2,776

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_uzupe% … dw%C3%B3ch

czy to wystarczy... czy wiedza zbyt encyklopedyczna?

pozdrawiam
Seban

2,777

(34 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

hmmm.... i ja i ja też poproszę :)

pozdrawiam
Seban

2,778

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

hej!

Według moich informacj Code Genie był kiedyś darmowy... na stronie był dostepny za Free... potem przyszła nowa "lepsza" wersja i stał się komercyjny i ograniczony. Nie Pamiętam od której wersji to nastapiło.

pozdrawiam
Seban

2,779

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

electron napisał/a:

Seban - czyżby MICROCHIP PIC z wykorzystaniem PSP ??? :)

dokładnie tak, Electronie :) Twój pomysł :)

pozdrawiam
Seban

2,780

(8 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

electron: dokładnie :) o tym kiedyś rozmawialiśmy na forum gdy chcieliśmy podłączyć atarkę do monitora Commodore 1084d :)
Trochę się zdziwiłem bo wcześniejsza wersja której fotki przedsawił Bitman była bardziej cyfrowa (oparta na jakichś scalakach od SyncMos) ...
a ta wersja widze w pełni analogowa :(

Seban

2,781

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

hej!

Jest to problem emulatora POKEYa... on niepotrzebnie ma tzw. składowa stałą, teoretycznie wartości próbek powinny mieścić sie w zakresie -32768 do +32767. Jednak wszelakie emulatory POKEYa przewaznie mają składową stałą w generowanym sygnale i np. taki SAP, ASAP czy ATARI800 win generują próbki w mniej więcej zakresie od 0 do -32768 lub podobnie :) nie wiem jak jest w przypadku RMT ale na 90% robi tak samo :D

pozdrawiam
Seban

2,782

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Laoo pokrótce opisałeś działanie freezera, tyle że on aby przejąc totalną kontrolę nad CPU wstawia dodatkowy fałszywy cylk odświeżania pamięci + generuje NMI, wiec wszystko odpina się od szyny i freezer może sam robić co chce, do dziś nie wiem co się stanie gdy antic w tym momęcie odświeza ta pamięć naprawdę :) może następuje zwiecha freezera :) co wystepuje w moim freezerze raz na jakis czas :)

Seban

2,783

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hej!

Niektóre stacje wykorzystują chyba linie: clock output

Przynajmniej widziałem tę linie podłączoną do procka na schemacie którejś ze stacji (LDW2000 chyba).

Seban

2,784

(13 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej!

Oczywście jak najbardziej to rozumiem :) Nie ma problemu :)

pozdrawiam serdecznie
Seban/SLIGHT

2,785

(13 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

hej!

czyli fotki mojego grata mogę sobie odpuścić :)

Seban

2,786

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

delikatnie określiłeś moje hipotetyczne brednie :) "oryginalna teoria" :) chyba przestanę bredzić i może się w końcu wezmę za mierzenie :)
Foxie... mam dostęp do oscyloskopu cyfrowego Tektronix TDS2014, ma on opcję oglądania linia po lini sygnału telewizyjnego.
Będzie to trochę mozolne ale mogę spróbować zrobić screen shoty z oscyloskopu

Co do sygnału PAL i NTSC... na pewno jest to:

525 dla NTSC i 625 dla PAL lini ekranowych... ile z tego jest widocznych w rzeczywistości zależy od monitora/TV, generalnie część lini odpada na powrót pionowy, w części z tych niewidocznych lini jest transmitowana telegazeta. Pamięteam że jak kiedyś grzebałem w TV to mogłem tak scisnąć obraz iz widoczna była telegazeta jako treść obrazu :) Generalnie dużo ciekawych rzeczy czasami jest zakodowanych w sygnale TV w liniach których nie widać, np niektóre magnetowidy zostawiają tam swój ślad w postaci liczników ramek, znaków czasowych, itp. bzdury :)

Może Antic coś ciekawego nadaje w niewidocznej części? Np. "SID ba fajny BASS" ;-) (to głupi żart oczywiście)

Seban

2,787

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Fox napisał/a:

48 linii to tyle, ile ma ramka z pustych linii robiona przez OS (24 u góry i 24 u dołu), a na oko jest ona dużo większa od zewnętrznej czarnej ramki.

a może linie generowane przez ANTIC są podwójne (parzyste i nieparzyste identyczne) a momencie kiedy nic ale to nic nie wyświetla (nie mówie tu o pustych liniach, tylko o tym nienaruszalnym polu) liczy to pojedyńczo? nie pozostaje nic innego jak zobaczyć co Antic generuje tam gdzie nic nie widać :) kolejna rzecz do sprawdzenia. coś mam wrażenie że obraz z atarki w NTSC był nieco wyższy na moim TV (nieco rozciągnięty), ale nie chcę kłamać sprawdzę to powiem jak to wygląda... być może wynika to z faktu iż TV rozciąga sam aby NTSCowe 480 lini pokrywało cały kineskop.

Seban

2,788

(13 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej!

Kiedyś chciałem robić to... ale jak mówie nie znalazłem wolnego czasu:

http://www.qsl.net/dl2rcg/fbas-rgb.html

gość zrobił sobie to aby podłączyć sygnał composite to jakiegoś panelu TFT, ale głównym zadaniem tego układu jest po prostu rozbicie composite video na RGB + sync, dla monitorów 1084 i 1085 jak znalazł :)

wersja angielska: http://tiny.pl/7g7r

pozdrawiam
Seban

2,789

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Fox napisał/a:

ANTIC generuje dokładnie 240 skanlinii obrazu i normalnie to pokrywa prawie cały obraz (małe czarne marginesy z góry i z dołu). Oczywiście regulacja ma wpływ, ale z tego co widziałem, to nawet te 240 linii na niektórych TV się nie mieści, a co dopiero 288.

Foxie... myślę że to 240 wynika z tego iż ANTIC na siłę był zrobiony jako PALowski stąd te nieszczęsne 240 :) Pewnie do tego chcieli zachowac kompatybilność z NTSC... w przeciwnym wypadku byłyby problemy z inną ilością lini generowanych w PAL i inną w NTSC. Co do widocznosci to pewnie  te dwa niewielkie czarne paski u dołu o u góry co zostają to może jest to te 48 lini. Zresztą $d40b ma wartośc od 0-155 w PALu czyli teoretycznie mamy 312 linii wyświetlanych (oczywiście w tym jest też to czego nie widać). W NTSC chyba $d40b dochodzi do mniejszych wartości. Ale to sprawdzę jak znajdę to 800XL w NTSC :)

Seban

2,790

(13 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Hej!

Niestety nie ma composite to jego największa wada... zawsze sobie chciałem dorobić zewnętrzny dekoder... ale jakoś mi nie starczało czasu :(
Fotki wyślę Ci jutro bo monitor mam w pracy a aparat w domu.

pozdrawiam
Seban

2,791

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

"basik".... ROTFL :D dely proszę... nie.... łahahaha :D litości :D

2,792

(13 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

hej!

Mam 1085s do sprzedania, ale on ma tylko złączkę DB9 z wejściem RGB+sync. (działał u mnie z Atari STe, Amiga, Sega Mega Drive, Sega Dream Cast). Ale taki pewnie Cię nie interesuje... bo zapewnie potrzebujesz takiego z wejściem chroma+luma.

pozdrawiam
Seban

2,793

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Fox napisał/a:

Z tego co napisali w wikipedii wynika jakoby NTSC nie miało "rozdzielczości dwuliniowej" dla kolorów. Czyżby więc tryby 256-kolorowe (w tym TIP) niezbyt ciekawie prezentowały się w NTSC?

sprzwdzimy... mam ATARI 800 XL pracujące w NTSC... mam nadzieje że mój TV działa w NTSC :)

Fox napisał/a:

Następna sprawa, że w PALu jest 576 widocznych skanlinii. Jak to się przekłada na atarowe 240?

widzisz... to sztuczka polegająca na pozornym zwiększeniu rozdzielczości (pozornym bo kosztem zmniejszenia frame rate). Klatki parzyste są wyswietlane w liniach parzystych, nieparzyste w liniach nieparzych. Wiec po przesłaniu dwóch ramek masz obraz o rozdzielczości 576. Czyli faktyczny frame rate to 25 klatek na sekundę o pełnej rozdzielczości. Nasza atarka jednak zapodaje to samo w obu tzw. pół-obrazach, wiec faktyczna rozdzielczośc to 576/2=288 lini przy 50 klatkach na sekundę. A te 240 linii to w chyba NTSC wychodzi.


Fox napisał/a:

Słyszałem jeszcze, jakoby artifacting dotyczył tylko NTSC.

a ja tam widze artifacting również w PALu ale moim zdaniem wynika to z niedoskonałości demodulatorów i separatorów chrominancji z zespolonego sygnału wizji. W przypadku podłączenia chroma luma oddzielnie mamy o wiele mniejsze artefakty. Jednak ze względu na budowę sygnału PAL/NTSC można przy pomocy odpowiedniego manipulowania pixelami w hi-res uzyskać kolor :)

to jest sytuacja nieco odwrotna do przedstawionej tutaj: http://www.techmind.org/vd/paldec.html , tutaj gość wpadł na pomysł aby zamiast rozbijać sygnał przy pomocy analogowego toru... próbkuje z bardzo dużą częstotliwością cały sygnał PAL, potem softwarowo dokonuje demodulacji.

A wydaje mi się iż w przypadku ATARI sygnał wizyjny w trybie hi-res ($0f,$02) plus drastyczne zmiany jasności (np. szachownica, paski w stylu $aa, $55) generują dość spore częstotliwości w sygnale wizyjnym i mogą być interpretowane jako część sygnału chrominancji i właśnie niedoskonałosć demodulatorów chrominancji powoduje iż mamy efekt artefaktów.


Fox napisał/a:

BTW. Dlaczego rwie się synchronizacja pionowa jeśli najniższa linijka jest w hiresie, a jeśli jest w 15-ce, to nie? Czy w NTSC jest tak samo?

tego nie wiem... można zobaczyć co się dzieje z sygnałem video na oscyloskopie.


pozdrawiam
Seban

2,794

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

Co do podkolorowania poprzedniej lini wynika to dokładnie z założeń systemu PAL. Po prostu twórcy systemu PAL chcieli zachować zgodność systemu w dół, tak aby kolorowy przekaz PAL dało się obejrzeć bez problemu na czarno-białych odbiornikach. Mieli do dyspozycji jednak kanał o szerokości 6MHz i nie byli w stanie upchąć informacji o kolorze zachowując zgodność z poprzednim standardem, stąd pomysł na zmniejszenie ilości danych o kolorze, bo zostało dowiedzione iż człowiek jest bardziej wrażliwy na zmiany jasności niż na zmiany kolorów

UPDATE!!! okazało się iż bredziłem... w PALu sygnał koloru U i V są przesyłane jednocześnie przy użyciu modulacji kwadraturowej.

chroma= U*sin(wt) + V*cos(wt)

Jednak aby uniknąć rozjechania kolorów poprzez możliwe przesunięcia fazy odbieranego sygnału, informacja o kolorze składana jest z dwóch sąsiadujących linii obrazu, i dlatego  pełną infomacje o kolorze można odtworzyć dopiero po zdemodulowaniu sygnału pochodzacego z dwóch lini ekranowych. Przez co tracimy o połowę mniej informacji o kolorze jednak jest ona bardziej odporna na zakłócenia. Ponieżej male info znalezione w sieci.

PAL is fairly close to NTSC.  Since the power frequency is
50Hz, the frame rate is also 50 Hz.  The line rate is 625 lines.
 However, the Europeans didn't like the color change that can
occur if there is a phase change in the transmission of the
signal.  So on NTSC TV sets there is a HUE or TINT control to
correct for any phase change of the color burst/color signal. 
One way of making an "automatic" hue control is to transmit the
R-Y signal alternately with a phase shift of 90 degrees.  In
every other line the R-Y signal is transmitted inverted.  Since
our eyes are less sensitive to color compared to black/white,
the resolution needed for color is less.  As you know, the
black/white resolution is about 5 MHz, however the color
information transmitted on the color carrier is about 1.4 MHz
wide.  The frequency of the carrier is 4.43 MHz.  So, in PAL,
they assume the vertical resolution can be cut in half without
"affecting" color resolution.  By combining two horizontal
lines, using a delay line in the TV set, two lines can be
combined and any phase error can be cancelled.  Severe phase
changes in the transmission of a PAL signal will show up as weak
colors, but correct colors.  In NTSC it will show up as full
color saturation, but the wrong colors!  It's also a fact that
our eyes are much more sesitive to color hue changes than to
color saturation changes.  So, you will not see green faces in
PAL, but you might see weaker colors.

całe info o wszystkich systemach znajduje się tutaj: http://www.nmia.com/~roberts/vidstd

UPDATE #2 !!! To sugerowałoby iż w NTSC ten problem (a raczej zaleta w przypadku ATARI nie powinna występować), a jednak wydaje mi się iż występuje również, a ponieważ mam w szafie ATARI 800XL w wersji NTSC to postaram się to sprawdzić. Prawdę mówiąc zrobiłem sobie wodę z mózgu czytajac 35 wersji i interpretacji standardów PAL i NTSC... sam już do końca nie wiem jaka jest prawda... achhh... ten internet... śmietnik totalny :) pora zajrzeć do książek :)


. Poniżej proste wzorki opisujące zależności pomiędzy R,G,B a Y,U,V

Y=(R+G+B)
U=(Y-B)
V=(Y-R)

Jak widać przesyłając tylko Y,U,V możemy bez problemu po stronie TV odtworzyć sygnały R,G,B. GTIA jest skonstrułowana tak iż generuje od razu sygnały Y,U,V nie zajmująć się konersją RGB->YUV.

Jeżeli to kogoś dokładniej interesuje, mogę poszukać troszkę więcej informacji na ten tamat w moim śmietniku na dysku.

Ciekawostki o systemach NTSC i PAL, z sieci:

1) W systemie NTSC natomiast, po odtworzeniu fazy podnośnej, na której są przesyłane sygnały różnicowe, następuje ich amplitudowa demodulacja. W systemie PAL - będącym ulepszoną kontynuacją systemu NTSC- podstawowe procesy dekodowania są analogiczne jak w NTSC, ale jednocześnie uzupełnione niezwykle ważnym procesem, polegającym na wprowadzeniu skutecznej kompensacji błędów fazy powstających podczas całej transmisji. Kompensacja błędów fazy polega na takim ich ograniczeniu, aby powodowały jedynie zmianę nasycenia barw, nie zaś ich zniekształcenia.

2) Podstawową niedogodnością systemu NTSC jest wrażliwość na zniekształcenia fazowe toru transmisyjnego, mają one, bowiem bezpośredni wpływ na wierność odtwarzania odcienia barwy. Pomimo, że dopuszczalna zmiana fazy w procesach kodowania i dekodowania wynosi ?5%, w obecnych warunkach jest to trudne do spełnienia i dlatego odbiorniki NTSC są wyposażone w regulatory odcienia barwy, dostępne dla użytkownika. Zniekształcenia wzmocnienia różnicowego wpływają natomiast na zmiany nasycenia barw i jego dopuszczalna tolerancja wynosi ? l dB. Warunek ten jest stosunkowo łatwy do spełnienia.


pozdrawiam
Seban

2,795

(69 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

solo/ng napisał/a:

Zybex jest na znakach, 50 fps. choc 2x2 pixle, ale ladny i szybki engine (tlo + sprity).

hmmm... wydaje mi się iż zarówno Zybex jak i draconus były w trybie graficznym (tryb $0D ANTICA). Zawsze mnie zastanawiało czemu te gdy były robione w trybie $0D a nie $0E i kiedyś doszedłem do wniosku iż było to spowodowane ilościa dostepnej pamięci, gry musiały działać na gołym ATARI (64KB RAM), a podwójne buforowanie takich ekranów zajmowało trochę RAMu. Dlatego sadzę iż zarówno Draconus jak i Zybex miały grafikę w trybie $0D.

pozdrawiam
Seban

2,796

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hej!


ze zdjaęcia widać iż jest to chyba 9V, 500mA. Zdecydowanie się nie nadaje :)
A tak poz tym to mi wygląda za zasilacz do Atari 2600

Seban

2,797

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

hej!

Oczywiście że będzie mógł grać w duecie... co lepsze będzie można wprowadzić Pokeyowe dźwięki do SID-a a następnie użyć filtrów SIDowych... wychodzi ciekawie :)

Seban

2,798

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

hej!

Drogi Serze ;-) Przyznam się iż zwątpiłem i pod koniec byłem już przekonany że ty tak na serio... dlatego stwierdziłem u Ciebie chorobę psychiczną i kompleksy... jednak gdzieś w głębi nie mogłem uwierzyć że tacy ludzie jeszcze istnieją, że to może jednak prowokacja... jednak twój upór dał efekty... byłem po prostu przekonany iż wierzysz w to co wypisujesz i że piszesz to z pełnym przekonaniem.

Seban/SLIGHT

2,799

(254 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

XXL: to taka nieuleczalna choroba i kompleksy na punkcie C64 i SID-a. Na scenie C64 było paru cool gości, którzy tworzyli świetne produkcje 'scenowe' dla tej platformy, np. Elysium czy chłopaki z Taboo, ale tych z elity otaczały właśnie takie dzieci z kompleksami jak ten tutaj dobrze znany nam osobnik. Pamiętaj XXL on nie odpuści i zawsze będzie musiało stanąć na jego, nieważne jakich argumentów użyjesz, ten gość od postu nr 1, ma już z góry ustaloną odpowiedź na wszystkie twoje wątpliwości... on po prostu wie lepiej.

Drogi kolego dobry serze: Pewnie teraz usłyszysz to co chciałeś usłyszeć. POKEY bez syntezy programowej nie da razy wygenerować takiego basu jak SID. Po pierwsze dlatego że jedynym kształtem fali jaki generuje ten układ to mniej lub bardziej zniekształcony przebieg prostokątny o wypełnieniu 50%. SID nie dość iż ma do dyspozycji przebiegi trójkąt, piła i prostokąt o zmiennym wypełnieniu, to jesze do tego ma programowalne filtry: dolnoprzepustowy, górnoprzepustowy oraz środkowo-przepustowy. To tego rejestry SIDa są 12-bitowe (częstotliwość, wypełnienie). Po drugiej stronie mamy POKEY, który ma jedynie namiastkę filtru górnoprzepustowego i generalnie 8-bitową precyzję. Można połączyć dwa kanały w jeden o 16-bitowej precyzji, kosztem utraty jednego kanału (czyli z dwóch o 8-bitowej precyzji, uzyskasz jeden kanał o 16-bitowej precyzji). Ale ponieważ tak jak wspominali tu koledzy wcześniej... POKEY nie jest układem typowo muzycznym... POKEY pierwotnie był przeznaczony do obsługi: klawiatury, transmisji szeregowej oraz tzw. "paddless". Funkcje dźwiękowe zostały dołożone do niego niejako przy okazji, po to aby można było jakiś dźwięk w grach uzyskać.  A to co robią obecnie muzycy przy pomocy tego "prymitywnego" układu powinno budzić szacunek wobec nich a nie twoje szydercze nastawienie. Na szczęście dla nas konstruktor tego układu dał nam potężną broń w postaci czterech 4-bitowych przetorników C/A, dzięki czemu możemy bawić się w techniki softwarowego syntezowania dźwięku lub odtwarzania 4-bitowych sampli. Mistrzem w tworzeniu takich muzyczek był Tomasz Liebich... i tu proponuje abyś posłuchał jego utworów wykorzystujących połaczenie sampli i syntetycznych dźwięków POKEY-a. Proponuje abyś posłuchał jego utworów, np: Blood_Fighter_2.sap, Landscape.sap, Master_Head.sap, Snowball.sap, Technus_2.sap, Ucieczka.sap, Hi_Alf.sap. Co do prób uzyskania nietypowego brzmienia dla POKEYa to proponuje posłuchać muzyczki z planszy tytułowej, dema do gry MentalAge (http://tiny.pl/7qgf ).

Myślę że ta odpowiedź powinna Cię utwierdzić w twojej od początku założonej tezie iż: SID RULEZ! Wiec drogi sero-maniaku daj już nam spokój. Przecież i tak wiesz od początku że SID RULEZ i żadne, ale to żadne argumenty Cię nie przekonają iż jest inaczej. Nieważne że każdy z układów ma swoje wady i zalety... jeden brzmi bardziej metalicznie drugi bardziej miękko, i zamiast myśleć o połączeniu zalet obu układów Ty wolisz wszczynać wojnę i siać ferment. Nigdy przez twój mózg pewnie nie przeszło jakie można by było osiągnąć rezultaty łącząc brzmienie obu układów w jeden współpracujący brzmieniowo zestaw. Ale o tym koledzy Atarowcy już niedługo będziemy mogli się przekonać.... SlightSID dla ATARI na ukończeniu :) Wracając do twoich przykładów... w przeciwieństwie do tych kawałków które zapodałeś, wolę klasykę SID-ową w wykonaniu np. muzyków z Vibrants (JCH, Drax). Z polaków Moog też nieźle wymiatał. To byli wirtuozowie tego układu... a twoje łubu-dubu jest dla mnie nie do zniesienia, ale to jak wspomnieli koledzy wyżej kwestia gustu.

I niech BASS będzie z tobą... always use ?the BASS? ser :)

2,800

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Pinie nie chciałbym cię martwić ale sądząc ze schematu monitora... albo padło ci żażenie w kineskopie (tragedia), albo czeka Cię wymiana trafo-powielacza... z czym może być problem... sprawdź może jednak czy masz to napięcie żażenia a wszystko będziewsz wiedział.

1) gdy owe nieszczęsne napięcie żażenia dociera do kineskopu a nie widać coby się się z tyłu w dziale elektronowym coś świeciło... to będzie problem z kineskopem.

2) gdy napięcie nie dociera, a wszystkie połączenia na drodze od trafo-powielacza są w porządku... a do tego jesteś pewien iż masz wysokie napięcie na kineskopie (tego nie radzę mierzyć), ale możesz to sprawdzić "na czuja" po włączeniu monitora powierzchnia kineskopu powinna się naelektryzować. Jeżli wysokie napięci występuje, to niestey masz problem nr 2, prawdopodobnie uszkodzony trafopowielacz.

3) przy braku wysokiego napięcia masz dwie możliwości... albo znów padł nieszczęsny trafopowielacz, albo w przypadku niezmiernego szczęścia układ nim sterujący co da się naprawić bez poważniejszych kosztów.

pozdrawiam
Seban