Artykuły

    Jak skopiować ATR na dyskietkę i odwrotnie cz. 1

    Kopiowanie dyskietek jeszcze niedawno byÅ‚o — zaraz po wczytywaniu programów — najpopularniejszÄ… czynnoÅ›ciÄ… wykonywanÄ… przez użytkowników komputerów. W obecnych czasach rzadko kto używa stacji dysków — ich rolÄ™ przejęły emulatory takie jak SIO2SD, SIDE, SIO2IDE, czy kontrolery dysków twardych IDEa, wzglÄ™dnie IDE Plus.

    Niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy użytkownicy pragnący powrócić do źródeł, chcą poczuć się jakby wrócili do lat osiemdziesiątych i potrzebują prostej, sprawdzonej metody przeniesienia obrazów dyskietek na klasyczne nośniki. Ten artykuł ma na celu przedstawienie kroków, które pozwolą na transfer obrazów dyskietek w najpopularniejszym formacie ATR.

    Do kopiowania obrazów ATR użyjemy najtaÅ„szego rozwiÄ…zania, którym jest SIO2SD (jest jeszcze taÅ„sze rozwiÄ…zanie — SIO2PC dla posiadaczy portów RS232 w PC, lub SIO2PC—USB, ale wymagajÄ… one ciÄ…gÅ‚ego podłączenia Atari z PC). Ten emulator stacji dysków zapewnia niemal stuprocentowÄ… zgodność ze standardowymi napÄ™dami, z których korzystaliÅ›my w latach osiemdziesiÄ…tych i dziewięćdziesiÄ…tych. Warto również dodać, że aktualnie nie jest możliwe skopiowanie w żadnÄ… ze stron (ani z PC na dyskietkÄ™, ani z Atari na PC) gier i programów użytkowych, które zostaÅ‚y zabezpieczone przez ówczesnych producentów, nie jest również możliwe przenoszenie na dyskietki obrazów w formatach PRO i ATX, które zawierajÄ… wiÄ™cej informacji (m.in. wÅ‚aÅ›nie o zabezpieczeniach) o strukturze danych. Do tego potrzebna jest stacja dysków wyposażona w odpowiednie rozszerzenie (np. Happy Warp, TOMS Multi Drive itp.) — żadna stacja dyskietek (z wyjÄ…tkiem urzÄ…dzeÅ„ TOMS) nie pozwala na kopiowanie zabezpieczonego oprogramowania bez wczeÅ›niejszych przeróbek.

    Nie sposób również nie znać możliwoÅ›ci i ograniczeÅ„ stacji dysków do Atari 8—bit — pozwoli to na unikniÄ™cie nieporozumieÅ„ i straconego czasu. Po pierwsze: spoÅ›ród stacji dysków produkowanych przez Atari tylko stacja XF551 obsÅ‚uguje dyskietki w gÄ™stoÅ›ci wyższej niż rozszerzona (130 KB), wiÄ™c jeÅ›li bÄ™dziemy chcieli skopiować obraz ATR majÄ…cy rozmiar wiÄ™kszy niż 130 KB musimy użyć wÅ‚aÅ›nie tej stacji, lub skorzystać z innego urzÄ…dzenia takiego jak np. LDW 2000, wzglÄ™dnie CA 2001, czy też SN—360. Stacje Atari 810 i Atari 1050 nie obsÅ‚ugujÄ… gÄ™stoÅ›ci podwójnej (180 KB), peÅ‚ny wykaz stacji dysków i ich cech można znaleźć oczywiÅ›cie w Atariki.

    NiezbÄ™dnym oprogramowaniem na PC bÄ™dzie aplikacja, która pozwoli na zbudowanie obrazu dyskietki w formacie ATR — może to być makeATR, ATR Util 95, wzglÄ™dnie plugin ATR do menadżera plików Total Commander. Na Atari dla dyskietek z oprogramowaniem zapisanych w postaci plików użyjemy DOS II+ autorstwa Stefana Dorndorfa, a dla dyskietek zapisanych sektorowo — w drugiej części artykuÅ‚u — programu napisanego przez JarosÅ‚awa Kucisza — DISKCOPY 1.16. Na koÅ„cu pierwszej części opiszemy też jak przygotować wÅ‚asny obraz z ulubionymi grami. Do pracy!

    Kopiowanie gotowego obrazu ATR z oprogramowaniem w postaci plików na dyskietkę

    W pierwszej kolejnoÅ›ci ustawmy stacjÄ™ dysków jako urzÄ…dzenie numer 2 za pomocÄ… przełączników zlokalizowanych z tyÅ‚u stacji dysków — poprawne ustawienie, to 1 — dół, 2 — góra, 3 — góra, 4 — góra i podłączmy jÄ… za pomocÄ… kabla SIO do Atari (należy pamiÄ™tać, że jeÅ›li bÄ™dziemy chcieli uruchamiać komputer z fizycznej stacji dysków, to koniecznie musi ona być ustawiona jako numer 1, albowiem Atari nie potrafi bootować siÄ™ z stacji dysków o innym numerze!). NastÄ™pnie podłączmy SIO2SD do wolnego gniazda SIO w stacji dysków. SIO2SD konfigurujemy nastÄ™pujÄ…co:

    1. wgrywamy na kartę SD do katalogu ATARI plik DOS2PLUSD.ATR zainicjalizowany za pomocą DOS II+/D oraz obraz dyskietki, który chcemy skopiować.
    2. wkładamy kartę SD do SIO2SD i włączamy Atari
    3. ustawiamy stacjÄ™ D1 w SIO2SD na plik DOS2PLUSD.ATR
    4. stacja D2 w SIO2SD musi być wyłączona (EMPTY) — można to osiÄ…gnąć przechodzÄ…c klawiszem K1 aż do pojawienia siÄ™ na wyÅ›wietlaczu D2: i naciÅ›niÄ™ciu na panelu SIO2SD kombinacji klawiszy SHIFT+K4
    5. wkładamy czystą dyskietkę do stacji dysków i zamykamy klucz

    Teraz możemy wgrać wcześniej skopiowany na kartę obraz. Jeśli Atari jest włączone i zgłosił się Atari BASIC, to wystarczy wpisać BYE i po ukazaniu się SELF TESTu trzymając klawisz OPTION nacisnąć RESET. Można również trzymając klawisz OPTION wyłączyć i po kilku sekundach włączyć komputer. Po chwili załaduje się DOS.

    W tej chwili w systemie mamy do stacji numer 1 (D1) przyporzÄ…dkowany DOS, do stacji numer 2 czystÄ… dyskietkÄ™, na którÄ… bÄ™dziemy kopiować dane. Aby upewnić siÄ™, że nie nadpiszemy sobie danych — sprawdźmy zawartość obu stacji dysków. Wydajmy polecenia DIR D1: rezultatem powinno być:

    D1:DIR
    DOS     SYS 019
    0688 Free 01 Fil—D 

    Poleceniem DIR D2: wyÅ›wietlimy zawartość dyskietki, która znajduje siÄ™ w stacji dysków — tu rezultat może być różny, w zależnoÅ›ci od tego, czy dyskietka jest czysta, czy zawiera dane, wzglÄ™dnie jeÅ›li jest niesformatowana.

    JeÅ›li dysk jest niesformatowany, lub zawiera inne dane, powinniÅ›my go sformatować. Aby to wykonać sprawdźmy w której gÄ™stoÅ›ci jest plik źródÅ‚owy (90 KB to gÄ™stość pojedyncza, 130 KB — rozszerzona i 180 KB — podwójna) zmieÅ„my aktywnÄ… stacjÄ™ na tÄ™ z czystÄ… dyskietkÄ… poleceniem D2: i w zależnoÅ›ci od rozmiaru dyskietki wpiszmy:

    FS# — dla gÄ™stoÅ›ci pojedynczej
    FM# — dla gÄ™stoÅ›ci rozszerzonej
    FD# — dla gÄ™stoÅ›ci podwójnej

    Jeśli chcemy, aby na dyskietce znalazły się pliki DOS (wtedy będzie można za jej pomocą uruchamiać komputer, ale plik DOS zajmuje cenne miejsce) wpisujemy komendę IN#.

    W tym momencie możemy zmienić plik w SIO2SD z DOS2PLUSD.ATR na obraz, który chcemy skopiować na dyskietkę.

    Jeśli chcemy skopiować wszystkie pliki ze SIO2SD, wydajemy następujące polecenie:

    COP 1:*.*,2:=

    Składnia jest następująca:
    COP [numer_stacji_źródłowej:]nazwa.ext,[numer_stacji_docelowej:]nazwa.ext.

    Natomiast w przypadku, gdy chcemy skopiować wybrane pliki pasujące do określonej maski, na przykład tylko wykonywalne, możemy wpisać:

    COP 1:*.COM,2:=

    Znak "=" na koÅ„cu pozwala ominąć błędy w DOS, które objawiajÄ… siÄ™ kopiowaniem tylko pierwszego pliku pasujÄ…cego do maski. Teraz wystarczy tylko potwierdzać za pomocÄ… klawisza RETURN kolejne operacje. To wszystko — dyskietka dla fizycznej stacji dysków jest gotowa, a jeÅ›li zainicjowaliÅ›my jÄ… wczeÅ›niej, można za jej pomocÄ… uruchamiać komputer i wgrywać wczeÅ›niej skopiowane pliki.

    Kopiowanie plików z dyskietki do obrazu ATR

    Przygotujmy najpierw za pomocÄ… ulubionego programu pusty obraz ATR. Można to zrobić za pomocÄ… wczeÅ›niej wymienionych programów, a także przy użyciu emulatora — np. Altirra. My użyjemy MakeATR. Nie bÄ™dziemy sprawdzać w której gÄ™stoÅ›ci jest nasza dyskietka w stacji podłączonej do Atari — w przypadku PC nie bÄ™dziemy specjalnie żaÅ‚ować straty kilkudziesiÄ™ciu kilobajtów — stworzymy sobie pusty obraz w podwójnej gÄ™stoÅ›ci, o rozmiarze 180 KB. Wybieramy przycisk CREATE, w oknie, które siÄ™ pojawi zaznaczamy DD (720 sectors 256 bytes/sec) oraz Format jako Atari DOS i naciskamy klawisz OK. NastÄ™pnie wybieramy przycisk Save As i zapisujemy nowoutworzony obraz jako EMPTY.ATR na kartÄ™ SD, którÄ… wkÅ‚adamy do SIO2SD.

    JeÅ›li nie skasowaliÅ›my z karty SD wczeÅ›niej używanego pliku DOS2PLUSD.ATR, to nie musimy zmieniać numeru stacji dysków — wystarczy ponownie przypisać do D1: obraz DOS2PLUSD.ATR, do stacji D3: nasz nowy, pusty plik EMPTY.ATR, a do stacji dysków włóżmy dyskietkÄ™ z plikami, które chcemy przenieść na PC. Teraz możemy uruchomić komputer z wciÅ›niÄ™tym klawiszem OPTION (jeÅ›li zapomnieliÅ›my trzymać OPTION i komputer siÄ™ uruchomiÅ‚ z interpreterem BASIC możemy przejść do DOS wpisujÄ…c? DOS i wyłączyć BASIC komendÄ… =OF)

    Jeśli wszystko do tej pory się powiodło, to sprawdźmy za pomocą wcześniej poznanych poleceń, czy przypisania stacji dysków są poprawne i możemy rozpocząć kopiowanie. Dla przypomnienia:

    Jeśli chcemy skopiować wszystkie pliki ze stacji dysków (D2:) na SIO2SD, wydajemy następujące polecenie:

    COP 2:*.*,3:=

    Natomiast w przypadku, gdy chcemy skopiować wybrane pliki pasujące do określonej maski, na przykład tylko obrazki w formacie Koala, możemy wpisać:

    COP 2:*.PIC,3:=

    Teraz wystarczy tylko potwierdzać za pomocÄ… klawisza RETURN kolejne operacje. I tym razem to już wszystko — możemy już używać pliku EMPTY.ATR w komputerze PC i emulatorach tamże.

    Tworzenie własnego obrazu ATR z dowolnymi plikami

    Bardzo czÄ™sto zdarza siÄ™ sytuacja, kiedy chcemy przygotować wÅ‚asnÄ… dyskietkÄ™, na której znajdÄ… siÄ™ nasze ulubione gry lub programy scenowe, wtedy zamiast przeszukiwania kilkunastu dyskietek lub obrazów w poszukiwaniu plików możemy stworzyć jednÄ… — najczęściej używanÄ…. W tym celu musimy stworzyć kolejny pusty obraz dyskietki za pomocÄ… na przykÅ‚ad MakeATR. PoczÄ…tkowo bÄ™dziemy używać znanych opcji, czyli CREATE, Density: DD (jeÅ›li mamy stacjÄ™ dysków obsÅ‚ugujÄ…cÄ… gÄ™stość podwójnÄ…), Format: Atari DOS.

    NastÄ™pnie wystarczy dodawać do stworzonego obrazu kolejne pliki za pomocÄ… przycisku INSERT — przy czym należy pamiÄ™tać, że identyfikatory plików muszÄ… być w formacie 8 znaków nazwy i 3 znaki rozszerzenia. Po dodaniu pliku pojawia siÄ™ on na liÅ›cie po lewej stronie okna programu wraz z liczbÄ… zajmowanych sektorów. Sformatowana dyskietka w podwójnej gÄ™stoÅ›ci skÅ‚ada siÄ™ z 707 sektorów, liczbÄ™ wolnych sektorów można w każdej chwili sprawdzić w linii statusu znajdujÄ…cej siÄ™ na samym dole okna programu.

    Teraz wystarczy zapisać plik ATR na karcie pamięci za pomocą przycisku Save As i korzystając z wcześniejszego opisu przenieść go na fizyczną dyskietkę.

    Zobacz też drugą część artykułu: kopiowanie dyskietek zapisanych sektorowo

    Przydatne programy:

    • Altirra — emulator oÅ›miobitowych komputerów Atari dla Windows
    • Atari800 — wieloplatformowy emulator oÅ›miobitowych komputerów
    • MakeATR — narzÄ™dzie sÅ‚użące do tworzenia i edycji plików ATR
    • DOS II+/D — dyskowy system operacyjny

    Komentarze gości atari.area

    Momencik, uaktualniam...  

    Nie jesteś zalogowany. Tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mog± dodawać komentarze.

Lotharek.pl
Retronics
Silly Venture 2025 SE
Last Party 2026

Szukaj

Wyszukiwarka przeszukuje zasoby atari.area, atariki oraz forum.

Twoliner

Momencik, uaktualniam...  .

Pamiętaj, żeby linki do Twolinera dodawać wyłącznie po skróceniu za pomocą serwisu tiny.pl. Jeśli coś Ciebie ominęło - skorzystaj z archiwum.

Network

konto

Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto

forum

Artykuły

Wywiady

Allegro

Jako, że Allegro.pl jest bardzo często odwiedzanym serwisem przez Atarowców, umiejscowiłem poniżej wyszukiwarkę produktów związanych z naszym kochanym Atari. Chcesz coś kupić - wystarczy wpisać w okienko poniżej.


Wystarczy wpisac czego szukamy i po chwili znajdujemy sie juz na Allegro.pl.