26

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,
Proszę o popozycje cenowe tego sprzętu oraz opinie w zakresie jakości tej stacji. Mam możliwość zakupu, za ok. 70 pln, rozważam tą propozycję, jednak wolałbym zasięgnąć Waszej opinii w tej sprawie.

27

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moim zdaniem to żadnen problem, tak bynajmniej sądzę, wystarczy użyć pecetowej taśmy od napędu 5,25". W razie konieczności myślę, że można ją przyciąć do żądanej długości, np. bezpośrednio za drugą wtyczką do napędu 3,5".

28

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wybierz opcję drugą! ;)

29

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zenon/Dial napisał/a:

Proste jest piękne. Najprostszy TOMS. Wymiana EPROMki, zabudowanie przełącznika, gotowe.

A jak w takim razie wygląda to w przypadku TOMS Multi Drive? Dysponuje ktoś schmatami i wsadami turbików TOMSów? :)

30

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrobił się nam lekki OT. ;) Czy ktoś może rozwiać tych kilka nurtujących mine wątpliwości?

31

(53 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

mikey ma racje, wymień gniazdo i po sprawie! Onegdaj w polskich sprzętach były montowane tego typu gniazda, np. magnetofon Kasprzak (ten nowszy), modelu niestety nie pamiętam.
Wyglądał on mniej więcej tak: http://www.republika.pl/sipowitz/kasprzak.jpg

32

(53 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witaj szary 331,
Jezeli masz takiego samego nicka na Allegro, to powiem Ci, że szalejesz! ;)
Jesli chodzi o Twoj problem, to zrob jakies foto tyłu atarki, zastanowimy się co tym zrobić.

33

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mozesz podać linka, numer i nazwę magazynu ewentualnie przytoczyć wspomniany przez Ciebie tekst artykułu? Chętnie zapoznam się z jego treścią. ;)

34

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na początek serdeczne dzieki za chęć pomocy i zainteresowanie moim problemem. A więc:

miker napisał/a:

A może głowica w ścieżkę nie trafia i trzeba ją ustawić w odpowiedniej pozycji (ew. cały wózek z głowicą przesunął się względem tego stalowego paska po którym jeździ)...

Właśnie, gdzieś czytałem na forum na temat kalibrowania głowicy odnośnie ścieżki "zero". Próbowałem ustawiać taki fotoelement, do którego przy całkowitym cofnięciu się głowicy (do ścieżki zero) wjeżdza taki plastikowy "wąs" wystający z boku plastikowego elementu głowicy. Zauważłem, że przesuwanie tego elementu ma wpływ na odległość w jakiej parkuje głowica. Czy na tym polega kalibracja ścieżki "zero"?
Stalowy pasek wydaje się prawidłowo napięty, chyba, że przeskoczył w jakiś cudowny sposób silnik krokowy, o ile w ogóle jest to możliwe.

Sikor napisał/a:

A na pewno masz:
1.Sformatowaną dyskietkę...?

Tak, korzystałem z wielu różnych, nawet dla sprawdzenia ewentualnej różnicy w zachowaniu się głowicy, wsadziłem kilka pecetowych 2D. Te w formacie atari, to np. DOS dołączony na dyskietce do stacji, program Quick Assebler i kilka innych składanek z grami. Tak więc problem nośnika wykluczam.

Sikor napisał/a:

2. Dobrze ustawioną głowicę? (to znaczy - nie przesunąłeś jej podczas czyszczenia)

Co do tego nie mam pewności, prawdę mówiąc nie wiem jak skalibrować głowicę. Stację otrzymałem już z błędę G5, a podczas czyszczenia głowicy zachowałem szczególną i daleko posuniętą ostożność.

Sikor napisał/a:

3. Nie majstrowałeś przy obrotach silnika

Pytasz o te trzy trymerki, które są na dolnej płycie głównej, tam gdzie m.in. znajduje się procesor Z80? Odpowiedź brzmi nie, dwa są oryginalnie "chlapnięte lakierem gwarancyjnym", co do środkowego nie mam pewności, nie widać żadnych śladów zabezpieczenia. Jak ewentualnie sprawdzić i ustawić obroty?

Sikor napisał/a:

Rozumiem, że na kompie masz jeszcze w tym czasie napis "Boot Error".

Prawdę mówiąc nie mam pojęcia, ponieważ chwilowo (proszę się nie śmiać!) nie mam dostępu do TV ani żadnego monitora z wejściem composite, itp. Tak jak pisałem, sprawdzałem na dwóch innych kompach.

Sikor napisał/a:

Na Twoim miejscu spróbowałbym podłączyć stację jako D2, i za pomocą kabelka SIO2PC (lub innej stacji ustawionej jako D1) wgrać jakiegokolwiek DOSa i sformatować dyskietkę na tej CA, zapisać tam DOSa i spróbować wtedy z niej zbootować komputer - to może wyeliminować wiele przyczyn.

Rozumiem, ale to spowodowałoby uzywanie mojej stacji jako napędu z "własnym skosem głowicy", co w konsekwencji oznacza brak możliwości wymiany nośników 5,25 z innymi napędami i dodatkowo nie skorzystałbym z dyskietek, które zgromadziłem do tej pory. :( Mam nadzieję, że dobrze Cię zrozumiałem. ;)

dely napisał/a:

Dociśnij palcem głowicę podczas odczytu i sprawdź czy pomoże, jeśli tak wyreguluj zamek żeby mocniej przyczłapywał.

Zenon/Dial przestrzegał mnie przed takim działaniem, ale zaryzykowałem na małoważnej dla mine dyskietce i niestety, ale nie dawało to żadnego rezultatu. Siła docisku filca nie ma wpływu na jakość odczytywanych danych, znaczy cały czas jest G5. Zamek zreanimowałem w pierwszej kolejności, bo miał peknięty kwardratowy plastikowy uchwyt oraz ten "cyngwajs", który jest na końcu tego stalowego bolca, wszystko dokładnie pokleiłem cyjanopanem.

Zenon/Dial, sprawdziłem ten filc przy okazji czyszcenia głowicy i jest ładny, znaczy "kłaczasty". Więc również i to wykluczam, jednak dzięki za wskazówkę.

35

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za info.
Przy okazji mam prośbę do innych posiadaczy CA-2001, czy możecie w ramach testów wyjąć tego MC3470AP z podstawki, odpalić stację i komputer w cisnietym OPTION i sprawdzić, czy zaświeci stacja błąd G5? Byłbym dozgonnie widzięczny! :)

36

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,
Mam problem z moim nowym i jak na razie jedynym nabytkiem tego typu, czyli CA-2001. Problem polega na tym, iż stacja nie chce czytać żadnej dyskietki. Objawy są następujące:

1. Po uruchomieniu samej stacji bez komputera, głowica wraca do pozycji zero (sciezki zero), widać to doskonale po zmieniajacych się wartościach na wyświetlaczu, czasami przejedzie głowicą do 39 ścieżki.

2. Po uruchomieniu komputera z OPTION, świeci kontrolka BUSY, po krótkim czasie pojawia się na wyświetlaczu G5, co jak wyczytałem w instrukcji oznacza G - "błąd podczas czytania danych z dyskietki", 5 - "sektor nie znaleziony, błąd ten może pojawić się podczas odczytu lub zapisu, znajdujący się  w pamięci program należy natychmiast zapisać na innej dyskietce".

3. Jeżeli stacja działa samodzielnie, tzn. bez włączonego komputera błąd się nie pojawia, jest tylko na wyswietlaczu 00 lub 39.

4. Na dołączonych zdjęciach zauważyłem, że jest niepodłączona dioda LED sygnalizująca odczyt/zapis danych - tak mi się wydaje - element w czerwonym kółku. Mam wrażenie, że brakuje fragmentu elektroniki, jednak proszę obejrzeć fotki o określić, czy jest tak faktycznie jest. Fotki są tutaj:
http://www.republika.pl/sipowitz/ca1.jpg
http://www.republika.pl/sipowitz/ca2.jpg
http://www.republika.pl/sipowitz/ca3.jpg
http://www.republika.pl/sipowitz/ca4.jpg

5. Stacja nie wykonuje żadnych charakterystycznych ruchów głowicą wskazujących na czytanie lub zapis danych, bez względu czy jest podłączona do komputera czy też nie (z klawiszem OPTION lub nie).

6. Stacja sprawdzana na innym komputerze celem wykluczenia uszkodzenia POKEY'a w komputerze.

7. Przyciski na panelu przednim stacji działąją prawidłowo, kontrolki PROTECT, BUSY również.

8. Głowica wyczyszczona, przy okazji naprawiony zamek stacji, nie dociskał odpowiednio mechanizmu po włożeniu dyskietki.

9. Wszystkie switche na tylnej ściance ustawione są do góry, czyli numer stacji jest jako 1. Przy innych ustawieniach w stacji nie świeci kontrolka BUSY przy włączaniu komputera.

10. Kabelek SIO stacji sprawdzony, ma przejście na zasadzie 1-1, 2-2, 3-3, itd.

11. Sprawdzony i zwiekszony profilaktycznie docisk na głowicy przy pomocy sprężynki na elemecie z kłaczastym czymś, przypominającym filc.

12. Kolejna zależność - na górnej płycie z elektroniką, gdzie dochodzi wiązka przewodów od głowicy znajduje się w podstawce układ MC3470AP, wyjałem go, uruchomiłem stację i okazało się, że zachowuje się dokładnie tak samo jak z włożonym układem, więc wniosukję, że być może to on uległ uszkodzeniu. Układ ten w specyfikacji określony jest jako FLOPPY DISK READ-AMPLIFIER SYSTEMS.
Jego aplikacja znajduje się tutaj:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- … 3470A.html
Jak wynika z dokumentacji, układ jest odpowiedzialny m.in. za odczyt we flopkach.
Fotka z zaznaczonym układem:
http://www.republika.pl/sipowitz/ca5.jpg
Podejrzewam jeszcze głowicę odczytującą. ;)

Proszę o rady i ewentualne sugestie.
---
Pozdrawiam,
Andy

Jaka jest aktualna cena za taki komplet wraz z klkonastoma dyskietkami? Oczywiście wszystkie urządzenia w wersji BOX! Stan sprzętu BDB :)

38

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Bądź twardy, ja się nie dałem ;)

MM: a ban to za cytowanie bedzie, nie na lutownice...

Monsoft napisał/a:

No albo trzeba ustawiac tzw. sektor zerowy, bo przy rozregulowanej stacji tez rzuca errorami

Na czym dokładnie polega ta operacja, jakie czynności należy wykonać?

40

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czy coś wiadomo w sprawie tych kopierów? Też byłbym chętny.

41

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czy ktoś dysponuje kompletem opisywanych wyżej kopierów? Byłbym zainteresowany.

42

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Gdzie można takowe naklejki nabyć?

43

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czyli wynika z tego, że miał przełącznik. Wersja o której pisałem nie posiadała żadnego pstryczka. Więc co to jest za wersja?

44

(30 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Właśnie, jak prace postępują?

45

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A propos... Czytałem na forum, że trwają(ły) prace na klonowaniem TOMSa. Wątek urywa się w najciekawszym momencie, więc mam pytanie, czy ktoś już slonował TOMS'a?

46

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapytam wprost, czy ktoś dysponuje gotowym rozwiązaniem sprzętowym, ktore umożliwia podłączenia ZIPa ze złączem IDE do naszego malucha? Jeśli nie, to czy SIO2IDE wystarczy?

47

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jasna sprawa, 7 pln, to praktycznie niewiele. Masz rację, byłem przekonany, ze cena waha się w okolicach 20 pln.

48

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spójrzy na problem zasilacza inaczej.
1. ATXy są ogólnie dostępne, ale jednak stosunkowo drogie, mając na uwadze wartość sprzętu, do ktorego zamierzamy go podłączyć, nie licząc czasu na modyfikację pod potrzeby małego JIL.
2. Zasilacz amigowy? Trudno dostępny, ceny, bynamniej na allegro wbrew pozorom, nie są niskie.
3. A może stare zasilacze AT? Dostępne w formach zajmujących się złomowaniem sprzętu lub jakimkolwiek zaprzyjaźnionym sklepie komputerowym?

49

(86 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odkurzam stary wątek...
Czy już coś wiadomo w sprawie tego klona XF'ki?

50

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

To jest Turbo 2000F - ale bez cartridge'a.

Wg mojego wstępnie przeprowadzonego dochodzenia na forum wynika, że było to prawdopodobnie Turbo3000 opracowywane we Wrocławiu przez niejakiego Brodatego.