901

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

O kurka! Ale CSI! Jak zwykle mega zawartość, dzięki Seban!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

902

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W przypadku tej kasety, to nawet "Bones" :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

903

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Już za niedługo z mojej strony kolejna partia cas'ów. Dzięki uprzejmości Nostyego

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-01 11:33:32)

Post's attachments

P20731-193502.jpg 1.27 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

904

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No to są super wieści! :) Czekam zatem cierpliwie :D

905

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Na ten moment zeskanowane i wstępnie wyczyszczone 4 okładki
Do osobnego katalogu wrzuciłem też zgrane kasety - na ten moment to materiał surowy, bez żadnej obróbki po prostu zgrana do pliku każda kaseta.

https://drive.google.com/drive/folders/ … sp=sharing

Dorzucam też odpowiednio spreparowany plik ATR z softem do Turbo2001 i mydosem (który był już załączany ale jako archiwum z plikami solo i instrukcją. Przyda się to osobie, która zapragnie przenosić soft z Turbo2000 lub 2000f na dyskietki (a ma wariant turbo bez kabelka do portu joya). Bo soft tur-dys Jakub-a działa tylko z magnetofonami z kabelkiem do portu joya.
Tutaj wystarczy wczytać mydos'a, a pod nim za pomocą komendy L thandler, od tego momentu wykorzystujemy opcję kopiowania pod samym dosem. Magnetofon z turbo ma handler T:, a napęd dyskietek D:, czyli po wyborze opcji C w mydosie wystarczy wpisać t:*.*,d:program.com i przyjemnie i wygodnie przenosimy dane....

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-08-07 08:54:55)

Post's attachments

t2001.atr 179.64 kb, liczba pobrań: 16 (od 2022-08-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

906

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wrócę do Atari Turbo Tape (ATT), klonu AST. Format pliku jest rzeczywiście bardzo prosty.

Header (256 bytes)
---------------------------------------------------------------------------
0x00      Total number of of segments
0x01      Up to 53 4-byte slots for binary file segment addresses
.
.
.
0xD6      Magic X'AA'. Checked by the loader.
0xD7      Magic X'55'. Checked by the loader.
0xD8      File name, 40 characters internal code

Blocks
---------------------------------------------------------------------------
Each block holds just segment data.

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2022-08-12 19:28:39)

907

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Piguła: dzięki!
@baktra: super wieści! dzięki wielkie!

908

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban obie kasety Nostiego w t2000 mam przerobione na maksa. Tzn dane mam w formie cas i xex. Problem mam z tymi w turbo rom plus. Część ma loader w normalu przed danymi, ale on się wykłada pod emulatorem. Nie mam niestety kompatybilnego magnetofonu, aby to przetworzyć... zerknij na nagrania w wolnej chwili, jesteś bardziei biegły w tej dziedzinie. Ja mogę te kasety zgrać jeszcze raz po 22.08, gdyby była taka potrzeba np. z większą aplitudą... mam wrażenie, że tego formatu a8casutil jednak nie łapie...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

909

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Przyjrzę się temu dokładniej, ale na pierwszy rzut oka wynika że dość kiepsko jest wyższymi częstotliwościami... nie wiem czy nie trzeba by spróbować zgrać to z innym skosem głowicy... ew. jeżeli używasz deck-a, to można użyć innego magnetofonu z którym można bez problemu regulować głowicę (szkoda kręcić głowicą w prof. decku)

http://seban.pigwa.net/aa/pg_mapa_a.png
^^^ to "podgląd" z kawałka pliku "mapasoft_strona_a.wav"

910

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Rzuciłem okiem na "zestaw 6", mimo że kiepsko z wysokimi częstotliwościami to dało się coś z tego wyciągnąć, było co prawda kilka plików w których sygnał zanikał praktycznie do zera i tych plików nie dało się przetworzyć, niemniej jednak większość udało się poprawnie przekonwertować. Co prawda nie widzę okładki do zestawu nr 6, więc mam nadzieję że nic nie pomieszałem z numeracją plików, oto lista odzyskanych programów:

01) Air Moon Patrol (damaged tape)
02) Alien Ambush
03) Atom Smasher
04) Aztec Challange
05) Butterflies
06) Bubble Trouble
07) Chambers of Zorp (damaged tape)
08) Chicken Chase
09) Divested Bell
10) Eggard
11) Encounter
12) Frantnic
13) Gladiator
14) High Rise
15) International Golf
16) King of the Ring (damaged tape)
17) Mad Marble Madness
18) Panther
19) Solo Flight
20) STORM

Pliki HEX i CAS do pobrania: Turbo ROM - Zestaw 6

911

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No i rzutem na taśmę wrzucam od razu "zestaw 9", przynajmniej tak opisany był plik w Twoim archiwum, wydaje mi się jednak ze zawartość kaset ma niewiele wspólnego z okładkami, ponieważ plik "wav", opisany jako zestaw 9 zawierał:

01) unknown (missing/deleted 1st block [header&name])
02) Caterpigle
03) Computer War
04) Despatch Raider
05) Fill
06) Coco Notes
07) Ion Roadway
08) Kazoo
09) Match Racer
10) Moogles
11) Nuclear Nick
12) Pensate
13) Rabbits
14) River Raid LL
15) Sesame Street Letter-Go-Round (damaged tape)
16) Space Ball
17) SS Achilles
18) Starblade
19) Super Zaxxon
20) Up Up and Away

Link do pobrania archiwum z plikami HEX/CAS: Turbo Rom - Zestaw 9

ps1) pozostawiłem nazwy archiwów takie jakie były nazwy plików WAV z których dokonywałem konwersji, nawet jeżeli załączone okładki z podanymi numerami nie są zgodne z zawartością plików WAV. Nie chciałem już robić zamieszania na kolejnym poziomie.

ps2) plik opisany "zestaw 4" wskazuje na to że kaseta jest w dość kiepskim stanie (tak samo jak w przypadku pliku "mapasoft_strona_a.wav"), próbowałem do tego podejść jednak wysokie częstotliwości praktycznie nie istnieją, bardzo trudno będzie coś z tego "wydusić" w obecnej formie. Może dałoby to się zgrać z innym skosem głowicy? Spróbuję jeszcze podejść do pliku opisanego jako "zestaw 14", na pierwszy rzut oka wygląda nieźle ... chyba jednak nie jest tak dobrze jak sądziłem.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-08-14 23:24:38)

912

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban na kasetach będa inne dane niż pokazują to okładki. Ja je zeskanowałem i część wyczyściłem z bazgrołów wykonanych długopisem. Mam wrażenie, że to jakieś resztki sprzedażowe - bo na okładkach są nanoszone długopisem inne numery zestawów. Natomiast z mych okładek będzie można odtworzyć w tym standardzie oryginalną zawartość. Bo przecież stosowne kopiery są... jak wrócę z urlopu to spróbuje powalczyć w tej kwestii pod emulatorem.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

913

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ostatnia uwaga na temat ATT. Pomyślnie dodałem obsługę ATT do TURGENa. Będzie to oficjalne wraz z następną wersją.
https://sourceforge.net/p/turgen/turgen … port/tree/
Nie ma sensu dopracowywać więcej, jest to system prosty i prawdopodobnie rzadko używany.

914

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

Seban na kasetach będa inne dane niż pokazują to okładki.

A widzisz, to ja sie tak zasugerował okładkami że myślałem ze mają się ona zgadzać z zawartością plików. W takim razie wszystko jest jasne. Pliki HEX/CAS zestawów 6 i 9 są wyżej, walczyłem jeszcze z zestawem 14, ale nie bardzo idzie mi odzyskanie z tego czegokolwiek poza nazwami plików. Nie pomaga też stosowana w Turbo ROM metoda liczenia sumy kontrolnej (XOR) nawet jak jakimś cudem suma kontrolna się zgodzi nie mam żadnej pewności ze plik jest zdekodowany poprawnie... często mimo zgodności CRC o ile program się uruchomi to ma przekłamania w grafice czy kodzie.

baktraaa napisał/a:

Ostatnia uwaga na temat ATT. Pomyślnie dodałem obsługę ATT do TURGENa. Będzie to oficjalne wraz z następną wersją.

Dzięki raz jeszcze! Sprawdziłem pod emulatorem, działa znakomicie! Taka funkcjonalność jest jak najbardziej wystarczająca!

Ostatnio edytowany przez seban (2022-08-15 13:10:39)

915

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Zupełnie niejako przy okazji, wkleję też tutaj, może kogoś zainteresuje temat Iron Turbo, czyli programowego przyspieszacza dla standardowej transmisji który wyciągał 1200bps. Teoretycznie mógł działać na standardowym magnetofonie Atari, mi się jednak nigdy na XC12 nie udało uzyskać stabilnej pracy tego systemu, jednak z użyciem zewnętrznego interface do magnetofonu, oraz magnetofonu szpulowego M2405S czy też w późniejszym czasie prostego kaseciaka typu MK-250 udawało mi się uzyskiwać całkiem stabilną pracę tego systemu.

Skoro już po latach przypomniał mi się ten system, napisałem o nim nieco więcej na atariki: Iron Turbo. A dla zainteresowanych jak wyglądało wczytywanie gier zapisanych w tym systemie nagrałem krótki filmik z prawdziwego sprzętu obrazujący ten proces:

ps) jeżeli ktoś coś więcej pamięta, lub używał tego systemu bardzo proszę o informacje. Ja go przestałem używać ponieważ po pierwsze nie było możliwości przeniesienia nagrania do pierwotnej postaci, a po drugie kiedy już się stałem posiadaczem XC12 ten system nie działał zbyt stabilnie z moim egzemplarzem.

916

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W epoce nie używałem (raczej), ale później już w czasach zbieractwa i zakupów z aukcji kojarzę, że miałem kasety z grami w Iron Tubo. Nie wiem czy pojechały do Ciebie czy może gdzieś jeszcze mam. A w tym systemie (kopierze) nie było możliwości wyboru też prędkości 800 lub 900bd?
P.S.
Seban, a dostałeś 5.08 mojego @ o aukcji ze szpulami?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2022-08-15 22:59:56)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

917

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Jeżeli chodzi o Iron Turbo, bo w jego przypadku nie było możliwości zmiany prędkości, no chyba że zapisywałeś w opcji "standard", wtedy prędkość wynosiła 800bps lub 900bps i zapis był wykonywamy jako standardowe bloki po 128 bajtów.

Wybór różnych prędkości był za to możliwy w innych programach kopiujących od IRON SOFT. Dariusz Rogoziński napisał ich naprawdę całą masę.

Jeżeli chodzi o Iron Turbo to kasety w tym systemie jeszcze od Ciebie jeszcze do mnie nie dostały :)

A jeżeli chodzi o e-mail to jak najbardziej dotarł, tylko ja byłem jakoś mocno zajęty, przeczytałem go na telefonie, a potem jako że "zniknął" z nieprzeczytanych, to zupełnie o nim zapomniałem i nie odpisałem koniec końców. Nadrobię zaległości i zaraz odpiszę.

918

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Trafiło mi się trochę kaset w Turbo 2000, ale nie mogę tutaj wrzucić plików WAV gdyż po kliknięciu na dodaj plik zamyka mi stronę.
Podpowiecie jak je skonwertować do czegoś mniejszego bez utraty możliwości wgrywania?
Mogę zapisać jako mp3 ale jakie ustawić parametry kompresji?

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-08-24 22:34:08)

Post's attachments

Zestaw 07.pdf 161.21 kb, liczba pobrań: 21 (od 2022-08-24) 

Zestaw 14.pdf 155.31 kb, liczba pobrań: 11 (od 2022-08-24) 

Zestaw 15.pdf 136 kb, liczba pobrań: 8 (od 2022-08-24) 

Zestaw 23.pdf 211.61 kb, liczba pobrań: 9 (od 2022-08-24) 

Zestaw 32.pdf 125.76 kb, liczba pobrań: 8 (od 2022-08-24) 

Zestaw 34.pdf 158.53 kb, liczba pobrań: 9 (od 2022-08-24) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

919

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wrzuć pliki wav 48KHz mono lub stereo na dysk googla i wyślij link do folderu.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

920

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

kkrys napisał/a:

Podpowiecie jak je skonwertować do czegoś mniejszego bez utraty możliwości wgrywania?
Mogę zapisać jako mp3 ale jakie ustawić parametry kompresji?

Możesz spróbować FLAC. https://xiph.org/flac/

921

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dodam tylko, że pod linkiem z postu 905, dorzuciłem cały zestaw C w Turbo 2000 (pliki cas, wav, xex) oraz wygenerowane  obrazy całej kasety (strona A i B jako wav).

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

922

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Dawno wam głowy nie zawracałem w tym wątku, ale znalazłem skany starych zmiętolonych kartek z segregatora w którym gromadziłem materiały dotyczące Atari... właśnie zorientowałem się ze jedna z tych kartek to może być opis Wrocławskiego Turbo 7500 (a.k.a. Rapider 7500) ... prawdę mówiąc w czasach gdy te materiały miałem w rękach wieki temu nie wiedziałem co to jest (tzn. nie byłem świadomy istnienia czegoś takiego jak Turbo 7500),  wychodzi na to że jest to schemat + opis montażu tegoż turbo magnetofonach XC11, XC12, CA12 no i CA11 :P ... nie wiem czyje to są zapiski od kogo je otrzymałem, a więc w ramach archiwizacji przeszłości załączam w tym wątku ...

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo7500/Turbo_7500.jpg
^^^ otwórz w "nowej karcie" aby otrzymać obraz wyższej rozdzielczości.

ps1) Być może autor tych notatek rozpozna swój charakter pisma? To co prawda niezwykle mało prawdopodobne, ale teraz chociaż będzie szansa... bo do tej pory gniło gdzieś w czeluściach moich backup-ów.

ps2) Oczywiście Turbo 7500/Rapider 7500 to sprzętowo klon czeskiego Turbo 2000.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-09-14 06:47:27)

923

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

schemat wygląda znajomo

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2022-09-14 15:31:52)

Post's attachments

t2k.jpg 95.56 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

924

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No dokładnie tak... tak jak napisałem wyżej Turbo7500/Rapider7500 to oczywiście sprzętowo klon Czeskiego Turbo 2000 od J.Richtera i to tej wersji która wykorzystuje kabel "audio in" jako linę którą leci sygnał z linii COMMAND, a "audio" in jest sprzężone kondensatorem z COMMAND.

Wkleiłem ten skan z pobudek czysto historycznych, gdy kiedyś dostałem to "xero" (naprawdę nie pamiętam jak wszedłem w posiadanie tychże odbitek) nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak "Wrocławskie Turbo 2000" i  wszystkie te odmiany Turbo7500/Rapider7500 wykorzystujące tę samą płytkę bazującą na Czeskim Turbo 2000 i pomysłach J.Richtera.

Dopiero po wielu latach, gdy zająłem się przeglądaniem tych wszystkich systemów turbo okazało się że zacząłem odkrywać rzeczy oczywiste, które w dodatku leżały pod moim nosem przez tyle lat :)

A jeszcze jedno... o "Rapider 7500" pisałem już w tym poście: Rapider 7500

Ostatnio edytowany przez seban (2022-09-14 17:36:27)

925

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

No dokładnie tak... tak jak napisałem wyżej Turbo7500/Rapider7500 to oczywiście sprzętowo klon Czeskiego Turbo 2000 od J.Richtera i to tej wersji która wykorzystuje kabel "audio in" jako linę którą leci sygnał z linii COMMAND, a "audio" in jest sprzężone kondensatorem z COMMAND.

Wkleiłem ten skan z pobudek czysto historycznych, gdy kiedyś dostałem to "xero" (naprawdę nie pamiętam jak wszedłem w posiadanie tychże odbitek) nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak "Wrocławskie Turbo 2000" i  wszystkie te odmiany Turbo7500/Rapider7500 wykorzystujące tę samą płytkę bazującą na Czeskim Turbo 2000 i pomysłach J.Richtera.

Dopiero po wielu latach, gdy zająłem się przeglądaniem tych wszystkich systemów turbo okazało się że zacząłem odkrywać rzeczy oczywiste, które w dodatku leżały pod moim nosem przez tyle lat :)

A jeszcze jedno... o "Rapider 7500" pisałem już w tym poście: Rapider 7500

Jedno pytanie do Turbo Rapider. Czy można ją uznać za kontynuację/pochodną „Dolnośląskiego” Turbo 2000?
Lista rzeczy do zrobienia dla TURGEN jest teraz pusta, więc być może nadszedł czas, aby dodać obsługę. System nie jest tak rozpowszechniony, więc wolałbym wspierać go jako rodzaj konwersji już istniejącego konwertera.