1,501

(39 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Używam od wielu lat SUNWA YX360TRN - tani analogowy miernik z super głośnym piszczykiem. Jest świetny i ma spora przewagę nad multimetrami cyfrowymi. Widać nawet nieduże i szybkie wahania rezystancji, prądu, napięcia.

jak pisze wyżej Mq - co człowiek to przyzwyczajenia...

Pozdrawiam

1,502

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niestety - nie mam jakiegokolwiek carta Atarimax żeby spróbować czy i jak działa.

Niedziałanie niektórych cartów może być związane z rodzajem zastosowanego wewnątrz układu. Być może sugestia wrzucona przez Montezumę jest słuszna i zmiana rezystora 10k na 4,7k mogłaby pomóc chociaż - moim zdaniem niczego to nie zmieni. Można również spróbować zmiany rezystorów 1k (piny 15 i 17 układów ACT244) na 1,5k albo 2k - to są rezystory wymuszające stan niski na liniach RD4 i RD5 dla pustych slotów. Cart na tych liniach sygnalizuje do MMU stanem wysokim konieczność przełączania obszarów adresowych i odpowiednie sterowanie sygnałami /S4 i /S5. Może coś nie tak z poziomami dla niektórych cartów?

Nie miałem możliwości przetestowania dużej ilości kartridży, więc takie przypadki nie dziwią :)

@robecc - dziękuję za uznanie.

Co do uwag odnośnie konstrukcji - zamieściłem tylko schemat będąc świadomym, że konstrukcyjnie można zawsze coś usprawnić - zmienić "in plus". Jeżeli ktokolwiek będzie miał chęć zbudować nowe egzemplarze - dobrze by było, aby zapanował nad szczegółami takimi jak, np. właśnie położenie diody LED. Dopiero po wysłaniu pcb do realizacji pomyślałem aby zastosować tact switch z podświetleniem zamiast oddzielnej diody. Uwaga robecc jest całkowicie uzasadniona.

Pozdrawiam

1,503

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

voy napisał/a:

Curt napisał też, że John Hardie (gość, który przysłał chipa z AMY) na skanerze wielkoformatowym zeskanuje folie (chip plots) ze strukturą AMY i podeśle specom od inżynierii wstecznej z 6502.org, by później odtworzyli układ w Verilogu i być może doszli, czemu ówczesne egzemplarze nie działały.

Takie odtwarzanie przez jedyną ekipę (6502.org) może być bardzo pracochłonne i trwać mnóstwo czasu. Najlepszym co mogłoby się przydarzyć, to opublikowanie wszystkich skanów z nadzieją, że na ich podstawie ktokolwiek odtworzy schematy ideowe układów. Trochę przyglądałem się jak można odtwarzać ze struktur schematy - jest to bardzo, bardzo trudne w przypadku realnych układów, ponieważ trzeba zeszlifowywać/wytrawiać kolejne warstwy w krysztale i je fotografować mikroskopowo. Jesli zaś są kompletne folie litograficzne wszystkich warstw - to dla człowieka znającego topografię układów (tranzystory, bramki transmisyjne, połączenia, itd) nie powinno być dużego problemu.

Czekam niecierpliwie na dostępność wszystkich materiałów.

Masz dwa wyjścia - jedno to na przykład zakup

https://pl.mouser.com/Search/Refine?Key … 5-12343628

drugie - do podstawki precyzyjnej dolutować rządki długich goldpinów - poszukaj na a... frazy

"Listwa kołkowa goldpin szpilka 1x40 r=2.54mm H=18"

Goldpin ma rozmiar 0.25 cala więc jest jak najbardziej wymiarowo zgodny z pinem podstawki owijanej.

Cześć,

Zdecydowanie polecam dla serii XE 1MB SimmExp Pasia w rozwiązaniu zaprojektowanym przez Mq - jak powyżej sam proponuje. Jest to tak eleganckie i pasujące, że nie ma sensu robić nic innego.

Wiem, zrobiłem - jestem pod wrażeniem, działa bezproblemowo.

Pozdrawiam

1,506

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na siarczki srebra polecam zdecydowanie jeden patent:

Należy wziąć kawałek blachy aluminiowej albo folii, włożyć do kuwety, zalać mocno ciepłym roztworem soli kuchennej (łyżeczka soli na 250ml). Na blachę należy położyć srebrny przedmiot z czarnym nalotem i poczekać aż siarczek w wyniku reakcji elektrochemicznej zostanie z powrotem zamieniony w srebro :) Troszkę śmierdzi w trakcie, ale to siarkowodór więc da się przeżyć.

Warto spróbować bo to metoda do czyszczenia srebra stosowana przez jubilerów i nie tylko - działa tylko na siarczek srebra.

Acha - no i pierścionek, kolczyki, łańcuszek żonie bądź dziewczynie też można wyczyścić, hehe.

Po takim czyszczeniu dokładnie spłukać solankę!

Pozdrawiam
tOri

LINK: https://mlodytechnik.pl/eksperymenty-i- … nie-srebra

1,507

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak - Mq wskazuje bardzo dobry kierunek - aby używać dobranych do problemu środków.

Ja tylko sprecyzuję:

Najpierw KONTAKT S - usuwa tlenki, siarczki i takie tam... a potem - to ważne - trzeba użyć KONTAKT U, aby zmyć resztki rozpuszczonych zanieczyszczeń oraz pozostałości KONTAKTU S mimo, że KONTAKT S ma chronić przed korozją, ale to trochę agresywny środek i lepiej go się ze styków pozbyć aby nie mieć w krótkim czasie kłopotów.

http://termopasty.pl/pl/products/kontakt-s/

http://termopasty.pl/pl/products/kontakt-u/

Pozdrawiam

1,508

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Wrzuciłem na moje strony krótki opis sprzętu oraz schemat.

Zapraszam

Bardzo proszę o odpowiedź na wysłane emaile. Chciałbym jak najszybciej zamknąć sprawę wysyłki kitów - jeszcze 3 sztuki czekają na odzew przyszłych właścicieli :)

Dodane 07.10.2019:

Dzięki za odzew. Sprawę uważam za zakończoną.

Pozdrawiam
tOri

1,509

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej,

tomi1970 napisał/a:

Czy da się jeszcze kupić to Cudo ?

Nie śpieszy mi się ale jestem w 100% zainteresowany :)

Niestety ale nie przewiduję wznawiania zamówień. Obecnie kompletuję obiecane kity i koniec. Za jakiś czas może pojawi się schemat na moich stronach www.

Pozdrawiam
tOri

P.S.
Bardzo proszę o odpowiedź na wysłane emaile. Chciałbym jak najszybciej zamknąć sprawę wysyłki kitów.

1,510

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Trochę mi zajmie przygotowanie kitów. Tak więc proszę o cierpliwość. Odezwę się na PW gdy już będę miał gotowe do wysyłki.

Pozdrawiam
tOri

1,511

(2 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Cześć,

O ile się orientuję to jest numer homologacji na rynku niemieckim. ikci ma rację. U nas także i w wielu innych państwach takie dokumenty i procedury są wymagane gdy produkt ma zostać dopuszczony do użytkowania.

1,512

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Czyli wygląda to tak jeśli dobrze policzyłem, bo qbahusak się machnął i dla niego jeszcze ósma pcb została:

seban - PCB
Lemiel - kit
mpolak - kit
Yezy - PCB
Alex_D - kit
perinoid - kit
robecc - kit
qbahusak - PCB

_kriss_ - niestety ale już nie ma - przykro mi wpisałeś się jako dziewiąty. Wiem skądinąd, że Mq ma zmontowaną sztukę do zbycia i być może się tu odezwie. Może skorzystasz.

Proszę kolegów o trochę cierpliwości. Zorganizuję sobie koperty, przygotuję kity. PCB wyślę oczywiście wcześniej. Info odnośnie zamówień wyślę na pw.

@perinoid - tak - jedna sztuka poszła na Allegro, ale tylko jedna bo zarobku nie szukam - tak kontrolnie poszła.

@pajero - jak nie chcesz już carta - naciskasz klawisz [reset] na ekspanderze i RESETujesz komputer - start na zimno.

@qbahusak - zastanawiam się czy zamieścić schemat. Może to zrobię za jakiś czas. Ale PCB masz jako ostatni :)

@sikor - może ktoś będzie chciał uruchomić produkcję kolejnych sztuk? Można spróbować bardziej kompaktowo ale zbyt duży ścisk jest kłopotliwy. Trzeba by przeprojektować PCB. Zresztą - jeśli udostępnię projekt to tylko w formie schematu w Eagle.

@Pin @mono - mono ma rację choć to jest raczej okrojona do portu CART i lekko zmieniona wersja ekspandera. Razem z PANCIO.NET pracujemy nad buforowaniem szyny Atari na zewnątrz. Razem z mono zaś stworzyliśmy teoretycznie CART+ECI ekspander, nad którym mam zamiar przysiąść w niedalekiej przyszłości, bo w tzw. międzyczasie pojawiła się konieczność budowy kilku urządzeń. Tak więc cierpliwości bo projekt jest poważny, a też wiąże się z buforem szyny.

Pozdrawiam

P.S. Do wszystkich, którzy chcą PCB - mam również sloty CART 2x15. Cena za cztery sztuki do projektu - 26 złotych.

1,513

(52 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć,

Zaprojektowałem i zbudowałem rozszerzenie portu CART dla Atari serii XE. Testowany z czterema kartridżami działa bez problemów.

Idea jest identyczna jak dla podobnych projektów, np. dla Commodore64. W slotach możemy mieć do czterech modułów, jednakże tylko jeden z nich może być w danej chwili aktywny.

Po włączeniu zasilania Atari startuje z odłączonymi wszystkimi kartridżami, więc albo wstaje z BASIC, bądź z OPTION wylatuje do SELFTEST, ewentualnie normalnie ładuje soft z urządzenia zewnętrznego.

Po wybraniu żądanego modułu przyciskiem na płytce należy wykonać RESET i komputer zrestartuje się "na zimno" co związane jest z obsługą zmiany kartridży przez OS Atari. Każdorazowo po zmianie slotu RESETujemy sprzęt.

Mam dostępnych jeszcze 8 sztuk PCB. Ewentualnie mogę przygotować kity do samodzielnego montażu (bez podstawy z plexi 5mm). Nie przewiduję sprzedaży zmontowanych urządzeń, a także zamawiania dostaw kolejnych płytek. Nie mam zbyt wiele czasu, a chciałbym jeszcze kilka ciekawych projektów dla Atari i nie tylko stworzyć :) Zastanowię się nad publikacją projektu na mojej stronie.

No i na koniec dla zainteresowanych:

PCB - 35zł + przesyłka listem poleconym ekonomicznym 7zł
Kit - 75zł + przesyłka listem poleconym ekonomicznym 10zł

Pozdrawiam
tOri

1,514

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hej,

Próbowałeś poxipol bezbarwny? Najpierw matowisz powierzchnię gumki, myjesz ją IPA a potem poxipol rozrobiony tak żeby było trochę więcej żywicy (składnik A) niż utwardzacza (składnik B) aby spoina była bardziej elastyczna. Jeżeli to nie zadziała no to nie wiem co miałoby przykleić Tobie tę gumkę :)

1,515

(6,077 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ceramiczny T34... No,no...

1,516

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bo podstawki precyzyjne są w zasadzie pod okrągłe goldpiny "precyzyjne" a nie scalaki. To taka zmyłka :)

1,517

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

To bardzo ciekawe, ponieważ OS liczy sumę kontrolną zawartości ROM i porównuje z zapisaną w tejże pamięci. jak więc to możliwe, że w ogóle Atari był w stanie ruszyć? Dobrze by było porównać zrzut Twojego eproma z oryginalnym OS.

Pozdrawiam

nekroskop napisał/a:
lewiS napisał/a:

Nie znam się to się wypowiem: czy to nie wygląda na jakieś przekłamania w ROMie?

Trafna diagnoza w 100%. Wielkie dzięki. Widać Eprom nie wytrzymał próby czasu lub zasilacza :-)

Jednak to nie koniec, po wygrzaniu następują niestety zwisy. Sprawdzę chyba jeszcze CPU bo mam wrażenie, że mocno się nagrzewa w porównaniu z CPU w innej płycie

1,518

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

To może być "czeskie Turbo 2000". Opis u IGIego ze schematem : http://blog.3b2.sk/igi/post/TURBO-2000- … chter.aspx

1,519

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Możliwe uszkodzenie MMU. Możesz przełożyć z innej Atarki?

Hejka,

Spróbuj tego z załącznika. To oryginalny ROM 7.7 + patch Boba Wolley'a dotyczący rozpoznawania gęstości dyskietki. Pochodzi ze strony IGI'ego. Ewentualnie spróbuj HyperFX dla napędu 5.25" Stefana Dorndorfa  - też w załączniku.

To bardzo dziwny efekt z tym cofaniem głowic ze ścieżki 0

Pozdrawiam
Jacek

0K. Dobrze zrobiłeś. To znaczy, że wykrywa pozycję na ścieżce 0.

Dalej stuka? Popatrz dokładnie jak zachowuje się wózek w momencie stuknięcia. Jeśli jedzie poza track 0 i stuka w zakończenie to jest jakaś lipa bo sugeruje jednak jakiś problem sterowania w napędzie.

No i jeszcze inna być może głupia sugestia - może by tak zmienić ROM stacji - na próbę? Na jakiś zmodowany?

@Candle

Tyle, że przez wiele lat nikomu się nie chciało pomyśleć nad dwoma równaniami logicznymi. Okazuje się, że wzmianka na temat rozmyślania nad s-ram w Atari pojawiła się tu na forum już w 2007 roku

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=4416

a moje rozwiązanie z powodu wielu przeszkód pojawiło się dopiero w 2014 roku.

Wiesz dlaczego zrobiłem i opublikowałem ten projekt? Otóż - NIGDZIE nie spotkałem się z rozwiązaniem tego "problemu" bo gdyby był to bym tego nie powielał - proste.

Poza tym - ja również nie dam się wciągnąć w dalsze dyskusje jak napisał poprzednik, z którym miałem wątpliwą przyjemność wymienić kilka zdań nt. myślenia, tworzenia i tak dalej po czym najprawdopodobniej nic już nie udostępnię w taki sposób jak dotychczas.

Dziękuję bardzo w tym miejscu dla Mq, że chciało mu się udoskonalić projekt i przerobić tak by był bardziej "user friendly". Zresztą to co wychodzi spod jego ręki jest jakoś tak - eleganckie, że nie sposób się przyczepić.

1,523

(15 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Napiszę tylko - ludzie dlaczego zamiast puszczać pomysły "w świat" walicie wszystko w szufladę?

To do alex'a...

pamiętam Twoją wypowiedź: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 518#p65518

Nie odkopałeś notesu przez 12 lat.

Tyle czasu minęło

Yhym. Układ kontrolera stacji przekazuje stan sensora na złącze napędu. Tak czy inaczej - sygnał powinien się zmieniać w odpowiednim momencie. Nie tak krytycznym bo - jak napisałeś - chodzi o wskazanie kroku na ścieżkę 0 a pozycjja jest pilnowana przez kontroler.

Pozdrawiam

Po namyśle - zabrudzenie transoptora raczej powodowałoby powstanie permanentnego wskazywania położenia na ścieżce 0 i raczej stacja by w ogóle nie działała. Może to być także pęknięta ścieżka, zimny lut, cokolwiek właśnie związanego ze ścieżką 0. To na początek... Na ścieżce 0 sygnał TR00 powinien być w stanie niskim.