atari.area
twoje polskie źródło informacji o Atari

VBXE package 0910

dely/Blowjobb | 27.10.2009 21:25 | komentarze (10)

Pierwsze egzemplarze Videboard XE 2.0 są aktualnie wysyłane do użytkowników przez Candle. Nadszedł więc czas, aby zarówno nowi jak i starzy użytkownicy VBXE, którzy posiadają już kartę w wersji 1.1 lub 1.2 otrzymali długo przygotowywaną "paczkę serwisową". W środku znajdziecie:

  • oficjalny rdzeń FX w wersji 1.20 a/r dla wszystkich wersji VBXE,
  • rdzeń emulacji GTIA w wersji a oraz r,
  • rdzeń testowy dla VBXE 2.0 (do celów serwisowych),
  • pełną dokumentację do rdzenia FX w wersji polskiej i angielskiej
  • dokumentację techniczną i montażową do wszystkich wersji VBXE,
  • pliki HEX dla mikrokontrolerów sterujących,
  • programy przykładowe dla rdzenia FX.
  • nowe wersje programów narzędziowych FC.COM oraz DCFG.COM.

Użytkownicy VBXE 1.1 i 1.2 proszeni są o dokonanie drobnej modyfikacji sprzętowej przed uruchomieniem rdzenia FX 1.20 - szczegóły znajdują się w paczce, w pliku hw mod fx120.pdf.

Updated download: VBXE Package 0910. Osoby, które ściągały paczkę przed 30 bm. proszone są o ponowne pobranie archiwum.

Prototyp SuperVidel

dely/Blowjobb | 18.01.2009 10:43 | komentarze (2)

Na stronie Nature można oglądać prototypową wersję SuperVidela - karty graficznej dla Atari Falcona wyposażonego w CT60. Możliwości karty:

  • złącze DVI-I ze wsparciem dla dwóch monitorów
  • zgodność ze wszystkimi trybami oryginalnego układu Videl na poziomie rejestrów sprzętowych
  • dodatkowy tryb chunky - 8-bitowy
  • możliwość wyświetlania 24-bitowych rozdzielczości aż do 1600x1200 przy 75 Hz
  • 128 MB pamięci DDR2 taktowanej 333 MHz o teoretycznej przepustowości 1350 MB/s
  • zintegrowany SuperBlitter, nie do końca kompatybilny ze starym Blitterem,
  • wsparcie dla MPEG2
  • sprzętowe wsparcie dla operacji 3D w postaci teksturowania polyglonów (niedostępne w pierwszej wersji SuperVidela).

Jak widać lista raczej imponująca - czekamy na cenę.

Tagi: 16bit, falcon, sprzęt

UltraSatan już gotowy

AdamK | 07.01.2009 11:24 | komentarze (8)

Jookie opublikował właśnie specyfikacje UltraSatana. Jest to następca SatanDiska, czyli adaptera pozwalającego podłączyć kartę SD jako dysk twardy do Atari ST/STE.

UltraSatan góruje nad swoim poprzednikiem następującymi cechami:

  • większym transferem (niemal maksymalny możliwy na ACSI)
  • możliwością podłączenia dwóch kart SD
  • hotplugiem kart
  • możliwością aktualizacji firmware bezpośrednio z ST

Dodatkowo, UltraSatan posiada wbudowany zegar RTC.

Tagi: 16bit, sprzęt, st, ste

SIO2SD - aktualizacja

gRzEnIu | 02.04.2007 16:37 | komentarze (9)

Jakub Kruszona-Zawadzki, autor rewelacyjnego interfejsu SIO2SD w zaktualizowanej z dnia 1.04.2007 wersji wzbogacił go o kilka nowych funkcji.

Główna i widoczna zmiana to przeprojektowana płytka drukowana i inny rezonator kwarcowy. Ponadto od tej wersji uruchomienie urządzenia z wcisniętym klawiszem K4 powoduje wejście do trybu konfiguracji. Wszystko to a może i nawet więcej na stronie projektu SIO2SD. Brawa dla autora i prosimy o więcej !

Ps. Przydało by się 10-cio pinowe gniazdo ISP :D

Psychols GTIA Upgrade

dely/Blowjobb | 01.04.2007 12:49 | komentarze (1)

Na stronie Madteamu można teraz obejrzeć więcej obrazków oraz kilka filmów prezentujących nadchodzącą nową modyfikację układu GTIA dla Atari 8-bit.

Dodatkowo zamieszczone są przykłady w asemblerze, jak wykorzystać wspomniany dopalacz.

Tagi: 8bit, sprzęt

Turbo Freezer już dostępny!

Miker/BJB/NG | 05.05.2006 06:58 | komentarze (12)

HiassofT udostępnił wreszcie schemat swojego nowego/starego rozszerzenia do komputerów XL/XE. UWAGA! Schematy zawierają parę błędów i dlatego zaleca się najpierw przeczytać plik 00README.txt z katalogu Hardware.

Instrukcja, dokumentacja oraz oprogramowanie dostępne jest na tej stronie.

Zatem - do lutownic! :)

Tagi: 8bit, sprzęt