DiskDoctor napisał/a:

Ja mam tylko krótkie pytanie, czy nadal Sophia 2 nie działa z VBXE?

A komu/kiedy nie działała?

2

(262 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

https://allegro.pl/oferta/folia-klawiat … 4877855223

3

(75 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ten "terroryzm i pranie pieniędzy" to przecież tylko sciema dla naiwnych. W rzeczywistości chodzi tylko o to, żeby mieć kontrole nad zasobami niewolnikow, na wypadek jakiegos buntu.  Jak np. w Kanadzie.

4

(75 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Karta, jak rozumiem, juz wyslana?

5

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Skorodowane "leżaki" pobielam w tygielku, mocząc uprzednio w agresywnym topniku TS81. Potem mycie w pluczce ultradźwiękowej w wodzie demineralizowanej. Metoda raczej nie do zastosowania na skalę przemysłową, ale na prototypową jak najbardziej.

6

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

3M VHB
Różne grubości i szerokości.

Pożyteczna informacja - Mark2008 z AtariAge znalazł zamienne gumki o prawidłowym kształcie, pasujące do klawiatur gumkowych do komputerów serii XE. Sprawdziłem - gumki mają nieco mniejszą średnicę od oryginalnych, ale pasują całkiem dobrze i na klawiaturze pisze się znacznie przyjemniej. A najważniejsze, że źródło - klawiatury Logitech K120 - jest łatwo dostępne i tanie - na alledrogo już od kilkunastu zł.

8

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kiedyś kopiowalem kasety używając dekodera FSK na uniwibratorach 74ls123 połączonego z generatorem o przelaczanej czestotliwosci (3.9/5kHz). Jakość kopii byla znacznie lepsza niz przy zwyklym kopiowaniu analogowym.

9

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sygnał OSC w stanie niskim ma 2.5V. FREDDIE do wymiany

10

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Lizard napisał/a:

Poprawnie powinno być tak, jak wita się Władysław Sikora na swoim kanale: "panie, panowie oraz inne formy inteligencji ziemskiej" - kolejność dowolna.

Albo, jak Wojciech, hr. Dzieduszycki : "Piękne Panie, Szanowni Panowie i Ty, Dawidzie Abrahamowiczu."

11

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z AtariArea wszystko mi wpada do spamu. Kilka razy wyciągałem, oznaczałem "to nie jest spam", ale wujek Google się najwyraźniej uparł.

12

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sophia 2 ma już ten ficzer od początku dystrybucji. Starsze wersje nie mają i nie będą mialy, bo nie mają na to dosyć  zasobow.

13

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Thomy napisał/a:

Czy jakakolwiek Bravia od Sony ogarnie obraz z Sophia2 bezpośrednio z kabla, komuś się udało? bo podpinałem 2 sztuki i D.

Tak. Ale tylko 4K. Zdjęcie z KD85XF8596

14

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

https://allegro.pl/oferta/folia-klawiat … 4877855223

15

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W tej chwili nie ma już potrzeby dopisywać się do listy, bo tymczasem wszystko idzie na bieżąco, dopóki nie przyjdą nowe zarządzenia w tej sprawie. Proszę po prostu o wiadomość na PM.

Nie jest to nic odkrywczego i podobnej metody, jestem pewny, że wielu używa, ale nie znalazłem o tym wzmianki na forum, a chyba powinno się o tym wspomnieć, bo może akurat ktoś nie zna i próbuje grubszych śrubek, trytytek itp. Otóż bardzo dobrze sprawdza się krótki kawałek dobrze dopasowanej koszulki termokurczliwej (można wziąć odrobinę węższą i rozciągnąć szczypcami) nasuniętej na uszkodzony kołek i obkurczonej gorącym powietrzem. Kilka sekund w temperaturze 250°C wystarczy, żeby plastik zmiękł a koszulka ściągnęła. Wiele zależy od początkowej grubości koszulki - grubsze koszulki z większą siłą się obkurczają, więc trzeba bardziej uważać, żeby potem nie trzeba było rozwiercać.

17

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Tak podejrzewałem, że zakładasz za pewnik, że licznik przeładuje się tylko raz. Ja nie odważyłbym się robić takiego założenia. Na symulacji "trafiasz" idealnie w punkt (albo 0° albo 180°) ale w praktyce nie będzie tak różowo i nie będzie to przesunięcie dokładnie o 180°. Poza tym nachylenie zboczy i punkt przełączania zmieniają się z temperaturą i przesunięcie fazowe między tymi sygnałami trochę "płynie" z upływem czasu. Obawiałbym się, że przeładowanie licznika będzie występowało okresowo, a nie tylko raz, na początku.

"sygnał PHI2 jest w praktyce skorelowany z opadającym zboczem OSC", no nie jest, tak wychodzi z opóźnień ale one nie są 100% stałe ani takie same w każdym egzemplarzu. To mniej więcej przypadkowa zależność.

Wytłumaczyłem Ci ideę. Oczywiście, realizacja niekoniecznie jest ścisłym odzwierciedleniem idei, ponieważ czasem trzeba uwzględnić dodatkowe okoliczności, o których wspomniałeś. Temu właśnie służy bramka odwracająca między licznikiem 74163 a wyjściem OSC. Dzięki niej, kontrola fazy PHI2 następuje nie w pobliżu zbocza, a w samym środku stanu wysokiego. Rzecz jasna wyjście Q2 licznika w tej sytuacji nie jest dokładną kopią PHI2, ale przesunięcie fazowe jest ustalone a resztę robi rejestr 74164. I niech tam sobie system pływa, ile mu się podoba. Ma na to +/- 140ns w każdą stronę.
OK?

18

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:
Simius napisał/a:

Mylisz się. Układ NIE PRÓBUJE dosynchronizować OSC do PHI2.

Jak zwał tak zwał, ale okresowo, po przepełnieniu, przeładowuje zawartość licznika wartością inną niż 0, co skutkuje tym, że co któryś takt OSC jest nieco krótszy od pozostałych.

Skoro nie da się inaczej, wyłuszczę ideę. Ze względu na opóźnienia na drodze OSC --> GTIA --> ANTIC --> CPU --> PHI2, sygnał PHI2 jest w praktyce skorelowany z opadającym zboczem OSC. Można więc, dla analizy, zastąpić to prostym dzielnikiem przez 2 zmieniającym stan na opadającym zboczu OSC. Licznik synchroniczny ze schematu także generuje sygnał o częstotliwości OSC/2, którego stan zmienia się równocześnie z opadającym zboczem OSC. Ponieważ jednak nie znamy stanu początkowego dzielnika znajdującego się w ANTIC, mamy dwie możliwości - albo sygnał z wyjścia Q2 licznika synchronicznego ma fazę zgodną z PHI2, albo ma fazę przeciwną. Jeśli ma fazę zgodną, wówczas nie potrzebujemy w ogóle nic robić. Jeśli ma fazę przeciwną, musimy w jednym, jedynym cyklu zmienić stan licznika w taki sposób, żeby fazy Q2 i PHI2 się ze sobą zgodziły. A jak już się zgodziły, to idziemy sobie spokojnie na piwo, bo więcej nic nie potrzebujmy robić. Na obrazkach są przebiegi z symulacji - pierwszy z fazą zgodną, a drugi z przeciwną.

19

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mylisz się. Układ NIE PRÓBUJE dosynchronizować OSC do PHI2. Poświęć trochę czasu na analizę jego działania, to zrozumiesz, co robi. Nie potrzeba dużo.

20

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kiedyś dwóch Żydów w ZOO przystanęło przy klatce z żyrafą i po dłuższym przyglądaniu się, w końcu jeden odezwał się do drugiego - Icek, ty nie wierz własnym oczom. To nie może być.

Masz przed sobą działający układ. Można, bez szczegółowej analizy, nie do końca rozumieć, jak działa, ale kwestionowanie jego działania, skoro wiadomo, że działa, jest nierozsądne.

21

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Wszelkie próby uzależnienia OSC od PHI2 skończą się źle, bo pojawi się sprzężenie i rezonans.

Pomijając fakt, że powyższe zdanie to, co do zasady, nieprawda, do tego przypadku w ogóle nie ma żadnego odniesienia. Bo w tym układzie w ogóle nie ma uzależnienia OSC od PHI2. A dlaczego zacytowane zdanie jest nieprawdziwe co do zasady? Bo układy PLL istnieją i nic sobie z niego nie robią.

22

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No, ludzie. Czyta, a nie rozumie. Oryginalny sygnał, dostępny w układzie FREDDIE nie ma wypełnienia 50/50 i jest mocno zakłócony. Głownie z powodu bardzo długiego czasu narastania u źródła, czyli na wyjściu CPU. A przecież wyraźnie i wprost napisałem, co chcę uzyskać.

23

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Moja wina, wyraziłem się nieprezycyjnie. Jak uzyskać sygnał o częstotliwości i fazie zgodnej z PHI2?

24

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ napisał/a:

Ale PHI2 powstaje z OSC i zależności fazowe między OSC i PHI2 wynikają z tego co się dzieje poza FREDDIEm. Rozumiem, że chodzi tu o okład opóźniający dla CAS, ale zależność fazowa między OSC i PHI2 jest stała, choćby "nie wiem co"... ale możliwe że czegoś nie rozumiem.

To ja zadam pytanie pomocnicze - jak uzyskać sygnał zgodny w fazie z PHI2, ale bez zakłóceń i z gwarantowanym wypełnieniem 50/50, a przy okazji podzielić sygnał kwarcu przez cztery?

25

(37 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To sprzężenie nie służy generacji przebiegu, tylko synchronizacji licznika. Licznik bez sprzężenia będzie pracował, tylko w fazie zupełnie przypadkowej w stosunku do PHI2.