1

(21 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Wow, rewelacja :)

2

(21 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

@tOri,
super też wezme jedną sztukę.

3

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Sikor, jak wieki temu to mnie nie dziwi :), specjalnie do swoich potrzeb kupilem po 2 takie przejsciowki ze 2-3 lata temu u chińczyka i własnie 68 pinowe nie działały, nawet gdzieś czytałem na ten temat na zagranicznych forach i polecali gdzie kupić aby byc pewnym :)

4

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak to prawda dla TOS-a masz maks 14 partycji po 512 MB, możesz podwoić wielkość partycji (takze do 32 partycji) uzywajac BigDOS-a, ale ja osobiście nie polecam, wiem że potrafi byc zawodny i gubic partycje dane na nich etc.
Zdecydowanie lepszym jest zainstalowanie MiNTa albo Magic-a wtedy mozesz założyc partycje ext2 albo FAT32.

Co do adapterów to fakt sa tanie dośc łatwo dostępne, ale sam osobiście miewałem niestety problemy z 68 na 50 nie wszystkie chcą działać prawidło trzeba zaopatrzeć sie z dobrego żródła (od chinczyka własnie mialy problem), natomiast nie miałem kłopotów z żadnymi z 80 na 50.

5

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zalezy czy lubisz szum (nie hałas) dysku HDD czy wolisz kompletną ciszę :)
Ja powiem tak, mam TTetkę, a w niej zainstalowany duzo nowszy dysk SCSI 68 albo 80 pinowy poprzez odpowiedni adapter 68->50 albo 80->50, one sa duzo cichsze niż stare 50 pinowe no i najwazniejsze wieksze, sam uzywam bodajze 36GB dysku i poki co bardzo sobie chwalę.
Jesli jednak takie rozwiazanie cie nie interesuje ta sa rozne rozwiazania np SCSI2SD albo inne bodajże BlueSCSI czy PiSCSI etc., nie wiem bo ich nie miałem nigdy w rękach a tymn bardziej w uzyciu. Tutaj musza sie wypowiedziec Ci co takie urzadzenia maja. Wiem tylko z opowiadań kolegi, że ma zainstalowany SCSI2SD i sprawuje sie bez zarzutu wersja 5.1.

6

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

No wiesz mogę jakieś zdjecie zrobić, ale łatwo sobie wyobrazić, wiadomo mam Falcona w oryginalnej obudowie, z tytu kompa wychodzą dwie tasmy IDE łaczące CTPCI z PCI boardem, karty były tylko w pięte i pratkycznie luzno stały, teraz przynajmniej można spokojnie je przymocować do tej zaprojektowanej obudowy, a z boku wychodzi kabel DVI/HDMI do monitora oraz kabel sieciowy od Realteka. Pod tym wzgledem jest to bardziej bezpieczne niż duzo wczśniej.

p.s. @uicrobee, miałes okazje to zobaczyc na żywo :)

7

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Tak, ale pasuje idealnie do mojej konfiguracji i juz od kilku miesięcy ślicznie się prezentuje u mnie na biurku :), zresztą zostało to stworzone przez autora tego projektu na moja prośbe, o czym oczywiście standardowo nie ma wzmianki :).

8

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@hichal, ok sorki, przeczytalem o rozszerzeniu, wypowiedz artik-a i odpisalem :)

9

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@hichal mam w swoim krótkim ST rozszerzenie pamięci z 520 KB do 4MB od Artika spisuje sie bez zarzutu :).

10

(114 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Witam,
Mam zarezerwowany pokój dwuosobowy w Willa Krystyna od czwartku do niedzieli, jeśli ktoś się wybiera, a nie ma jeszcze noclegu, to bardzo proszę o kontakt na priva, tel., maila etc.

To juz tak chyba praktycznie na koniec testów moje dzisiejsze spostrzeżenia.
Tak jak napisałem dzisiaj ponieważ mam jeszcze do testów ten kontroler SCSI to juz na zas przy pomocy swojego US próbuje kopiować dane z karty SD w ten sposób bez kłopotu skopiowałem prawie 2 GB danych, programy bez kłopotu sie uruchamiaja ze SCSI, ot kolejna ciekawostka.
A teraz robie sobie przy pomocy HDDrivera na dysku HDD obrazy poszczegolnych partycji z SD i póki co to tez odczyty z SD przebiegaja bez kłopotu.

Właśnie przed chwila rozmawiałem z μicr0Bee, zaproponował, że może mi ten egzemplarz zostawić na pewno do środy włącznie, od czwartku jestem na LP. Także na pewno jeszcze przez kilka dni go pomęczę bardzo intensywnie i juz na zapas zrobie sobie dysk SCSI do przyszłego zamontowania w MSTE, a więc przejdzie jeszcze przede wszystkim przy użyciu US moje tortury :).
Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co chciałbym abym sprawdził to chętnie mogę to zrobić.

Witam ponownie,
czas byc moze na ostateczne wyniki testów, wczoraj wieczornych, nocnych i dzisiaj porannych przed oddaniem kontrolera oraz US koledze μicr0Bee :).

Dzisiaj rano ponownie właczyłem jego US w konfiguracji, która najmniej powodowała problemy czyli SCSI ID0, US ID3 i ID4. Ponowiłem probę przekopiowania ponad 300 MB danych (dem ST oraz STE) przy użyciu Kobolda na partycje HDD. O dziwo odbyło sie to bez żadnego problemu i dema odpalały się zarówno z dysku HDD jak i z mojej karty SD.
Zauważylem jedna dziwna rzecz, np (nie zawsze) po skopiowaniu albo uruchomienia jakiegoś dema z karty SD i powrocie do TOS-a np Sea of Colors, Drone, We Were etc czasami pokazywał mi kaszane na karcie SD, pomyślałem więc że poszła tablica partycji otóż nie, wystarczyło zrobić ciepły restart np CTRL+ALT+DEL czasami nawet kilkukrotny wtedy HDDriver ponownie widział wszystkie partycje i dane na partycjach sie zachowały.

Wniosek jest taki, że jeśli nic sie nie stanie w czasie kopiowania dużej ilości danych z karty SD na HDD wtedy i partycje sa zachowane. Zatem wspólpraca US by Lotharek z tym kontrolerem może zależeć od plan na słońcu, faz księżyc :), jest jednak nie przewidywalna, wczoraj skopiowanie w tej samej konfiguracji dużej ilości danych spowodowały problem dzisiaj już nie (zatem czysta losowość). Zatem użytkownik póki co musi sobie z tego zdawać sprawę, trzeba uzbroić się w anielską cierpliwość i mieć końskie zdrowie :).

Powiem tak, sam kontroler działa jak najbardziej prawidłowo z dużymi dyskami SCSI 68-pin testowałem z kilkoma 18GB jak 36GB, jak sam dysk działa prawidłowo to wszystko śmiga jak należy, zarówno w trybie 8 czy 16MHz. 
Zatem podtrzymuje chęć zakupu.

Dla porównania zrobiłem także testy prędkości odczytu/zapisu przy wykorzystaniu programu XFerrate.ttp, w zależności od dysku wahały się w granicach 1.3 do 1.5MB/s, zaś w zależności od karty SD te wyniki wahały sie w granicach od 820KB do ok 960 KB/s jednak  nie przekroczyły 1MB/s. Testowałem na swoich kartach SD 8 i 16GB.

Pragę serdecznie podziękować koledze μicr0Bee za udostępnienie mi swojego egzemplarza oraz tOri za cenne wskazówki do tak wzmożonych testów :), zrobiłem to z ogromna przyjemnością.

Wyniki dalszych testów do godziny 20.30 :)
Po dzisiejszej rozmowie μicr0Bee i dokladnym zapoznaniu sie z problemami ktore on zauwazyl przy testowaniu US, mam podobne ale nie do konca zgodne. 
Dzisiejsze testy popołudniowe robilem przy wykorzystaniu tylko i wyłacznie HDDrivera.
Wczoraj wieczorem pozyczyłem do testów od Oswaldab starszą wersję US podobno by Zaxon. Podobnie jak μicr0Bee nie zauwazylem żeby powodował jakiekolwiek klopoty nie gubił partycji nawet na kartach ktore dostalem od Niego, a z którymi podobno mial problemy jak i na swoich SD. Podobnie zmusiłem do pracy ACSI2STM, żeby mi sie komp bootował ze SCSI a karty SD posluzyly do przenoszenia danych na fizyczny dysk SCSI.
Testy USatanów oraz ACSI2STM polegały na tym że bez klopotu moglem z karty SD nagrac przypomocy HDDrivera obraz partycji startowej o wielkosci 250MB, takiej partycji uzywam u siebie na bootojacej czyli C:\ oraz probie przekopiowania ogromnej ilości plikow przy wykorzystaniu programu Kobold (ok. kilku tysięcy) o objetości do 0.5GB z kart SD na dysk SCSI. Zarówno w przypadku US by Zaxon oraz ACSI2STM nie napotkałem problemów.
Niestety schody zaczęły się gdy to samo chcialem zrobic przy wykorzystaniu US by @Lotharek. Problem z odczytem z karty SD zglosil juz HDDriver wczasie nagrywania obrazu partycji, gdy udalo mi sie bez wyłaczania wrócic do TOS zauwazylem juz śmietnik na karcie SD a po cieplym restarcie już nie bylo tablicy partycji na karcie SD.
Podobno objaw dostałem niestety gdy chcialem kilka tysiecy plików w ten sam sposób jak powyżej skopiować z SD na SCSI przy pomocy Kobolda, problem ze dane sa uszkodzone na partycji karty SD a po restarcie komputera partycji juz nie było.
Jedyne co to mogłem i skopiowałem bezposrednio w TOSie poprzenosic poszcególne katalogi z demami np Drone, Sea of Colors na dysk SCSI skopiowały sie bez klopotu i dema te odpalem takze ze SCSI.
Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić kiedy i w jakich momencie nagl cos sie dzieje.

Tuz przed napisaniem tego postu postanowiłem uzyc także swojego US. Uzyłem tego samego kabla łączącego i zasilacza jak do US od kolegi μicr0Bee i znowu zgłupiałem moj US skopiował kilka tysięcy plików bez problemu Koboldem.

Trudno w tej chwili jednoznacznie stwierdzić czy top zalezy od karty SD czy dysku SCSI, gdyz w między czasie musiałem podłaczyc inny jeszcze większy dysk 36GB gdyz ten wczesniejszy zaczał mi wariować i zauważylem że się wylaczal i próbował wystartowac ponownie.

Zatem tylko potwierdzam to co napisał tOri zadne urzadzenia z "epoki" testy μicr0Bee jak ACSi2STM nie stanowi problemu a najwieksz problemy poki co sprawia US by Lotharek.
Aha jeszcze jedno co trzeba nadmienic, ale mysle że to nie jest główny winowajaca US moj a μicr0Bee (zewnętrzny w obudowie) różnią się gniazdami kart SD mój jest na sprężynce trzeba wcisnąc zeby wyjac w przeciwienienstwie do Jego gdzie wyjmujesz kartę normalnie. Ja mam plytke na której wyraznie pisze Ultrasatan 1.2 , a i firmware u Niego tez jest 1.2.

Od razu musze nadmienić że moj tez w losowych przypadkach potrafi sprawiac figle :)

Do jutro wykonam jeszcze sporo testów obu nowych US moze cos sie jeszcze uda wywnioskować.
Ale to wszystko może zależec od plan na słońcu humoru i itd i itp :).

Poinformuje w kolejnym poście.

Ciąg dalszy wyników testów :). Nie mogłem sie powstrzymac z dobrymi informacjami dlatego pisze juz teraz :)

Otóż chyba wiem i doszedłem skąd sie moga brac przyczyny znikania partycji na karcie SD, samemu mi się to przytrafiło dzisiaj ze dwa razy :).

Otóż jak wiecie wczoraj pisałem miałem ustawione ID2 na HDD SCSI, a US na ID0 i ID1. Zatem postanowiłem zmienic konfiguracje na dysk SCSI ID 0 a US ID zmieniłem na ID1 i ID2 i co zaczęły sie schody, pojawiły sie 3 bomby i problemy z bootowaniem zniknęły partycje na karcie SD.
W czasie rozmowy z tOri dowiedziałem się że ten kontroler SCSI obsluguje ID od 0 do 3 przynajmnie wiem dlaczego na jednym moim dysku Quantum Fireball w którym ID ustawia sie softwarowo w HDDriverze zminiełem na ID4 dysk przestał byc widoczny :), a że US może być o wiele dalej zmieniłem konfiguracje na
HDD SCSI ID0, US ID3 i ID4 w takiej konfiguarcji zabootowałem kompa z dysku HDD bez kłopotu widze takze mnóstwo partycji na karcie SD bodajże jest ich z 10, nie ma klopotow partycje na karcie SD sa widoczne i spokojnie z niej mogłem odpalić np demo Drone :)
Jak pisałem wczoraj moim podstawowym sterownikiem ktorego uzywam i bede uzywał jest HDDriver, ponieważ ICD jest darmowy zatem przetestowałem jak obiecałem takzę ICD. Nastepnie w takiej konfigaracji zainstalowalem na dysku SCSI ICD i co nie ma problemów.
Czyli dalszy ciąg pozytywnych informacji.
μicr0Bee dla Twojej wiadomości wszystko poki co robilem na Twoim US.

Póki co wniosek nasuwa się jeden, że trzeba odpowiednio znaleźć prawidłowe ustawienia ID w US

W tej chwili moja konfiguracja wyglada nastepująco i wszystko działa jak należy czy HDD SCSI 18 GB wiele partycji. US włozona jedna karta 16 GB, partycji od groma i ciut ciut  :), TOS i tak widzi do P:

Ważne, w tej konfiguracji o której pisze na razie testowałem tak, że zasilacz W MSTE zasila ponadto kontroler SCSI oraz stacje FDD, natomiast z zewnetrznego źródla osobno dysk HDD jak i US.

Witam,
przepraszam że post pod postem, ale mam dobre informacje dla przyszlych uzytkowników tego kontrolera by @tOri.
Pierwszy dzien testów wypadł bardzo pmyśłnie.

Konfiguracja:

Dyski SCSI : 0.5, 2 GB dyski 50-pin, oraz 2x dysk 18GB IBM 68-pin podłaczone przez adapter 68->50.
Wszystkie dyski są widoczne i póki co nie zauwazyłem problemów, odpowiednio z partycjonowane 1 do 10 partycji min 250 max 512 MB.
Ponadto do zewnetrznego ACSI podłaczone US, najpierw od kolegi @uicr0Bee, a potem swojego, którego pierwotnie uzywałem w swojej MSTE jako wewnetrznego. W US testowalem na swoich dwóch rożnych kartach SD 8GB oraz 16GB, których wczesniej uzywałem np w STE albo w MSTE.
Testy zacząłem od tego że na dysku SCSI uzstawiłem ID2, gdyz na swoim US zawsze uzywalem ID 0 oraz ID 1, Na szczęscie obyło sie bez znikania partycji i itp. Przy wymianie kart SD kilka razy pojawiły sie 3 bomby o ktorych wspominal wyżej @toOri czy @uicr0Bee, ale po prawidłowym skonfigurowaniu nie napotkałem juz pożniej żadnych problemów.
Testy zacząłem oczywiście od HDDrivera w wersji 10.x, 11.x, 12.0, którego uzywam od wielu wielu lat i jest to mój podstawowy sterownik dysku twardego.
Komputer bootuje sie z HDD SCSI, na nim zainstalowalem sterownik, oczywiscie odinstalowujac go z karty SD. 
Ponadto przetestowane to zarówno na 8/16 MHz.

Udało mi sie jeszcze sprawdzić inne urzadzenie podłaczane do złacza ACSI czyli ACSI2STM firmware 3.01.
Jego tez można uzyć, ale w tej wersji firmwaru urzadzenie to posiada własny wbudowany sterownik, dlatego nie da sie w tym wypadku zmusic go aby komp bootował się z HDD SCSI. Ja oczywiscie juz wczesniej zmusiłem go i ACSI2STM takze bootuje z HDDrivera :). W tym jednak wypadku HDD SCSI jest widoczny jako dodakowy naped a nie jako podstawowy, Nie widze przeciwskazań jakby ktos go chciał uzyc aby przenieść dane z karty SD na HDD :)

Jutro kolejny dzien testów sprobuje skorzystac ze sterownika ICD Pro 6.5.5 aczkolwiek nie uzywam go juz od bardzo dawna, oraz pozyczyłem sobie od kolegi Oswalda jego US, który budowa przypomina US by Zaxon, karty SD sa ułozone jedna nad drugą. U niego natomiast ID musża byc ustawione na 1 i 2 bo inaczej powodował własnie znikanie partycji z kart SD.
Bede Was informował na bieżąco.
@tOri, pierwszy dzień testów wypadł bardzo pozytywnie, i naprawde zastanawiam sie w czym może pojawiac sie problem w MSTE u kolegi @uicr0Bee. Juz w tej chwili moge spokojnie potwiredzić chęć zakupu tego kontrolera :)

Jeśli ktos ma jeszcze pomysł co chciałbym abym sprawdzil to mam czas do niedzieli, kiedy oddaje wypożyczony kontroler :)

Pragne tylko nadmienic, że wczoraj otrzymalem od @uicr0Bee do testów kontroler SCSI jego US i dzisiaj od godziny 17 trwaja intensywne testy z rożnymi dyskami SCSI, US by Lotharek. Powiem tak, gdyż wymaga to o wiele wiecej sprawdzania etc. ale wyglada to obiecująco.
Udalo mi sie zabotowac MSTE z dysku SCSI i podpiętym zewnetrznym US by Lotharek, wszystko widoczne zarówno partycje z karty SD jak i partycje dysku SCSI.
Dalsze wnioski juz wkrótce.

OK ja na 99% powinien być w domu w czwartek ok o13, ewentualnie wcześniej ale to się jeszcze zdzwonimy, tak to ten nr telefonu, wyslij mi SMSem na wszelki wypadek swój nr telefonu.

Wlasnie w ogole nie mialem w moim MSTE tego kontrolera dlatego sie zainteresowałem tym projektem by tORI. W tej chwili uzywam US by Lotharek podlaczony do wewnetrzego ACSI. Na wszelki wypadek chyba bede mial dostep do testow takze ta starsza wersje US o ktorej pisaleś, a wiem tylko ze jest na dwie karty jedna nad drugą a nie jak w u Lotharka obok siebie.

uicr0Bee napisał/a:

8/16MHz postaram się wkrótce sprawdzić.

Testy należałoby powtórzyć w innym egzemplarzu MSTE. Tak się składa że we czwartek przejadę kawał drogi, od Zielonej Góry S3 do Legnicy i dalej prawie do końca A4, za Przeworsk. W niedzielę będę wracał tą samą drogą.

Jeżeli akurat ktoś posiadający: Mega STE, dysk SCSI 50-pin lub SCSI2SD, UltraSatana, oraz możliwość potestowania partycjonowania, instalacji sterowników - ICD, HDDriver, i akurat pasowałoby mu we czwartek, a później w niedzielę, spotkać się na jakiejś stacji paliw/parkingu przy A4, to mogę na ten czas wypożyczyć mój egzemplarz urządzenia od tOri'ego. Takie testy pokazałby jak się karta tOriego zachowuje w innym egzemplarzu MSTE, z innym egzemplarzem UltraSatana. Może to tylko mój zestaw ma jakiś problem?

Hop-hop - Wrocław/Bielany? Zagłębie? Śląsk? Kraków? Tarnów? Rzeszów... i okolice :) ?

Cześć uicr0Bee,

Ja bardzo chetnie moge to przetestować, mam MSTE, dyski SCSI rózne 50,68,80 wraz z odpowiednimi adapterami na 50 Pin, oraz US by Lotharek.
Tak się składa że lecąc A4 przez Kraków, praktycznie przejeżdżasz kolo mojego domu, zjezdzasz z Autostrady i za 1 km jestes pod moim domem :). Wtedy w niedziele spokojnie bedzie można się spotkać na dłużej :)

Jedyny kłopot jaki mam to jak odebrac to w czwartek, tzn ok której bedziesz przejezdzał przez Kraków ?
Bo tak się składa, że w czwartku do ok godz. 13-14 jestem na pewno poza domem,wtedy musielibysmy sie umowic gdzie indziej.

Ty masz do mnie nr tel, podawałem Ci przy innej okazji, jeśli nie to podesle Ci na priva ?

@uicrobee,
Nie mam za dużego doświadczenia, dodam tylko to co u mnie działa/działalo. Dlatego, że w MSTE mam tylko na wewnetrznym ACSI, US i wiadomo zę w takiej konfiguracji napewno każdemu smiga.
Jedynie co  pamietam to w TT mam wewnetrzny dysk SCSI, a do złacza ACSI (zewnetrzne) podłaczałem US i wtedy wszystko działalo, lecz to troszke inna kombinacja, nie posiadam żadnego fizycznie dysku MF czy innego na ACSI, a takze nie mam płytki(adaptera) ACSI2SCSI w przypadku MSTE żeby podłaczyć dysk SCSI.

21

(2 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Dzięki i polecam się na przyszłość :)

22

(54 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Już jutro, zachęcam wszystkich, do uczestniczenia m.in w prezentacji tego programu na lajwie u Pinokia "Strumień z Kuchni - Kroll ediszyn" :). Początek godz. 20, tutaj linka do lajwa

Mam pewne doświadczenie uzywam/uzywałem w TT/MSTE

ad 1.
Działają wszystkie klawiatury/myszki na PS/2 oraz te na USB które wspierają protokół PS/2 a tych niestety nie jest za dużo trzeba poszukać w dokumentacji.
ad 2.
Tak

24

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Magic, tak ale podobnie jak wspomniany przez Ciebie MiNT wspiera FAT32, oczywiście do tych partycji nie ma dostępu z poziomu TOS-a.

25

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cyprian napisał/a:

tak, ale na innym systemie plików pod MiNTem

dla zwykłych ST lepszy jest Magic, uzywam go np na STE