xxl napisał/a:prz napisał/a:Natomiast w tej kwestii wystarczy podstawowa wiedza o statystyce.
ja bym wolal zeby wnioski byly wyciagane przez kogos kto ma cos wiecej niz podstawowa wiedze o statystyce.
podstawowa wiedza o statystyce pozwala wyciagnac wniosek ze wjazd po polski miliona niezaszczepionych kobiet z ukrainy podnosi odpornosc zbiorowa do stopnia takiego ze w tydzien zakonczy covid.
Jeśli nawiązujesz do popularnej wśród antyszczepionkowców tezy, że skoro przechorowanie choroby w społeczności powoduje zwiększenie odporności zbiorowej i dlatego szczepienia nie są potrzebne, to jest tutaj podstawowy błąd myślowy antyszczepionkowych foliarzy.
Owszem, przejście choroby w społeczności powoduje w tej społeczności wzrost odporności na tę chorobę. Ale jest to związane z tym, że tę odporność nabiorą jedynie ci, którzy epidemię przeżyją, kosztem tych, którzy poniosą śmierć.
I tak się działo przez tysiąclecia - a były epidemie, które zdziesiątkowały Europę.
Szczepionki pozwoliły na nabranie odporności zbiorowej dużo mniejszym kosztem żyć ludzkich - również bez wyszczepienia całej grupy. Ale o tym już pisałem.