76

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ktoś sprzedaje gotowe cartridge SIC! ?

77

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Filon napisał/a:

Zaczynam lutowanie, trzymajcie kciuki!

Już mnie palce bolą od trzymania kciuków. Jak tam Twoje 1088XEL, polutowane, działa?

78

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A może po prostu zbuduj sobie 1088XEL
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14555

79

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bedzie kolejne zamówienie?

80

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki, za dobre chęci, ale ja w 1088XEL nie mam QMEG-a.
Jak chcesz zobaczyć konfiguracje 1088XEL i gdzie zabłądziło twoje dziecko SIO2BT, to poniżej jest odnośnik do dokumentacji:
https://atari8.co.uk/wp-content/uploads … Manual.pdf

81

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zrobiłem jak napisałeś i wróciło połączenie na com8. Dzięki.

82

(63 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

willy napisał/a:

Jednakze uzywanie komputera z podlaczaonym a niezasilonym urzedzeniem jest takim samym bledem.

Powiedz to projektantom wszystkich stacji dyskietek do Atari 8bit, że źle zaprojektowali swoje stacje bo mają wyłącznik zasilania i można w każdej chwili ją włączyć i wyłączyć według potrzeb.

83

(63 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak dokładnie.

84

(63 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No dobrze, nie masz SDriveMax-a z płytką  na 74LS07 to muszę wyjaśnić ci na piechotę. Wszystkie sygnały przesyłu danych SIO Atari są typu OC (otwarty kolektor lub dren) dlatego szyna danych w Komputerze Atari zasilana jest z napięcia +5V przez rezystory 4,7kOhm. Podłączając do  szyny SIO SDriveMax z nieszczęsną płytką z układem 74LS07 i dwoma rezystorami 4,7kOhm wpiętymi między zasilanie +5V a szynę danych IN i OUT. Wszystko jest dobrze do momentu w którym nie odłączamy zasilanie od SDriveMax z płytką  na .... .
W ramach wyjaśnienia czemu SDriveMax jest zasilany u mnie z zewnętrznego zasilacza:
1.  Ułatwia wybór gry, programu przed wczytaniem.
2. Moje Atari 800XL nie daje rady zasilić SDriveMax (pobór prądu około 150mA, instrukcja podaje, że obciążenie wyjścia zasilania w gnieździe SIO nie powinno być wyższe niż 50mA) i wyświetlało "krzaczki" na wyświetlaczu.
3. Choć moje 130XE daje rade zasilić SDriveMax patrz pkt. 1.

Ale wracamy do opisu sytuacji przed wyłączenia zasilania SDriveMax. Mamy szynę danych IN i OUT zasilaną w komputerze przez rezystory 4,7kOhm i w SDriveMax a właściwie na dodatkowej płytce w SDriveMax też przez rezystory 4,7kOhm. Pozbawiając zasilania SDriveMax z płytką .... , powoduj, że rezystory 4,7kOhm w SDriveMax nie są podłączone do +5V zasilania a przez mała rezystancje wewnętrzną SDriveMax (przy włączonym zasilaniu wynosi około 33Ohm) z MASĄ (minusem zasilania). To powoduje, że napięcie na magistrali będzie w przybliżeniu wynosiło połowę napięcia zasilania.
I to ta tyle.

85

(63 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To sprawdź jak zachowa się napięcie na szynie SIO (data in, data out) jak odepniesz "+" zasilania od SDriveMax z interfejsem (buforem) na układzie 74LS07.

86

(63 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Według mnie w opracowaniu interfejsu  na układzie 74LS07 do UNO2SIO jest błąd. Analizując schematy stacji dyskietek do Atari 8bit rezystory na tej płytce powinny mieć wartość 100kOhm a nie 4,7kOhm. Ja mam u siebie rezystory 100kOhm i interfejs działa. Fakt podam skrajny przypadek kiedy SDriveMax mając rezystory 4,7kOhm będzie robił problemy na magistrali SIO. jeśli do magistrali będzie podpięty inny napęd którego będziemy chcieli użyć a SDriveMax będzie w wersji z zewnętrznym zasilaniem i zasilanie to będzie odłączone. Rezystor 4,7kOhm w atarce i 4,7kOhm w SDrive Max robi dzielnik i napięcie na szynie SIO nie będzie 5V a 2,5V co zwykle jest poziomem za małym do prawidłowej transmisji. Dając rezystory 100kOhm lub diodę jak jest w podstawowym opracowaniu nie będzie robić takich problemów.

87

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Co do różnicy między AspeQt i RespeQT pewnie masz racje, ja miałem na myśli zachowanie się obu programów w czasie botowania - wczytywania plików ATR. SIO2BT podłączyłem jako ciekawostkę do mojego 1088XEL bo ma wbudowaną obsługę.
Montezuma mam do ciebie pytanie. Sparowanie SIO2BT z BT w PC-cie powoduje dodanie 2 portów szeregowych do systemu. W moim przypadku com8 i com9. Na początku RespeQt łączyło się przez com8 i wtedy kopiowanie rozpoczynało się ale Mycopyr wyraźnie "gubił dane" a właściwie pewnie ich nie dostawał bo dyskietka była "pełna" a on wyświetlał prawie same "?". W którymś momencie coś się zamieszało i nie chciał się połączyć po com8 (mrugała dioda na SIO2BT). Przełączyłem na com9 i RespeQt znów zaczął się łączyć ale od tej pory nie chce nawet spróbować zacząć kopiowania. Próbowałem przełączać na com8 bez powodzenia. Do czego się  instalują 2 com-y i czemu przestał działać com8? Pc jest na Windows 10 32bity.

88

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W ramach wyjaśnienia Atari 1088XEL ma obsługę SIO2BT w  U1MB.
AspeQt obsługuje BT przez wybór ustawienie NONE w synchronizacji portu.
RespeQt i jego ustawienie synchronizacji BT w zasadzie nie widzę różnicy.
Można botować 1088XEL z SIO2BT czy to z AspeQt czy RespeQt.
Mycopyr współpracował z moją xf-ką (wersja 360kB napęd 5,25) jak do tej pory bez problemów.

89

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam. Powiem tak, jak bym nie miał innej możliwości skopiowania obrazów dyskietek ATR na dyskietki to bym drążył temat dalej. Atari 1088XEL ma SIO2PC(po USB), mam SIO2SD, SDriveMax ale tylko Sio2BT robi takie jaja przy kopiowaniu. Ta sama konfiguracja tylko połączenie przez SIO2PC(po USB) śmiga bez problemów.

Pin napisał/a:
darpajdp napisał/a:

Czy ktoś z kolegów może kopiował z PC (AspeQt) przez SIO2BT obrazy ATR na stacje dyskietek? Bo mi się nie udało. Atari1088XEL ten sam obraz ATR (AspeQt) wczytuje poprawnie natomiast przy próbie kopiowania na stacje dyskietek kopier nie widzi dysku źródłowego. A jak widzi to gubi dane.

jakiego kopiera i pod jakim dosem używasz?

Zazwyczaj używam mycopyr 2.1, próbowałem też jakichś dwóch innych nazw nie pamiętam. Jaki dos?, dobre pytanie dyskietki - obrazy ATR z kopierami są samobotujące.
Jak mocno się będę nudził to wrócę do tematu.

90

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

A masz odpowiednie numery stacji i atr-a ustawione? Muszą się różnić - a z tego co napisałeś pewnie to jest przyczyną...

Stacja XF551 nr1
AspeQt zamapowany tylko ATR jako dysk nr2

91

(243 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czy ktoś z kolegów może kopiował z PC (AspeQt) przez SIO2BT obrazy ATR na stacje dyskietek? Bo mi się nie udało. Atari1088XEL ten sam obraz ATR (AspeQt) wczytuje poprawnie natomiast przy próbie kopiowania na stacje dyskietek kopier nie widzi dysku źródłowego. A jak widzi to gubi dane.

92

(75 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciemnogród i zabobony. Jak dobrze był zestrojony interfejs w magnetofonie to czytało 100/100. Ten interfejs na NE565 czytał wszystko nawet programy z radia nadawane w turbo 2600. A ten fabryczny w magnetofonie udało mi się przypadkiem dostroić (w międzyczasie wymieniłem silnik, obroty regulowałem programem). Podłączałem multimetr taki stary i patrzyłem  jak się wskazówka wychyla w czasie wczytywania programu. O dziwo  gra się wczytała, kolejna też i następna, więc zobaczyłem jaką wewnętrzną rezystancje ma miernik na tym zakresie dolutowałem rezystor o takiej wartości między masę i ten punkt i magnetofon czytał zapis w standardzie 100/100. Przed modyfikacją ~ 33/100.

93

(75 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co to za przyjemność wczytywać programy/gry przez BT. Jakieś 33 lata temu jak się wczytywało gry z kasety na fabrycznym XC12 to była adrenalina, wczyta się czy wyrzuci błąd w ostatniej minucie wczytywania ulubionego River Raid czy Super Cobra. Później zbudowałem interfejs na NE565, który z magnetofonem Kasprzaka M3016 czytał wszystko jak leci.

94

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak by to wrzucić na drukarkę 3D. Obudowa imitująca klocki LEGO. Wtedy wiadomo, że się nie rozpadnie (bo klejenie do siebie klocków LEGO jest bezsensu).

95

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam. Też się przymierzam do podłączenia ST-ka. W otworze w tylnej ściance masz dwa przełączniki , jeden jest od portu RS232 (jeszcze go nie rozgryzłem) a drugi jest do trybu RGBY/R-Y, B-Y, Y (jak się nie mylę). Milej zabawy.

96

(49 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie napisałeś jakie masz napięcie na PR-ku R38. Powinieneś sprawdzić obwód chrominancji R55, L5, Q5. Na bazie Q5 powinieneś mieć napięcie większe od napięcia emitera o jakieś 0,6-0,7V.

97

(49 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja też  bym próbował na innym monitorze - telewizorze. Nie znam tego monitora ale może masz wybrane NTSC lub tryb czarno-biały ( B/W) i w tym jest problem.

98

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Uwierzymy.

99

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

perinoid napisał/a:

Coś więcej na temat modelu może?

W necie za dużo nie znajdziesz. TAMUZ BCM 115DB (facet miał też wersje 20'' BCM 120DB)

No i się sprzedał ostatni. Może facet jeszcze wystawi.

Mam nadzieje, że ten co kupił, napisze czy również jest zadowolony.

100

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja wczoraj dostałem zakupiony na alledrogo monitor Tamuz. No może cale przekątnej trochę małe (15'') ale za to nic nie drży, nie ma smug, paseczków, przebarwień itp.  Testowałem z 800xl, 130xe i 1088xel po video i s-video ( dodam jeszcze, że 800XL jest ta pierwsza wersja, ona nie ma wyprowadzonego na gniazdo monitora sygnału chromma, za miast tego podaje sygnal composite na wejście chominancji i monitorowi to nie przeszkadza). Ja dla mnie obraz super, Polecam (jest - była jeszcze 1szt). Można też podpiąć np ST-ka po RGB (gniazda BNC). Z ciekawostek ma w menu stop-klatkę i dużo innych ustawień.