No ja jak najbardziej wiem, że ten problem dotyczy wszelkich dysków :). Tylko mi chodziło o to, że w moim STE pomimo obecności wadliwego DMA ten problem nie występuje :) Chciałem się więc zapytać, czy wszystkie DMA oznaczone numerem C025913-38 są wadliwe, czy też tylko niektóre z nich, i czy jeżeli posiadam wadliwe DMA, to czy te problemy mogą się kiedyś pojawić? Bo póki co wszystko działa wporzo, ale czy tak będzie zawsze? Jedyny problem jaki zauważyłem we wspołpracy tego STE z Satanem to to, że obrazy Pery Putnika nie chciały poprawnie z nim zadziałać (nie działało kopiowanie plików). Za to pod Hddriverem wszystko działa jak należy :).

jookie na swojej stronie napisał/a:

Please note that I tried this with SatanDisk also (ancestor of UltraSatan) and the problem remained - it's not really a problem of SatanDisk or UltraSatan, it's a problem of some STEs - they should be fixed, not UltraSatan.

Z tego zdania wynika, że problem dotyczy także Satandiska.

Cyprian napisał/a:

Tak więc żaden dysk, Megafile, USatan czy zwykły SatanDisk na wadliwym  układzie DMA nie powinny działać.

A u mnie wszystko działa jak należy :) Może jednak nie wszystkie DMA oznaczone tym numerem są wadliwe.

Nie ma co panikować :) Może się okazać, że będziesz miał tak samo jak ja, czyli że chip niby wadliwy, ale wszystko działa jak należy. Chociaż niektórzy ludzie z atari forum.com piszą, że nigdy nie podłączą twardego dysku pod STE z walniętym DMA, więc nie wiem co o tym myśleć :). W razie czego pewnie można gdzieś dostać te DMA, np. na allegro czy innym ebayu.

Skoro już jest temat o różnych ciekawostkach w STE, to mam pewne pytanie dotyczące układu DMA. Otóż ostatnio rozkręciłem moje STE, żeby zobaczyć jakie mam ustawienie zworek i jakie romy, gdyż też powoli przymierzam się do wymiany TOSu na 2.06 i przy okazji popatrzyłem na układ DMA. W moim przypadku ma on oznaczenie C025913-38, czyli wg. tego, co Jookie na stronie napisał mam wadliwe DMA, jednak nie zauważyłem żadnych problemów z współpracą mojego STE z Satandiskiem. Zarówno odczyt jak i zapis działa jak należy (na szczęście :)) W takim razie jak to jest z tymi chipami? Czy wszystkie DMA o oznaczeniu C025913-38 są wadliwe, czy tylko niektóre z nich?

55

(132 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Co do ilości użytków, to na ST jest ich bardzo bardzo dużo. Wystarczy zajrzeć tutaj: ftp://ftp.pigwa.net/stuff/collections/paskud/ Kopara mi opadła jak zobaczyłem, że jest tyle użytków na ST :) I to wszystko w jednym miejscu. Czy jest gdzieś w necie podobna kolekcja użytków tylko że na Amigę???

conrad napisał/a:

Hmmm. Możesz jeszcze dołożyć obecność MIDI w ST...

O złączach midi wspomniałem już wcześniej.

56

(132 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Czyli jednak nie taka Amiga cudowna jak o niej piszą :) Mnie właśnie chodziło o to, że ST ma już dedykowane złącze do obsługi dysku i własny standard transmisji danych ACSI, który choć został opracowany w 1985r., to nadal jest on całkiem niezły, bo korzystają z niego nowoczesne interfejsy dysku twardego jak np. SatanDisk i UltraSatan, które jako nośnik danych wykorzystują karty SD. Ten ostatni interfejs osiąga całkiem niezłe jak dla tej platformy prędkości odczytu i zapisu (1030 kB/s i 540 kB/s). Zarówno Satan jak i UltraSatan nie potrzebują dodatkowych interfejsów i przejściówek by podłączyć je do ST. Wystarczy zwykły kabel ACSI. Czy Amiga posiada tego typu nowoczesne rozwiązania, które po prostu się podłącza bez użycia jakichkolwiek dodatkowych interfejsów??? W latach 80-tych dyski produkowane przez Atari też były całkiem niezłe, i tak jak Cyprian zauważył wystarczyło podłączyć taki dysk poprzez zwykły kabel ACSI i wszystko działało.

Podsumowując: Oba te komputery mają swoje dobre strony jak i niedociągnięcia. Żaden z nich nie jest znacząco lepszy od drugiego, jednak obydwie te konstrukcje są bardzo udane, a to, czy ktoś woli ST czy Amigę zależy już od samego użytkownika. Mnie akurat bardziej odpowiada seria ST i raczej nie potrafiłbym się przesiąść z esteka na amigę. Kilka razy próbowałem się pobawić emulowaną Amigą, ale stwierdziłem że to droga przez mękę i szybko odpaliłem swojego STE, na którym mogę robić wszystko, co na Amidze (nawet mogę na nim słuchać Anty Atari Song) :D

57

(132 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

dely: Faktycznie. Dyski wydawane przez Atari o zawrotnej pojemności od 20 do 60 MB były co prawda wystarczające w roku 1985, ale w latach 90-tych były już przestarzałe. Szkoda że Atari nie wyprodukowało swojego interfejsu SCSI dla ST i STE. Skoro w Mega STE i TT udało się umieścić wewnętrzny interfejs SCSI, to równie dobrze mógłby powstać zewnętrzny interfejs przeznaczony do starszych modeli serii ST. Co prawda powstały jakieś interfejsy produkowane przez inne firmy, jednak gdyby Atari stworzyło swój interfejs, to możliwe, że to rozwiązanie osiągnęło by większą popularność niż produkty innych firm, które w dzisiejszych czasach bardzo trudno zdobyć.

Adam K:
1. Dzięki, że mnie poprawiłeś. Faktycznie zapomniałem o Medze, jednak wg. mnie Blitter powinien się pojawić już w pierwszym ST, tak jak to miało miejsce w Amidze 1000.
2. Czyli jednak wydanie tej gry na ST było możliwe. Szkoda, że ostatecznie ta gra nigdy nie została wydana :(

58

(132 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Ja także jestem zdania, że Amiga była bardziej komputerem do gier i szeroko pojętych multimediów, a ST było z założenia komputerem do zastosowań profesjonalnych typu DTP i MIDI. Na korzyść ST wpływa doskonały tryb ST High, złącza MIDI, złącze twardego dysku (Amiga potrzebowała bodajże dodatkowego rozszerzenia żeby podpiąć dysk) i bardzo przejrzysty system TOS, który choć nie miał takiej wielozadaniowości jak Workbench, to był od niego o wiele bardziej user-friendly i wczytywał się szybciej dzięki umieszczeniu w pamięci ROM (dla mnie wczytywanie Workbencha pod WinUAE trwa zdecydowanie za długo a co dopiero na real Ami). Wielkim plusem dla ST jest też to, że format dyskietek jest w nim kompatybilny z PC, dzięki czemu można łatwiej przenosić dane z PC na ST. Amiga natomiast ma swój format dyskietki niekompatybilny z niczym innym, co może utrudnić życie ludziom, którzy chcą dziś zacząć swą przygodę z Amigą. Natomiast na korzyść Amigi wpływała doskonała grafika i zastosowanie blittera już w pierwszych modelach Amigi (Atari ST standardowo nie posiadało blittera. Dopiero w STE montowano go fabrycznie). Co do dźwięku to mnie podoba się zarówno ,,Yamahowe brzęczenie" jak i dźwięk w Amidze, chociaż w moim przypadku jestem zdecydowanym zwolennikiem Yamahowych chiptune'ów :)

A co do gier, których mi brakowało na ST, to na pewno będą to następujące tytuły: Flashback, Worms, The Settlers i Super Frog. Zawsze zazdrościłem Amigowcom tych gier i sądzę, że ST spokojnie dałoby radę z większością z nich, a jeśli nie ST, to STE na pewno. Za to na Amidze nie ma wielu moich ulubionych gier z ST, np.: Battle Zone, Bolo i Destruction Imminent :) Może nie powalają one jakimiś super efektami, ale ja te gry bardzo lubię, i ich brak na Amidze jest sporym minusem dla tej platformy ;)

conrad napisał/a:

Ale był szybki, miał GEOS, myszkę, MIDI, pracował na 3,5"dyskietkach (co nie było takie pewne - trwała wojna standardów) i robił szalone wrażenie.

Rozumiem że chodziło Ci o TOS. GEOS był przecież na C64 :)

59

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Tylko z tymi kartonami to uważaj, bo niektóre potrafią być mordercze :D

http://www.youtube.com/watch?v=uvn0SH-MnaI

60

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Ale super :) Wreszcie będę mógł odpalić tą grę z HD :)

61

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Myślę, że możesz użyć kości z tych simmów. Możesz też zakupić 4 simmy po 1MB i w ten sposób rozszerzyć RAM do 4 MB. Wymiana Ramu na przykładzie Mega ST została pokazana tutaj. W zwykłym ST wygląda to bardzo podobnie, tylko zamiast 8 kości są 32 kości. Poniżej zamieszczam kilka stron z instrukcjami jak rozszerzyć pamięć w ST:

http://artur.ataritt030.info/pdfy/ram_upgr.pdf - rozszerzenie Ramu w ST do 4 MB (tłumaczenie)
http://atari4ever.free.fr/#ram - strona z opisami różnych rozszerzeń do ST (w tym także wymiana i rozszerzenia pamięci)

62

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

No i ciekawe pytanie - bo się nie znam - czy podczas przeróbki na 4Mb wymienia się od razu cały RAM? (Wtedy problem zje.banego RAMu znika). Czy też naddaje się dodatek na już istniejące 1Mb (wtedy wciąż komputer jest do pupy)??

To chyba zależy od tego, w jaki sposób rozszerza się pamięć. Większość rozszerzeń, o jakich słyszałem zastępuje oryginalny RAM, więc wtedy problem z pamięcią powinien zniknąć

sikador: Gdybyś się zdecydował na reanimowanie swojego STF, to Zaxon swego czasu robił dość proste w montażu rozszerzenia pamięci dla ST. Niestety teraz chyba już ich nie produkuje, ale może kiedyś wznowi produkcję tych rozszerzeń (przynajmniej mam taką nadzieję :)).

63

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Podobne problemy mam z moim STFM, i okazało się że to usterka pamięci RAM. Jeżeli dociśnięcie scalaków nie pomogło, to prawdopodobnie problemem jest właśnie uszkodzony RAM. Przetestuj kompa programami, które zamieściłem w załączniku. Wymiana pamięci w serii ST jest dość skomplikowana, gdyż kostki pamięci są wlutowane w płytę główną, więc bez specjalnego sprzętu się nie obejdzie. Z tego właśnie powodu nie podejmowałem się reanimacji swojego STFM i kupiłem STE.  Co do zasilacza, to zasilacz od STE powinien pasować do STF, chociaż nigdy tego nie sprawdzałem.

64

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

artik-wroc napisał/a:

P.S. Po to jest i wersja do załadowania do RAM-u, aby sobie najpierw przetestować.

Artik-wroc - Nie wiem dlaczego, ale jeszcze nigdy nie udało mi się poprawnie załadować tego TOSa przy użyciu programu loadtos.prg, który jest zamieszczony na twojej stronie. Niby normalnie się uruchamia, ale kiedy przechodzi do desktopu, to albo wyskakują 4 bombki albo komp się resetuje. Wiesz może, o co chodzi?

65

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ech... A ja niedawno myślałem nad wymianą oryginalnego tosa 1.06 na 2.06PL od artika i teraz nie wiem, co robić. Czy ktoś, kto ma tosa 2.06PL w swoim STE zauważył takie problemy z grami jak u jurego?

66

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

W mojej okolicy jest fajny ,,sklep" ze starociami :) Tak naprawdę jest to kilka pomieszczeń zagraconych różnymi starociami zza zachodniej granicy. Sklep ten jest prowadzony przez pewnego sympatycznego starszego pana. Znalazłem tam m.in. joya Quickjoy SV127 (niestety w niezbyt dobrym stanie, ale jeszcze da się nim pograć), Oryginalnego joya od Atari 2600, rożne stare karty rozszerzeń i dyski do starych PC, oryginalny Windows NT4 (wersja niemiecka), kable SCART i VGA i wiele innych. Widziałem tam też magnetofon Phonemark do C64 i konsole NES i SNES. Ogólnie bardzo fajne miejsce, tylko żeby cokolwiek tam znaleźć trzeba spędzić tam trochę czasu, ponieważ panuje tam bałagan jakiego świat nie widział :). Za to ceny są wyjątkowo niskie (za dysk 20 GB zapłaciłem 10 zł a za quickjoya SV127 5 zł :)). Mam nadzieję że kiedyś uda mi się tam znaleźć jakieś Atari :) Niestety w okresie zimowym ten ,,sklep" jest zamknięty, gdyż właścicielowi nie opłaca się ogrzewać tego budynku.

67

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja używam Samsunga 711MP. Działa doskonale z Atari ST(e). Z 8 bitowym Atari podobno też działa dobrze. Co prawda te monitory nie są już produkowane, ale od czasu do czasu pojawiają się na allegro i innych serwisach. Mnie się udało go kupić za 150 zł :)

pawel napisał/a:

Ja korzystam Funai LT 6 M 32 BB i sprawuje się nieźle, niestety nie ma MPEG4 także jego dni są policzone :(

Eee tam :) Wystarczy dokupić dekoder i dalej będziesz mógł korzystać z tego telewizora.

68

(6,077 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

dynamike2010 napisał/a:

mam SM124 - ale to syf. SM 144/146 jest wyglądem pod MEGA STE i ramka jest duuuzo mniejsza

Ja mam SM 144, ale za żadne pieniądze go nie sprzedam :P To chyba najlepszy monitor CRT, z jakim miałem do czynienia :)

69

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

pawel: Byłbym zainteresowany tymi pamięciami. Odbierz PW.

70

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Bartoszp: Gdyby była możliwa wysyłka tych pamięci, to byłbym zainteresowany. Podaj na PW jaka cena by Cię za nie interesowała.

71

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W takim razie byłbym zainteresowany :) Jak znajdziesz te pamięci to daj znać i podaj na priva, jaka cena by Cię za nie interesowała.

72

(11 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Świetne kawałki Yerz :) Dzięki, że udostępniłeś tą muzę. Szkoda, że nie mogłem być na SV, to bym sobie posłuchał na żywo tych fantastycznych utworów :)

Witam!

Zamienię nagrywarkę SCSI firmy Yamaha na komplet pamięci Simm 72 pin 2*32 MB (razem 64 MB). Nagrywarka prawdopodobnie jest sprawna. Po podłączeniu do zasilania słychać pracę stacji, a diody mrugają. Po włożeniu płyty CD zmienia się barwa diod, więc płyta jest wykrywana. Dalej nie sprawdzałem, ponieważ nie mam interfejsu SCSI w żadnym z moich komputerów. Taka stacja może być dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających Atari z interfejsem SCSI (Atari TT/Falcon i ST z zewnętrznym interfejsem). Dzięki niej można łatwo przenosić dane z PC do Atari i odwrotnie. Interesuje mnie zamiana na sprawne pamięci Simm EDO 72 pin 2*32MB. Zainteresowanym wyślę zdjęcia stacji na e-maila bądź na priv.

74

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Myślę, że to na 99% kłopot z pamięcią RAM. W swoim 1040STFM mam uszkodzony RAM i objawy są bardzo podobne. Ty masz na szczęście model STE, wieć bardzo łatwo wymienić RAM, bo wystarczy włożyć nowe moduły pamięci Simm. Przy okazji możesz sobie rozszerzyć pamięć do 4 MB (używając czterech jednomegowych simmów) :)

75

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Grzeniu: Znam doskonale tą stronę, ale niestety nie widzę tam niczego, co by mogło rozwiązać mój problem.