Temat: pudełko box do Atari 800xl

Mam pytanie,
Czy można kupić nową replikę pudełka do Atari 800xl?Ktoś się tym zajmuje?
Kiedyś widziałem nowe repliki do 65xe stąd pytanie:-)

Ewentualnie jak nie ma to czy ktoś z was posiada grafikę pudełka do Atari 800xl w oryginalnych wymiarach taki który można wydrukować w drukarni.

Ostatnio edytowany przez skofrant (2023-05-03 18:20:20)

2

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Ale po co replikę?
https://www.facebook.com/groups/4407062 … ;ref=share

3

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Pytam o replikę bo nie wiem czy dostanę sam box do Atari 800xl wstanie idealnym.
Wiem,ze nowe boxy są lub były do Amigi i Commodore.

Przegladam te forum co podałeś linka ale nie widzę aby ktos zajmował się sprzedażą pudełek.

4

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Pudło pudłem. Jeszcze potrzebujesz styropianowych wnętrzności. Tego nikt nie robi. No, chyba, że to masz stare - ale masz.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Mam styropian oryginalny w bardzo dobrym stanie.Potrzebuje tylko pudła.

6

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Może inaczej...
Czy ktoś z was posiada lub ma dostęp do szablonów pudełek od Atari modele xl i xe?

Odp: pudełko box do Atari 800xl

skofrant napisał/a:

Może inaczej...
Czy ktoś z was posiada lub ma dostęp do szablonów pudełek od Atari modele xl i xe?

Ale czy Atari tak chciało? ;)

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

8

Odp: pudełko box do Atari 800xl

skofrant napisał/a:

Mam styropian oryginalny w bardzo dobrym stanie.Potrzebuje tylko pudła.

Do czego? Do wysyłki?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Nie do wysyłki tylko mam w domu sporą kolekcje sprzętu i też chciałbym to odpowiednio trzymać...amigi i commodore mam w pudełkach bo łatwiej jest zachować porządek.

10

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Z tego co kojarzę, te reprodukcje dla innych mikrokomputerów niekoniecznie mają oryginalne gabaryty, także włożenie styropianów z epoki może nie być możliwe. Mają za to tektury do osadzenia sprzętu w środku ;-)

11

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Kurcze, 2023 rok, robi się takie cuda, a zrobienie pudeł i styropianów jest zbyt skomplikowane. Ja się nie znam, to serio serio jest trudne i wymaga jakichś form i super drogiego sprzętu? Jestem przekonany, że co drugi z tego forum kupiłby replikę pudełka ze styropianami jakby było w przystępnej cenie. Właśnie żeby przechowywać.

12

Odp: pudełko box do Atari 800xl

laoo/ng napisał/a:

Kurcze, 2023 rok, robi się takie cuda, a zrobienie pudeł i styropianów jest zbyt skomplikowane.

Pudło:
1. Skład DTP (trywialne)
2. Wykrojnik - na te gabaryty z 1500zł plus/minus (netto)
3. Koszt druku (ok, może być cyfra, aby taniej) - w zależności od ilości
4. Kaszerowanie (skoro druk ma być dobrej jakości), koszt - minimum 2000zł
5. Wykrawanie - zazwyczaj 500zł za ustawienie maszyny i w zależności od ilości kopii, można się czasem dogadać taniej (bez ustawiania) przy sensownej ilości wykroi
6. Magazynowanie - przypominam, że małe one nie są.
Zakładam, że nabywca je sobie sklei sam (reszta złożenia jest trywialna). To teraz, @laoo/ng, powiedz, ile profesjonalnie przygotowanych pudeł weźmiesz, jak je zrobie? Nie liczyłem tu kosztu kartonu, bo w tej chwili go nie znam.
Oczywiście można pójść na łatwiznę i zrobić jak 800XE/ST, czyli jeden lub dwa kolory na sitodruku - będzie dużo taniej. Ale nie będzie odpowiadało oryginałowi.
Styropiany - wymagają formy, komplet to chyba 2 sztuki (trzeba mieć wzór), forma tańsza niż do ABS, ale przypuszczam, że koło 10000 by kosztowała (nie robiłem takich, więc nie wiem). Nie znam też kosztu wdmuchiwania do formy spienionego polistyrenu (styropiany), bo to nieco inna technologia jest niż przy standardowym wtrysku.
Do tego w oryginale miałeś jeszcze małe pudełeczko na akcesoria (zasilacz, kabel antenowy, czasem rozdzielacz antenowy - w zależności od wersji). Ale to już jest trywialne do wykonania, bo bez nadruków (o ile pamiętam).
Pomijam tu folię i instrukcję, którą byłoby najłatwiej zreplikować.
Dziękuję i polecam się na przyszłość. Przy 2000+ pudełek płatnych z góry mogę pomyśleć nad produkcją.
Aha, tańsza alternatywa - druk na plotterze płaskim, laminacja, zrobienie wykroju elektronicznego (tak, jest taka możliwość). Ale wtedy koszt sztuki będzie wysoki - więc ile jesteście w stanie zapłacić za taką replikę? No i od razu mówię, że jak bym się podjął - byłoby zaznaczone, że to "replika", bo potem nie chciałbym zalewu "nówek sztuk prosto z magazynu" na znanym portalu :)

Sikor umarł...

13

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Nawet globalnie nasz światek jest na tyle mały, że nie wiem czy byłby popyt na 2000+ pudeł konkretnego egzemplarza. Chyba tylko STF/STE/Falcon miały identyczne wymiary, a XL i XE chyba już różne. No i nie wiem kto ile byłby w stanie dać za sztukę, ale jak dla mnie na dzisiaj to tak 150-200 zł to byłoby już maks.
Ale jakby rozpocząć jakąś globalną dyskusję na anglojęzycznym forum, może jakiś crowdfunding?

14

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Myślę, że w jakiś 200zł można by się zmieścić w opcji cyfrowej i wykrojniku cyfrowym (nieco mniejsza dokładność), ale trzeba doliczyć nakład pracy i próby. No i oczywiście wysokojakościowe skany oryginalnego pudełka. I pytanie jeszcze której wersji?
https://www.olx.pl/d/oferta/atari-800xl … Ul8NC.html  -wersja prostsza
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht … egUIARCKAg - kilka wersji na ebay
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht … AdAAAAABAK - tu bardzo rzadko spotykana wersja pudelka
Oczywiście zakładam, że wszystkie po angielsku. Bo są jeszcze niemieckie i francuski przynajmniej...

Sikor umarł...

15

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Zamiast skanu, chyba lepiej zrobić wektorowo od podstaw (aby tylko wyglądało wizualnie tak samo), ale żeby jakość była żyleta.
No i pudło to jednak wciąż część problemu, bo jednak styropiany wydają mi się bardziej pożądane ze względów na walory "przechowawczo-transportowe".
Przydałby się jakiś dogłębniejszy research technologiczny. Może jakby mieć wszystko rozpisane to jakby rozdmuchać sprawę za granicą, to na formę by się uzbierało.

16

Odp: pudełko box do Atari 800xl

laoo/ng napisał/a:

Zamiast skanu, chyba lepiej zrobić wektorowo od podstaw (aby tylko wyglądało wizualnie tak samo), ale żeby jakość była żyleta.

Ale musisz mieć podstawę. Do tego - zdjęcia wektorowo wychodzą źle, więc skan potrzebny. Oczywiście, wszystkie teksty, tła, pierdoły - jak najbardziej lepiej złożyć od nowa.

laoo/ng napisał/a:

bo jednak styropiany wydają mi się bardziej pożądane ze względów na walory "przechowawczo-transportowe".

Tego nie jestem w stanie zagwarantować, ale można się popytać w firmach robiących wypraski - czy styropiany, czy kartonowe wypraski to już sprawa drugorzędna.

Sikor umarł...

17

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Ooo... jeżeli chodzi o kwestie czysto praktyczne, to wypraska też mogłaby wchodzić w grę. Na to nie wpadłem. Tylko kolekcjonerzy mogliby nie być zadowoleni, więc pewnie część potencjalnych klientów mogłaby się wykruszyć. No więc kwestia żeby rozmawiać i zbadać zapotrzebowanie. Póki co tylko gadamy my dwaj i to ja nawet nie jestem kolekcjonerem, więc może skończy się na gadaniu :)

18

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Dokładnie :)

Sikor umarł...

19

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Skoro plastikowe bagde znajdują nabywców, to jako replika/zamiennik pudełko nie musi być w jednym kawałku. Spokojnie można łączyć z kawałków na krawędziach. Myślę że drukarką A0 dałoby radę to ogarnąć. W ramach rekonstrukcji pudełko można skleić z kartonu i okleić wydrukiem. Wydruk A0 w punkcie ksero to koszt 60-80 zł.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

20

Odp: pudełko box do Atari 800xl

jak ręcznie będziesz sklejał - życzę powodzenia, aby to miało wygląd (mówię o wydrukach).

Sikor umarł...

21

Odp: pudełko box do Atari 800xl

Więcej niż 3 ścian pudła na raz nie widzisz, jak połączysz na zagięciach i zrobisz to "z głową", to jak będzie stało na półce nikt nie zauważy.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

22

Odp: pudełko box do Atari 800xl

_tzok_ napisał/a:

Wydruk A0 w punkcie ksero to koszt 60-80 zł

Tak, ale na papierze, a nie tekturze. Druk na bardzo grubych materiałach jest nieco droższy :)

Wyliczenia Sikora są z naddatkiem, ale doskonale to rozumiem, ponieważ nikt nie chce dokładać zbytnio do interesu. Komplety (bez środków, lub z nieco innymi) można sobie kupić tutaj: https://www.plakativ-druck.ch/shop/inde … currency=1

Są również dla Atari.

Natomiast jeśli mówimy o naszych ośmiobitowcach, to wiem o kimś, kto planuje dla nich pudełka. Natomiast nie wiem, czy się zdecyduje, więc nie piszę kto.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

23

Odp: pudełko box do Atari 800xl

dely napisał/a:

Tak, ale na papierze, a nie tekturze. Druk na bardzo grubych materiałach jest nieco droższy :)

Nie można zrobić pudełka z szarej tektury i okleić go wydrukowaną "obwolutą"?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

24

Odp: pudełko box do Atari 800xl

_tzok_ napisał/a:

Nie można zrobić pudełka z szarej tektury i okleić go wydrukowaną "obwolutą"?

Słowo klucz już padło: KASZEROWANIE. poza tym - aby dobrze wygiąć pudełko, Wierz mi, trzeba dobrze je "wykroić", a do tego potrzebny jest nam wykrojnik, który odpowiednie miejsca poprzecina a pozostałe odpowiednio zagniecie (dla laika) do późniejszego złożenia.

Sikor umarł...

25

Odp: pudełko box do Atari 800xl

_tzok_ napisał/a:

Nie można zrobić pudełka z szarej tektury i okleić go wydrukowaną "obwolutą"?

A pewnie, tylko podejrzewam, że większość chce mieć taki, który jak najbardziej przypomina oryginał.

Kaszerowanie kosztuje, wykrojnik kosztuje, druk i odpowiednia tektura również - nikt raczej by nie chciał, żeby po kilku zagięciach farba odchodziła na bigu, a reszta blaknęła. Wbrew pozorom, to nie jest proste.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.