hdmi na dvi :)

Czy któreś z powyższych ma prawo zadziałać?

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-11-18 07:53:48)

275

Odp: Sophia2 - prototyp

Podobno to działa. Ktoś się chwalił na AtariAge:
https://www.monoprice.com/product?p_id=8124

Ja kupiłem identycznie wygladający, z innej firmy, ale pewnie mam slaby słuch, bo dźwięku nie słyszę:
https://www.insight.com/en_US/shop/prod … DMI-black/

Ostatnio edytowany przez Simius (2020-11-18 08:04:58)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.