x_angel napisał/a:

Płytki przyszły, do jednych i do drugich dowalili cło, pewnie dlatego, że to dość ciężkie i duże paczki.

Jako co to zakwalifikowali? Cło na części zamienne do komputerów i podzespoły elektroniczne wynosi 0%.

2

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Jednak muszę dokupić płytki z STM32, bo mam tylko CKS32 (klon) i został mi ostatni adapter karty SD. Swoją drogą ja nie miałem na myśli robienia tego na sprzedaż, tylko że mogę złożyć prototyp i przetestować na kilku Atari czy i jak to działa. Także bardzo proszę się nie zapisywać, ani nie robić listy.

Pierwsza przymiarka:
https://obrazki.elektroda.pl/2731962500_1611764713_thumb.jpg

P.S.
Windows 10 już normalnie widzi partycje na kartach SD, więc dwie karty trochę tracą sens. Kartę spartycjonowaną pod driver Putnika, można normalnie podpiąć pod PC.

3

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Jak komuś bardzo zależy, to mogę poskładać i przetestować, części powinienem mieć w pudełku... po co do tego obudowa? Zresztą można włożyć do czegokolwiek, choćby do jakiejś KM albo Z, przecież wtyk może być na kawałku taśmy/przewodu.
Tam nawet nie bardzo jest co lutować.

4

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Skąd jesteś? Wydrukować mogę to żaden koszt, ale chyba lepiej znaleźć kogoś na miejscu.

5

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię)

800XE to 65XE z ECI z inną naklejką i (chyba) gwarantowanym wadliwym GTIA. 800XE to dosłownie było 65XE przeznaczone na rynki Europy Wschodniej.

6

(441 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja w takiej płycie, po założeniu SIMM 1MB (?), musiałem zrobić GTIA-fixa (przepiąć zegar), mimo dobrego GTIA. Choć z drugiej strony nie mam pewności, że w tej płycie, przed założeniem SIMM 1MB było dobrze. Na testowej płycie (800 XL) działa dobrze, bez fixa. Do tego w tej 130XE są paskudne "jailbary". Wcale nie uważam jej za taką cudowną. Taki sam "zestaw" zakładałem w 130XE na pamięciach 1 bit i nie było ani problemów z GTIA ani "jailbarów", ma też ładniejszy (ostrzejszy) obraz.

7

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dalton napisał/a:

Szczególnie zaciekawił mnie użyty mikroprocesor, z obsługą USB Host "z pudełka".

Można się nim pobawić za ok. 30 zł:
https://allegro.pl/oferta/seeeduino-xia … 9542223329

Ale to chyba nie problem, żeby ktoś na miejscu od niego kupił i wysłał do PL... Jak się "z głową" zapakuje, to powinna dotrzeć w jednym kawałku.

Exxos ma do sprzedania, ale zapewne nie będzie skłonny wysyłać do PL.

https://www.exxoshost.co.uk/forum/viewt … amp;t=3793

10

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

perinoid napisał/a:

W niektórych wersjach płyty są miejsca na do lutowanie bodajże tranzystora, dwóch diód i rezystorów, żeby obraz stał się właściwy.

Ten układ zapewnia generowanie sygnału Composite Sync, i on już jest w każdym STf. Composite Sync jest niezbędny do podłączenia RGB po SCART, monitor Atari SC1224 go nie potrzebował.

11

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zostaw Atari w spokoju, jest sprawne. Być może Twój TV nie obsługuje sygnału RGB na wejściu SCART. Zarówno STe jak i STfm generują sygnał Composite Video, Twoje STf - nie. Widzisz tylko zakłócenia z toru wizji, przenoszone w sygnale Composite Sync, który generuje STf i tak właśnie to wygląda.

12

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Czy telewizor pracował w trybie RGB? Czy "inne Atari" z którym kabel działał to było STfm albo STe?

13

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

TL866 programuje PICe, ale nie wszystkie. 16F1847 ani 12F1571 nie ma na liście.

14

(441 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

CO14889-01 kosztuje 20$ do tego wysyłka z USA, pewnie drugie tyle i z miesiąc czekania. Do tego żadnej gwarancji, że dostaniesz układ pozbawiony błędu. Myślę, że za 200 zł dałoby się zrobić działający zamiennik, dostępny od ręki w kraju. Nie wspominając już o projekcie Open Hardware.

Ja mam "wakat" na jedno GTIA, ale to goła płyta z 800XL, która leży w kartonie i czeka na lepsze czasy. Siedzi w niej wadliwe GTIA z 800XE.

15

(441 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

...a jest w ogóle jakiś GTIA remake? Taki totalnie bez żadnego cudowania, po prostu wierny zamiennik, na współczesnych komponentach. Bez dodatkowych efektów, czy trybów, nawet bez wyjść VGA/DVI.
Myślę, że na coś takiego byłoby o wiele większe zapotrzebowane, niż na alternatywne układy wideo jak Sophia czy VBXE, które są wykorzystywane może przez 0,1% oprogramowania.

16

(49 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:

widocznie tworca teo sprzetu nie byl dobrym proramista ;-)

Raczej mu zabrakło miejsca w LUTach lub LUTów w FPGA i poszedł na skróty, żeby się zmieścić z wszystkimi (mniej lub bardziej) potrzebnymi funkcjonalnościami. Wyłączył więc część zmiennych z równania, by oszczędzić miejsce.

17

(441 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

5 najstarszych bitów GRACTL (D7 do D3) jest ignorowanych przez fabryczne Atari i jakiś programista może nie przejmować się czyszczeniem tych bitów obszaru przy zapisie do rejestru (jak to ma miejsce w przedmiotowej grze).

18

(441 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Simius napisał/a:

Problem polega na tym, że podczas gry mają miejsce zapisy do rejestru GRACTL z ustawionym najstarszym bitem, który w Sophii 2 jest w użyciu (SPECEN) i ustawiony daje dostep do rejestrów specjalnych, i wyłącza dostęp do podstawowych.
(...)
Znacznie prostsze było spaczowanie gry, żeby usunąć wadliwe zapisy do GRACTL.

Ryzykowne podejście, bo możliwa jest powtórka z U1MB i Bounty Bob, SynFile+. Nie lepiej zmienić lokalizację flagi SPECEN w Sophii 2, na coś, co nie jest używane w "standardowym" Atari?

Mq napisał/a:

W tym układzie wydaje się, że Decathlon robi to przypadkiem, bo przecież celowo nikt nie ustawił tam tego znacznika programując grę. Jest zatem szansa, że inne gry tak nie robią.

Z tego co rozumiem, to zostało to zrobione w tej grze umyślnie, by oszczędzić sobie jeden zapis do pamięci.

19

(48 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Miałem taki problem jak wgrałem wsad bez bootloadera programatorem USBAsp (program "wstawał", zanim karta była gotowa), ale może to też być kwestia za dużej (nieobsługiwanej) karty pamięci, lub nieobsługiwanego systemu plików na karcie pamięci (ExFAT, NTFS).

Pliki ST to zwykłe obrazy dysku. Po zamianie rozszerzenia na IMA lub IMG otworzysz je np. WinImage - oczywiście pod warunkiem, że mają standardowy system plików (FAT-12).

21

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

The key may be the difference in the reset circuitry in the XL and in the XE. In the XL the reset pulse is active as long, as you keep the Reset button pressed (it has some debouncing, but is prone to produce a pack of spikes on the reset line). In the XE pressing a Reset button, produces a single reset pulse of a constant duration (no matter how long you press the Reset button).

22

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...bo zdaje się producent skutecznie zraził do siebie FJC, czyli twórcę firmware, oficjalnie poszło o Rapidusa:

23

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Te sprzedawane w EU chodzą na 50 Hz, ale po przełączeniu na 60 Hz też obraz wyświetlą, co najwyżej mogą trochę piszczeć.

24

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

2. Obsługiwał, ale generalnie w USA, gdzie jest NTSC, jest też 110V/60Hz...
3. Nie widziałem wersji NTSC, natomiast była jeszcze wersja SECAM (choć trudno ją tak nazwać), która nie generowała sygnału composite video, a jedynie composite sync. W tej wersji nigdy nie było modulatora TV (nawet w STe).
4. Kolory w RGB mocno różniły się w zależności od wersji monitora (samo SC1224 niewiele znaczy, w środku mogło być kilka różnych chassis). Nie zgadzała się impedancja wyjścia, a co za tym idzie poziomy napięć. W niektórych egzemplarzach sygnał był tak przesterowany, że biały na CV był szary.
5. SM124 i SC1224 (ale równie często używano C1084 lub jego klonów).

To jest większa rzeźba, bo inna jest wysokość tulejek, oraz sam slot na dyskietkę jest na innej wysokości. Inny (wyższy) jest też górny ekran osłaniający tylną część flopa.