951

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W 32500 jak dobrze pamiętam jest procedurka nagrywajaca program na dysk w postaci zabezpieczonej. Każdy plik histori ma ją w sobie. Generalnie oryginalna wersja ładuje najpierw plik czol, potem menu i w zależności od wyboru odpowiednią część programu. Zassaj zipa - ja umieściłem wszystkie 3 części czol.bas men.bas oraz his.bas które są czytelne i można je listować.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

952

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

W załączniku pliki his#.bas za wyjątkiem numeru 3, który jeżeli znajdę czas postaram się przygotować tak, żeby był jak najbardziej zbliżony do pozostałych.

@Sikor Nie wiem jak to jest z Altirrą i "samym H" ;-) ale nie wszędzie H: działa. W Atari800WinPLus działa praktycznie wszędzie bez względu czy z DOS-em, czy  bez. Co ciekawe H: bez DOS-a działa z xex-em przygotowanym przez Marcina (i po odblokowaniu można zapisać listing). Czy z DOS-em H: działa przy pozostałych plikach xex nie testowałem.

@Piguła co ciekawe z Atari800WinPLus Twój xex nie działa (wychodzi do Basic-a), być może mam tam inne ROMy niż w Altirrze?
Edit: Sprawdziłem nie chodzi o ROMy, a właśnie o H Patch, z włączonym się ten xex nie uruchamia.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-03-06 00:16:19)

Post's attachments

his_basy.zip 60.35 kb, liczba pobrań: 4 (od 2023-03-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

953

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Coś Waćpan źle robisz. Screeny ze starej altiry, ale akurat to nie ma znaczenia.
1. Wczytuję MyDOS
2. Ustawiam sobie hosta H:
3. Próba wylistowania: A, a następnie H: (zwróci 999 free sectors), ale jak dasz już asteriksy (na przykład: H:*.*) działa bez problemu
4. Boot z Basic-kiem w celach testowych
5. Wczytanie dowolnego pliku w basicu, listing
6. Wyjście do DOS, sprawdzenie (jest ok)
7. Powrót do Basic, krótki program testowy, zapis na H:, wykasowanie z pamięci, wczytanie, uruchomienie
Za każdym razem sukces, wgrane oryginalne romy Atari. Może jednak masz coś z ROMami lub źle ścieżkę wskazujesz - przy wyborze H: wskazujesz KATALOG, ale NIE WCHODZISZ w niego. Przypuszczam, że tu błąd robisz.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10337
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10338
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10339

Post's attachments

basic_z_dosem.png 66.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

direktory_z_DOS.png 279.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

wczytane.png 121.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Sikor umarł...

954

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Sikor robi się off-topic, ale jeszcze wyjaśnię

Altirra inaczej obsługuje H: niż Atari800WinPLus. W Atari800WinPLus handler H: dostępny jest praktycznie zawsze, bez znaczenia czy z DOS-em (ten musi dać możliwość zmiany urządzenia na H:), czy gołym Basic-iem. W Altirrze z jakichś względów handler H: nie z każdym programem jest dostępny. To co opisujesz działa z gotowymi plikami bas, które przygotowałem w Atari800WinPLus. W ten sposób możesz je wczytać.

Problem polegał na tym, że w Altirrze nie mogłem zapisać plików bas po wczytaniu zmodyfikowanych plików xex (nie opisałeś takiego przypadku). A jak sprawdziłem i z MyDOSem jest problem, tym razem z wczytaniem plików xex, niby H: listuje katalogi, a H:*.* wszystko, jednak próba odczytu pliku np. L H:HIS2.XEX kończy się powrotem do MyDOSa (próbowałem też z zupełnie innym xex-em, jest tak samo). Z D: wczytywanie działa, działa też wtedy zapis na H: spod Basic-a odblokowanego przez wczytanego xex-a. Jednak jest to dużo mniej wygodne i pracochłonne niż pod Atari800WinPLus, gdzie nie potrzebuję DOS-a i nie potrzebuję zapisywać plików xex do atr-a (a na dyskietce z DOS-em mieszczą się max 2).

Analogiczna próba z MyDOSem pod Atari800WinPLus powidła się bez konieczności umieszczania plików na dyskietce. Co ciekawe H: i H:*.* działa tu tak samo listując wszystko.

Przy okazji tego testu zauważyłem też coś dziwnego w Atari800WinPLus. Kiedy zamontuję dyskietkę z DOS-em to wszystko działa, ale jak uruchomię emulator z uprzednio zamontowanym atr-em to DOS zwraca błąd 144, pomaga ponowne zamontowanie tej samej dyskietki (mimo, że błąd dotyczy H:).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2023-03-06 12:50:22)

955

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Qtz: ok, nie róbmy offtopu. Jak pisałem - z H: w altirze nigdy nie miałem kłopotu, choć rzadko używam, fakt. Bez dosu do plików XEX nie wizę sensu, przecież xex-y wczytujesz z automatu. Coś źle robisz według mnie, ale nieważne. A samo H możesz swobodnie zamapować jako D, jest taka opcja.

Sikor umarł...

956

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzień Dobry!

To może ja wrzucę swoje 3-grosze, bo mi się też trafiło że miałem problemy z "H:" pod Altirrą, tzn. było tak że mimo włączenia to urządzenie nie było widoczne, a działo się tak z prostego powodu... niektóre DOS-y (np. DOS II/D v.6.1 lub DOS II/D v.6.4) instalują swoje urządzenia (np. RAMDISK, jako M:), tyle że nie patrzą one że w tablicy HATABS istnieją już jakieś inne wpisy i pakują swój wpis o nowym urządzeniu bezpośrednio w miejsce w którym jest np. wpis dotyczący urządzenia "H:", wtedy co byś nie robił, tzn. pod DOS-em używających takich metod (nadpisywanie istniejących wpisów w HATABS) urządzenie H: nie będzie po prostu widzialne w systemie operacyjnym. W tej chwili nie pamiętam już które z DOS-ów zakładały że startują na "czysto" i mogą w tablicy robić co chcą, ale z tego co pamiętam nie był to tylko problem DOS II/D.

@piguła: dzięki że w tym całym chaosie chce Ci się jeszcze walczyć z kasetami i robisz kolejne dumpy!

Ostatnio edytowany przez seban (2023-03-07 06:43:26)

957

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dorzucam pliki CAS pierwszej i drugiej strony zestawu Empex nr.14

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2023-03-11 19:03:02)

Post's attachments

Empex14_Strona A_pliki_CAS.zip 423.44 kb, liczba pobrań: 9 (od 2023-03-10) 

Strona B - pliki CAS Empex14.zip 1.67 mb, liczba pobrań: 6 (od 2023-03-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

958

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Czy zgłoszenie Averemu tego by się dało ponownie, w poprawny sposób dodać H: do HATABS jest głupim pomysłem?

959

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To nie jest głupi pomysł, bo teraz to trzeba sobie radzić albo robiąc wpis ręcznie z poziom debuggera, albo wchodzić do menu:

System -> Configure System -> Devices -> Remove (Host device H:)

a następnie dodać ponownie urządzenie "H:" poprzez wybór "Add (Host device H:)"

gdy taką akcję się wykona gdy np. DOS II+/D jest załadowany to wpis w HATABS pojawia się za urządzeniem "M:" które to DOS II/D wpisuje do do tablicy HATABS "na pałę". Oczywiście wciśnięcie reset powoduje że ów wpis znowu znika, więc gdyby Avery dodał jakąś sensowną opcję ponownego dodawania wpisu w HATABS to byłoby jakieś rozwiązanie, jednak nie wiem czy to jest dobra droga :) Może po prostu trzeba poprawić DOS II+/D ? Takich programów może być więcej, nie wiem czy łatanie tego typu przypadków za pomocą emulatora to droga którą Avery będzie chciał iść.

Jeżeli już muszę użyć DOS II+/D, to sobie radzę w ten sposób że z poziomu debuggera dopisuję sobie to urządzenie, wersji 4.10 Altirra wystarczy:

e 32f 48 70 d6

Oczywiście jest to tzw. "dirty hack", ale przyznaję że nie muszę robić tego na tyle często aby "zmusiło" mnie to do patch-ownia owego DOS-a ;-)

Ostatnio edytowany przez seban (2023-03-14 06:32:07)

960

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Namierzyłem osobę z Pabianic, która posiada w swoich zbiorach 7 zestawów studia Empex, których nie mam w swojej kolekcji. Na ten moment, odtworzyłem tylko bazując na bardzo słabym zdjęciu prawie całą listę trzech kolejnych zestawów.
Większość tego softu posiadam - bo w młodości kilka zestawów wybiórczo kopiowałem bez kupowania.
Jak kasety zostaną mi użyczone to wykonam pełen backup wraz z okładkami.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2023-04-01 18:44:55)

Post's attachments

2023-03-30 22_36_40-Dokument2 - Microsoft Word.png 64.31 kb, liczba pobrań: 2 (od 2023-03-30) 

EMPEX9.JPG.png 30.21 kb, liczba pobrań: 4 (od 2023-04-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

961

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Sikor może byś opracował płytkę do carta turbo blizzard pasującą do twojej obudowy?

1088XEL i inne XL, XE, ST.

962

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Czesc Wszystkim!!

Ponizej linki do paczki ze zrzutami w wav kilku zestawow w normalu (grubcio, atarex, inne nieznane). Sa tez okladki do zestawow. Nie sprawdzane.

https://drive.google.com/file/d/1l4BU6r … p=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1Rggif9 … p=drivesdk

Pozdrawiam!

963

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki dimass! Powoli wracam do tego już nieco zapomnianego wątku. Doceniam że chciało Ci się zgrać i udostępnić te pliki tutaj! W ciągu najbliższych dni postaram się im przyjrzeć!

964

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Jakiś czas temu użytkownik forum o pseudonimie "wujuj23" w tym oto wątku: "Magnetofon XC12 - co to za płytka w magnetofonie", zapytał co właściwie znajduje się w jego magnetofonie. Korzystając z tego że wujuj23 dołączył zdjęcia obu stron płytki tego turbo postanowiłem jak zwykle dokonać "inżynierii wstecznej" i rozrysować schemat tego turbo, był dość prosty więc nie zajęło to dużo czasu.

Okazało się że jest to kolejna wersja/odmiana Turbo Blizzard, tym razem oparta na jednym układzie scalonym i jednym tranzystorze, bez zbędnego gadania prezentuję zatem poniżej schemat tej wersji Blizzard-a:

http://seban.pigwa.net/wujuj23/sch/blizzard_one_chip_version.png
^^^ kliknij i otwórz w nowej karcie, aby uzyskać obraz wyższej rozdzielczości.

Oczywiście wersja wektorowa również do pobrania tutaj: Blizzard -"one chip" version.

Nie mam tutaj chyba chyba za dużo co gadać i opisywać bo konstrukcja jest bardzo prosta. Wykorzystuje jeden tranzystor Q1, jako przedwzmacniacz i odwracacz fazy, po czym z 4-rech bramek NAND (7403) stworzono multiplekser który to potrafi przełączyć magnetofon z trybu normal na turbo. Przełączania dokonuje się za pomocą zmiany stanu linii DATA_OUT (pin #5 portu SIO).

Jedna ważna uwaga wartości elementów raczej zgadywałem, bo rozdzielczość i jakość zdjęć nie dały mi pewności czy aby dobrze interpretuję widoczne kolory. Tranzystor Q1 też nie widziałem jego oznaczenia przyjąłem jednak że jest to jakiś NPN, np. BC108 lub podobny (sądząc po obudowie i sposobie podłączenia). Jeżeli szanowny kolega wujuj23 zechce wykonać dokładniejsze fotki i podać oznaczenie widniejące na tranzystorze oczywiście zaktualizuję schemat.

Postanowiłem rozrysować schemat tejże wersji turbo Blizzard, bo jest to wersja bardzo kompaktowa i minimalistyczna, pomysłodawca uprościł mocno konstrukcję pozbywając się większości elementów dyskretnych i wielu stopni przedwzmacniacza wykorzystując wyjście limitera (pin #8 układu LM324), dodał niewielki układ kształtowania impulsów składający się C1 i R2, po czym zastosował odwracacz fazy i prosty przedwzmacniacz składający się z Q1, właściwie to nawet trudno uznać za przedwzmacniacz, można to uznać raczej układ dostosowujący poziom sygnału potrzebny do prawidłowego jego przełączania przez bramkę TTL. I to chyba tyle.

Ostatnio edytowany przez seban (2023-05-10 13:10:54)

965

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Zawsze do uslgug Seban ;). Na weekendzie postaram sie zgrac „resztki” posiadanych tutaj kaset. Tez mi jakos brakowalo aktywnosci tego watka ;)

Pozdrawiam!

966

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Bawię się ostatnio magnetofonami, cartami i kasetami, które do tej pory powróciły od sebana i przy okazji zbiorczo dziękuję również Wszystkim, którzy dołożyli w tym wątku swoje zbiory, dumpy programów systemowych/narzędziowych dla wszelakich turbo. Przydają się.

Piguła/Shpoon napisał/a:

Nie wiem, czy ktoś robił dump'a takiego carta - ale ja u mnie do systemu AST/ATT/UM miałem takie cudo 8KB[...]

W tym powyższym poście, załącznik:

New_Cart_AST_ATT_UM.xex

nie uruchamia się ani w Altirze, ani z AVG Carta w fizycznym Atari.

Wersja załączona w późniejszym poście jest OK. Może warto poprawić ten pierwszy post?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

967

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ostatnio na giełdzie staroci w Bytomiu wpadło w moje łapy kilkanaście kaset do Atari,
na kilku z nich są zapisane gry w nieznanym mi systemie Turbo.
Z załączonego zdjęcia rozpozna ktoś co to za Turbo ? i czy warto je zgrać do formatu WAV, FLAC.

Post's attachments

DS03150.JPG 1.39 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

968

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Zgraj chociaż jedno nagranie, to będzie można przeanalizować. Nigdy tego systemu turbo nie widziałem, ale ja mało jeszcze widziałem :) tzn. mój wycinek wiedzy okazuje się dość mały, zawsze gdy myślę że nic nowego się nie pojawi to pokazujecie mi jakąś fajną niespodziankę! :D

969

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Miałem nadzieje że się odezwiesz.
Zgrałem na próbę, może uda się coś z tego wyczarować.

https://drive.google.com/file/d/1B7KZLF … drive_link

Ostatnio edytowany przez Grzegorz_29_ (2023-09-07 12:30:05)

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

970

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Grzegorz_29_ napisał/a:

na kilku z nich są zapisane gry w nieznanym mi systemie Turbo.
Z załączonego zdjęcia rozpozna ktoś co to za Turbo ? i czy warto je zgrać do formatu WAV, FLAC.

Przede wszystkim sprawdź czy oprócz gier nie ma tam jakichś narzędzi do tego turbo.

seban napisał/a:

zawsze gdy myślę że nic nowego się nie pojawi to pokazujecie mi jakąś fajną niespodziankę! :D

Będziesz miał długą listę z podziękowaniami w swojej książce ;-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

971

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Co do sprawdzania - to nie mam pojęcia co jest na nich nagrane, bo nic się nie wczytuje, oprócz systemu który jest nagrany w standardzie.

Zgrałem następną kasetę z tym turbo, linki do pobrania poniżej.

https://drive.google.com/file/d/174jgI8 … sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/148b2zY … sp=sharing

Ostatnio edytowany przez Grzegorz_29_ (2023-09-07 12:33:25)

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

972

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Próbowałem wczoraj ściągnąć pierwszy udostępniony plik, ale miałem "odmowa dostępu", tzn. wyskoczyło okno "z prośbą o udzielenie dostępu", niby wysłałem ale nadal nie mogę ściągnąć nawet pierwszego pliku.

973

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Rzeczywiście mój błąd. Linki poprawione, mam nadzieje ze teraz się uda pobrać.

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

974

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

tak na szybko... po pierwszym rzucie okiem... powiem Ci że trafiłeś perełkę :) To jest system turbo bardzo podobny do Turbo 2600, czyli bazuje na modulacji FSK, tylko zwiększa prędkość w/g informacji z czołówki do 3200bps, oczywiście wymagany jest specjalny dedykowany interface (demodulator FSK, który wyciągnie owe obiecane 3200 :)

Nie ma co prawda żadnej instrukcji i będe musiał się przegryźć przez kod aby zrozumieć jak wczytać programy zapisane w Turbo, bo domyślnie mogę wyświetlić nazwy lub nadać nazwę, o ile wyświetlanie nazw działa, to "nadanie nazwy" powoduje wysypanie się tego systemu, nie wiem co muszę zrobić aby rozpocząć wczytywanie w turbo. Jak mi się uda przez to przegryźć to dam znać oczywiście.

Z analizy nagrań wynika że system nie stosuje zapisu w długim bloku, a nadal jest wprowadzony podział na rekordy danych. Tak samo jak w przypadku Turbo 2600 system turbo lokuje się pod systemem operacyjnym. Nie wiem który z systemów powstał wcześniej, być może powstały niezależnie, a być może ktoś się kimś inspirował, na razie to tylko dywagacje, niczym nie potwierdzone... jak przyjrzę się kodowi systemu to może będę w stanie coś więcej powiedzieć.

975

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To się cisze że udało się odnaleźć coś nowego, mam jeszcze jedną kasetę całą zapisaną w tym turbo.
Jak by Ci zabrakło materiału do analizy to daj znać, a z chęcią ją zgram.
W całej tej stercie kaset jest jeszcze jedna kaseta z ciekawym i nie znanym mi Turbo.
Podobnie się wgrywa jak SPEEDER 1400 ale to nie to samo.
Zaraz zgram i podrzucę linka.

Dzięki że Ci się chce grzebać i rozgryzać materiały które podrzucam.

Jak obiecałem linki poniżej.

https://drive.google.com/file/d/1ofjzfi … sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1TebFmP … sp=sharing

Ostatnio edytowany przez Grzegorz_29_ (2023-09-07 18:22:27)

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)