1

Temat: Ekran Atari Portfolio

Mam pytanie i prośbę zarazem.
Czy da się naprawić w Atari Portfolio jedną niedziałająca linie wyświetlacza (pozioma), prawie na samym dole i czy ktoś by się podjął?

2

Odp: Ekran Atari Portfolio

to może być uszkodzenie taśmy ekranu, jest to częste w PoFo.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Ekran Atari Portfolio

Ostatnio chciałem na eBay kupić Atari Portfolio z Expanderem i kartą w dobrej cenie ale właśnie brak wyświetlania lini na prawie samym dole mnie powstrzymało.
Kiedyś miałem taki egzemplarz ale szanse na naprawę. są marne bo to na 99% taśma.
Niekiedy podgrzewanie tej taśmy pomagało ale istnieje duże ryzyko uszkodzenia.

Więc raczej szukałbym sprawnego ekranu na podmianę. Chyba że brak tej linii Ci nie przeszkadza.

4

Odp: Ekran Atari Portfolio

szymonu napisał/a:

Kiedyś miałem taki egzemplarz ale szanse na naprawę. są marne bo to na 99% taśma.

Włąśnie jak taśma - szanse są duże, zamienia się na taśmę od dysków, o ile pamiętam (tylko nie kojarzę, czy 40 czy 80 żył), ale grzebania sporo.  Ktoś z forum zajmował się takimi naprawami, ale nie pamiętam kto - trzeba poszukać w starszych wątkach. Przypuszczam, że magik znalazłby się na SV, już w przyszłym tygodniu.

Sikor umarł...

5

Odp: Ekran Atari Portfolio

Ja mam w swoim właśnie taką taśmę.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Ekran Atari Portfolio

Czyli dobrze pamiętałem. @Dely, a pamiętasz, kto montował?

Sikor umarł...

7

Odp: Ekran Atari Portfolio

Można polutować ale to trochę barbarzyństwo bo trzeba lutować z obu stron i potem nie daje się tego rozdzielić. Zamiast taśmy IDE (przy okazji, musi być 80ka bo 40-ka ma za duży raster - aczkolwiek 80-ka za mały ale lepiej tak niz w drugą stronę) mamy teraz dostępne taśmy FFC/FPC. Bez problemu można kupić taką pasującą od strony płyty głównej. Problemem jest druga strona bo o ile płyta główna ma raster 1mm to PCB ekranu ma raster 1.25. Także tasiemkę trzeba polutować do PCB ekranu (tu potrzeba już precyzyjnej roboty bo bez kynaru się nie obejdzie). Ale ja osobiście nie mam umiejętności lutowania tasiemek, wiecznie coś topię albo przepalam. Ale to ja, osoba bardziej obeznana z lutowaniem taśm nie powinna mieć z tym problemu.

Kombinowaliśmy z gniazdami do takich taśm. Teoretycznie da się takie przykleić do obudowy i przylutować do PCB kynarem a potem spiąć to wszystko tasiemką. Trzeba tylko dobrać optymalną taśmę i gniazdko. Jakby ktoś chciał to może próbować.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-12-05 12:26:12)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Ekran Atari Portfolio

Ja swój już taki kupiłem.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Ekran Atari Portfolio

Panowie, a wiecie, że w Portfolio komputer komunikuje się przez tę taśmę z kontrolerem wyświetlacza szeregowo czyli bajt po bajcie? Gdyby była uszkodzona, to wyświetlałyby się śmieci. Jeśli problem jest z jedną linią poziomą, to zapewne są to gumki stykowe przy szybce.

Ostatnio edytowany przez alex (2023-12-07 01:28:22)

10

Odp: Ekran Atari Portfolio

Portfolio nie ma gumek, taśma od strony wyświetlacza jest przylutowana, a z drugiej strony jest złącze.

Swoją drogą jest światełko w tunelu, znalazłem firmę która mogłaby ogarnąć takie tasiemki.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: Ekran Atari Portfolio

No i super! O takie rozwiązanie nic nie robiłem. Ale bardzo mi się podoba :-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Ekran Atari Portfolio

Miałęm gdzieś rozebrany moduł LCD do Portfolio. Możliwe, że i ta tasiemka się zachowała, choć cał czas mam wrażenie, żę tam był gumki stykowe...

13

Odp: Ekran Atari Portfolio

wygląda to tak
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=11064

Post's attachments

tasma_FFC_20pin.jpg 66.72 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

14

Odp: Ekran Atari Portfolio

Dodam, że tasiemka jest przylutowana na sztywno do PCB z ekranem.
A co do gumek to chodzi o przekazywanie sygnałów z PCB na sam ekran - często służą do tego gumki przewodzące. Przyznam, że nie pamiętam jak to jest w PoFo, chwilowo nie mam żadnego w zasięgu, żeby rozebrać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Ekran Atari Portfolio

@Cyprian - O tej taśmie pisałem na samym początku. Gdyby była uszkodzona, to efekt byłby inny, bo wyświetlacz nie działałby poprawnie. Po niej lecą dane szeregowo w stylu: adres, bajt, adres, bajt...).