76

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Adam Klobukowski napisał/a:

Jakich konkretnie symboli brakuje?

No brakuje sinf, cosf, acosf, atanf i tak dalej. Wyczytałem wczoraj, że te funkcje "dotarły" do standardu nazwanego C99. Ale ich w "naszym" libm nie ma, są tylko podstawowe sin, cos i tak dalej.
Tyle, że w kodzie właśnie są tylko te podstawowe, to podczas kompilacji coś się dzieje, że są zamieniane na odpowiedniki "f" (których właśnie nie ma) Dlatego szukałem (bezowocnie) jakiejś opcji do dostarczenia kompilatorowi aby nie optymalizował sin na sinf, cos na cosf itp. Ale nic nie znalazłem.

Adam Klobukowski napisał/a:

Ewentualnie możesz w kodzie podmienić #include <math.h> na #include <math-68882.h>, to nie będzie wymagało zmian opcji linkera.

Tego nie znałem, ale właśnie spróbowałem w jednym pliku źródłowym podmienić na math-68881.h (bo math-68882.h nie istnieje, przynajmniej w tym Thorsten'owym toolchain'ie) i po uruchomieniu make, przestał krzyczeć, że w dla pliku obiektowego tej źródłówki ma undefined reference! :)
Na razie nie mam czasu na dalsze działania, ale później spróbuję to zrobić we wszystkich źródłach używających math.h bo wygląda na to, że to da efekt jaki potrzebuję! (czyli zostawi w spokoju oryginalne wywołania, bez zamieniania ich podczas kompilacji na odpowiedniki "f")

77

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kompiluję skrośnie jeden projekt c++ na Falcona. Sama kompilacja poszła praktycznie bez problemów, tylko kilka drobnych zmian, więc można powiedzieć, że projekt nienaruszony.
Ale podczas składania binarki dostaję serię "undefined reference to x" i tu różne warianty funkcji trygonometrycznych, jak sinf, cosf i więcej.
W projekcie nie ma użycia ani jednej z tych brakujących podczas linkowania funkcji, ale w plikach obiektowych jak najbardziej są już widoczne (???)
Strzelam, że zachodzi jakaś optymalizacja podczas kompilacji, ale nie umiem znaleźć w sieci nic w tym temacie (np że taka a taka opcja gcc to powoduje) więc pewnie nie o to chodzi.
A tak zwany "nasz" libm nie posiada żadnej z tych brakujących funkcji (a przynajmniej m68k-atari-mint-nm nic nie wykazuje) ma tylko klasyczne funkcje sin, cos, itp. Więc pytanko skąd się w plikach obiektowych wzięły te inne wersje funkcji i jak się tego pozbyć, tak aby kompilacja odbyła się z wykorzystaniem funkcji jakie są w źródłach?

Toolchain Thorsten'a oparty o gcc 9.3.1

78

(57 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Nie znam Elektrody, ale jeśli jest to miejsce gdzie wątki właśnie wyglądają jak ten tutaj przedstawiony, to również popieram protest, głównie w imię tego, aby z AA nie zrobiło się właśnie takie nic nie wnoszące wizualne niewiadomo co.

79

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Spoko, ale limit CutAs'a jest trochę za mały na cokolwiek powyżej 8-bitowego półświatka. Z ciekawości chciałem wyciągnąć jednego BMPka z tego mojego archiwum i przy próbie otwarcia pliku krzyknął, że plik ma 1,4MB a on umie otwierać dużo, dużo mniej :)

Edit:
Dobra, za szyko odpisałem.
Pobawiłem się tym trochę więcej i ten limit jest ustawialny w opcjach. Dodałem kilka zer na końcu domyślnego limitu i 1,4MB otwiera się już bezproblemowo.

Edit2:
Chyba rozumiem tak niską wielkość domyślną ładowanych plików. Po zwiększeniu limitu w opcjach, plik 1,4MB co prawda się otworzył, ale np takie pokazanie jego zawartości hex w Firefoksie zajęło około minuty. A w Operze to po jakichś kilku minutach próby wyświetlenia hex'ów dla tego archiwum dostałem komunikat "Page crashed ..."
Coś tam jednak jest nie halo, no ale rozumiem, że to narzędzie do działania na mniejszych plikach, na których zapewne działa lepiej ;)

80

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dzieki za pomysły. Generalnie już wczoraj wieczorem użyłem na szybko to dd wg parametrów @mono i to co "wypluło" bez problemu otworzyło się w XnView! :)

81

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

agahes napisał/a:

HxD

Dzięki, spróbuję go, bo generalnie ten GHex nie jest zły, ale też coś chciałem poszukać innego, więc zacznę od tego. A co do wycinania kawałków plików, to chyba jednak użyję:

mono napisał/a:
$ dd if=input.file of=output.file bs=1 skip=bytes_to_skip count=bytes_to_copy

Matko, genialne w swej prostocie.

Dzięki Pany, dzisiaj wieczorkiem będę działał.

82

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Potrzbuję "pociąć" jeden binarny plik na x mniejszych. Generalnie to jest zlepek plików BMP jeden po drugim i potrzebuję je wyciągnąć do pojedyńczych plików.
Mam zainstalowany u siebie GHex, który teoretycznie byłby w stanie wykonać to zadanie, ale było by to mocno nieprzyjemne i niewygodne. Próbowałem też jakieś pierwsze z brzegu narzędzie online, ale też nie było by to łatwe.

Kojarzy więc ktoś jakiś edytor w którym takie cięcia wykonuje się w miarę wygodnie? Najlepiej to wydaje mi się, że podawało by się adres, ilość bajtów od tego adresu do wycięcia i ciach. Najlepiej narzędzie linuksowe, ale windowsowe też chyba mogą być, bo takie proste aplikacje pewnie bez problemu ruszą przez wine.

83

(3 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Całkiem przyzwoicie to to działa.

Atari-User napisał/a:

1. Sikor
2. lopez
3. SzymonU
4. Paweł
5. as...
6. AdamK
7. Emu
8. Atari-User
9. _tzok_
10. jury

AS, jesteś pewien, że to chcesz? Bo zawsze się odgrażasz, że linii STx to nigdy nie będziesz miał.

85

(37 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Dzięki wszystkim za wyśmienitego sztaba!

86

(31 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Cyprian napisał/a:

przeoczyłem linka bo na telefonie jest nieklikalny

Nie tylko na telefonie jest nieklikalny

87

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tego dokumentu jeszcze nie oglądałem (przeklikałem tylko), ale zakolejkowałem do obejrzenia.
Natomiast odnośnie tematu maszyn liczących, to jakiś czas temu czytałem książkę też w tym tymacie i bardzo mi się podobała więc polecam:
Bartłomiej Kluska "Automaty liczą. Komputery PRL"

88

(128 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cyprian napisał/a:

Osiągi to 1788 MB/s poprzez ACSI.

Mniam

89

(9 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Idealnie to ująłeś.
Klimat i wykonanie cacy.

90

(3 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Zapowiada się wyśmienicie, choć do oryginału jeszcze daleko. Ale oby się udało, bo choć obenie nie gram specjalnie jakoś w tego typu gry, to w tą chętnie bym pograł, bo w owych czasach tęsknie spoglądałem na tą grę :)

91

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tu masz to trochę lepiej pokazane:

http://powerphenix.com/ct60/english/fitting63.htm

92

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

O kurcze, faktycznie nieźle to wygląda na tym GBA.
Pewnie do ogarnięcia pod CT'ki. Nie zerkałem jeszcze do środka, ale do tego to zapewne na jakimś SDL2. Co prawda to nie jakaś fizyka kwantowa, ale od roku zbieram się, żeby przejść przez jakiś mały projekt SDL2 downgrade'ując go do SDL1, tyle, że zawsze brak czasu. A fajnych otwartych projektów SDL2 jest całkiem sporo, więc się kiedyś muszę jakoś zebrać, bo projektów SDL1 coraz mniej i mniej.

Obecnie mam rozgrzebane 2 projekty (jeden "wisi" od lata :) ) i wiecznie brak czasu. A od dwóch dni walczę ze Scons'em, jakąs starszą wersją z 2014 roku i za cholerę nie wiem dlaczego nie chce używać tego co mu podstawiam pod zmienne CC, CFLAGS, LDFLAG itp, mimo, że najnowszy Scons to "łyka" prawidłowo. Niestety projekt jest z 2013 i składnia tamtejszego skryptu Scons'a nie idzie na obecnych wersjach. Jak nie urok to ... i wieczny brak czasu.
Ale ta OpenLara mnie zaintrygowała, będę musiał w to zerknąć jakoś (oby się udało przed emeryturą :D )

93

(33 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

No w sumie racja :)

Edit:
Nie udało się. Zabrakło mi odwagi.

94

(33 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Ja w zeszłym roku się złamałem i zerknąłem na 2 pierwsze strony i 2 ostatnie. Nie polecam jak ktoś jeszcze nie był.
Też bym generalnie był za jakąś opcją aby ten syf nie pokazywał mi się na liście w ogóle, ale rozumiem też wyjaśnienie kierownika, że to taki bufor bezpieczeństwa, i że dzięki temu chlew nie rozlewa się na resztę forum. No niestety taki etap ewolucji przechodzi gatunek nazywający się rozumnym, że obecnie frustracje są praktycznie powszechne. Stanisław Lem idealnie to kiedyś podsumował. A sam osobiście nie umiem ogarnąć, że też takim rzeszom ludzi nie szkoda przede wszystkim magnezu i wapnia jak i całej pozostałej reszty półproduktów, do produkowania neuroprzekaźników które służą wyłącznie do bicia piany ...

95

(11 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

PeBe napisał/a:

@jury, sprawdziłem DXVK. U mnie występował w wersji 173. Po jego dodaniu i odpaleniu Altirry oraz przełączeniu się na DirectX niestety wywalił mi emulator. Sprawdziłem wcześniej jak stoję z Vulkanem, "coś" w systemie jest (mesa-vulkan-driver 21.2.5-1~mx21ahs, libckd3d1-1.1-5 dla x64 oraz i386, libvulkan1 dla x64 oraz i386), jednak wywalało mi komunikat z Wine, że brak obsługi jakiegoś elementu, czy jakoś tak (sorki, mam usunięte logi).

O Panie, dxvk 173 to chyba jakoś ze dwieście lat temu wyszedł :) Musisz mieć jakiegoś raczej mocno starego winetricks'a, trzeba by go najpierw selfupdate'ować. Ale już nieważne, fajnie że, coś tam po tych wyszystkich operacjach się przekręciło gdzieś i Altirra już działa jak należy.

96

(11 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

No niezły postęp :)

PeBe napisał/a:
jury napisał/a:

(...)spróbuję z ciekawości u siebie tą altirrę zamontować.

A czy też posiadasz Intela? Bo to by było coś :)

Tak, na notebooku jak dobrze pamiętam mam Intela. Ale dzisiaj nie dałem rady i jutro na pewno też nie dam rady. Dopiero we wtorek mogę spróbować.


PeBe napisał/a:
jury napisał/a:

Aha, na problemy wydajnościowe z grafiką, to praktycznie zawsze mi gigantycznie pomagało zaaplikowanie do danego prefiksu wine dxvk.

Rzuciłem okiem na Wine DXVK. Jako że moje distro jest Debianie, spróbowałem szybkiej instali przez apt. Okazało się, że repozytorium MXa nie zawiera tego pakietu. :( W kompilacje i całą resztę nie chce mi się bawić.

Póki co, to co jest jakoś mnie zadowala. Może kiedyś spróbuje się z tym jeszcze raz zmierzyć.

Nie, DXVK nie znajdziesz w żadnym repozytorium. Możesz domontować to sobie do wine ręcznie, albo najprościej skorzystać przez winetricks. Wpisz

winetricks list-all | grep dxvk

i to co zwróci jako najwyższe najlepiej (ostatnio jak sprawdzałem to była wersja sto dziewięćdziesiąt coś, ale załóżmy, że dla tego przykładu zwrócił jako najwyższe 195) wpisujesz:
jeśil potrzeba to nazwa prefiksu najpierw i

 winetricks dxvk195

I już.
To znaczy nie wiem jak w Twojej dystrybucji (MX) jest ze sterownikami Vulkan, bo dxvk ich wymaga, więc to byś musiał już z repozytorium pociągnąć (przez coś GUIowe, pewnie masz Synaptic'a, lub w konsoli) Ja w jednej dystrybucji musiałem instalować te sterowniki oddzielnie, a w innej nie, bo były w standardzie, więc sprawdź, bo naprawdę polecam DXVK, daje zauważalnego kopniaka mocy. A z tego co pisałeś gdzieś tam powyżej, to sama Altirra może działać w trybie DirectX9 i 11, a DXVK współpracuje z akurat tymi dwoma directami wyśmienicie.

97

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

sqward napisał/a:

14MB warto mieć do trybu 030..

No w sumie racja, to że ja nie używam tego trybu nie oznacza, że komuś nie może on się bardzo przydawać.
Choć kilka lat temu, "wpadłem" w Downfalla, który niby powinien działać pod CT, to jednak u mnie nie udało się go prawidłowo uruchomić. Ekran bardzo mrygał i nawet ggn robił mi na to jakiegoś patcha, to mimo wszystko nie pomogło, więc uruchamiałem go w trybie 030 14MB (bo jak dobrze pamiętam, to na 4MB miał jakieś braki)

98

(11 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

PeBe napisał/a:

Część pakietów amd64 i i386 wydaje się być zależna i nie mogę ich odinstalować pojedynczo, zostawiając np. tylko wersje i386 :|

Podobno tak nie jest, to znaczy można niby bez problemu odinstalować jakąś bibliotekę żeby nie pociągnęła za sobą wszystkiego co od niej zależy. A niby, dlatego, że tylko gdzieś czytałem o takiej możliwości na jakimś forum, i tyle, sam nigdy nie próbowałem. Ale domyślam, się, że taka opcja nie jest "wyciągnięta" do żadnej popularnej GUIowej instalarki tylko trzeba by użyć magicznej opcji przez terminal.
Oczywiście ja bym absolutnie żadnej zależności z powyższych z tego zrzutu ekranu nie próbował się pozbyć, tak tylko ślę małe info, że niby można odistalowywać zależności z ominięciem wszystkiego :)

A swoją drogą, jak będę miał dzisiaj późnym wieczorkiem czas, to spróbuję z ciekawości u siebie tą altirrę zamontować.

Edit:
Aha, na problemy wydajnościowe z grafiką, to praktycznie zawsze mi gigantycznie pomagało zaaplikowanie do danego prefiksu wine dxvk.

99

(11 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Ja tam nie do końca bym był przekonany, że to chodzi o problem z grafiką. Próbowałeś różnych ustawień dzwięku?

https://forum.winehq.org/viewtopic.php? … 18b7909bc9

Edit:
Aha, z tego co rozumiem to używasz "zwykłego" wine (?) W takim razie spróbuj zainstalować wine-staging, to jest taki można rzec poligon, czyli zwykły stabilny wine z zaaplikowaną kupą (jak dobrze kojarzę to w okolicach tysiąca) różnych fix'ów, które nie do końca jeszcze zostały przetestowane i uznane za stabilne aby znalazły się w wersji stabilnej. Może to brzmi trochę groźnie, ale bez obawy, działałem przez lata na tym staging i gorzej niż na zwykłym nie jest, a wręcz w wielu przypadach te dodatkowe fix'y poprawiają albo wręcz umożliwiają uruchamianie niektórych rzeczy.

100

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

artik-wroc napisał/a:

Chyba zacznę od kupienia u Lotharka 14MB, bo tutaj akurat nie mam nic na podmiankę w celu sprawdzenia

Zamiast "pakować" się w kolejne koszty, a co niekoniecznie (choć raczej tak) okaże się rozwiązaniem problemu, to mogę podesłać moduł 4MB.
Tak naprawdę, to przy CT6x, 4MB podstawowej pamięci Falcona w zupełności wystarcza do chyba wszystkiego. Jak dobrze pamiętam, to trafiłem tylko na jedną aplikację, która wymagała więcej niż 4MB a nie potrafiła skorzystać z TTRAMu CT'ka

A tak w ogóle, to próbowałeś to CT na innym Falconie, tak aby wykluczyć awarię samego CT?