Temat: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Wykonałem taki sobie prototyp "SIO2USB" oparty na chipie FT232R. Nazwa może nie do końca trafna ale co, miałem napisać SIO2USB2PC ;) ?

MM: dobry pomysł, przy okazji wyedytowano tytuł, coby zamętu nie wprowadzał, SIO2USB to jednak jest coś innego

Fotka poniżej (prawa część PCB, w lewej widać nieistotny w tym temacie konwerter poziomów TTL-RS232). Interfejs działa z małymi wyjątkami i tak:

1. APE (Win) - komunikuje się raczej bez problemu w trybie x1, przy wyższych prędkościach nie działa prawidłowo (w zasadzie nie działa w ogóle LOL).
2. R5 v2.09 - autor nie zaimplementował (?) trybów szybszych niż x1, tak więc program działa na standardowej prędkości i potrafi jedynie obsługiwać obrazy dyskietek. Binararia nie chcą się wczytywać - widoczny napis Booting i "cisza" :/
3. Atari810 - Jako jedyny z wymienionej trójki działa bez zarzutu nawet w trybie x3 :>

Podsumowując, interface działa poprawnie na standardowej prędkości (pomijając póki co R5 - czytaj wyżej pkt. 2).

W chwili obecnej jestem na mozolnej drodze strojenia (dobierania) parametrów virtualnego portu szeregowego sterownika MS Win. Dzięki tym próbom udało mi się namówić APE (v3.0.2) do współpracy.
Dla niezorientowanych dodam, że interface wykorzystuje tzw. wirtualny port szeregowy a nie bezpośredni dostęp do zasobów poprzez port USB.

Prace badawcze trwają ;-)

Mam zamiar wyprodukować kilka/kilkanaście sztuk tego interface. (Profesjonalne PCB, itede). Będą chętni ?

http://img401.imageshack.us/img401/2307/img4267ej6.th.jpg

Interfejs jest odpowiedzią na post (prośbę) delyego, który czytamy tutaj: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 61&p=1

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2008-06-09 20:03:46)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

2

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

No chętny to jestem !


Spytam się:
- jaka jest różnica w zastosowaniu porównując TO do Sio2PC (kabel dla laptopów bez COM'a, czy może będzie TO obsługiwać, np. pendrive) ?
- przewidywany czas ukończenia projektu?

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-06-07 23:10:26)

3

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

To zamiennik SIO2PC dla tych którzy nie mają portu szeregowego RS232 (COMa jak kto woli) . Tak więc temat dotyczy praktycznie wszystkich użytkowników nowych PeCetów.
Czas ukończenia - już jest ukończony :) Tylko zaprojektuję płytkę, zlecę wykonanie, polutuję i gotowe.
Nie gwarantuję, że interface będzie poprawnie działał ze wszystkimi dostępnymi programami (czytaj pierwszy post) - wynika to z niechlujstwa programistów i takiego a nie innego sposobu pracy konwertera FT232R.

Obsługa pendrive przez USB to inna bajka i odrębny temat. Jest fajny chip do takiej obsługi ale nie mam czasu (a nawet ochoty) aby się za to zabrać.

Cena, hmmmm... zobaczymy ile będzie chętnych.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2008-06-07 23:24:46)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

4

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Ja się piszę.

Jeżeli chodzi o obsługę przez atari urządzeń USB to taki interfejs jest już zaprojektowany. Wystarczy tylko zrobić płytkę i sprawdzić jak działa. Strona domowa projektu: MicroUSB. Tam też można znaleźć schematy.

Ostatnio edytowany przez ilr (2008-06-08 06:43:07)

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Też jestem zainteresowany.

6

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Bardzo fajny interface, pisze się na stabilniejszą wersję :P

gRzEnIu napisał/a:

...Nazwa może nie do końca trafna ale co, miałem napisać SIO2USB2PC ;) ?...

SIO2PC wersja USB

7

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Przyłączam się do listy zainteresowanych.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2008-06-08 08:46:29)

8

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

5seba, stabilny to on jest ale to głównie APE sprawia problemy.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

9

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Jestem zainteresowany.

Atari 65XE

10

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

kupiłem COM-a na śledziu i mam z powrotem COM-a i SIO2PC, twierdzicie że producenci płyt nie zostawili wam na płycie złącza do podłączenia COM-a? czy może czekacie aż Wam je wyprowadzą pod nos

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Wiele notebooków oferuje stacje dokujące, w których złącze rs232 (com/ttySx) jest wyprowadzone. To samo z lpt. Płyty notebooków ciągle mają zintegrowane te urządzenia w sobie - rozpoznać chyba najłatwiej wchodząc do biosu i pooglądać opcje.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

12

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Moja propozycja jest skierowana do tych którzy nie korzystają na co dzień z RS232 (i nie mają tego w PC) i guzik obchodzi ich to jak można sobie takie połączenie wykombinować a chcą korzystać z rozwiązania typu SIO2PC.

W stacjonarnym mam na śledziu RS232 a do laptopa z konieczności (w pracy i na fuchach :) używam konwertera USB-RS232 na Prolificu.
Dobijało mnie połączenie kombinowane SIO2PC + konwerter USB-RS232 (nie zawsze działąjący) i popełniłem to co widać.  Niewątpliwie jest to wygodne, przynajmniej dla mnie :)

Interfejs chcę umieścić w małej zgrabnej prześwitującej obudowie takiej jak np. ta: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto … r&sid= . Na płytce znajdą się trzy diody led informujące o: zasilaniu, nadawaniu i odbiorze danych.

W związku z planowaną produkcją w/w intefejsu mam kilka pytań:

1. Zastosować gniazdo mini-USB (takie jak w aparatach cyfrowych) czy USB-B (widoczne na zdjęciu wyżej) ?
2. Przewód z wtyczką ATARI SIO ma być zamontowany na stałe czy na płytce ma znaleźć się gniazdo pozwalające na podłączenie (poprzez przykręcenie) kabla z wtyczką SIO. Drugie rozwiązanie wydaje się sensowne gdyż posiadam skończoną liczbę oryginalnych gniazd SIO z kablami, których zapas wkrótce się wyczerpie. Każdy więć będzie mógł we własnym zakresie zaopatrzyć się we wtyk z kablem np. z własnego magnetofonu. Przy okazji zmniejszy to koszty samego interface.


mono: Z szacunkiem dla Twojej wiedzy ale przestań z tym ttySx. Chapnałeś GNU/Linuxa i pozostaw to sobie. Nikt nie oznacza w ten sposób portu szeregowego w komputerze :O. Niepotrzebnie wprowadzasz zamęt. Wiesz ile kosztuje stacja dokująca ? Trzeba być niezłym głupcem aby kupić ją tylko dlatego że widzi się komuś taki sposób podłączania a można przecież bez niej i w dodatku taniej ! Stacja dokujące to kawał kloca który osobiście mnie dobija. Wiem bo mam w pracy :/ Kupiona w "zestawie" z wyposażeniem. Gdyby była moją własnością już bym się jej pozbył. Wprowadza zamęt na moim tfffurczym biurku.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2008-06-08 11:52:38)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

13

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Jeżeli interfejs będzie współpracował z Linuchem, a cena nie będzie wygórowana, to chętnie bym toto nabył. Najlepiej ze złączem mini-USB.
Zamiast SIO2USB2PC można go nazwać SIUP (SIO2USB2PC) :D
Pozdrawiam

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

14

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

SIUP fajna nazwa :) Grzeniu brawo.

Co do złącza USB to proponuję miniUSB.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Tez sie pisze,  propozycja  super. Co do  kabla  SIO,  zawsze mozna uklad upchnac wewnatrz Atari ,gniazdko usb wyprowadzic na zewnatrz i laczyc  USB - USB. Chyba wygodniej by bylo ? I mniejsze ryzyko oberwania kabelkow.SIUP super nazwa !!!

Ostatnio edytowany przez zaxon (2008-06-08 16:38:16)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

16

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Cosi: sprawdzę na dniach pod Linuxem.
SIUP też mi się podoba :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

17

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

zaxon: ale mamy wyczucie czasu ;)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Jestem chetny. Mozesz podac orientacyjna cene?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

19

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Heheheheh, faktycznie niezle.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

20

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Jestem chetny

pozdrawiam

Sniegowy

21

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

zaxon napisał/a:

Tez sie pisze,  propozycja  super. Co do  kabla  SIO,  zawsze mozna uklad upchnac wewnatrz Atari ,gniazdko usb wyprowadzic na zewnatrz i laczyc  USB - USB. Chyba wygodniej by bylo ? I mniejsze ryzyko oberwania kabelkow.SIUP super nazwa !!!

Takie rozwiazanie tez dla mnie lepsze... a jeszcze lepiej z gniazdem na śledziu.

No to SIUP... nazwa OK

Atari 65XE

22

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

Gość o ksywie duddie na Allegro oferuje SIO2PC w opcji na USB od dłuższego czasu. Wielkiego zainteresowania tym interfejsem nie widać więc nie wiem jak duży sens ma twoje urządzenie. Czy będzie ono tańsze od wersji duddiego z Allegro?

23

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

gRzEnIu napisał/a:

mono: Z szacunkiem dla Twojej wiedzy ale przestań z tym ttySx. Chapnałeś GNU/Linuxa i pozostaw to sobie. Nikt nie oznacza w ten sposób portu szeregowego w komputerze :O. Niepotrzebnie wprowadzasz zamęt. Wiesz ile kosztuje stacja dokująca ? Trzeba być niezłym głupcem aby kupić ją tylko dlatego że widzi się komuś taki sposób podłączania a można przecież bez niej i w dodatku taniej ! Stacja dokujące to kawał kloca który osobiście mnie dobija. Wiem bo mam w pracy :/ Kupiona w "zestawie" z wyposażeniem. Gdyby była moją własnością już bym się jej pozbył. Wprowadza zamęt na moim tfffurczym biurku.

Luzik. Nie kwestionuję przecież Twojego pomysłu - każde usprawnienie jest ok. O stacji napisałem tylko dlatego, że jest to jakaś opcja (o której nie wszyscy wiedzą) w stosunku do kabla rsusb (a w przypadku kiedy korzystasz z jakichś urządzeń usadowionych na lpt chyba niestety jedyna, bo znane mi konwertery obsługują tylko ieee1284 i nie pozwalają na dowolne sterowanie liniami portu - to tylko dygresja, bo nie o tym jest ten wątek, aczkolwiek jeśli znasz lepsze rozwiązanie proszę o mail na priva). Linuxa nieco chapnąłem - staram się pisać o tym, co znam.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

24

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

hydralisk: duddie oferuje SIO2PC z oddzielnym konwerterem. Moje rozwiązanie jest mniejsze i prostsze.
Btw. Swego czasu sprzedawałem SIO2PC na RS232 na Alledrogo. Poszło jakieś > 30 sztuk :-) Może wznowię produkcję.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2008-06-08 21:32:01)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

25

Odp: SIO2USB2PC - będą chętni ?

gRzEnIu napisał/a:

2. R5 v2.09 - autor nie zaimplementował (?) trybów szybszych niż x1, tak więc program działa na standardowej prędkości i potrafi jedynie obsługiwać obrazy dyskietek. Binararia nie chcą się wczytywać - widoczny napis Booting i "cisza" :/

Nieoficjalnie - żródła Electron udostępnił Rozwijającemu inny projekt - czyli nic nie jest zamknięte i zakończone.
Zresztą R5 wg info helpa: .....do wczytywania plikow COM i ATR przez SIO2PC. Jest to "refresh build" - zawiera glownie poprawki w transmisji oraz mniej obciaza system......

Popieram gniazdo miniUSB - mam takie kabelki (USB-miniUSB).


gRzEnIu napisał/a:

hydralisk: duddie oferuje SIO2PC z oddzielnym konwerterem. Moje rozwiązanie jest mniejsze i prostsze.

Czy chodzi Wam oto: http://paa.pl/?itemid=298582661 czy to: http://paa.pl/?itemid=298582687

Ostatnio edytowany przez pajero (2008-06-08 22:55:16)