1

Temat: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Cześć
W czasach mody na retro pojawiają się rożne publikacje dotyczące kultowych maszyn, które używamy. Chodzi o publikacje w naszym języku, czy Wy też macie potrzebę, chęć poczytania po polsku o Atari? Swego czasu czytałem papierowe PPA, zdarzyło mi się pomagać przy tekstach na Speccy.pl, zamówiłem podręcznik o MorphOS-ie. Brakuje mi książki/podręcznika o Atari ST/STE, TOS, w ojczystym języku, który uwzględniałby nowinki techniczne (np. od Lotharka), zmiany w TOS. Dla tych co napiszą masz forum, odpowiem, ale ja wolę papier w twardej okładce stojący na półce. Mogłoby tez ukazywać się czasopismo o Atari ogólnie (małe/duże i wszystko co z nim związane), zamiast wydawać kasę na jakiegoś Playboya lepiej w pewnym wieku mieć inne hobby. :D

Ostatnio edytowany przez Ender (2016-01-23 10:03:58)

2

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Ender, wydawałem atarynkę, takie pismo. Dla naszego rynku - szkoda czasu, dla większości za drogo, bo najlepiej za darmo, i tak dalej. Może jak się zmieni mentalność - ale raczej ciężko będzie po polsku coś wydać i nie umoczyć. Poza tym - autorów brak, a wierz mi, to  ie są czcze słowa :(

Sikor umarł...

3

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Aż tak źle? No z tym najlepiej za darmo to faktycznie kiepska sprawa. Myślałem, że skoro nie mamy po 15 lat i zarabiamy, to możemy sobie takie coś zorganizować. No to szkoda.

4

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Inna sprawa, ze "Atarynka" wychodzila chyba z 10 lat temu, jak nie lepiej. Tak wiec to porownanie nie musi sie aplikowac dzisiaj.

5

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

No to może jakaś sonda?

6

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Sonda nie napisze później artykułów.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Przestańcie marudzić tylko się weźcie za zrobienie polskiego wydania pro(c) 'a

Jmp $e477

8

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Do mod'a: Proszę skasować lub zablokować konto willyvmm - to moje jakieś stare konto które mi się automatycznie loguje na komórce i co jakiś czas przypadkowy post z niego piszę.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

9

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

@ dely
Zgadza się, sonda nie napisze. Ja mogę zadeklarować, że z miłą chęcią pomogę w redagowaniu tekstów, mógłbym spróbować sił w składzie, ale jeśli chodzi o wiedzę, to kicha. Tak się zastanawiam, czy nie zawracać d... A. Zalepie, może on wziąłby na warsztat temat Atari ST/STE i TOS-a i zebrał zespół. Z kilkoma rzeczami wyszło mu całkiem nieźle.

10

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

@Ender:

Owszem, pojawiają się jakieś tytuły retro, ale raczej bazujące przede wszystkim na
sentymencie do gier, a dwa nie skupiają się one chyba na konkretnym sprzęcie.
Bo gazetki /|\ 16/32 to nawet w czasach swojej 'świetności' raczej nie biły
rekordów popularności to i teraz chyba ciężko robić na tym opłacalny biznes.
Sprzętu aż tak dużo nowego nie powstaje, żeby nawet co miesiąc czy 3 pisać
o czymś nowym, nie wspominając o zmianach w TOSie??? ale w połączeniu z przypomnieniem
dla nowych użytkowników 16/32 (a tacy bywają) informacji o sprzęcie i sofcie, manuali
+ trochę o nowych rzeczach (dema, imprezy i nowe sprzęty.. bo softu nowego to raczej
niewiele, choć też bywa..) być może ma to szanse na jakieś zainteresowanie, ale
nie wiem na ile się to będzie bilansować i opłacać żeby ciągnąć cyklicznie takie wydawnictwo ;>
Cóż,  potrzeba wybadać potencjalny rynek :> ale kto wie....

@Sikor:
Sikor, znów marudzi ;)
Co było 15 lat temu, nie znaczy, że dziś będzie tak samo.. ale być może masz rację
nie tyle w kwestii mentalności co ewentualnego umoczenia.. ryzyko może być spore :>
Czy autorów będzie brak? Nie wiadomo.. trzeba by rozeznać zarówno rynek jak i ew.
współpracowników... ale wszystko jest możliwe...

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

11

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

@erOS: wiele razy rozważałem za i przeciw. I niestety - mając praktykę - wyszło mi przeciw. Autorzy, którzy się deklarują - piszą max na 3 numery regularnie, a i to nie zawsze.
W porównaniu z czasami, kiedy wydawałem "Atarynkę" jedno zmieniło się na plus - jest dostęp do druku cyfrowego, więc łatwiej "ograniczyć" nakład, ale wiąże się to też z pewnymi niedogodnościami - jeśli autorzy piszą za free - nie chce im się, jeśli za kasę - trzeba im zapłacić, a niski nakład=brak kasy na dalsze numery (motywacja dla autorów). Niestety, w Polsce nie liczyłbym na reklamy, które by "w miarę" utrzymały pismo.
Btw - nie liczyłem na dochód przy atarynce, ale sumarycznie wyszło, że zasadniczo koszty przewyższały zyski. A biorąc namiar tylko na 16/32 bity śmiem twierdzić, że poza pierwszymi dwoma numerami nakłąd by nie przekroczył 20 sztuk - i to przy skandalicznnie niskiej cenie. Czyba, że wszystkie 16/32 bity, łącznie z konsolami i PC ze starej epoki :D
Oczywiście mogę się mylić - każdy może zaryzykować i założyć pismo. A nóż powtórzy sukces "Pixel"a :)

Sikor umarł...

12

Odp: Książka, czasopismo po polsku dotycząca Atari

Mnie najbardziej interesuje dobra kniga, bo mam takie po germańsku, ale po naszemu bym wolał, a bieda jak się szuka. co do gazetki to w sumie wszystko co z Atari związane byłoby fajne.