atari.area
twoje polskie źródło informacji o Atari

TPP oraz jak przegrać kasetę

dely/Blowjobb | 06.10.2008 19:33 | komentarze (0)

Niektórzy pewnie zauważyli jakiś czas temu widniejący w górnym menu strony odnośnik do Tape Preservation Project, niektórzy pewnie nawet odważyli się kliknąć w niego. Dla tych to nie będzie nowość - dla pozostałych mam informację o tym, że dodałem małą podstronę o wcześniej wymienionej nazwie. Nie ma to być druga Atarimania, czy kolejne archiwum (świetne zresztą) jak u Fandala (greets!).

Po prostu kilka osób prosiło mnie abym wrzucił w jedno miejsce pliki z obrazami kaset dla Atari 8-bit, które co jakiś czas anonsuję na naszym forum. Gdyby ktoś chciał przesłać jakieś archiwa - proszę uprzejmie, jeśli nie - trudno :)

Dla tych, którzy chcieliby też samemu przegrywać swoje kasety na format strawny dla emulatorów Atari XL/XE, bądź też zarchiwizować swoje skarby napisałem kilka słów w artykule pod wszystko mówiącym tytułem: Jak przegrać kasetę audio. Zapraszamy wspólnie z Mikerem, który wydatnie przyczynił się do wyłapania błędów oraz napisania kilku zdań nt. gier w archiwum.

Atadim 3.04 beta

dely/Blowjobb | 06.10.2008 11:11 | komentarze (0)

Ukazała się nowa wersja AtaDim - menadżera przeznaczonych dla emulatorów Atari XL/XE plików ATR autorstwa Rastera/CPU. Nowości w tej wersji:

  • Zwiększone możliwości eksportu plików,
  • Możliwość uruchamiania plików prosto z Atadim - przy dwukrotnym kliknięciu na nazwę (np. EXE, COM, XEX) tworzona jest jego kopia w tymczasowym katalogu i wywoływana jest systemowa obsługa skojarzenia..

Program jest dostępny na stronie Rastera.

Atari++ 1.55 final

Miker/BJB/NG | 24.09.2008 21:01 | komentarze (0)

Nie minęły dwa tygodnie, a jest już finalna wersja emulatora Atari 8-bit - Atari++. Lista zmian w zasadzie nie odbiega od tej, podanej w niusie z dnia 13 września. Mamy za to do pobrania wersje dla Windows oraz "platform independent". Po download tychże, zapraszam na stronę projektu.

Apple II Emulator 0.8

dely/Blowjobb | 22.09.2008 19:03 | komentarze (15)

Ukazała się pierwsza publiczna wersje emulatora komputera Apple II dla Atari XL/XE, której autorem jest Artax. Wymagane jest Atari 130XE lub rozszerzenie pamięci co najmniej do 128 KB w standardzie Compy Shop (z oddzielnym adresowaniem dodatkowej pamięci przez CPU i ANTIC).

Obsługa: SELECT (wybieranie opcji), OPTION (zmiana opcji) i START - uruchomienie emulatora. Downloadzik z przykładowymi grami tutaj: Apple II Emulator 0.8. Kilka słów od autora na stronie Kaza.

Sapemu 0.2

dely/Blowjobb | 17.09.2008 13:57 | komentarze (2)

Po dosyć długiej przerwie ukazała się nowa wersja odtwarzacza plików SAP dla Atari XL/XE autorstwa Epiego / Tristesse. W wydaniu oznaczonym numerkiem 0.2 ujrzymy wybieraczkę plików, która z pewnością ułatwi operowanie tym emulatorem emulatora.

Plik można pobrać ze strony domowej projektu.

Tagi: 8bit, emulacja, muzyka

Atari++ v1.55 cvs snapshot

gRzEnIu | 13.09.2008 14:07 | komentarze (1)

Najnowszy snapshot z CVSa emulatora Atari XL/XE - Atari++ v1.55 z krajowym (czyt. polskim) akcentem (!), jest gotowy do pobrania ze strony projektu.

Oto zmiany:

Fixed a couple of bugs in the disk emulation, thanks to Konrad Kokoszkiewicz for finding them. Specifically,

  • Read and write capacity (815 commands) did not check for all supported disk layout types and hard-disk partitions,
  • Speedy commands were recognized and inferred even if the speedy emulation was turned off,
  • Disk status wasn´t returned correctly for high-density drives.

oraz

  • Fixed a parsing/error handling bug if the initial configuration files were incorrect,
  • Fixed the implementation of ZFR1 in the mathpack patch,
  • Fixed the implementation of FFRAC in mathpack patch,
  • Added constants required by BASIC for the patch,
  • This release comes with a new release of Os++, the emulator operating system. For the first time, this release is complete and includes a math-pack whose functions should be both faster and more precise than the original implementation. Thanks to B. Watson for continuously pushing me - it´s done now,
  • Minor streamlining in the CIO implementation in Os++.

Atari800DC 0.78

dely/Blowjobb | 18.08.2008 13:25 | komentarze (6)

Christian Groessler opublikował nową wersję portu znanego wszystkim emulatora Atari800 dla konsoli Sega Dreamcast. Wersja sygnowana numerem 0.78 oparta jest na ostatnim oficjalnym buildzie Atari800 (2.0.3) i w stosunku do poprzedniej wersji różni się dodatkowym menu pozwalającym na dokładne ustawienie ekranu emulatora na telewizorze oraz możliwością dodania odpowiednimi wpisów do pliku atari800.cfg, co uczyni wprowadzone zmiany permanentnymi.

Kto ma Makarona, nie ma Atari XL/XE i chce pograć na telewizorze na start! Pliki pobieramy ze strony projektu. Tamże również linki do instrukcji jak przygotować bootowalną płytę dla Dreamcasta (jeśli jest ktoś, kto ma DC i nie wie).

Nowy SAP Player wkrótce!

dely/Blowjobb | 29.03.2007 11:22 | komentarze (12)

Dziś otrzymałem obiecującą wiadomość od SoTe, mam nadzieję, że nie obrazi się jak ją przytoczę:

Zapewne wiele osób zainteresuje wieść, że przygotowuję nową wersję playera SAP. Oparty na nowej wersji biblioteki, SAP 2.0 będzie oferować znacznie poprawioną jakość dźwięku. Co nowego:

  • nowy znacznie lepszy filtr dolno-przepustowy FIR 11 rzędu (emulacja toru analogowego)
  • dodana emulacja układu różniczkującego (część toru analogowego)
  • poprawka błędu z kanałami połączonymi w 16bit
  • poprawka do mało spotykanego Poly9 (użyty np. w utworze Various/Zur-soft/Ace_plotter.sap)

Dodanie emulacji układu różniczkującego znacznie poprawiło jakość muzyczek z digitalizacjami oraz ogólną dynamikę dźwięku.

Na załączonym obrazku widać porównanie sygnałów z ATARI, SAP 2.0 oraz WASAP. Nowy player (oczywiście ze źródłami) ujrzy światło dzienne już wkrótce.

Myśleliśmy już, że SoTe porzucił pracę nad Atari, a tu taki numer. Czekamy!