Artykuły

    Jak podłączyć małe Atari do Internetu

    W tym artykule napiszę jak za pomocą naszej `małej` Atarki posurfować sobie po bezkresach internetu, posiedzieć na ircu itp. Wiele osób sadzi, że Atari jest za male, za prymitywne aby można bylo za pomoca jego korzystac z dobrodziejstw internetu. Co prawda nie bedzie to typowo Atarowskie korzystanie a jedynie wykorzystanie Ataraka jako terminala Linuxowego. W kazdym razie to juz cos !

    Co będzie nam potrzebne:

    • Atari (wiadomo), przyda się też rozszerzenie pamięci. Zasadniczo wystarczy 128KB ponieważ więcej program do komunikacji i tak nie wykorzystuje. Uwaga ! Potrzebna jest na oryginalna Atarka ponieważ emulator nic nam nie da (po prostu program się nie uruchomi :).
    • PeCet z dostępem do internetu (może być modem, może być łącze stałe)
    • Kabelek Sio2PC do połączenia Atari z PC
    • Program APE `98 dla PC służący do komunikacji poprzez wyżej wymieniony kabelek
    • Program ICE-T dla Atari (jest dostarczany razem z APE)
    • konto shellowe umożliwiające połączenie przez Telnet
    • ultrapodstawowa znajomosc Linuxa

    A więc zaczynamy, poniżej przedstawię całą procedurę krok po kroku.

    • Instalujemy program APE `98. Warto wspomnieć, że APE NIE JEST programem darmowym. Jest to oprogramowanie SHAREWARE za który wypadało by zapłacić autorowi. Jeśli jesteśmy biedni i nie mamy forsy nie ma się co załamywać, ponieważ program działa bez zarejestrowania, z tym że będziemy musieli odczekać chwilkę po uruchomieniu.
    • Konfigurujemy APE wedle własnych potrzeb.
    • Do pierwszej stacji (w APE, a nie w Atari) wkładamy image dysku z programem ICE-T. Można sobie oczywiście skopiować program za pomocą jakiegokolwiek DOS`a na dyskietke 5,25, wtedy będziemy ładować ICE-T z naszej ulubionej stacji przeznaczonej dla Atari.
    • Łączymy się na PC z Internetem (jeśli mamy stałe łącze pomijamy ten punkt :))
    • Teraz bootujemy Atari i czekamy chwilkę aż się załaduje ICE-T
    • po załadowaniu ICE-T pokaże się gustowny biały ekran z rozwijalnym menu u góry. Można się pobawić w konfigurację ICE-T, jednak my nie mamy czasu, bo przecież nie możemy już się doczekać jak sobie zaraz posurfujemy.
    • Wybieramy z górnego menu ICE-T opcję Terminal i naciskamy RETURN
    • powinien się pokazać znak zachęty: proxy> W tym momencie jesteśmy już w INTERNECIE !!! Teraz możemy wpisać adres naszego konta shellowego, np. open mojprovider.pl i naciskamy RETURN
    • Teraz po wpisaniu Loginu i Hasła obsługujemy nasze konto za pomocą 8 bitowego Atari !
    • W tym momencie inwencja tworcza zalezy juz od Was. Chcemy ircowac ? Piszemy: BitchX nick warszawa.irc.pl, chcemy poogladac strony www ? Piszemy: lynx http://www.fajna.strona.pl/

    Dlaczego potrzebny jest nam cały czas PeCet ? Ano chociażby dlatego, że raczej rzadko kto z Was posiada modem dla małego Atari :) A jeśli nawet to uzyskacie max 1200 bodów/s czyli w najlepszych warunkach transfer Atari <-> internet oscylował by w granicach 0.1 KB/s :) Poza tym nie jestem pewien czy ICE-T potrafi nawiązać połączenie ppp poprzez protokół TCP-IP (raczej wątpliwe).

    No dobra ... ale po co nam łączyć się z Atarki skoro i tak musimy wykorzystać PC ? Ano jest kilka powodów: Ja wykorzystuje ten sposób w momencie gdy moja kobieta siedzi sobie na ICQ na PeCecie i nie chce mnie dopuscic do komputera :) Odpalam wtedy moje 8bitów ...

    Sposób został sprawdzony i wypróbowany przeze mnie na następującej konfiguracji Atari: 130XE z 320 KB Ram, Qmeg OS (trzeba wyłączyć ponieważ ICE-T widzi nieistniejący cartridge) oraz PC PII 333MHz 128MB RAM i połączenie przez tepse (dziala z modemem jak I sdi). W razie, gdyby Wam się coś nie udawało można do mnie pisać z dokładnym opisem problemu/konfigu sprzętu.

    Komentarze gości atari.area

    Momencik, uaktualniam...  

    Nie jesteś zalogowany. Tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mog± dodawać komentarze.

Lotharek.pl
Retronics
Grawitacja 2024
Lost Party 2024
Silly Venture 2024 SE

Szukaj

Wyszukiwarka przeszukuje zasoby atari.area, atariki oraz forum.

Twoliner

Momencik, uaktualniam...  .

Pamiętaj, żeby linki do Twolinera dodawać wyłącznie po skróceniu za pomocą serwisu tiny.pl. Jeśli coś Ciebie ominęło - skorzystaj z archiwum.

Network

konto

Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto

forum

Artykuły

Wywiady

Allegro

Jako, że Allegro.pl jest bardzo często odwiedzanym serwisem przez Atarowców, umiejscowiłem poniżej wyszukiwarkę produktów związanych z naszym kochanym Atari. Chcesz coś kupić - wystarczy wpisać w okienko poniżej.


Wystarczy wpisac czego szukamy i po chwili znajdujemy sie juz na Allegro.pl.