Zadam pytanie: jaki komputer Atari jeszcze nie jest emulowany i na co wszyscy najbardziej czekają ? Po chwili zastanowienia wszyscy krzykną: Falcon ! Otóż zawiązała się mała koalicja koderów, która postanowiła napisać emulator Flaszki. Zamieszane są w to znane na scenie osoby: Griff (jedna z postaci, która stworzyła doskonałego StonXa), Mr Pink/Reservoir Gods (autor gier na falcona oraz emulatorów Gameboy oraz NES) oraz ex-Tat/Avena jeden z najlepszych falconowych koderów. Nie wiem jak Wy, ale ja często będę zaglądał na stronę domową projektu.
Nie, tym razem nie będzie o bardzo popularnej grze noszącej ten sam tytuł. Saper to darmowy, rozprowadzany na zasadzie Open Source odtwarzacz modułów SAP przeznaczony dla Linuxa oraz środowiska X-Window. Jest to chyba jedyny player, który posiada wspacie dla STIL (na razie wstępnie obsługiwane). Jak pisze autor na swojej stronie: Jesli jestes juz zrezygnowany, gdy musisz uzywac WINE za każdym razem, kiedy chcesz posłuchać ulubionej muzyki z Draconusa - To jest progam dla Ciebie. Po plik i więcej info zapraszam na oficjalną strone projektu.
Ukazało się kolejne uaktulnienie do ciągle powiększającej się kolekcji modułów ASMA. W tej wersji archiwum zawiera juz 1277 utworów (z czego 97 nowych). Gorąco namawiam do pobrania nowej wersji.
- gRzEnIu @ 1.10.2001
- Tagi:
Kolejna wersja emulatora 8-bitowej consoli Atari 2600 - z26 v1.50 jest juz do pobrania lokalnie stad.
W związku z licznymi uwagami dotyczącymi Chartsów postanowiłem wziąć się do roboty. Tak więc lista została podzielona na najlepszą dziesiątkę oraz poczekalnie, zniknął download przy liście, aby lista się ładowała szybciej. Jeśli dany tytuł po wejściu na listę nie otrzyma co najmniej 5 głosów w ciągu 2 tygodni znika z listy i jego miejsce zajmuje nowy, zaproponowany przez Was. Zmieniłem system dodawania tytułów, myślałem nawet o tym aby każdy mógł dodać samemu swój ulubiony tytuł, ale jakoś nie wierze, żeby nikt nie robił głupich żartów :) Na razie dodaje je sam i nie powtórzy się raczej przypadek, że zapomnę o jakiejś Waszej propozycji (hi Fox !).
Minął już tydzien od tragedii, która zdarzyła się w Nowym Jorku, a jej echa nie milkną. Z pewnością wrogiem publicznym numer 1 całego świata jest aktualnie Osama Bin Laden (nasz kochany Saddam jakoś siedzi cicho) i każdy z obywateli USA bardzo chętnie zaprowadziłby go za rączkę prosto na krzesło elektryczne lub przepisał serię zastrzyków z trucizną. Z pewnością widzieliście w telewizji nie jedną z wypowiedzi zbulwersowanych tym bestialskim atakiem obywateli USA, każdy chce śmierci dla największego teraz terrorysty. Miłośnicy komputerów również nie pozostają dłużni Osamie, polecam obejrzeć i wziąć udział w odprężającej zabawie pod tytułem Osama Bin Laden vs Bad Dudes. Mam nadzieje, że nieco Wam powinno ulżyć.
Po wielu trudach i znojach z okrutnym opóźnieniem umieszczam na atari.area napisany przeze mnie raport z ostatniego atarowskiego party - Lato ludzików 2001. Zdjęcia i stuff już dawno leży na aarea wieć do pełni szczęścia brakowało tylko raportu. Jeśli któryś z obecnych na tej imprezie partyzantów chciałby napisać swój raport to serdecznie zapraszam do podsyłania swoich wypocin - znajdą się one obok mojego tekstu :)
Dracon przygotował specjalnie dla czytelników atari.area ekskluzywny wywiad-rzekę z autorem wielu doskonałych gier na Atari takich jak np.: Black Lamp, Crumble Crisis i jej kontynuacja Space Lobsters, zresztą długo by wymieniać. Polecam zaparzyć sobie herbatkę (bezalkoholową ;), usiąść wygodnie i przeczytać co porabia aktualnie autor jednych z najlepszych gier na naszego malucha !
No i mamy przeportowany do BeOSa (przeportować - zamienić się z kimś na spodnie, tzn. portki? ;) emulator Hatari, który dotychczas roziwjano dla Linuxa. Dzięki temu nasze kochane ST emulowane jest w kolejnym systemie, na razie istnieje wersja Hartari działająca w BeOSie na komputerach z procesorami zgodnymi z x86, ale wkrótce być może dostępna będzie wersja dla PPC. Jeśli używacie BeOSa - emulator możecie pobrać tutaj. Do kompilacji źródeł potrzebna jest biblioteka SDL (podobnie jak w przypadku wersji Linuxowej).
Korzystając z jubileuszu napisałem nowy artykuł pt. Historia atari.area poświęcony zmianom i prehistorii Waszego ulubionego serwisu informacyjnego. Jaki to jubileusz - we wrześniu mija 2 rocznica powstania atari.area, heh, ile to już czasu serwujemy Wam najświeższe wiadomości ze świata Atari. Polecam przeczytać jak to niegdyś było.