Cześć Cyprian,
Zagrałeś? Przeszedłeś 8 poziom? :) Bo ja nadal nie wiem co zrobić.

To fajnie. Jak dojdziesz to 8 poziomu to daj znać czy znalazłeś rozwiązanie!

Gra jest shareware i darmowa wersja działa tylko do 10 poziomu. I właśnie te kody które podałeś służą do odblokowania wyższych poziomów (to zeskanowania instrukcja pełnej wersji gry). Ale to i tak nic nie da jak się nie przejdzie pierwszych dziesięciu. I z ósmym mam problem. Kody o które pytam są do osobnego programu (S2_HELP.TTP) który służy do "zaliczania" konkretnego poziomu jak już nie dajesz rady. I znają je tylko autorzy. W instrukcji do gry jest aby w takich przypadkach do nich pisać a oni odeślą odpowiedni kod i ten programik "zaliczy" dany poziom. Pewnie da się to jakoś łatwo zhackować, ale w ST i 68K słaby dość jestem.

Cześć,

Mój 7. letni syn stał się się fanem przypadkowo znalezionej gry. Shocker II ( tutaj jest opis gry). Gra jest bardzo ciekawa, umiarkowanie trudna. Ale... Żeby przejść do poziomu powyżej 10. trzeba przejść wszystkie wcześniejsze.

I tu jest katastrofa. Od prawie roku nie umiem znaleźć metody na przejście poziomu nr 8. A Syn co jakiś czas mi o tym przypomina i męczy. I ja też się zawziąłem. Zupełnie nie wiem co zrobić. Jak wyjść, gdzie iść, co zebrać w jakiej kolejności. Po prostu na końcu zostaję na pustej planszy.

Tak się zaczyna poziom 8 -> obrazek

A tak ja kończę i nie wiem co zrobić -> obrazek

Niby jest możliwość wygenerowania kodów aby "zaliczyć" poziom, ale w czasach świetności Atari wysyłało się to listem do autorów a oni odsyłali kod do wpisania do S2_HELP.TTP. W akcie desperacji pewnie to zrobię ale wątpię aby tam ktoś jeszcze mieszkał :).

Może Wy wiecie jak, albo:

1. Przejść ten poziom

2. Znacie kody do programu S2_HELP.TTP który w tej grze pozwala na "zaliczenie" poziomu (nie mówię tu o kodach pozwalających na wejście na poziomy powyżej 10 które są w instrukcji dla pełnej wersji gry, w shareware można tylko dość do dziesiątego poziomu)

3. Albo umiecie go tak zdebugować aby robił to co trzeba ale bez kodów :D. Pewnie pierwsze najłatwiejsze.


Pozdrawiam,

Sebastian


PS.

Warto zagrać w tę grę. Chodzi na Mono albo TT/Falcon.

Łooo jej. :) Nie wiem. Płytka była projektowana przez Brata. Ile zmian na niej wykonał w stosunku do oryginalnego projektu to nie wiem (i na ile były istotne, to druga lub trzecia wersja). Napisz proszę do niego. Pewnie Ci wyśle zdjęcia. Adres e-mail jest na dole strony sklepu.

EDIT.

Dostałem zdjęcie płytki od Brata. A tak z ciekawości, dlaczego pytasz? Coś nie tak było z którąś z dostępnych wersji?

https://freeshell.de/~sebastis/unocart/unocart1.jpg

Cena była podana w treści. Dodałem pustą linię, teraz lepiej widać?

Reklama jest tego jednego produktu do Atari. Link jest tylko do niego. Proszę nie oglądać innych stron. W ogóle proponuję wyłączyć internet. ;-)

Czy brat się obawia? Proszę go o to zapytać.

Cześć,

Nie wiem czy takie rzeczy są tu dozwolone, ale to produkcja własna mojego Brata i pozwolę sobie ją przesłać i zareklamować.

Brat zrobił partię UnoCart-ów do Atari. To cartridge emulujący różne modele cartridge, loader do plików wykonywalnych (.XEX) oraz emulator stacji dysków (ograniczony, ale sporo plików .ATR z grami działa). Pliki wrzucasz na microSD. Cena może może nie okazyjna (nie ja ustalałem, ale Brat robi rzeczy solidnie więc może warto).

Obecna cena to 226,00 zł. (waha się w zależności od promocji, ma wiele innych produktów)

Używałem przez jakiś czas. Można wgrać SpartaDOS X 4.49 (trzeba wziąć wersje Maxflash 1MB). Wiele gier .ATR się wczytało (pamiętaj o naciśnięciu dodatkowo SELECT przy uruchamianiu, wyłącza część poprawek pod ROM). Większość .XEX działało.

Ja używałem dla SpartaDOS głównie.

UnoCart w jego sklepie: https://sklep.pslabs.pl/UnoCart-czytnik … XL-XE-p152

(czasami wystawia na Allegro, ale to sami sprawdzicie, sklep to PSLabs, ale marże Allegro są straszne).

Pozdrawiam,

Sebastian

Bardzo Ci dziękuję za obszerny opis. Jak padnie następny pewnie będę musiał z niego skorzystać. Na razie działa co syn mój potwierdza :-).

A wracając do drugiego tematu? Znacie kogoś kto naprawia stare CRT?

Dzięki za wskazówki. No to wygląda to tak. Zrobiłem coś czego raczej nigdy nie robię, czyli na ślepo wtrysnąłem izopropanol a potem go wydmuchałem. I klawisz działa. Ale na przyszłość chętnie bym się dowiedział jak go wyjąć, rozebrać.

Na załączonym zdjęciu (i też tutaj) są moje klawisze. Jak się je rozbiera? Czy trzeba wlutować? Czy może wystarczy rozgiąć te 4 białe zaciski i go wyjąć? I co to jest - te dwa metalowe trzpienie? I co jest w środku?

I czy takie zdjęcie wystarcza do stwierdzenia jaki to typ klawiatury czy wyjąć ją całą (z uwagi na miks koronowirusa i dzieci w domu totalnie nie mam czasu, przepraszam za opóźnione odpowiedzi)?

A klawisze są na "wcisk" włożone w trzpień styku? Na siłę się je wyciąga? Czy jakiś "patent" na to jest?

Dzięki za namiar. Napiszę.

A czyszczenie głowicy pomagało 3 lata temu. Teraz już nie (nawet po dociśnięciu, albo przed pęknięciem dźwigienki) :(

Cześć,

Mam prośbę o drobną pomoc - sugestie i dobre rady :).

W moim Atari 800XL (ulubionym, używanym na bieżąco, to jakaś autorska przeróbka Karenu, 320KB RAM, QMEG) przestał działać klawisz N (tylko ten jeden klawisz więc to nie awaria I/O na płycie).

Ostatni raz zaglądałem do klawiatury Atari 800XL w 1988 roku i nie bardzo pamiętam czy coś mnie tam zaskoczyło. Ale wtedy ew. naprawa była dużo łatwiejsza (dużo części). A teraz nie mam innego atari do kanibalizacji.

Czy ktoś mi podpowie na co mam uważać rozbierając klawiaturę? Co może być przyczyną? Jaka jest konstrukcja klawiszy i styków? To Atari ma tą "najlepszą" klawiaturę. Nie gumową a z wyraźnym oporem na końcu (stuka na końcu ruchu, dość dużego), klawisz łapie na początku ruchu.

No i N nie działa. Jakieś pomysły zanim rozbiorę moje ulubione Atari i je zepsuje? Przeszukałem forum, masę porad, ale brak jakiejś spójnej. Jak rozebrać, jak złożyć itp... A może ktoś ma klawisze (styki) do sprzedania?

Żebyście poczuli mój ból - moje Atari wita Was i prosi o ratunek. Mój syn też :) A w tle Kolony, którego byłem betatesterem :D

PS.

I mam też CA2001 do naprawy. Wymiana głowicy (albo może można jakoś wyregulować bo z czasem przestało zapisywać, potem czytać) + naprawa dźwigienki do zamykania (często pęka na osi). Ktoś jeszcze naprawia takie rzeczy?

A i monitor od Commodore też wymaga elektronika co się zna. Z okolic Warszawy najchętniej (coś padło w układzie odchylania na WN).

12

(78 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czarna skrzynka

Autor: Sebastian i Henryk Siwy, wydawca, hmmmm? "Radiokomputer nocą"? :D
Język: Turbo-BASIC XL

A teraz prapremiera ;-). Tego nikt nie odkopał. Podobnie jak "Cztery pola" ta gra powstała z myślą aby coś wysłać do audycji Radiokomputer i żeby do "puścili". I puścili! To moja i Ojca produkcja z lat dzieciństwa (1986 - 1987). Ojciec wymyślił lub "wgrzebał" ideę gry (być może bazuje na jakiejś planszówce?). Obmyślił część algorytmów a potem ja kodowałem. Gra nie jest już tak zawiła jak poprzednia. Obsługa bardziej toporna :-).

Polega na tym aby odgadnąć położenie czterech punktów bazując na "strzale", który jeżeli przechodzi obok punktu to jest "odchylany" o 90 stopni lub odbijany jeżeli strzelisz bezpośrednio w punkt. Proste? To do zabawy! Tylko pamiętaj że punkty mogą odbijać promienie w nieskończoność (pochłaniają je, patrz instrukcja pod klawiszem "SELECT") lub wielokrotnie obijają i zakrzywiają promień.

W grze jest "animowana" instrukcja (klawisz SELECT). Niejasny może być sam początek. Miejsce "strzelające" na początku jest jakby poza planszą. Trzeba przesunąć joya w prawo lub w dół aby strzelić. Aha, i na ekranie startowym naciśnij "START". Jakoś w tamtych czasach wydawało mi się oczywiste, że od "START" się zaczyna ;-)

Niestety z tej gry nie ocalały żadne notatki itp. A gra trochę mniej ambitna co poprzednia. Ale sentyment pozostał. Dobór kolorów ekranu jest losowy i może być nieco przypominający gusta Japończyków :D. Ale 1990 kiedy Atari sprzedaliśmy miałem tylko czarno-biały telewizor (Neptun czterysta coś?) i kolory robiłem "na czuja" :).


cz_skrzynka_screenshot


Tu można sobie ściągnąć komplet:

https://freeshell.de/~sebastis/io/atari … _skrzynka/

Albo tu:

Zrzut ekranu z instrukcją

CZ_SKRZY.ZIP (program CZ_SKRZY.BAS)

CZ_SKRZY_ATR.ZIP (samouruchamiajacy obraz dysku .ATR, dzięki Bluki za podpowiedź).

Albo opakowane razem z emulatorem, gotowe do zagrania (choć nie wiem czy to legalne?). Tutaj.

13

(78 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki! No faktycznie, nie ma polskich znaków. Przez 28 lat nie zauważyłem? Może będzie więc wersja 1.1 :-)

Jak zrobić samouruchamiającą się wersję z programu w Turbo Basic?

Dopisałem później.

Już wiem dlaczego nie ma polskich znaków w grze. Bo definicje nakładały mi się na semigrafikę potrzebną. I pewnie nie chciało mi się szukać innych kombinacji (mniej "naturalnych"). Może kiedyś ktoś poprawi :)

14

(78 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Cztery pola

Autor: Sebastian i Henryk Siwy, wydawca, hmmmm? "Radiokomputer nocą"? :D
Język: Turbo-BASIC XL

To odkopię trochę wątek.  Niedawno się przeprowadziłem i podczas przeglądania rzeczy znalazłem jakieś super stare wydruki z Atari i notatki. Zeskanowałem sobie dla potomności :-). Chcecie zobaczyć? Znalazłem prócz tego jakieś całe stosy kartek zapisanych kodem maszynowym (nie tylko mnemonikami, ale też na kartce od razu "przetłumaczone na cyferki", miałem tylko magnetofon i szybciej się na kartce krótki kod pisało niż wczytywało jakiś asembler z taśmy).

I przypomniało mi się że mając lat około 13 wraz Ojcem napisałem dwie gry. To były czasy fascynacji Turbo Basicem, który był nie dość że prosty jak Basic to jeszcze znaczni wygodniejszy (procedury, szybkość itd).

Ojciec zajął się wymyśleniem algorytmu oraz części koncepcji gry (nie wiem czy nie są jakieś znane gry planszowe?). Ja kodowałem, Ojciec rozwiązywał problemy logiczne, ja techniczne. Patrząc na te stare notatki, to sporo kodu wymyślił (a z informatyką nie miał do 1985 nic wspólnego, był z wykształcenia chemikiem, do dziś nie raz mnie zadziwia pokładami różnej wiedzy technicznej i umiejętnościami).

Gra polega na odgadnięciu rozkładu czterech pól "rozlanych" na planszy. Patrz załącznik. Steruje sie klawiaturą. Po wykonaniu strzału program podaje jakie ilości poszczególnych rodzajów pól znajdują się w kwadracie poniżej kursora. Po strzale można sobie zapisać na planszy wydedukowany układ (możesz wpisać dowolne znaki). Przy kolejnych strzałach możesz sobie to zmieniać i kolejnymi przybliżeniami wypełnić całą planszę odgadując jak te 4 pola zostały rozlokowane. Pod koniec kwadrat powinien być wypełniony już tylko cyframi od 1 do 4. Potem naciskasz CONTROL + K i komputer sprawdzi cię :-). Proste układy są losowane przez komputer, bardziej zawiłe są zaprogramowane z góry.

Wcześniej była jeszcze inna gra, program graficzny w trybie 8 i duży program do nauki podstaw chemii. Niestety ten ostatni mam na taśmie z Turbo 2000 i nie wiem jak go odczytać. Na razie spróbuję go zgrać do WAV...

Program wysłaliśmy na kasecie do redakcji "Radiokompuera nocą" (ówczesny Program 4 Polskiego Radia). I o dziwo go nadali! :-) Więc w załączeniu wersja specjalna dla Radiokomputera!

Teraz sobie zagrałem i o dziwo gra trochę wciąga :-) Choć może przez sentyment? Kiedyś byłem z niej dumny...

cz_skrzynka_screenshot


Tu można sobie ściągnąć komplet:

https://freeshell.de/~sebastis/io/atari_moje/4_pola/

Albo tu:

Zrzut ekranu z instrukcją

4_POLA.ZIP(program 4_POLA.BAS)

4_POLA_ATR_BAS.ZIP Samouruchamiający ATR

notatki sprzed prawie 30 lat

Można też ściągnąć z atarionline.pl (jest tam jako "Cztery Pola", ktoś kiedyś odkopał ten program! :-) ) Albo opakowane razem z emulatorem, gotowe do zagrania (choć nie wiem czy to legalne?). Tutaj.

Bardzo dziękuję za te informacje. Poczytam, zobaczę, sprawdzę. Z powodu braku czasu zajmie im to trochę, więc jeżeli będę potrzebować pomocy dalszej to odezwę się za jakiś czas. Ogólnie zależy mi na tym żeby w Atari Works mieć polskie znaki. I w programach i wydrukach :).

Dopisane parę dni potem:

Nawet nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak "Retrokomp". Nabyłem od razu :-). Włącznie z prenumeratą! Jakby ktoś potrzebował to można kupić tutaj: http://amiga.net.pl/index.php?kwt=4021&lng=pl (pozwalam sobie na wklejenie URL'a bo wpisanie "retrokomp gazeta" do googla niewiele pomaga, nazwa domeny nie znaczy że tam tylko rzeczy amigowe są).

Dzień dobry Wszystkim.

Jakiś czasu temu wygrzebałem swoje stare Mega STE (i inne ST). I tak kompletuję sobie zestaw do zabawy... I wszystko idzie gładko i przyjemnie, jak czegoś brakuje to proste rzeczy czasami sobie dopiszę (jak lepszy "boot manager", mogę się kiedyś podzielić). Ale ogólnie jestem raczej 8-bitowy i z jedną rzeczą sobie nie poradziłem.

Jak uzyskać polską klawiaturę i polskie czcionki w TOS i różnych programach (np. Atari Works)? W różnych TOS'ach (w ST mam 1.04, w innym 1.06, w MegaSTE 2.06)? Bez wkładania nowych kostek z jakimiś spolszczeniami itp.

Szukałem po forach, google i jakoś to mi marnie wychodzi.

PS

Przed chwilą trafiłem na archiwum Paskuda (po tym jak już napisałem ten post),  coś tam jest na ten temat (jak się przeszuka po słowach "polsk", "klawiatur"), ale co wybrać? :-)

http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … ZYTKI2.TXT
http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … ZYTKI1.TXT
http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … ZYTKI3.TXT

17

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jezu, a nie o zasady wychowywanie pytałem. Co z Wami się dzieje? :( A skąd wiesz co ja robię z dzieckiem? I skąd założenie że będę go katował tymi grami przez godzinę? Zakładasz że inni są głupsi? Jest taki znany polityk co ma takie założenia. Nie masz nic do powiedzenia na temat, proszę nie marnuj miejsca na forum.

18

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Skrzyp: Kto troll? Poproszę o konkretne odpowiedzi a nie wygłupy. Bo ja trolem nie jestem ani Secon. Więc kto jest?!?

Secon: A Keystone Kappers pokażę mu :)

Dzień dobry :)

Wyciągnąłem swoje zabytki (800XL, MegaSTE, A500) z szafy i od razu zainteresował się nimi mój syn. I tak zacząłem mu szukać jakiś prostych gierek. I tak ze zdziwieniem (mimo wieloletniej "praktyki" z Atari w latach 80-tych) nie pamiętam takich rzeczy. Wszystko jest za skomplikowane. Potrzebuję czegoś o prostej, dużej grafice i coś co używa tylko jednego klawisza (najlepiej dowolnego klawiaturze) albo tylko fire, albo dowolnego ruchy joysticka. Np. do przeskoczenia przeszkody. Ale gra nie może być trudna (tzn. jak coś nie wyjdzie to jedziemy dalej a nie że trzeba od nowa zaczynać).

I niekoniecznie na Atari 8-bit. Mogą być na ST albo PC (ale nie w flashowe na stronkach, bo mały lubi różne klawisze naciskać i po chwili nie mogę poznać swojego komputera, znajduje takie kombinacje i sekwencje naciśnięć o których ja pojęcia nie miałem :-) ).

Próbowałem mu na szybko coś napisać, ale zajmuje to za dużo czasu aby efekty graficznie i dzwiękowo był ciekawy... Nie mam tyle czasu i nie jest to warte.

PS

Neta i forum już przeszukałem, bez specjalnych efektów. Trochę flashowy gier one-click, na Atari podpowiedzi nie znalazłem (na Forum ktoś pytał o gry dla parolatka, ale szukam prostszych).

20

(46 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Byłbym zainteresowany obudową na SIO2PC. Ale nie umiem podać dokładnie wymiarów itp. Koloru "XL". Niekoniecznie z atarowskim "ząbkami" na krawędziach, ale miło widziana "matowa" powierzchnia. Choć - jakby się takie "ząbki" dało zrobić?

Rozmiary, wielkość okienka, szczelin na kartę - tego nie podam :(

Witam,

Czy ktoś z Was używał emulatora Atari++ (Win32 i UX)?

Patrząc na źródła, wydaje się nowszy niż Atari800(Win). Wiekszośc pochodzi z 2006/2007 z poprawkami z 2008. Trochę ciężkie interface w stylu Hatari (cóż, czysty SDL). I tyle pierwszych wrażeń moich.

Ktoś z Was używa tego emulatora? Warto się wgryzać i doglębnie testować? Czy od razu powiecie mi że nie warto?


A dla nowicjuszy - jak wejść i wyjść :)

  menu rozwijane = prawy przycisk myszy (listy rozwijane)
  menu pełne       = F1 - wyjście wejdź na pierwsze menu "Prefs" i kliknij "Exit co_tam_potrzeba")

22

(46 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Podpytaj jak możesz o ceny i jak ma wyglądać wzór (projekt). I czy tylko z przeźroczystego tworzywa?

I niekoniecznie akurat tylko o karta. Zapytaj o różne elementy które mogliby wyciąć. Myślę, że większa ilość chętnych byłaby na różne brakujące elementy do zestawu. Np. obudowa pod różne interface (np. SIO2SD) wzorniczo podobna do Atarki? Albo ładna obudowa pod karta ST w kontrolerem IDE. Marzenie :)

23

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dzięki. Nie mam jej. Ktoś ograbił biedne Atari i porzucił w dziurze czasu. Jeno rzep się ostał (jak to rzep, jak się przyczepi to nie ma mocnych...)

Rozumiem że przypięta do J401 - jak na obrazku. Plus u góry? A bateryjka taka ja ta

Zamęczam Was postami. Ale jeszcze chwilę ze mną wytrzymajcie. Jak sobie skompletuję zestaw 16-bitowy te będę mniej Was męczył :).

Googlałem, przeszukałem fora... Nawet rozebrałem Atari i nie znalazłem...

Gdzie w Mega STE jest bateria podtrzymujące zegar? W "zwykłym" Mega ST była ładnie na zewnątrz...

Artik-wroc: Dziękuję, ja bardzo chętnie skorzystam. Zerknij na maila (o ile masz w forum prawidłowy wpisany, jak nie "skrobnij" do mnie...)