1,351

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cos krecicie obywatelu.

W mojej TT tez ich "brakuje", a wszystko chodzi swietnie.
Mam podpiety w tej chwili (na jednym kablu - tym wewnetrznym) Naped ZIP, CD i HDD. Twardziel jest na koncu kabla i ma WLACZONY zworka wewnetrzny terminator - i to jest najwazniejsze i wystarcza do dzialana calosci.

1,352

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jam jest chetny!!!

Przydaloby sie mi sterowanie przelaczaniem D1/D9 w SIO2IDE z klawiatury - no i np. twardy reset pod jakas kombinacyja, co prawda pod QMEGiem wystarczy przytrzymac Shift, ale czasem trza QMEGa odlaczyc.

To jedyna dwa przypadki, kiedy siegam do Atarynki.

1,353

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Teoretycznie jest mozliwe napisanie tego programu juz teraz (na Atari), tyle ze bedzie on dosc skomplikowany. Mamy w tej chwili takie trzy rozkazy SIO2IDE:

   $71     S2I#    $61    To Drive     4           -       Set Phisical Sector Number (32bit value)
   $71     S2I#    $62    From Drive   512         -       Get Phisical Sector from drive
   $71     S2I#    $63    To Drive     512         -       Put Phisical Sector to drive

Wystarczy z poziomu Atari obsluzyc FAT32 :) (jak to prosto zabrzmialo ;) ).

1,354

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie, nie - dowolne pliki.
Wysylasz do stacji rozkaz w stylu "OPEN", a potem rozkazy w stylu "BGET' czy "BPUT", a ona przesyla w odpowiednia strone dowolnej dlugosci paczke bajtow z tego pliku. I wszystko to (prawie, bo jakas namiastka wysylajaca te rozkazy musi byc) bez posrednictwa DOSa, ewentualnie pod Sparta, po zainstalowaniu sterownika np. jakies H: :)
Wyobraz sobie DOS o MEMLO w granicach $1000 niezajmujacy zadnej dodatkowej pamieci i obslugujacy w efekcie liki na HDD w formacie FAT32.

1,355

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wiesz, oczywiscie ze sa nowe pomysly :)
Pirx ma taki koncept - uwazam ze warty przemyslenia.
Pomysl polega na tym by zorganizowac komunikacje ze stacja tak jak to jest w C64 - czyli plikowo. Wyobraz sobie na tym dysku w formacie FAT32 katalog z plikami XEX. Wysylasz odpowiedni rozkaz do napedu (zawierajacy nazwe pliku i tryb transmisji) a naped przysyla Ci caly plik jedna ciagla transmisja, ewentualnie kolejne bloki sa kolenymi blokami danych pliku binarnego.
Wtedy wystarczy jakis sterownik do Sparty + loaderek dzialajacy samodzielnie.
A na tym etapie jest to do zrobienia. Zwroc uwage jak krotki bylby DOS to obslugujacy!! Zero grzebania w sektorach, VTOCach, FATach itp - tym zajmuje sie kontroler w stacji :)

1,356

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Da sie dorobic, ale przyrostu o te parenascie procent niezauwazysz. A trzebaby bylo zrobic wtedy implementacje 3 predkosci (wlasnie dla zachowania zgodnosci).
Jednak przy 3 predkosciach nie daloby sie juz tak latwo rozpoznawac ktora jest aktualna. Rozpoznawanie zaczeloby zajmowac dodatkowy czas w trakcie komunikacji i kolo sie zamyka.

Wierz mi Dely, dlugo sie zastanawialismy co z tym zrobic zeby wszystko wspolgralo, lepiej nie ruszac, bo teraz nie ma problemow, a po zmianach zacznie sie ze to nie chodzi, a tamto to blokuje transmisje itp.

1,357

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

I tak jeszcze z ciekawosci to jakie programy wykrywajac US ustawiaja sobie predkosc?

Np. SpartaDOS X - wystarczy ?? :)

Taka predkosc dla SIO2IDE wybralismy i niech tak moze lepiej zostanie :)

A gdybyscie wiedzieli jak stacje rozpoznaja predkosc w czasie transmisji i ile dodatkowego czasu i ponawiania komunikacji im to zajmuje to byscie sie zdziwili ;) (ja znam tylko TOMSA MULTI  i wystarczy - makabra tam rozpoznanie predkosci odbywa sie prz KAZDEJ komunikacji ze stacja - strata okolo 10% ogolnej predkosci - ale kto by to tam mierzyl, skoro stacja ma "wysoki pisk" ). SIO2IDE tego tez nie robi, rozpoznanie predkosci nastepuje tylko w przypadku przejscia z jednej na druga.

1,358

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To POKEY sie nie wyrabia.
Daaaawono temu, jak bawilem sie LDW napisalem programik, w ktorym mozna bylo zmieniac predkosc transmisji.
W miare pewna byla transmisja ponizej 90kbodow, potem dzwiek byl wyzszy ale.... no wlasnie programy wczytywaly sie tak samo szybko, albo nawet wolniej, bo zbyt czesto nastepowaly bledy komunikacji i powtorne przesylanie danych (tego nie widac i nie slychac, ale sektor moze byc w przypadku bledu transmisji przesylany kilka razy).
Granica mozliwosci POKEYA wogole (pomijajac pewnosc transmisji) jest okolo 120-130tys. bodow. Zrobilem i takie testy, ale tu wplyw na transmisje miala nawet jakosc kabla polaczeniowego, a stopa bledow byla tak wielka, ze realna predkosc spadala ponizej 50 :) (choc dzwiek byl piskiem bardzo wysokim i moznabylo sie chwalic - ale co z tego).
Realnie 70 tys. bodow jest maksymalna sensowna predkoscia, a te 52  w SIO2IDE jest dla zachowania PELNEJ zgodnisci z UltraSpeed - sa programy, ktore poprostu wykrywajac ten tryb ustawiaja taka, a nie inna predkosc. Zreszta, dzieki braku przerw miedzysektorami (nie ma tu krecacej sie dyskietki) realnie jest o jakies 15% szybciej niz w stacji dyskow z US.

A, i jeszcze jedno. Powyzej 80 tys. trzeba pisac wlasnie procedury transmisji, bo te oryginalne chodzace na przerwaniach sie nie wyrabiaja. Przykladem stary loader dyskowy dla trybu US - chyba Speed 30 sie nazywal czy jakos tak.

A tak z ciekawosci, sprawdzaliscie jak sie maja informacjie producentow roznych "turb" do faktycznej predkosci transmisji. Polecam speawdzenie procedur transmisji kazdego z tych "wynalazkow" i sprawdzenie jaka liczba jest wpisywana do rejestru POKEYa odpowiadajacego za predkosc. Pare prostych obliczen i mozna sie zdziwic jak latwowierni wszyscy jestesmy :) (np. w TOP DRIVE - czyli TOMS TURBO wszystkie rozkazy do stacji (jakies 2-3% danych) sa przesylane z predkoscia standardowa - jakos nikt nie przyznal sie jaki to ma wplyw na ogolna predkosc i podawana zawsze byla tylko predkosc przesylu danych.
To 52 w SIO2IDE to przynajmniej JEST 52, tak jak oryginalne 19,2 jest naprawde 19,2 !!

1,359

(43 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Myslales o placeniu za pirata (czyli, ze kumplowi nie placilo sie za pirata, bo on zaplacil juz za niego na gieldzie).
Jednak z tekstu, ktory powstal wynika, ze chodzilo o pirata otrzymanego od kumpla i ze to za tego kumpla sie nie placilo.

Uwielbiam Snickersy ;) !!

1,360

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No dobra, ale jak toto (przy takiej prostej konstrukcji) rozpoznaje otwarcie lub zamkniecie stacji dyskow. Wszak LDW nie maja przelacznika i w TOMSach byl on montowany dodatkowo.
Chyba ze za otwarcie stacji uznaje nieczytelnosc pierwszego sektora dyskietki, moze sprawdzcie, czy tryb TOP DRIVE uruchamia sie przy bootowaniu z ZAMKNIETA dzwignia i NIESFORMATOWANA dyskietka w srodku - tak z ciekawosci.

1,361

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Cos mi sie wydaje ze najbardziej zgodny to juz jest OMC (napisane przez Pawla Bulkowsiego z OUR 5OFT). Jedna z opcji generuje nawet dokladnie tak poszatkowany kod (MAC65 generuje plik w postaci wielu blokow binarnych o dlugosci 256b , kazdy z wlasnymi naglowkami).

A dyrektywa .INCBIN w tym ATasm wydaje mi sie dziwnie znajoma :) ... tyle ze Pawel to napisal pare lat wczesniej (zreszta w Pure C na Atari ST), az zaraz zaczne kod zrodlowy w C (na ktorym sie nie znam ;) ) porownywac.....

1,362

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

To @ to tylko dla ulatwienia, w zestawie procedur we/wy tak zaczynaja sie makra pomocnicze, ktore wspieraja te glowne.
W czasie pisania wywolanie makra nie rozni sie od mnemonika.

Tak to wlasnie nieznajomosc programu powoduje ze ludzie stosuja prymitywne narzedzia w stylu QA ;)  Na dodatek MAC nie ogranicza dlugosci i ilosci etykiet, a do tego wiecej kodu sie w nim jednorazowo miesci i makra mozna miec w oddzielnych plika i includowac w miare potrzeb (oczywiscie nie zajmuje to pamieci wtedy).

A lubie tez makra POKE i DPOKE :)
wtedy kod assemblerowy wyglada np:

  POKE COLBAK,0
  DPOKE DL,$4000

fane :)

1,363

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A to wcale nie najciekawsze, w zasadzie to duza czesc instrukcji procesora 68000 jest u mnie umakrowiona - fajne to i wygodne i wygodne.
Zreszta depaker w Operation Blood byl przepisany "kod w kod" z assemblera amigowego za pomoca makr w MAC65, a potem troszke zoptymalizowany (po kompilacji juz usuniete dublujace sie rozkazy).

1,364

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Prosze bardzo (polecam zbior IOMAC.LIB zawierajacy caly blok WE/WY w postaci makr, to jest wycinake zawierajacy kilka makr pomocniczych i makro XIO:
(etykiety systemowe sa wczesniej inkludowane za zbioru SYSEQU)


 ; MACRO:  @CH
 ;
 ; Loads IOCB number (parameter 1) into X register.
 ;
 ; If parameter value is 0 to 7, immediate channel number
 ;   is assumed.
 ;
 ; If parameter value is > 7 then a memory location
 ;   is assumed to contain the channel number.
 ;
     .MACRO @CH
     .IF %1>7
       LDA %1
       ASL A
       ASL A
       ASL A
       ASL A
       TAX
       .ELSE
       LDX #%1*16
       .ENDIF
     .ENDM
 ;
 ;
 ; MACRO:  @CV
 ;
 ; Loads Constant or Value into accumultor (A-register)
 ;
 ; If value of parameter 1 is 0-255, @CV
 ; assumes it's an (immediate) constant.
 ;
 ; Otherwise the value is assumed to
 ; be a memory location (non-zero page).
 ;
 ;
 ;
     .MACRO @CV
     .IF %1<256
       LDA #%1
       .ELSE
       LDA %1
       .ENDIF
     .ENDM
 ;
 ;
 ;
 ;
 ; MACRO:  @FL
 ;
 ; @FL is used to establish a filespec (file name)
 ;
 ; If a literal string is passed, @FL will
 ; generate the string in line, jump
 ; around it, and place its address
 ; in the IOCB pointed to by the X-register.
 ;
 ; If a non-zero page label is passed
 ; the MACRO assumes it to be the label
 ; of a valid filespec and uses it instead.
 ;
 ;
 ;
     .MACRO @FL
     .IF %1<256
       JMP *+%1+4
 @F    .BYTE %$1,0
       LDA # <@F
       STA ICBADR,X
       LDA # >@F
       STA ICBADR+1,X
       .ELSE
       LDA # <%1
       STA ICBADR,X
       LDA # >%1
       STA ICBADR+1,X
       .ENDIF
     .ENDM
     .PAGE "   XIO macro"
 ;
 ; MACRO:  XIO
 ;
 ;  FORM:  XIO cmd,ch[,aux1,aux2][,filespec]
 ;
 ; ch is given as in the @CH macro
 ; cmd, aux1, aux2 are given as in the @CV macro
 ; filespec is given as in the @FL macro
 ;
 ; performs familiar XIO operations with/for OS/A+
 ;
 ; If aux1 is given, aux2 must also be given
 ; If aux1 and aux2 are omitted, they are set to zero
 ; If the filespec is omitted, "S:" is assumed
 ;
     .MACRO XIO
     .IF %0<2 .OR %0>5
       .ERROR "XIO: wrong number of arguments"
       .ELSE
        @CH  %2
        @CV  %1
       STA ICCOM,X ; COMMAND
       .IF %0>=4
          @CV  %3
         STA ICAUX1,X
          @CV  %4
         STA ICAUX2,X
         .ELSE
         LDA #0
         STA ICAUX1,X
         STA ICAUX2,X
         .ENDIF
       .IF %0=2 .OR %0=4
          @FL  "S:"
         .ELSE
 @@IO    .=  %0
          @FL  %$(@@IO)
         .ENDIF
       JSR CIO
       .ENDIF
     .ENDM

I jeszcze jedno z makr stosowanych przeze mnie i Pirxa:

;-------------------------------------
         .MACRO MOVE.L
;    MOVE.L    source_addr,dest_addr,length
;    Moves 'length' bytes long block of bytes
;    beginning from 'source_addr' to 'dest_addr'
;    The macro tries to create the optimal code for given data
;    CAUTION! Blocks shouldn't overlap! Macro is self-modyfying!
         .IF %3<$0100
           LDX #%3-1
@MC        LDA %1,X
           STA %2,X
           DEX
           .IF %3>$7F
             CPX #$FF
             BNE @MC
             .ELSE
             BPL @MC
             .ENDIF
           .ENDIF
         .IF %3&$FF<>$00
           .IF %3>$0100
             LDA #$00
             STA ?LI
             STA ?LI+1
?MO          LDA %1
?MO1         STA %2
             INC ?MO+1
             BNE ?MO2
             INC ?MO+2
?MO2         INC ?MO1+1
             BNE ?MO3
             INC ?MO1+2
?MO3         INC ?LI
             BNE ?MO4
             INC ?LI+1
?MO4         LDA ?LI+1
             CMP # >%3
             BNE ?MO
             LDA ?LI
             CMP # <%3
             BNE ?MO
             ;lda #0
             ;sta ?LI
             ;sta ?LI+1
             BEQ ?MO5
?LI           .WORD 0
?MO5
             .ENDIF
           .ELSE
           LDX # >%3
           LDY #$00
?MO        LDA %1,Y
?MO1       STA %2,Y
           INY
           BNE ?MO
           INC ?MO+2
           INC ?MO1+2
           DEX
           BNE ?MO
           .ENDIF
         .ENDM

No to jeszcze takie malenstwo, a jak przydatne:

; adds %1 to %2 and saves result in %3
; if there is no %3, result goes to %2
         .MACRO ADD.W
         CLC
         LDA %2
         ADC %1
         .IF %0=3
           STA %3
           .ELSE
           STA %2
           .ENDIF
         LDA %2+1
         ADC %1+1
         .IF %0=3
           STA %3+1
           .ELSE
           STA %2+1
           .ENDIF
         .ENDM

(etykiety zaczynajace sie od ? sa etykietami lokalnymi makra, a nazwy zaczynajace sie od @ sa makrami pomocniczymi w wiekszym bloku makr - np. zestaw procedor we/wy)

Zwroc uwage na kompilacje warunkowa i generowanie roznego kodu w zaleznosci od parametrow. Piszesz sobie zestaw takich makr (jak chcesz podesle wieksze zbiory) i zapominasz o typowych konstrukcjach kodu, bo nie musisz juz o nich pamietac, wplatane sa w kod w miare potrzeby jako makra wlasnie.....

Prosze mi pokazac inny, tak elastyczny assembler!!

A TU znajduje sie instrukcja do MAC65 a takze OMC - czyli odpowiednik MAC65 na PC.

1,365

(28 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A ze starym dobrym MAC65 jest jeszcze mniej problemow... :) i te makra z parametrami i kompilacja warunkowa itp....

:)

1,366

(19 odpowiedzi, napisanych Konsole)

No to jest wyciety jeden (i to niepelny) folder z tej plytki :).

Ciagnij - warto!! :)

1,367

(19 odpowiedzi, napisanych Konsole)

a chcecie Atari Arcade Hits ?? (8,4 MB) to moge wzucic na ftp'a i zapodac linka...

Kurcze, male cos :) Wlasnie konczy mi sie sciaganie i u mnie ma to 360MB (i wg opisu dwie plyty CD to sa).

Sciaglo sie - to nie dwie plyty ale jedna (obraz ISO):
------------------------------------------------------------------
Atari Anniversary Editon (Atari Arcade Classics Vols. 1-2)

Games - Asteroids, Asteroids Delux, Battlezone, Centipede, Crystal Castles, Gravitar,
Millipede, Missle Command, Pong, Super Breakout, Tempest and Warlords.

Also includes desktop themes, iterveiw with Atari founder Nolan Bushnell, and images of Atari memorabilla.

Can be played from disk without install.
------------------------------------------------------------------

1,368

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Gdyby jeszcze standardowe stacje (przypadek 1050) chcialy te kombinacje z blokiem danych PERCOM rozumiec ;).
Ale przyznam ze tez chcialem to zaproponowac, bo to najladniejsza metoda (z punktu widzenia czystosci programowania).

1,369

(19 odpowiedzi, napisanych Konsole)

U mnie pod XP chodzi (tyle ze bezdzwiecznie).

1,370

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Gucio prawda. System nie stwarza takich ograniczeń. Sterownik KMK IDE stwierdza odwołanie do HDD poprzez sprawdzenie czy w DDEVIC ($0300) siedzi $31, a w DUNIT ($0301) coś z zakresu 1-16. Gdyby wywalić to drugie sprawdzenie i uznać, że jest to numer partycji, to może być ich 256!

Od czego jest w DCB DBYT1 ($0308) i DBYT2 ($0309)? W nich ustawia się ilość danych przesyłanych przy jednym wywołaniu SIO. Jeśli masz sektory 512B i przestawisz partycję w takie sektory i zabiszesz w DBYTn 512, to masz operacje na 512B.

Tyle tylko ze mi chodzi o DISKINT a nie SIO, przez SIO to mozemy sobie transmitowac dowolne bloki danych i dowolnie kombinowac z parametrami. Ale interface programowy OS zajmujacy sie obsluga dyskow narzuca pewne zasady, i trzymajac sie tych zasad (a powinnismy sie raczej trzymac) dostajemy takie, a nie inne ograniczenia.

1,371

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tak naprawde procedury obslugi dyskietki w trybie Sparty beda prostrze od standardowych dla Atari DOS :)
Polecam analize loadera (takze autorstwa Izego Bernaska) Micro Sparta DOS (MSDOS), jakby cos to posiadam w miare skomentowane (no dobrze .... zdisasemblowane i opisane to co bylo najpotrzebniejsze, ale latwo przeanalizowac) zrodla, ostatniej wersji przygorowanej do obslugi trybu UltraSpeed. Procedyry te poza tym ze czytaja pliki zapisane w formacie Sparta DOS maja wlasna obsluge SIO przez co wykrywaja i obsluguja wiekszosc dopalaczy (efekt uboczny - dzialaja przy wylaczonym ROMie!!) - i sa naprawde krotkie!!

1,372

(19 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Nalezy uzyc entelygencji :)

Ja sciagnalem to w takiej postaci, w jakiej jest na serwerze, widac w oryginale bylo to w folderach Disk1, Disk2 i Disk3 na jakims CD czy czym takim.
Na dowolnej partycji zakladasz folder Disk1 i do niego kopiujesz wszystkie pliki (wazne zeby folder ten byl w glownym), odpalasz instalator...
Po chwili stwierdzi ze chce cos z Disk2, wtedy przechodzisz do innego okienka i zmieniasz nazwe folderowi Disk1 na Disk2 - wracasz i kontynuujesz, tak samo potem z Disk3 .... i ... zainstalowane.

To sa programy pod Windows 3.0, wiec dzwiek to one bezposrednio do karty wypluwaly, zapomniec nalezy o doznaniach sluchowych :)

aaaaa.... 3 czesc jest zgrana chyba z zainstalowanego folderu, wystarczy ja wkopiowac gdzies i odpalac.

1,373

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jakie sa ograniczenia kontrolerow HDD stosowanych w Atari ?

Takie jak samego systemu operacyjnego Atari, bo to on tu stwarza ograniczenia. Czyli (teoretycznie, bo praktycznie bywa inaczej) jednoczesnie widoczne dla sysemu 15 partycji zawierajacych max. 65536 sektorow 256 bajtowych. Jak to sobie wewnetrznie kontroler organizuje to jego sprawa - wazne jak widzi to komputer.

Czy partycja HDD musi miec koniecznie sektory max 256 bajtow ?

Od strony Atari moze miec 128 lub 256b (chyba ze zmienisz OS lub zastosujesz swoje wlasne procedury komunikacji z dyskiem). Wewnetrznie kontroler moze sobie trzymac to wszystko (i trzyma) stosujac sektory 512b.

Czy jest ograniczona liczba sektorow ktore potrafi kontroler zaadresowac ?

Kontroler - raczej nie (zalezy od jego konstrukcji i oprogramowania). Jednak - jak pisalem wyzej - Atari ze standardowym OSem ma ograniczenie do 65536 sektorow (oczywiscie w obrebie jednej partycji).

W jaki sposob mozna odwolac sie do kontrolera, przez DCB ?

Tak jak do kazdego innego urzadzenia (przynajmniej w przypadku SIO2IDE), kontroler ma swoj identyfikator tak jak maja je inne urzadzenia podpinane do Atari ($30 - stacja dyskow, $40 - drukarka, $60 magnetofon). SIO2IDE reaguje na rozkazy wysylane do stacji dyskow (czyli $31, $32, itd.) i odpowiada wtedy jak standardowa stacja dyskow, reaguje tez na identyfikator specjalnie dla niego przeznaczony (nie pamietam juz - chyba $E1) i wtedy mozna komunikowac sie bezposrednio z kontrolerem, zmieniac przypisanie partycji i wiele innych parametrow - ale to juz zalezy od kontrolera - wszystko znajdziesz w opisie SIO2IDE.

Jak rozpoznac obecnosc kontrolera SIO2IDE, KMK ?

KMK ?? , SIO2IDE - wyslij jakies zapytanie bezposrednio do kontrolera - jesli odpowie to jest ;).

1,374

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zerkam, zerkam i cos mi sie strasznie ciezko analizuje pod MLM, jakis wydruk by sie przydal (mam jeszcze w domu wydruki starego QMEGa robione pod Disk Wizzardem II na papierze w kratke ;) ). Jak znajde SIO2PC to odpale drukowanie z DW2 do pliku tekstowego i se wydrukuje, bo pod MLM wczoraj (a wlasciwie dzisiaj) o 3 nad ranem dostawalem jakiegos oczoplasu ;)

1,375

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wlasnie, tez sie zastanawialem po co tyle miejsca. Grafika i tak nie wyswietla sie bezposrednio z carta, bo sprite'y sa softwareowe. Wydaje mi sie ze poprostu jest ona przepisywana w czasie gry jakas szybka procedura (proste kopiowanie) i zapisana na carcie bez zadnych kombinacji, dla ulatwienia jako ciag danych skladajacych sie na caly poziom. Trzebaby to poprzegladac, moze latwo da sie zrobic przepisywanie z innego miejsca pamieci, a moze i przepisywanie z prosta dekompresja!! - stawiam, ze cala gra miesci sie w normalnym RAMie, a z kolejnych bankow ROM pobiera sobie tylko dane grafiki....

No ale to takie przemyslenia na szybko.