51

(60 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Wracam do tematu graficznego compo na ST, jako że dyskusja na ten temat utknęła, rozumiem, że wszystko pozostaje po staremu, czyli jedno wspólne compo dla wszelkich eSTekowych trybów graficznych.
Dwa pytanka odnośnie ww. compo:

- jakie przeglądarki polecilibyście dla plików PI1 (16 col Degas) i SPC (512 col Spectrum), najlepiej na tyle wygodne w obsłudze, żeby osoba prezentująca prace, rąk sobie przy tym nie połamała ;)

- czy zostanie zlinczowany autor, który umieści na rysunku podpis?

52

(137 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

No demka świetne, szczególnie przy "Talk Talk 2" nie można się nudzić, demo z jajem, bardzo zróżnicowane, 8 minut pokręconej jazdy, BRAWO!

53

(76 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dart Mage2: jeśli masz możliwość wyboru ST, czy STE to kupuj STE, bo później będzie płacz, że nie chodzą takie kapitalne gierki jak: Obsession, Stardust, czy Dynabusters, poza tym jeśli oprócz gier zainteresowałbyś się demosceną to jest kilka świetnych dem, które nie pójdą na zwykłym ST np.: Pacemaker, Kick My Assembler, Braindamage, More or Less Zero, itd.. Rozszerzenie pamięci w STE jest niedrogie i proste w montażu, a z gier które chodzą wyłącznie na ST (a nie chodzą na STE), to kojarzy mi się chyba jedynie Captain Blood. Jednak gdyby nie udało Ci sie zdobyć STE, to łykaj zwykłego ST, najlepiej 1040 STFM.

Yerzmyey: ja też mam ST i Amigę i w kwestii gier widzę dużą różnice, w latach osiemdziesiątych rzeczywiście oba kompy szły łeb w łeb, ale w dziewięćdziesiątych Amiga zmiotła ST. Przeciwko Twojemu Wolfowi3D z ST, lista gier (tylko tych dobrych/bardzo dobrych), które są na A500, a nie ma ich na ST/STE:

Pinball Dreams/Fatasies, Secret of Monkey Island 2, Sensible World of Soccer, Reunion,  The Settlers, Syndicate, UFO, Flashback, Walker, Dune 1/2, Worms, Eye of the Beholder 1/2, Ruff 'n' Tumble, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Shadow of the Beast 3, Black Crypt, Flight of the Amazon Queen, Mortal Kombat 1/2, Superfrog, Perihelion, Lionheart, Alien Breed 1/2/Tower Assault, Benefactor, Centurion, Legend of Kyrandia, Moonstone, Apidya, Body Blows 1/Galactic, Desert Strike/Jungle Strike, James Pond 3, Jaguar XJ220, Ambermoon, Skidmarks, Beneath a Steel Sky, DreamWeb, Darkmere, Dragonstone, Elfmania, Fury of the Furries, Goblins 3, Gunship 2000, Hired Guns, Legacy of Sorasil, K240, King's Quest 6, Kingpin, Lords of the Realm, Lost Vikings, Manchester United Premier League, Micro Machines, Myst, Project-X, Second Samurai, Sensible Golf, Soccer Kid, Space Hulk, Turbo Trax, Waxworks, Zool 2, On The Ball.. i pewnie jeszcze setka innych dobrych gier :).

54

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

SC1224 produkowały 3 firmy (Goldstar, Samsung, JVC), najpopularniejszy jest zdecydowanie Goldstar (pokrętła z boku obudowy, bardzo podobny do SM124), nie wiem czy chodzi o to, że te Goldstary występowały w trzech wersjach, czy o to, że w ogóle SC1224 wychodziły od trzech producentów? Ja mam Goldstara i nie mam zastrzeżeń do obrazu, jedynym minusikiem jest to, że wyświetlany obraz jest nieco obniżony i nie poprawia tego kręcenie potencjometrami. Jeśli będzie taka potrzeba to rozbiorę moje SC1224 i napisze jakie mam oznaczenie kineskopu.

55

(60 odpowiedzi, napisanych Zloty)

drac030 napisał/a:
piesiu napisał/a:

niewymagane wychodzenie do desktopu

Przepraszam, ja rozumiem obiekcje koderów na XL/XE wedle wymogu powrotu do systemu (czyli nienaruszenia DOS-u podczas trwania całego dema), ale gdzie jest problem w powrocie do desktopu na ST? Wymaga to wywołania jednej funkcji XBIOS na początku (Setscreen, XBIOS 5 oijdp) w celu zapamiętania bieżącego trybu graficznego + adresów obrazu (logbase i physbase) wywołania tejże funkcji na końcu w celu ich przywrócenia, oraz wywołania funkcji GEMDOS-u terminującej program (Pterm0, GEMDOS 0).

Nie mam zielonego pojęcia w jaki sposób realizuje się powrót do GEM'u i szczerze mówiąc mało mnie to interesuje, po prostu założyłem, że takie wyjście do desktopu może sprawiać jakieś trudności, a chodzi o to żeby jak najbardziej ułatwić zadanie potencjalnemu autorowi intra, czy dema, bo w tej kategorii na polskiej estekowej scenie (której oczywiście nigdy nie było ;)) jest okrutna posucha i fantastycznie byłoby gdyby ktoś w końcu stworzył choćby najprostsze intro, nawet takie z którego nie można wyjść do systemu.
Widzę jednak, że jest światełko w tunelu, bo Koledzy błyskawicznie rozwiązali poruszony problem wyjścia do GEM'u :). Panowie skoro macie taką wiedzę na temat programowania na ST, to zróbcie w końcu jakieś demko, pleeeeeees!

56

(60 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Wszyscy dyskutują o ośmiu bitach, to ja może dla odmiany napiszę co mi nie leży w regulaminie kompotów na ST.

16-bit Graphics Compo

Nie fair byłoby wrzucanie różnych trybów (degas/spectrum/neo) do jednego compo, ja podzieliłbym rywalizacje graficzną na dwie kategorie:
1. Standardowy tryb graficzny - ST-LOW (320x200), 16 kolorów, paleta 512, format pliku PI1, niewymagane dołączanie przeglądarki.
Jeśli autor robiłby grafę np. w CrackArcie, czy DeluxePaint'cie to bez większego wysiłku każdy jest w stanie przekonwertować plik CA1, IFF, czy jakiś inny (oczywiście 320x200x16) do PI1.
2. Wolna amerykanka - czyli wszelkie multikolorowe wynalazki typu Spectrum512, NeoChrome, Quantum Paint, czy grafiki wyświetlane na ramce ekranu (Synthetic Arts), w tym przypadku wymagane od autora byłoby dostarczenie odpowiedniej przeglądarki. Do tej kategorii można by też wrzucić rysunki w trybach ST-MEDIUM i ST-HIGH.

Osobiście planuje wziąć udział w obu proponowanych powyżej kategoriach (320x200x16 i Spectrum512).

16-bit Intro Compo/Demo Compo

Proponowałbym nie stosować żadnych ograniczeń sprzętowych i tak będzie CUD jak się cokolwiek w tej kategorii na party pojawi :(. Tak więc sugeruje: RAM 4MB, niewymagane wychodzenie do desktopu, jedynie maksymalny czas trwania pozostawiłbym niezmieniony.

57

(25 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Alf napisał/a:

Ale jak widzę bez rozbudowy pamięci czy zakupu dysku, Satan`a czy dodatkowej stacji do ST to raczej nie ruszę z miejsca :(.

Nie ma co załamywać rąk, według mnie na początek wystarczy, że bedziesz dysponował sprawną stacją w PC, sprawną stacją w ST i nieuszkodzonymi dyskietkami, bo moim zdaniem to masz problem, z którąś z powyższych rzeczy. Na początek ściągnij sobie te gry:

Pooz
http://pooz.atari.org/gfx/pooz.zip

Clogged Up
http://www.reservoir-gods.com/files/game/CLOG.ZIP

Super Fly
http://www.reservoir-gods.com/files/game/SUPERFLY.ZIP

Sformatuj dyskietkę (najlepiej DD, od biedy HD z dobrze zaklejonym okienkiem, dla ST to żadna różnica, dla peceta bardzo duża) na ST, później wrzuć ją do peceta i nagraj na nią (o ile ją pecet odczyta/będzie widział) rozpakowane pliki z jednej z wymienionych gier, po nagraniu z powrotem włóż dyskietkę do ST, w systemie (GEM'ie) otwórz ikonę dyskietki i uruchom grę (w zależności od gry plik z rozszerzeniem TOS, lub PRG), pamiętaj żeby te gry uruchamiać na monitorze RGB (w Twoim przypadku Philips), a nie na monitorze wysokiej rozdzielczości (SM124).
Jeżeli gry będą działać poprawnie to rzeczywiście problem tkwi we Floppy Image, jeżeli będą się sypać to masz problem z czymś o czym pisałem wyżej (stacje dysków/dyskietki) i będziemy walczyć dalej :).

Oj poczytałoby się na prawdziwej Atarce zinka po zmroku :), niestety jak już zauważył Lewis magazyny nie istnieją bez tekstów, a na razie sami koderzy i graficy się zgłaszają :(. Osobiście, jak będą braki w grafice, mogę cosik od biedy maznąć. A na zachętę podpinam (pewnie mi się nie uda :/) graficzny drobiażdżek około retrospekcyjny.

59

(94 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

http://dahstra.rksmithfamily.net/spectr … ecutil.zip

W paczuszce m.in konwerter GIF->Spectrum512, ale szału nie ma, mi tam jakieś kwasy powyłaziły, a sam Spectrum512, to IMHO niewypał, na realnym ST wywala syf na ramce (na emu bez ramki tego nie widać), ale i tak największy hardcore to pixelowanie w Spectrum512, raz mi się zdarzyło w tym rysować, normalnie idzie się połamać :P.

60

(25 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Nagranie dyskietki na ST przy podstawowej konfiguracji chyba raczej odpada :(, po prostu nie ma gdzie umieścić obrazu dyskietki kiedy trwa zapis na jedynej stacji dysków, no chyba żeby Alf zorganizował sobie któreś z poniższych:
- dysk twardy (lub jakiś inny Satan) do ST i z niego zgrywać obraz na stację dysków
- drugą stację dysków, na jednym flopie obraz, na drugim nagrywamy
- więcej pamięci RAM, na której robimy RAM dysk i z niego zrzucamy dane na dyskietkę
- istnieje chyba też jakiś kabelek ST<->PC, który potrafi zamontować dysk z peceta na ST (ale mogę się mylić)
Przy 1MB RAM'u to moja jedyna propozycja, jest następująca, stworzyć RAM dysk 0,5MB, wrzucić do niego jakiś mały obraz dyskietki (~400 kB?) i na pozostałym RAM'ie próbować uruchomić któryś z wymienionych wyżej programów do zgrywania obrazów na realną dyskietkę.
Odnośnie błędów zapisu, to zwróć uwagę jakie ma parametry taki nagrywany obraz dyskietki, takie 400kB dziwolągi to jednostronne dyskietki z którymi czasami mogą wystąpić jakieś problemy. Najbardziej typowe obrazy powinny mieć: 2 strony, 80-82 ścieżki, 9-10 sektorów.
Czy Floppy Image informuje podczas zapisu o jakiś błędach (okienko info), czy na pewno okienko HD w dyskietce (nie dotyczy dyskietek DD tzw. rzadkich) jest poprawnie zasłonięte/zaklejone.
A w ogóle to jaki masz model ST, może masz w nim/do niego jakąś starusieńką stacje jednostronną (360 kB)?
Okienko "format" zawsze zaznaczam i nigdy nie przeszkadzało to w nagrywaniu dyskietek, a przy okazji stacja przemieli sobie sektory/ścieżki i myślę, że taka dyskietka jest "pewniejsza" niż taka nie sformatowana.

Sorki, że musiałeś czekać, ale nie miałem czasu. Okazuje się, że 1084S/8833-II jednak łyka w analogowym trybie, synchronizację poziomą i pionową (które w opisach gniazda na necie są zaznaczone jedynie w trybie cyfrowym), poniżej opis mojego kabelka.

Atari ST/STE (DIN13)                    1084S-D2/8833-II (DB9)
13                              gnd           1
6                                G              4
7                                R               3
10                              B               5
9                                syn. hor.     8
12                              syn. ver.     9

Nie pamiętam już dlaczego, ale na sygnałach R,G,B zastosowałem rezystory 180 omów. Życzę cierpliwości przy lutowaniu, szczególnie wtyczki DIN13 ;).

Sygnał composite mają eSTeki z modulatorem (STM,STFM,STE), ale nie ma sobie co głowy compositem zawracać bo obraz przez RGB jest o niebo lepszy. Ja zrobiłem sobie taki kabelek do monitora Commodore 1084S-D2 (czyli Philips 8833-II w innej obudowie) i pamiętam, że były jakieś problemy z synchronizacją, zdaje się że taki monitor chce jakąś zespoloną synchronizacje, a Atarka ma synchro poziomą i pionową oddzielnie (albo na odwrót :/). Jeśli nikt nie będzie w stanie wypowiedzieć się precyzyjniej na temat tej synchronizacji, to ja wieczorem, lub jutro sprawdzę ten mój kabelek i napisze, który pin gdzie ma iść.

63

(5 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Zachęcam do odwiedzenia stronki http://artcity.bitfellas.org, na której znaleźć można setki (tysiące?) scenowych grafik, głównie z Amigi, C64 i Spectruma. Od kilku dni, dzięki Irwinowi, zaczęły na stronie pojawiać się rysunki z Małego Atari, co prawda na razie są wrzucane do jednego worka z obrazami z ST i Falcona, ale jest nadzieja, że Maluch wkrótce dostanie swoją własną kategorię :).
Grafiki można oceniać i pisać do nich komentarze (trzeba najpierw się zarejestrować). Poniżej linki do galerii poszczególnych grafików.

Ooz - http://artcity.bitfellas.org/index.php? … amp;id=158
Piesiu - http://artcity.bitfellas.org/index.php? … mp;id=1551
Dely - http://artcity.bitfellas.org/index.php? … mp;id=1622
Raster - http://artcity.bitfellas.org/index.php? … mp;id=1631
Kaz - http://artcity.bitfellas.org/index.php? … mp;id=1596
Dracon - http://artcity.bitfellas.org/index.php? … mp;id=1625
Irwin - http://artcity.bitfellas.org/index.php? … amp;id=512

64

(5 odpowiedzi, napisanych Zloty)

http://www.c64.cz/index.php?ukaz=Forever%202010

65

(37 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Organizatorzy party mają bardzo specyficzne poczucie humoru, skoro w ostatniej chwili przenoszą partyplace 15 km w szczere pole, a to się partyzanci zdziwią :/.

Specjalistą od podróbek NES'a nie jestem, jednak bez problemu można  zauważyć, że Pegasusy są porządniej wykonane niż te obecnie sprzedawane klony. Kiedyś moja kuzynka kupiła sobie taką klawiaturową konsole, po kilku dniach grania sprzęt zdechł na amen. Pegasusy mimo, że mają po kilkanaście lat często działają bezproblemowo, a na Allego chodzą nawet po 100 zł, czyli niejednokrotnie drożej niż oryginalne NES'y :O.


>Dominika27

Do pegasusowego zestawu znalazłem jeszcze grę Prince of Persia, więc jest łącznie 10 cartów. Pady i pistolet, które masz do swojej konsoli powinny działać z tym moim Pegasusem.

67

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

FIFA 09
Little Big Planet
Motorstorm - Pacific Rift
Need for Speed - Undercover

A gdyby ktoś preferował  online na Xbox'a, to poniżej lista moich gierek, tylko że musiałbym sobie sprawić zawczasu 48-godzinnego "gold'a":
PGR 3, PGR 4, Forza 2, Banjo Kazooie - Nuts & Bolts, Viva Pińata - Party Animals, Beautiful Katamari.

68

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja to bym nawet w cosik zagrał, problem w tym, że tu każdy ma inne gry i ciężko się dopasować. Online na PS3 to mogę pograć co najwyżej w Fife09 :(.

>Dominika27

Przesłałem na Twoją skrzynkę zdjęcia Pegasusa, jeżeli jesteś zainteresowana wymianą, to możesz zwrotnie odesłać zdjęcia Atari.

Mam na zbyciu oryginalnego  Pegasusa MT-777DX w bardzo dobrym stanie wizualnym, do tego jest nieoryginalny joypad z katastrofalnie krótkim przewodem :(, nieoryginalny zasilacz i kilka cartridge'y (około 8 szt.).
W wolnej chwili sprawdzę stan techniczny, chociaż kilka lat temu działał bezproblemowo. Gdybyś była zainteresowana taką konsolą daj znać, a ja zrobię zdjęcia konsoli, osprzętu i cartridge'y, no i czekam na obiecane zdjęcia Atari, magnetofonu itd..  Skoro masz całe niezbędne do uruchomienia Atarynki okablowanie, to dobrze byłoby podłączyć sprzęt do TV i mniej więcej sprawdzić, czy komputer działa.

71

(94 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Znalazłem programik ImageCopy 4.0 i wstępnie wygląda, że sobie dobrze radzi z konwersją z GIF'a do PI1 (i nie tylko). Konwertuje się mniej więcej tak:

file -> convert -> [wybór pliku] ->

- conversion
format - degas
compression - none (PI1, a z kompresją PC1)
colour depth - 4-bit (16 kolorów)

->

- colour mapping
palette - adaptive
dithering - none

i mamy plik PI1. Sprawdzałem tak skonwertowane grafiki w Degasie i CrackArcie i otwierają się poprawnie. ImageCopy leci na Twojego mail'a.

72

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Gry, które ściągniesz z podanych powyżej stron są w formacie ST (ew. MSA). Takie pliki w jednym kawałku zawierają obraz całej ST'kowej dyskietki, nic nie da jeśli przegrasz taki plik na pustą dyskietkę, musisz niejako "rozpakować" taki plik na dyskietkę, można to zrobić albo na ST, ale wtedy najwygodniej jest mieć dysk twardy, z którego taki obraz dyskietki przerzucasz na realną dyskietkę, albo zrobić to na pececie, a tutaj najlepszy do tego celu jest program Floppy Image. Poniżej najprościej jak potrafię opisze jak nagrać ST'kową dyskietkę na PC przy pomocy Floppy Image:
- ściągasz sterownik Fdrawcmd i programik Floppy Image ze strony: http://ppera.07x.net/atari/floimgd.php
- instalujesz sterownik Fdrawcmd
- uruchamiasz Floppy Image
- w programie zaznaczasz dyskietkę [A]
- klikasz na [open image file] i montujesz obraz ST'kowej dyskietki (ST lub MSA)
- upewniasz się, że zaznaczone jest okienko [format]
- wkładasz do stacji dysków dyskietkę DD, lub HD z zasłoniętym/zaklejonym dodatkowym okienkiem (!!!)
- klikasz [image to floppy]
- czekasz, aż program przerzuci dane na dyskietkę, zwróć uwagę czy w okienku [INFO] program nie sygnalizuje błędów zapisu, jeśli wystąpią jakieś errory, to przerwij zapis klikając prawym przyciskiem myszy i zmień dyskietkę na inną
- jeżeli dyskietka nagrała się bez błędów pakujesz ją do ST'ka i nie ma, że boli musi działać

Ważne:
- dodatkowy otwór w dyskietkach HD MUSI BYĆ podczas zapisu  zasłonięty/zaklejony
- nie da rady na PC'cie nagrać dyskietek 11-to sektorowych (informacje o liczbie sektorów znajdziesz po zamontowaniu obrazu dyskietki w okienku - geometry of image, w starszej wersji - parameters)
- wszystkie obrazy dyskietek 9 i 10 sektorowych muszą się nagrać poprawnie (o ile sprawna jest stacja i dyskietka), jeśli ściągniesz grę, której obraz dyskietki ma 11 sektorów, szukaj innej wersji, niemal zawsze można znaleźć wersję 9/10 sektorową.

Osobiście nagrałem już na pececie programem Floppy Image setki dyskietek, dla ST, co prawda używałem programu w wersji 0.95, ale wersja 1.01 (do którego link powyżej), jest chyba równie dobra, o ile nie lepsza.

73

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Jako, że mam 9-cio letniego synka, który niemal od niemowlaka giercuje na czym popadnie (niestety zdaje się, że jest to choroba dziedziczona genetycznie :/), mam jako takie pojęcie co takiemu szkrabowi może przypaść do gustu.
Poniżej kilka ulubionych gier mojego synka na ST/STE:

IK+ (International Karate +) - zabawna bijatyka, no niema to jak przywalić ojcu z piąchy w brzuchol :P

Obsession - świetny pinball, mój syn nigdy nie przepuści okazji, żeby spróbować się z wodnym stołem (tylko na STE)

Nebulus - fajna platformówka, obok Bomb Jack'a najulubieńsza gra mojego synka na ST

SuperFly - wciągająca zręcznościówka, zapisywane rekordy i zdobywane nowe tryby rozgrywki dodatkowo dopingują do coraz lepszej gry

North & South - prościutka, ale strasznie kochana strategia, można grać we dwójkę, zdarzyło mi się już z synkiem przegrać :)

Dynabusters+ - kapitalny klon bombermana na dwóch i więcej graczy, można nieźle oberwać od młodego pokolenia ;) (wyłącznie na STE)

Bomb Jack - zręcznościówka/platformówka, kilka razy nieomal się nie pokłuciliśmy, o to czyja jest kolei na zbieranie bomb :)

Sensible Soccer - co prawda gra jest dla mojego syna jeszcze trochę zbyt trudna, ale kilka zwycięstw nad komputerowym przeciwnikiem już ma na koncie.

Pozatym polecam jeszcze kilka gier, z którymi 10-cio latek powinien sobie spokojnie  poradzić: stunt car racer, bubble bobble, gods, vroom, speedball 2, lotus 2/3, rick dangerous 1/2, xenon 1/2, wings of death, rainbow islands, toki, arkanoid 1/2, battleship, super cars 1/2, rodland

Wymienione gry, można pobrać ze stron, które powyżej podał Jury.

74

(94 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

MrKaczorsky:
Słuszna inicjatywa, szkoda tylko, że same konwerty, chociaż trzeba przyznać, że miłe dla oka. Jeśli już powstała taka strona, fajnie byłoby zebrać na niej rysunki wszystkich polskich estekowych grafików, ułatwieniem powinno być to, że można ich pewnie policzyć na palcach dwóch rąk :(.

75

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Yerzmyey:
A może by tak od biedy uruchomić Falcona bez HDDrivera, a Sonolumineszenz odpalić z dyskietki, w końcu demko zajmuje około 1.1MB, więc się na jednej dyskietce HD zmieści, tylko jak pominąć przy bootowaniu HDDrivera bez konieczności fizycznego odpinania dysku?