atari.area
twoje polskie źródło informacji o Atari

Gopher2600 0.50.0

dely / Blowjobb / NG | 23.07.2025 17:47 | komentarze (0)

Pojawiła się nowa wersja emulatora Gopher2600, oznaczona numerem 0.50.0. Emulator cechuje się bardzo wysoką dokładnością emulacji układów 6507, TIA i RIOT, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno do grania, jak i tworzenia nowych gier na Atari 2600.

Wersja 0.50.0 wprowadza m.in. następujące zmiany:

  • Możliwość sterowania obydwoma paddlami w parze za pomocą myszy
  • Poprawiona detekcja Superchipa (SARA)
  • Dodano opcję napisów dla AtariVox (domyślnie wyłączona)
  • Poprawiono inicjalizację układów TIA i RIOT
  • Debugger: dodano obsługę schowka

Pełną listę zmian oraz pliki instalacyjne można znaleźć w repozytorium projektu.

Tagi: 2600, emulacja

Gopher2600 0.41.0 już dostępny

dely / Blowjobb / NG | 05.06.2025 11:14 | komentarze (0)

Ukazała się nowa wersja emulatora Atari 2600 – Gopher2600 0.41.0. Emulator charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością emulacji układów 6507, TIA i RIOT. Jest odpowiedni zarówno do grania, jak i tworzenia nowych gier, zwłaszcza w formatach CDFJ, DPC+ i ELF z koprocesorem ARM.

Wersja 0.41.0 wprowadza następujące zmiany:

Usprawnienia zrzutów ekranu:

  • Wyłączony szum RF w screenshotach
  • Brak nakładek (FPS, powiadomienia) w zrzutach

Lepsze dekodowanie DWARF:

  • Obsługa relokowalnych plików ELF
  • Wsparcie wielu sekcji wykonywalnych ELF

Poprawki emulacji ARM FPU:

  • Domyślny typ zaokrąglania ustawiony na RoundZero

Naprawione błędy:

  • Komenda POKE poprawnie modyfikuje rejestry TIA/RIOT
  • Naprawiony błąd powodujący crash przy cofaniu dźwięku

Inne zmiany:

  • Klawisz Shift umożliwia rozszerzenie zaznaczenia w oknach Source i Tracker

Więcej informacji o emulatorze.

Pobierz nową wersję z repozytorium z plikami.

Tagi: 2600, 8bit, emulacja

Gopher2600 v0.40.0

dely / Blowjobb / NG | 02.05.2025 13:26 | komentarze (0)

Pojawiła się nowa wersja emulatora Gopher2600 w wersji 0.40.0. To pierwszy raz, kiedy informujemy o tym projekcie - warto więc przybliżyć jego możliwości.

Gopher2600 to emulator konsoli Atari VCS/2600 napisany w języku Go. Emulacja 6507, TIA oraz RIOT jest bardzo dokładna i nie są znane żadne problemy w tym zakresie.

Najważniejsze funkcje emulatora:

  • obsługa wielu znanych formatów kartridży
  • emulacja Superchargera z możliwością ładowania z plików WAV
  • emulacja ARM7TDMI jak w kartridżu Harmony
  • wstępna obsługa ARMv7-M (UnoCart, PlusCart)
  • dostęp do sieci przez emulację PlusROM
  • wsparcie AtariVox i SaveKey
  • obsługa mowy przez Festival
  • efekty CRT TV
  • elastyczne funkcje robienia zrzutów ekranu
  • dokładna emulacja dźwięku z opcją stereo
  • obsługa różnych rewizji układu TIA
  • implementacja Movie Cart
  • cofanie rozgrywki (rewind)
  • wizualizacja tracker/piano keys
  • nagrywanie i odtwarzanie rozgrywki
  • automatyczne rozpoznawanie kontrolerów: stick, paddle, keypad, kontrolery Sega Genesis
  • wbudowany selektor ROM-ów z podglądem na żywo oraz wsparciem dla boxartu i pliku stella.pro

Więcej informacji o emulatorze, pobieranie nowej wersji z sekcji wydań.

Tagi: 2600, emulacja

IX. Basque Tournament of Atari 2600

dely / Blowjobb / NG | 10.02.2025 18:56 | komentarze (0)

31 stycznia Euskal Retro Association zorganizowało IX. Baskijski Turniej Atari 2600. Ośmiu graczy spotkało się na drugim piętrze baru Berri w Santutxu, aby rywalizować na kultowej konsoli Atari 2600 – po raz pierwszy w historii turnieju na oryginalnym, drewnianym modelu.

Uczestnicy zmierzyli się w czterech grach: Outlaw, Basketball, Battlezone oraz River Raid. Po zaciętej rywalizacji zwycięzcą został Gorka, ekspert od retro konsol, choć pozostali gracze również pokazali wysoki poziom.

Turniej rozpoczął się od Outlaw, prostej, ale niezwykle zabawnej gry, która od lat cieszy się popularnością wśród uczestników. Następnie rozegrano Basketball, klasyk turniejów, choć tym razem z mniejszą liczbą meczów. Kolejną grą było Battlezone, które dla niektórych graczy było nowością, a na zakończenie uczestnicy zmierzyli się w legendarnym River Raid.

Atmosfera była pełna emocji i śmiechu, a rywalizacja zacięta. Organizatorzy planują jubileuszowy, X. Baskijski Turniej Atari 2600 na sierpień tego roku, ponownie z użyciem oryginalnej konsoli. Pojawił się także pomysł, aby polscy fani Atari 2600 zorganizowali „Mistrzostwa Europy Atari 2600” podczas corocznego festiwalu retro konsol w lipcu. Czy do tego dojdzie? Czas pokaże!

Pełna relacja w dołączonym pliku PDF.

Tagi: 2600, gry

VIII. Basque Tournament of Atari 2600

dely / Blowjobb / NG | 01.11.2024 08:58 | komentarze (0)

To kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków, dotycząca turniejów w klasyczne gry, które organizowane są przez niego i jego przyjaciół.

Edycja, która odbyła się w lutym w Bar Berlin w Santutxu była poświęcona takim klasykom, jak: River Raid, Missile Command, Centipede, Basketball oraz Outlaw.

Relację tradycyjnie możecie przejrzeć jako PDF.

Tagi: 2600, gry

VII. Basque Tournament of Atari 2600

dely / Blowjobb / NG | 08.07.2024 07:45 | komentarze (0)

To kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków, dotycząca turniejów w klasyczne gry, które organizowane są przez niego i jego przyjaciół.

Edycja, która odbyła się w lutym w Cafe Berria in Santutxu była poświęcona takim klasykom, jak: River Raid, Missile Command, Centipede, Basketball oraz Outlaw.

Relację tradycyjnie możecie przejrzeć jako PDF.

Tagi: 2600, gry

VI. Basque Tournament of Atari 2600

dely / Blowjobb / NG | 24.01.2024 21:24 | komentarze (0)

To kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków, dotycząca turniejów w klasyczne gry, które organizowane są przez niego i jego przyjaciół.

Edycja, która odbyła się w sierpniu w Bar Barria (Santutxu-Bilbao) była poświęcona takim klasykom, jak: River Raid, Basketball, Missile Command, Breakout oraz Out Law.

Relację tradycyjnie możecie przejrzeć jako PDF.

Tagi: 2600, gry

Basque Tournament of Atari 2600

dely / Blowjobb / NG | 02.07.2023 21:52 | komentarze (0)

To kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków, dotycząca turniejów w klasyczne gry, które organizowane są przez niego i jego przyjaciół. Tym razem publikujemy opis rywalizacji, która odbyła się jedenastego lutego br. w Jofer Bar (Santutxu-Bilbao).

Opis wydarzenia znajdziecie w załączonym pliku PDF.

Tagi: 2600, gry

IV Basque Tournament of Atari 2600

dely/Blowjobb | 13.08.2022 12:50 | komentarze (0)

Od pewnego czasu otrzymujemy od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków relacje dotyczące turniejów w klasyczne gry, które organizowane są przez niego i jego przyjaciół. Tym razem publikujemy relację z rywalizacji, która odbyła się czwartego lipca br. w Bar Azteka (Santutxu-Bilbao).

Opis wydarzenia znajdziecie w załączonym pliku PDF.

Tagi: 2600, gry

Fast Food dla małego Atari

Sikor/Sikor Soft | 05.06.2022 09:11 | komentarze (0)

Jak się można dowiedzieć w odpowiednim wątku na atari age - powstała konwersja gry "Fast Food" na Atari XL/XE oraz 5200. Niezmiernie mnie to cieszy, gdyż jest to moja jedna z ulubionych gier na 2600 z epoki. Download we wskazanym wątku (wersje cartridge-owe), życzę miłej zabawy - szczególnie z pociechami, które szybko i intuicyjnie łapią zasady.

Tagi: 2600, 5200, 8bit