51

Odp: FDD

Chodzilo mi o redukcje ilosci kabli
wystajacych z atarki. Skoro istnieje mozliwosc wprowadzenia nowego gniazdka jako (z zalozenia) standardu to czemu nie wykorzystac go do czegos wiecej?

A da się zredukować ilość kabli w interfejsie JŻ/KMK? Jak? Chyba że przerobimy na SATA. Jestem za redukcją kabli? Ale utknięcie szyny równoległej w gniazdku SIO nie wydaje mi się możliwe.
No i, żeby to nowe gniazdo nie było większe czasem od SIO... Najsłuszniej kombinuje Sikor. Niech elektronicy coś rzucą...

[ Dodano: Pon Gru 27, 2004 00:00:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

52

Odp: FDD

A skąd weźmiesz "te wielopinowe DIN co juz sa w SF'ce"? Zdaje się, że o nie równie łatwo jak gniazda SIO.

zakladajac, ze przerabiamy SF'ke, to "te wielopinowe DIN" juz tam siedza. mozna je wylutowac. i nalutowac na plytke naszej klon-XF'ki. oczywiscie, to rozwiazanie nie jest rozwiazaniem docelowym dla nowych urzadzen w obudowach od chociazby odkurzaczy, ale do przerabiania SF'ek akurat sie nadaje (byleby tylko kazdy robil pinologie SIO-DIN tak samo, zeby sie kablami na party mozna bylo bezkarnie wymienic).

--
= krap.pl =

53

Odp: FDD

Najlepiej byłoby określić, które (a raczej ile) pinów jest bezwzględnie niezbędnych i dopasować do tego złącze, najlepiej najpopulatniejsze. Np DB25 czyli popularny Centronics itp. W końcu SF-ki też się kiedyś skończą, a Centronics raczej tak szybko nie umrze.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

54

Odp: FDD

jestem przeciwny db25 - jest juz conajmniej kilka wykonan z db25 roznych rzeczy - Draco ma szyne rownolegla, Macgyver mial centronicsa, teraz jeszcze stacja...

to juz lepiej dobrac jakies nowe, unikalne DB. moze byc chociazby i to DB15.

a generalnie, to wartaloby ustandaryzowac tez i wyprowadzenia szyny rownoleglej i ide, zeby robic juz nowe rozszerzenia kompatybilne z istniejacymi.

--
= krap.pl =

55

Odp: FDD

zakladajac, ze przerabiamy SF'ke, to "te wielopinowe DIN" juz tam siedza.

Ale wlasnie tego lepiej nie zakladac.

56

Odp: FDD

zakladajac, ze przerabiamy SF'ke

Przeróbka SF-ki polegała by na wstawieniu elektroniki z XF-ki z "poprawionym" ROM-em. :)

[ Dodano: 29.12.2004 17:10:20 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

57

Odp: FDD

jestem przeciwny db25 - jest juz conajmniej kilka wykonan z db25 roznych rzeczy - Draco ma szyne rownolegla, Macgyver mial centronicsa, teraz jeszcze stacja...

A ja uważam wręcz przeciwnie - przy wyborze nowego gniazda warto wziąść pod uwagę jego dostępność. DB25 raczej prędko z rynku nie zginie (choć niewątpliwie USB powoli je wykańcza) - poza tym jest cholernie tanie. Popatrz w jakiej cenie chodzą wtyczki od zewnętrznego flopa przy ST (po 15-25zł za sztuke) - a za gniazdo wtyk DB25 płacić 1.5-2.5zł Pomijam już kwestie że DB25 dostaniesz w każdym sklepie elektronicznym - a w najgorszym wypadku kupujesz za 10-15zł 3-5m kabel z dwoma wtyczkami i go rozbrajasz:)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

58

Odp: FDD

kurfa no bo ja zaraz ....e zescie sobie znalezli temat o wtyczkach, gniazdkach :D najpierw niech ktos te stacje fdd zrobi a pozniej to sie bedziemy martwic jakie wybrac.....

"wszystko się kiedyś kończy......."

59

Odp: FDD

A ja uważam wręcz przeciwnie - przy wyborze nowego gniazda warto wziąść pod uwagę jego dostępność. DB25 raczej prędko z rynku nie zginie

ja sie nie upieram przy jakims wymyslnym standardzie jako "nowe SIO", tylko postuluje, zeby to moze nie bylo DB25, a raczej DB15 chociazby, czy inne z 'tej rodziny' - tez latwe do dostania, tez tanie, tez nie znikna raczej.

a chec wykorzystania istniejacych gniazd w SF'ce to zupelnie inna sprawa i ona nijak ma sie do przyszlych standardow - tutaj tylko estetyka.

[ Dodano: 29.12.2004 19:17:02 ]

Przeróbka SF-ki polegała by na wstawieniu elektroniki z XF-ki z "poprawionym" ROM-em. :)

dokladnie tak. :)

--
= krap.pl =

60

Odp: FDD

O.K. - ustalamy ;) :
1. Gniazdo - DB15 (inaczej mówiąc: VGA ;) )
2. Dodatkowe Pin-y: obsługa 1.44MB + jakieś "nowe", standardowe (dla tego trybu) turbo ;)
Co do DB25 - mam na takim złączu Karinkę ;) Lepiej na DB25 zrobić pełny Centronics ;).  DB15 pięknie się wkomponuje (w pozycji "pionowej") przy oryginalnym SIO, zostaje jeszcze miejsce na STEREO i inne "bajery" z drugiej strony (spokojnie - dla chętnych - wejdzie jeszcze DB9 do SIO2PC oraz 2 chinche do Stereo) - dlatego jestem za opcją DB15. Przypuszczam - że jeszcze długo tego typu gniazda będą dostępne. Dodatkowa zaleta - można skorzystać z rozgałęziacza monitora i podłączyć kolejne napędy ;) W samej stacji też można wyprowadzić kolejne złącze - przy tak małym wtyku, na upartego - do obudowy zmieści się zasilacz i kolejne gniazdo. Co więcej - przy odpowiednim ułożeniu pinów można korzystać z przedłużaczy do monitorów (99% sklepów komputerowych) lub z kabli monitorowych (jak w starszych typach monitorów). Dla mniej wprawnych w lutowaniu - prosta sprawa, w dodatku po zepsuciu kabla - prosty sposób na wymianę bez kombinowania.
O.K. - co do stacji - to oczywiście wybór numeru (proponuję DIPSWITCHe). Może - nawiązując do nowszych urządzeń - jakiś bufor w stacji (pamięci nie są drogie, a można by na tym skorzystać) - wyeliminować to moiże część błędów transmisji ;) Oczywiście - obsługa formatów ST i Grzyb (odpowiednie oprogramowanie... Hmm, ktoś podobno pisze nowego "DOS"a...)
O.K. - takie są moje wnioski i uwagi. Aha, należałoby stworzyć JEDEN standard!!!

Sikor umarł...

61

Odp: FDD

wg mnie jest bardziej prawdopodbne ze db25 wymrze. db15 jest uzywane do monitorow, czyli jeszcze dlugo bedzie wykorzystywane. a db25 juz nawet na niektorych plytach nie montuja. wszystkie nowe drukarki chodza na usb.

62

Odp: FDD

Mi się podoba opcja DB15 ale nie VGA-owego jak prikazał Sikor, lecz DB15 w wersji dwurzędowej - takie jak DB25 tylko krótsze. Żeby ułatwić sprawę rozszycie pinów wziąść z oryginalnego SIO, czyli linia nr. 1 z SIO do linii nr. 1 w DB15 itp. A ponieważ SIO ma 13 linii to piny 14 i 15 pozostawić do późniejszej rozbudowy. Być może powstanie coś w przyszłości, do czego się przydadzą ;)

Dlaczego DB15 ?

1. Unikalne, nie pomyli się z niczym
2. Łatwo dostępne - pierwszy-lepszy sklep z częściami
3. Tanie
4. Łatwe w montażu
5. Kształt trochę przypomina SIO ;)


Sikor:
1. DB15 trzyrzędowe (VGA) propopuję zostawić jako natywne dla standardu VGA - być może za kilka lat scalaki programowalne wysokiej skali integracji będą na tyle tanie i dostępne, że ktoś zrobi masowo klona GTIA z wyjściem w standardzie VGA.
2. Turbo do stacji nie wymaga dodatkowych linii - zawsze można zrobić taktowanie wewnątrz stacji.

63

Odp: FDD

O.K. - ustalamy ;) :
1. Gniazdo - DB15 (inaczej mówiąc: VGA ;) )

celna uwaga, gdyz mamy jeszcze DB15 inaczej mowiac Joystick. dluzsze, a dwurzedowe. ja osobiscie wole VGA (tez z dostepnoscia na przyszlosc bedzie lepiej).

--
= krap.pl =

64

Odp: FDD

Nie Sajkor ino xan wymyslil db15-3rz ;P
ale wracajac do tematu to ja jestem za 3-rz dlatego, ze:
1 zajmuje mniej miejsca
2 jest latwo dostepne

co do mozliwosci pomylenia z vga to:
1 mozna zrobic wersje zenska
2 obecnie w grzybach (i w mojej atarce hehe) odpowiednie zlacza sa zaznaczane kolorkami, wiec wystarczy sio zrobic czarne a monitorowe niebieskie.. i juz ;)
3 zanim uda sie zrobic wyjscie vga do Atary to krolowac bedzie DVI ;)

65

Odp: FDD

tylko jeszcze jeden mikro-smrod jest z db15 faugowym - nie wiem, jak wam, ale mi zdarza sie co jakis czas pogiac piny we wtyczce. z tego powodu chyba wolalbym miec zabudowane w urzadzeniu gniazdo zenskie, kabel latwiej wymienic niz gniazdo...

--
= krap.pl =

66

Odp: FDD

O tym nie myslalem.. Szczerze mowiac pogiac piny mi sie tylko raz zdarzylo w jakims dziadowskim monitorze

67

Odp: FDD

Sikor:
1. DB15 trzyrzędowe (VGA) propopuję zostawić jako natywne dla standardu VGA - być może za kilka lat scalaki programowalne wysokiej skali integracji będą na tyle tanie i dostępne, że ktoś zrobi masowo klona GTIA z wyjściem w standardzie VGA.
2. Turbo do stacji nie wymaga dodatkowych linii - zawsze można zrobić taktowanie wewnątrz stacji.

1. Zawsze można zamontować drugie, a tak masz standardowe kabelki - przedłużacze od monitorów ;)
2. Tak, ale... Czysto teoretycznie - może dodatkowa linia do synchronicznego kopiowania między napędami, dodatkowych opcji zabezpieczania, równoległego zczytywania z bufora (o którym pisałem wcześniej) - dla poprawienia szybkości lub dla korekcji błędów... Nie wiem, nie znam się na elektronice tak dobrze jak wy, ale ja bym te piny zastosował od razu, nie pozostawiając ich wolnymi - aby był standard. A może namiastka DMA - bezpośrednie sterowanie bufora z procesora (np. do wykorzystania w stacjach 1.44MB), odczyt synchroniczny z odpowiednim przeplotem (muzyka odgrywana ze stacji...? - taka sobie propozycja), może bit numeru stacji (jak w taśmie grzybowej - dwa sygnały czyli 2 bity?)? Ale warto wymyśleć coś od razu i ustandaryzować, Inaczej te dwa Piny (sorry Pinek ;) ) umrą śmiercią naturalną. A może brakujące sygnały do pełnego RS-a i RS w stacji?

Sikor umarł...