301

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

sun napisał/a:

Rozumiem. Nic, muszę przetestować monitor, czy załapie 50Hz.

Wygląda to tak, czyli ? Uda się? To jest po VGA. To tak wygląda jakby dawał radę. Czyli Zosia v1 też by się sprawdziła ? H jest od 31.5 kHz.

Wygląda dobrze. Zosia v1 by się nie sprawdziła, bo nie generuje obrazu z H=31kHz, tylko 15,5kHz

302

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pajero napisał/a:

Czyli będąc w trybie SOPHIA2, chcąc ustawić bit 5 (gracze wielokolorowi) muszę resetować licznik adr.? Na co to ma wpływ dla SOPHI2?
Czyli mogę na nowo wpisać kolory do wybranej palety?

Chcąc ustawić jakikolwiek bit w zwykłych rejestrach GTIACTL, CONSOL i PMCTL musisz przy okazji zresetować licznik adresowy. Nie ma to żadnego wpływu na działanie całego układu, poza tym, że jakbyś chciał ładować dane palet kolorów, to zaczynasz ponownie od adresu 0. Oczywiście wcześniej załadowane palety pozostają tam cały czas, aż do nadpisania je nowymi lub do wyłączenia komputera. Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, bo tak to sobie wyobrażam, że w przypadku korzystania z tej możliwości, użytkownik załaduje wszystkie palety jednorazowo. Przy ładowaniu palet trzeba pamiętać, że przerwania muszą być wyłączone, ponieważ system dokonuje zapisów w rejestrze CONSOL, a to zepsuje paletę.

sun napisał/a:

Co to dla mnie oznacza - przełącza RGB w tryb VGA 31kHz?
Że monitor lcd z wejściem VGA bez problemu wyświetli obraz z Atari? Jeśli tak, +1 sztuka dla mnie.

Niekoniecznie bez problemu, ponieważ pozostaje cały czas kwestia częstotliwości synchronizacji pionowej. Bez problemu powinno być w komputerach z systemem NTSC, bo tam jest 60Hz, obsługiwane przez wszystkie monitory. Jeśli komputer jest z systemem PAL, tylko niektóre monitory wyświetlą obraz.

303

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PAL blending nie jest właściwością GTIA, tylko dekodera PAL w telewizorze. Dlatego będzie wszędzie tam, gdzie sygnał jest przetwarzany przez dekoder PAL, czyli z wyjścia s-video, composite i z modulatora TV. Nie będzie go na wyjściach RGB i DVI.

304

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tym razem to już nie dodatek do GTIA, tylko kompletny zamiennik. Ma wszystkie funkcje oryginalnego układu, oba wyjścia - RGB/YPbPr i DVI - znane z poprzednich modeli, ale z rozszerzonymi możliwościami (m.in. nowy tryb DVI zgodny ze standardem telewizyjnym), a także kilka zupełnie nowych, użytecznych funkcji. Na zdjęciu w pełni funkcjonalny prototyp. Aktualnie w fazie testów. Opis dodatkowych funkcji w załączonym dokumencie.

Edit: zmiana organizacji pamięci RAM dla palet kolorów, dla zapewnienia kompatybilności na wypadek ew. przyszłego rozszerzenia palety kolorów do 24 bitów.

305

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma problemu. Jeszcze trochę zostało. Zmontowana płytka kosztuje 40zł + przesyłka. Jak ktoś jest zdecydowany, zapraszam na PM.

Zdarza się, choć trudno powiedzieć, jak często, że specyfikacja odbiega od rzeczywistości. Miałem do czynienia z wieloma monitorami, które bez problemu radziły sobie z ramką 50Hz, chociaż w specyfikacji standardowo zapisano 56Hz...
Przypominam sobie, że ktoś już na AtariAge chwalił się kiedyś uzyskaniem obrazu z RGB 15kHz na monitorze VGA działającym oficjalnie od 31kHz.

307

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Będzie działać. Jeśli płytka się zmieści.

308

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

A. Nie mylę.
B. Spalanie czegokolwiek emituje dwutlenek węgla więc powoduje zwiększanie cen zgodnie z twoją tezą
C. "Zielona energia" z wiatru, wody czy energii słonecznej nie generuje dwutlenku więc nie zwiększa ceny energii.
D. Po co generować dwutlenek skoro nie trzeba?
E. Wszyscy cykliści to lewacy bo zmniejszają emisje CO2 i kradną nasze pieniądze. A mogliby wesprzeć budżet akcyzą za paliwo do autobusów :)

A. Być może, ale takie wytłumaczenie było jednak bardziej uprzejme.
B. Ale CO2 nie śmierdzi. Powiedzmy, że to też licentia poetica - nie chodzi tylko o to, że literalnie nie śmierdzi, ale w ogóle - nikomu nie szkodzi. Tam zaś, gdzie spalanie czegokolwiek emituje "smród" (czyli stałe zanieczyszczenia powietrza) - nie wpływa to w żaden sposób na ceny energii. Energia nie drożeje bowiem od tego, że ktoś w swoim domowym piecu spalił plastikowe butelki albo starą oponę, albo że wyciął sobie filtr DPF, tylko od tego, że elektrownia musi zapłacić za "pozwolenie na emisję CO2".
C. Zwiększa cenę energii, ponieważ energia tak produkowana jest znacznie droższa od pochodzącej z energetyki tradycyjnej.
D. Po co w ogóle włączyłeś komputer, skoro nie trzeba? Włączasz go czasem także po zachodzie słońca i przy bezwietrznej pogodzie?
E. Rozmawiasz ze mną, czy ze słomianą kukłą? Chciałbym wiedzieć, bo może nie powinienem wpadać w słowo Twojej czcigodnej rozmówczyni.

309

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bart napisał/a:

Zgodnie z Twoją logiką od dzisiaj powinienem każdego policjanta wypisującego mi mandat za prędkość, strażnika miejskiego za złe parkowanie czy też urzędnika pobierającego jakąkolwiek opłatę (ZUS, US itp) nazywać "unijnym lewakiem kradnącym pod byle pozorem moje pieniądze".

Opłaty emisyjne - ich wysokość, zasady działania itp - są o dawna doskonale znane. Tak jak taryfikator mandatów. Twój wybór - jedziesz szybko - ryzykujesz... Ale przecież "no risk no fun".

Zamiast mieć pretensje do mitycznych "unijnych lewaków" - miej pretensje do miłościwie nam panujących... zamiast "wstawać z kolan na ryj" i zarzynać OZE, powinni negocjować warunki, okresy przejściowe itp, albo inwestować w technologie, w tym np. energetykę odnawialną lub jądrową.

Zawsze jest wybór - nakłady inwestycyjne i korzyści (w tym przypadku niższe ceny za prąd) albo brak nakładów i wysokie koszty bieżące (dotacje do górnictwa, opłaty emisyjne itp)... wybrano za nas to drugie, a teraz zaczyna się przekonywanie, że to ta "lewacka Unia" zła... jak widać są osoby, które to łykają...

1. Niezupełnie. Przekraczając prędkość dokonujesz czynu zabronionego (pomijam kwestię zasadności ograniczeń), więc mandat jest karą za czyn niedozwolony. ZUS kradnący ludziom pieniądze pod pozorem "ubezpieczenia społecznego" jest jak najbardziej lewacki, choć jego rodowód nie jest przecież unijny, tylko sowiecki.

2. Aha, czyli jeśli unijne lewactwo umyśli sobie niedługo, żeby nałożyć na Ciebie podatek od oddychania, od jedzenia mięsa, od picia wody albo od chodzenia piechotą, to byle poinformowało Cię o tym z odpowiednim wyprzedzeniem - będziesz tu z przekonaniem bronił tego rabunku, pisząc  "twój wybór" (nie chcesz, nie oddychaj)? W wielkim skrócie - gangster zbierający reket robi źle nie dlatego, że rabuje, tylko dlatego, że zawczasu nie poinformował?

3. Do miłościwie nam panujących mam pretensje swoją drogą - a jakże. O to, że w ogóle do eurosowieta nas zapisali. Inwestycje w "energię odnawialną" to gierkowszczyzna - działalność gospodarcza prowadzona w oderwaniu od rachunku ekonomicznego. Opłacalna tylko dzięki dotacjom. Energetyka jądrowa - dla odmiany - to dziedzina jak najbardziej warta uwagi, ale właśnie lewactwo zawsze staje jej na drodze.

4. Pewnie, że zawsze jest wybór. Zamiast schabowego możesz najeść się trawy. Zamiast ogrzewać mieszkanie, możesz się ubrać w dziesięć swetrów. Zamiast pralki automatycznej możesz sobie kupić tarę. Zamiast w ciepłej, możesz się kąpać w zimnej wodzie. Zamiast oddychać możesz się poddać eutanazji. Wybór jest zawsze.

310

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

Simius ... rozumiem, że ktoś kto nie ma zamiaru mieszkać w zapylonych i zasmrodzonych miastach i walczy z tzw. "niską emisją" pochodzącą ze spalanych plastików, mebli czy też najgorszego sortu węgla jest kimś kogo nazywasz "lewakiem", cokolwiek to znaczy ale rozumiem, że ma być obrażające dla tych osób?
EDIT: literówki.

Mylisz ze sobą dwie różne rzeczy - emisję cząstek stałych wynikającą ze spalania paliw złej jakości (głównie w domowych piecach) i emisję dwutlenku węgla wynikającą ze spalania paliw w ogóle. To pierwsze śmierdzi, ale nie podwyższa cen energii, a drugie - wręcz przeciwnie. Dlatego argumentum ad fetorem w odpowiedzi na krytykę wzrostu cen energii jest manipulacją.

311

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

bart napisał/a:

Odpowiem na tą błyskotliwą konstatację pewną przypowieścią - takie najlepiej docierają do "dzierżących jedyną oczywistą prawdę"...

Paweł i Gaweł w jednym stali domu... Z natury posiadali również tożsame potrzeby fizjologiczne. Paweł zainwestował w toaletę, położył płytki, doprowadził bieżącą wodę. Gaweł stwierdził, że najważniejsze jest zaspokajanie potrzeb możliwie niskim kosztem (optymalizacja użyteczności) i wypróżnia się po kątach... Paweł płaci za wodę, środki czystości, sprząta regularnie swoją toaletę. Gaweł przykrywa ekstrementy gazetami.

Obaj zaspokajają swoje potrzeby w równym stopniu, a śmierdzi w całym domu...

kosa0 - jesteś Pawłem czy Gawłem?

Dwutlenek węgla, z którego emisją unijne lewactwo "walczy", kradnąc pod tym pozorem nasze pieniądze i dlatego ceny energii rosną, nie śmierdzi.

312

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pójdzie bez problemu. We własnym 1200XL mam zamontowane. Tylko do 1200XL jest wersja core odmienna od 600/800 XL, bo w 1200XL do MMU nie jest doprowadzony sygnał PB1 sterujący BASIC-em i trzeba go odtwarzać wewnątrz CPLD.

313

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wciąż dostępne.

314

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chyba, że przegapimy. Ten finał :)

315

(10,041 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Budowa komunizmu zawsze i wszędzie kosztowała drogo. Dlaczego tu i teraz miałoby ni stąd, ni zowąd, być inaczej?

316

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tak sobie myślę, że można by spróbować, bazując na technice PWM i 65C816, w sumie niezbyt skomplikowanymi środkami, odtwarzać 16-bitowe sample. To już 100% HiFi. Oczywiście nie przy użyciu POKEY, tylko jakiegoś dodatkowego rozszerzenia. Razem z Rapidusem dałoby się w ten sposób bez dużego wysiłku sterować 2 kanałami stereo.

317

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Powodem pasów może być zbyt duży pobór prądu, powodujący obniżenie się napięcia w zasilaczu przed stabilizatorem i przenikaniem tętnien na wyjście.

318

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest płytka wyjścia RGB do komputerow w wersji SECAM.

319

(3 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Ściśle rzecz ujmując, nie w Antonii, bo tam jest 65C816, tylko w rozszerzeniu wykonanym na Twoje indywidualne zamówienie, na bazie Antonii.

320

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przygotowanie klawiatury sprężynkowej wymaga wykonania operacji, jak na załączonych zdjęciach. Po obcięciu ramion gumowej zwory, do środka rurki wrzucamy - nazwa wyjątkowo trafna - wkręt dociskowy M3x5. Śrubki są łatwo dostępne i tanie - 62 sztuki do jednej klawiatury to koszt w granicach 3zł. Kupię ich trochę i jeśli ktoś sobie zażyczy, dołączę komplet do wysyłanej folii - tak chyba będzie najprościej.

321

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wreszcie przyszła pora na finał. Lepiej późno, niż wcale. Folie są gotowe. W porównaniu z prototypem zmieniony został lekko układ ścieżek, to znaczy styk nr 1, do którego w prototypie dołączona była dodatkowa masa, pozostał wolny, ponieważ na płycie do tego styku doprowadzone jest zasilanie. Nadal jednak poprowadzone są dwie osobne ścieżki masy (jedna do klawiszy funkcyjnych, a druga do diody LED) łączące się ze sobą tuż przy złączu. Układ otworów jest uniwersalny - pasujący zarówno do klawiatury gumkowej jak i sprężynkowej. Co więcej - wszystko wskazuje na to, że obejdzie się bez żadnych dodatkowych popychaczy. Wystarczy przycięcie ramion istniejących gumowych zwor tak, aby pozostał tylko środek. Ale jeszcze to trochę potestuję. Potem zrobię w powiększeniu zdjęcia pokazujące sposób wykonania operacji.
Cena 40zł/szt nie będzie, mam nadzieję, zbyt wygórowana.

EDIT: chętnych zapraszam na priv.

322

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Może być niepewne połączenie, może być wina samego TV. Poprawić połączenie, podłączyć do innego TV.

323

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O ile mi wiadomo, FDISK2 jest aplikacją dość wiekową, już nie rozwijaną. KMKDIAG do interfejsów rev. E i F musi być w wersji nie starszej niż 1.46.

324

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jakieś 5 sztuk nie licząc moich. Sam oczywiście też używam. Jak mam czas. Trudno, żeby było inaczej. Osiągnąłem w końcu to, o czym myślałem od bardzo dawna - idealny jakościowo obraz z Atari.

325

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Rozeszło się już więcej niż 8, ale głównie w USA, a tamtejsze doświadczenia, z racji innego systemu, nie są miarodajne. Większość monitorów z wejściem DVI doskonale sobie radzi z sygnałem z Sophii. 60Hz (NTSC) to normalna częstotliwość ramki wszystkich monitorów. PAL-owskie 50Hz obsługuje tylko część.
Teoretycznie nie ma różnicy między teorią i praktyką, ale praktycznie jest. :)