1

Temat: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

ANKIETA

Na początku proszę o odpowiedzenia na ww. ankietę. Numeracja QMEG'ów zmieniała się wraz z dodaniem nowych opcji przy podobny układzie menu. Moim zdaniem, warto zapoczątkować nową serię 5.xx. Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu.

Wysłałem zapytanie do Stefana Dorndorf'a (aka. Dietrich na ABBUC), na razie bez odpowiedzi. Liczę na Was, że podejdziecie do sprawy racjonalnie. Procent nowego kodu (patrząc na część QMEGową) sięga 50, a reszta jest także mniej lub bardziej zmodyfikowana. Zaczynałem rok temu, zima wyłoniła główną część kodu do teraz modyfikowanego....

NOWY QMEG wersja Release Candidate (RC)

Proszę Was o wykonanie testów na sprzęcie i/lub ze sprzętem, który nie posiadam!
Głównie chodzi mi o rozszerzenia pamięci do 1MB, stację dysków XF-551, SN-360, TOMS 720/710 i każdej innej z dowolnym Turbo.

Chciałbym otrzymać odpowiedz:
- typ stacji i rodzaj turbo
- współpracuje (lub nie)
- jeśli tak, to wyniki RW-test (w załączniku) dla TEJ wersji i 4.04

Polecam lekturę manuala. Szukam chętnego do przetłumaczenia go na język ynglisz or/und dojcz.

Obecnie są jeszcze niedopracowane przerwania 65816, współpraca z SDX (Trub i Drac030 pomagają jak mogą).
Reszta nie powinna sprawiać kłopotów (oby) :)

Emulatory - pamiętajcie o wyłączeniu Patch-SIO, itp!!!



http://ftp.pigwa.net/projects/aki/qmeg/QMEG_5.xx_Menu.png


Czego nie ma porównując wersję 4.04 z RC:
1.Monitor MLM z obszaru $5000-$57FF;
2.Ramdysk X i Y, opcja menu GVS;
3.Handler drukarki P: i magnetofonu C: zawsze wywoła błąd $92 (urządzenie nie wykona komendy).
4.Brak CAS-Simulator'a

Co jest nowego porównując wersję 4.04 z RC:
1.Test diagnostyczny GTIA, PIA, MMU, RAM (DiagTest) i ROM;
2.Test POKEY (też z detekcją stereo) wykonany muzyczką znaną ze SelfTest'u;
3.Usunięte adresowanie nadmiarowe 64kB - zgodność z 65c816, np. x=$40 $fff0,x
4.Obsługa przerwań 65c816 w trybie natywnym;
5.HINDEX od zera dla AUDF3 (max. SIOx6) ? ukłon dla Sio2SD;
6.Działają boot-inicjalizery turbo TOMSów;
7.Ogólnie dostępny konfigurator Sio2SD z możliwością swap'owania napędów;
8.Wskaźnik ilości Extended Memory do 2MB;
9.Każdy napęd (1-8) może być indywidualnym ramdysk'iem (zamiast dwóch X i Y);
10.Każdy ramdysk może wskazywać (dublować) inny ramdysk;
11.Ramdysk obsługuje 1MB z gęstościami Q=360kB i T=720kB;
12.Kopiowanie dyskietek i frezowanie pamięci do dowolnego ramdysk'u;
13.Kopiowanie i formatowanie dyskietek także w Q=360kB i T=720kB;
14.Protekcja fragmentu ramdysk'u, najczęściej używanego przez gry, dema jak i  przez VBXE;
15.Nieużywanie banku z ramdysk'u zajętego przez SDX;
16.Obsługa Pad'ów z konsol, np. SNES

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 07:39:57)

Post's attachments

QMEG_5.RC.01.ZIP 375.33 kb, liczba pobrań: 107 (od 2010-06-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Zagłosowałem na 5.00, na real sprzęcie nie potestuję, bo nie mam jak eproma nagrać póki co.

Sikor umarł...

3

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

No a to najważniejsze (ja mam kość EEPROM i nagrywam se w atarce - coś ala flash dla SDX).

Dla stacji powinno chodzić OK turbo: Ultra i Warp, Top Drive 1050.
Nie wiem co z Synchromesh-em.....

4

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Hi.
I think that you should choose some postfix by Qmeg version you alter (4.04 PL or 4.04 Pajero etc.).
IMHO major numbering of Qmegs (3.xx,4.xx,...5.xx,6.xx,...) is preserved for original Qmegs from author Stefan Dorndorf.
I'm afraid of future confusions if everybody call own Qmeg modification with better number Qmeg5, Qmeg6, Qmeg7... :-(
Thank you very much for understanding.
Greetings, Raster/c.p.u.

http://raster.atari.org

5

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

O ile Dorndorf nie będzie mieć nic przeciwko ani kontynuować własnych wersji to jestem za 5.00.

6

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Jacques napisał/a:

O ile Dorndorf nie będzie mieć nic przeciwko ani kontynuować własnych wersji to jestem za 5.00.

As far as I know S. Dorndorf is still active at Atari scene and he is still working on new version of QMEG.

http://raster.atari.org

7

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Nie znam tematu - ale to jest fork, czy raczej razem pracujecie nad jednym kodem?

Jak fork to w ogóle bym szedł w inną nazwę, a jak wspólna praca to się dogadajcie, czy jest coś do dodania - jak nie to wersja 5, jak tak to wersja 4.coś. :)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

8

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

raster napisał/a:
Jacques napisał/a:

O ile Dorndorf nie będzie mieć nic przeciwko ani kontynuować własnych wersji to jestem za 5.00.

As far as I know S. Dorndorf is still active at Atari scene and he is still working on new version of QMEG.

If that's the case (he's working on QMEG), then you are right, Raster. Let's just wait and see what he anwers to Pajero.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-06-03 11:32:34)

9

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

In my opinion the Raster idea is the best, because Pajero's version is a fork/modification of existing QMEG version... I think the numbering like 4.04 PL or similar is the best possible solution.

with gretings
Seban/Slight

Ostatnio edytowany przez seban (2010-06-03 12:13:03)

10

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

.. np. mnie osobiście interesuje zgodność z 65c816 / DracOS, oraz SDX / HDD KMK/IZ/IDE'a, bo dopiero wówczas mogę zastanawiać się nad zainstalowaniem Qmeg'a :) .... a tego Pan Dorndorf mi raczej nie zapewni ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

QMEG bardzo dobrze działa z SDX, co Ci Pin nie działa? :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

nie wiem, bo go jeszcze nie mam i może dlatego nie działa :P - po prostu wynika to "z zasłyszanych opinii" i sensu w tym świetle karkołomnego rozgrzebywania mojego XEGS :). Wcześniejsza wersjia Qmeg'a z czego widzę może wejść w kolizję używając np. ten sam bank ext ram co SDX - nowa wersja z czego widzę tę przypadłość ma niejako za sobą :).

Dlatego myślę, że lepszym rozwiązaniem jest by ktoś "na miejscu" dostosował Qmeg'a pod rodzimy system dopalania sprzętu tak, by ten działał nawet na rozszerzonym "grzebieniu" :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Ja tu widzę przy okazji poprawiania za dużo psucia.
Siłą QMEGa, poza ramdyskami i obsługą przyspieszaczy, był podręczny i wygodny monitor MLM, zawsze można było na szybko sprawdzić co się dzieje w pamięci, wylistować kod, czy zrobić drobne poprawki.
Do tego brak obsługi drukarki to jakiś żart chyba. Większość analiz kodu itp. zrobiłem przy pomocy drukarki - kiedyś fizycznie podpiętej do atari, a potem przez przechwytywanie wydruku do pliku z APE. Gdyby to jakoś szczególnie pamięć zabierało to rozumiem, ale jak widzę dodaną kupę testów, z których i tak nikt korzystał nie będzie (no raz czy dwa po instalacji QMEGa, żeby zobaczyć jak to wygląda)  to trochę się dziwię,

Dla mnie wystarczyłyby poprawki dla procesorów 16bit i omijanie banków zajętych przez Spartę X (choć nie mam takiego procka i jak odpalam Spartę X to używam tylko jej ramdysku). Tylko te poprawki mają jakiś głębszy sens poprostu (no i jeszcze te dotyczące bardziej zaawansowanej obsługi ramdysków).

Czyli - podkreślam z mojego punktu widzenia - więcej popsute niż poprawione.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2010-06-03 14:38:37)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Protestuję przeciwko brakowi CAS Simulatora i handlera C: oraz MLM. Testy uważam za zbędne, można sobie załadować SysInfo - nie robi się tego codziennie, żeby było trzeba aż trzymać w ROM.

Co do nazwy to proponuję 4.04 ModPL. Albo 4.04 v.2010.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

... ooo - nie zrozumiałem. Czyli monitor MLM poleciał? - to po co Qmeg w takim razie :) ??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

W pierwszej chwili wybrałem w ankiecie v5, ale po zastanowieniu i przeczytaniu powyższych opinii oraz informacji o prowadzonych pracach nad oryginalnym Qmegiem jestem za wariantem forka - to nie jest następna wersja qmega, ale inny system, na qmegu oparty.

Dla mnie też MLM był podstawową zaletą qmega, ale skoro autor wykonał takiego forka, to mial po temu uzasadnione argumenty i nic mi do tego.

Osobiście poszedłbym w nazwę w rodzaju QmegX 1.0

http://www.5oft.pl/

17

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Coś ciekawego w odpowiedziach :)
Pozbieram uwagi -  i wykreuje się nowa wersja OS...

DELY
- a Ty wiesz, jak używać CAS-Simulatora? Kłopotliwość kreowania wersji kasetowych na dyskietki - przy braku softu = czytaj: ręcznego dbania o kolejność nagrań... Ot - dlatego wyleciało.
- handler C: był sprowadzony do obsługi CAS-Simulatora, open,read,close -> całość była odnośnikiem do napędu dyskietek. Nie ma nic z magnetofonem wspólnego.

TESTY
- nie odpalisz SysInfo i każdego innego proga (także SelfTest ze starego OS) jeśli pamięć jest zwalona. DiagTest to przechodzi i pokazuje KTÓRA konkretna kostka RAMu jest do wymiany.
- a jeśli zwalony jest POKEY w części SIO to jak coś wczytasz - taki problem miałem w kompie TeBe. Układ grał ale nie było IO.
- inne części dałem przy okazji

MLM
Widać nowy qmeg pisany jest pod Madteam. Nie używamy MLM tudzież drukarki. Są "potężniejsze" programy pod PC do debugowania.
Za monitor wskoczył konfigurator Sio2SD.

SDX, Omijanie banków
Ciągle pracuję nad tym, tu musi pójść ramie w ramie Qmeg i SDX ze zmianami, czyli dopiero od SDX 4.43.
A zmiany w obsłudze ramdysków nie są jakieś kosmetyczne. Napisane od nowa.

65816
Raczkuje. Działa VBI, IRQ w części niedotyczącej IO.
Poszło w miejsce Cas-Simulatora i handlera drukarki.
Jak będzie za dużo kłopotu to wyleci 65816.



===================

Czy wszyscy wypowiadający przeczytali/przejrzeli manual dołączony do ROMu ?

Może ankieta powinna się przerodzić w konkurs o nową nazwę dla OS ;)


Ale do rzeczy - czy będą chętni do TESTOWANIA turbo dla stacji ???

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 16:22:15)

18

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Dołączam się do ruchu obrony MLM w QMEGu - wywalenie go to jak pozbawienie żołnierza karabinu albo wywalenie monitora z emulca. Z pomocą MLM udało mi się np. wynaleźć w Jetpacu gdzie XXL trzyma licznik żyć... ;)

Wrzucenie w zamian za MLM m.in. konfiguratora dla sio2sd jest wątpliwym pomysłem. Owszem użytkownicy sio2sd będą zadowoleni, ale dla reszty (uwierz są tacy) to będzie zmarnowane kilkaset bajtów (ja dla przykładu korzystam z sdrive'a). MLM jest IMO bardziej neutralną, uniwersalną opcją.

A nie można by zrobić dwóch wersji - jedna z MLM, druga z utilem dla sio2sd? wilk syty i owca cała.

Pin: co do dotychczasowych problemów z SDX - to są powiedzmy drobiazgi. QMEG Stefana (na Pajerowskim jeszcze nie sprawdzałem) ma lekkie problemy z uruchomieniem sparty, jednak BOOT INIDOS.SYS ratuje sprawę.
Drugi problem - trzeba sobie po prostu samemu przypilnować, aby banki pamięci używane przez spartę nie pokrywały się z tymi, używanymi przez ramdyski qmega. O ile chce się korzystać z ramdysków qmega - ja, odkąd używam sparty zapomniałem o ich istnieniu (w końcu sparta ma własne procedury sio i przykrywa te systemowe, a więc ramdyski bez mieszania MAPem nie są "domyślnie" dostępne).

W kwestii nazewnictwa - mi przyszedł do głowy taki oto potworek ;) - "QMEG/PL 4.04"

PS: manuala przeczytałem - wczoraj ok. trzeciej nad ranem i jeszcze zajrzałem przed chwilą. Na real sprzęcie niestety nie potestuję, bo: a) nie mam czym wypalić eproma, b) na os rom w atari nalutowany mam eprom z sdx, a lutowniczym jestem słabym aby to rwać, c) nie mam stacji dyskietek z turbo.

Ostatnio edytowany przez grzybson (2010-06-03 16:44:40)

grzybson/SSG^NG

19

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

A ja mam jeszcze inne pytanie: o ile parę rzeczy uważam za zbędne, to trzeba uszanować wolę autora (nikt nie zmusza do używania systemu), to mnie nurtuje pytanie, czy i kiedy będzie można z poziomu Atari tworzyć puste ATR-y na powiedzmy SIO2SD, skoro QMEG w nowej wersji ma zaszytą jego obsługę.
Co do samej nazwy - czy w nazwie QMEG nie ma MONITOR?? (Quick Monitor Edit G...)? Oczywiście mogę się mylić. Ja bym po prostu nazwał QSYS v.1.0 i dopisał, że oparte na QMEG? Zmiany są dość drastyczne, po głębszym przeczytaniu. W każdym razie - powodzonka ;)

Sikor umarł...

20

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

pajero napisał/a:

- a Ty wiesz, jak używać CAS-Simulatora? Kłopotliwość kreowania wersji kasetowych na dyskietki - przy braku softu = czytaj: ręcznego dbania o kolejność nagrań... Ot - dlatego wyleciało.

Jako zarejestrowany użytkownik nr. 41 mam dogłębną instrukcję i wiem :)

- nie odpalisz SysInfo i każdego innego proga (także SelfTest ze starego OS) jeśli pamięć jest zwalona. DiagTest to przechodzi i pokazuje KTÓRA konkretna kostka RAMu jest do wymiany.

Nie przekonałeś mnie ;) Uważam takie testery za stratę miejsca.

Widać nowy qmeg pisany jest pod Madteam. Nie używamy MLM tudzież drukarki. Są "potężniejsze" programy pod PC do debugowania.

Tja i żeby zmienić jeden bajt to muszę lecieć teraz z kartą SD do peceta, poprawiać i wracać z powrotem.

Sikor: QMEG = Quarter-Mega Operating System.

Grzybson: masz pirackiego QMEG, u mnie SDX się uruchamia z nim elegancko.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

21

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

OT: dely, deja-vu Ci się zrobiło z postami


O właśnie, pstryczek i jest 4.04 albo RC
Robienie dwóch wersji mija się z celem.

A następnym krokiem (moim) jest wsad do SIO2SD który będzie kompatybilniejszy z SDrive (z Bob!kiem i Raster'em jestem w tej sprawie w kontakcie). Toteż QMEG dostanie obsługę SDrive. Mam już części, zrobić płytkę zostało....
A sam wsad dostanie m.in: create empty atr, clr position get dir, etc

grzybson napisał/a:

Z pomocą MLM udało mi się np. wynaleźć w Jetpacu gdzie XXL trzyma licznik żyć... ;)

O rany, się męczyłeś.
Frezzujesz z QMEGa przed i po stracie życia. Porównujesz zapisy (to już na PC) co się pomniejszyło -  i masz jak na patelni.

dely napisał/a:
pajero napisał/a:

Widać nowy qmeg pisany jest pod Madteam. Nie używamy MLM tudzież drukarki. Są "potężniejsze" programy pod PC do debugowania.

Tja i żeby zmienić jeden bajt to muszę lecieć teraz z kartą SD do peceta, poprawiać i wracać z powrotem.

Sikor: QMEG = Quarter-Mega Operating System.

Jeden - nie, masz Frezzer i POKE ;)
Wiecie dlaczego nie lubię MLM - bo by go wywołać muszę wcisnąć RESET. I choćby stany rejestrów idą w diabły. A jeśli już tak muszę zrobić (resetować) to już wolę używać na PC Altirry, a nie real atari.

TESTY = jak będziesz chciał naprawić atarkę to wizja przelutowania 8 scalaków Ramu Cię przekona.....

SKRÓT - nie wiedziałem :lol:
A ten co podał Dely - to dobrze na pewno ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 17:53:40)

22

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Pajero: pewnie namęczyłem się na około, ale to było fajne doświadczenie. A jaka frajda, gdy się wreszcie udało :)

dely napisał/a:

Grzybson: masz pirackiego QMEG, u mnie SDX się uruchamia z nim elegancko.

Ekhm, Pasiu zamontował mi pirata? Nie no, bez jaj ;)
Poza tym rozmawiałem kiedyś o tej sprawie z Draco i potwierdził sprawę. Więc może masz jakąś hiper mega tajną wersję QMEGa 4.04...

Ostatnio edytowany przez grzybson (2010-06-03 17:59:32)

grzybson/SSG^NG

23

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Grzybson, tzn. jak to się nie bootuje? Ja, kiedy włączam komputer z QMEG i SpartaDOS to po prostu odpala się Sparta. Chcę QMEG to se naciskam SELECT+RESET. Chcę wrócić to ESC, chcę zresetować to albo COLD /n albo SELECT+RESET i START+C.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

24

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

ekhm... a ja jeszcze nie widzialem zeby ktos mial w kompie tylko JEDNEGO Qmega :P
Zazwyczaj wstawia sie kosc 27 512 w ktorej mieszcza sie 4 systemy operacyjne.
Wiec raczej nic nie stoi na przeszkodzie zeby wlozyc sobie i stary i nowy.

Nie jest to idealne rozwiazanie (np jak ktos chcialby skorzystac z konfiguratora SIO2SD i z MLM) ale testy faktycznie moga sie przydac. Ostatnio jakos duzo Atarek pada :/

25

Odp: QMEG RC (A.D.2010) nowa wersja

Nosty - głos rozsądku. Nie, żeby mnie nie interesowały głosy "in minus". Ale po to są switch'e na obudowie, by z tego korzystać.

Dlaczego dodałem konfigurator SD... - bo to następca TOMSa 7xx. Napęd na karty SD to obecnie najlepsza szeregowa stacja dysków na małe atari. I jeśli już była obsługa turbo dla 5"25, to dlaczego nie Sio2SD/SDrive w OS?
Nie oszukujmy się, kto nie ma Sio2SD (czy IDE z SDX) tak naprawdę nieczęsto używa TYLKO malucha. Większość w duecie z PC (przez Sio2PC), tudzież emulca.
Proszę to przeczytać jako, że zakup napędu kart SD jest naturalnym cyklem rozwoju Atarowca.
Jak myślicie - ilu już jest userów SD, nie tylko Pigułowych (patrz zagranica) ?

DELY - z doświadczenia TeBe potwierdzam zgodność QMEGa z SDX (post#23)

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-06-03 19:11:33)