- dely/Blowjobb @ 29.12.2021 @ 09:45
- Tagi: 8bit sprzęt
Kolejna wersja firmware peryferium zwanego Fujinet wylądowała na serwerach. Uaktualnienie jest oczywiście dostępne za pomocą dostarczanego oprogramowania programującego. A zmiany? Kosmetyczne.
- Now built with ESP-IDF toolkit v3.4.0
- Printer List dynamically generated
- Fix modem bug transmit regression
UWAGA. Bieżąca wersja ma usuniętą emulację SIO2BT, komunikacja przez Bluetooth zostanie przywrócona w momencie opracowania mniejszego stosu BT.
- dely/Blowjobb @ 29.12.2021 @ 09:22
- Tagi: zloty scena
Zgodnie z zapowiedzią, dokładnie 2 tygodnie po zimowej edycji Silly Venture w Gdańsku, udostępniono wszystkie pliki z pracami konkursowymi - najpierw na serwisie Demozoo, następnie jako jedno archiwum (z posegregowanymi platformami) na oficjalnej stronie eventu.
DEMOZOO.ORG - https://demozoo.org/parties/4172/
SILLY VENTURE.EU - https://www.sillyventure.eu/pl/news
- dely/Blowjobb @ 28.12.2021 @ 18:42
- Tagi: 8bit muzyka PC
Po wielu wersjach testowych VinsCool udostępnił binaria nieoficjalnej wersji Raster Music Trackera z mnóstwem poprawek własnego autorstwa oraz szeroką listą nowości.
Ich lista jest tak długa, że zajęłaby całą stronę newsów, więc po pełny wykaz zmian zapraszamy na forum AtariAge, a sam plik można pobrać poniżej.
Download: RMT 1.31 - unofficial version by VinsCool
- dely/Blowjobb @ 28.12.2021 @ 09:50
- Tagi: zloty scena
Przypominamy, że zostało już tylko kilka dni na nabycie tańszych biletów na przyszłoroczne Lost Party. Tradycyjnie już do końca roku można zdobyć wejściówki po obniżonej cenie - więcej informacji w tym poście.
Lost Party to impreza demoscenowa skupiająca wszystkie platformy 8-bitowe ze szczególnym naciskiem na Atari XL/XE, Commodore 64, ZX Spectrum i Amstrada CPC. Zlot organizowany będzie przez doświadczoną ekipę Tristesse, która maczała palce m.in. w Last Party (1997-2003, 2017) i Lecie Ludzików (1999-2002).
- Miker/BJB/NG @ 25.12.2021 @ 23:32
- Tagi: 8bit gry scena oprogramowanie
Pojawiła się druga zapowiedź gry Bubble Shooter dla 8-bitowego Atari. Za kod gry odpowiada Paweł "Pajero" Nowak, grafikę wykonał Maciej "Rocky" Hauke, natomiast o udźwiękowienie zadbał Michał "Miker" Szpilowski. Autorzy twierdzą, że już niewiele zostało do ukończenia gry, natomiast wspomnianą zapowiedź można obejrzeć tutaj.
- dely/Blowjobb @ 22.12.2021 @ 14:29
- Tagi: 8bit gry
Jako pierwszy (miejmy nadzieję, że nie ostatni) prezent świąteczny, prezentujemy rozmowę z człowiekiem, który udowodnił, że "na Atari mogło być", w przeciwieństwie do wydawców oprogramowania, którzy udawali, że "na Atari się nie da". Mariusz Wojcieszek stworzył na Atari mnóstwo konwersji gier, które w latach osiemdziesiątych ominęły komputery spod znaku Fuji.
To dzięki jego pracy na Atari ukazały się takie hity jak Saboteur, Fairlight, Skool Daze czy Gunfright. Zapraszamy do przeczytania wywiadu.
- dely/Blowjobb @ 20.12.2021 @ 20:18
- Tagi: 8bit PC emulacja oprogramowanie
Całkiem niedawno ukazała się stabilna wersja wiodącego emulatora ośmiobitowych komputerów Atari - Altirra, a od tego czasu Phaeron opublikował cztery kolejne wydania testowe. Czego możemy się spodziewać i co możemy przetestować przed kolejną "pełną" wersją?
- Added emulation of buffered track reads for Happy 1050 and Speedy 1050 devices in standard emulation mode.
- Fixed FLAC decoder crash with some block sizes
- C: patch can now load blocks longer than 30 seconds.
- Tape editor: fixed draw tool with waveform displayed, SIO capture option now shows enabled state, accelerated C: loads show sync bytes, and block checksum status displays more reliably during live captures.
- The tape editor now also has a feature where it will attempt to identify the position of a bit error in an SIO data capture, by highlighting it in purple
Wersje testowe (aktualnie beta 4.01 beta 4) można pobrać np. z AtariAge.
- dely/Blowjobb @ 19.12.2021 @ 10:43
- Tagi: scena
Demoscena, czyli kultura tworzenia cyfrowych prezentacji cyfrowych, została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Narodowy Instytut Dziedzictwa zatwierdził wniosek, a decyzję w dniu 1 grudnia 2021 podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Inicjatywa wpisania demosceny na listę dziedzictwa kulturowego narodziła się w 2019 roku. Koordynatorem działań został Komitet Społeczny Kronika Polskiej Demosceny założony przez Andrzeja Lichnerowicza. Współautorka wniosku, Kaja Mikoszewska, podkreśliła ogromne znaczenie, jaki wpis ma dla społeczności tworzącej sztukę cyfrową, a także wpływ na zrozumienie wartości tradycji i rzemiosła cyfrowego. - Dla demosceny decyzja taka oznacza przede wszystkim, że jej dzieła stają się oficjalną częścią kultury, polskiej i światowej - to jest duża rzecz. Możemy nadal się rozwijać, podtrzymywać nasze ulubione tradycje i zmieniać się razem ze światem dookoła, pozostając cudownie dziką, awangardową subkulturą.
Rodzima sztuka demoscenowa godnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. Polskie prace zajmują wysokie miejsca w konkursach na światowych imprezach. Działania Komitetu Społecznego Kronika Polskiej Demosceny są częścią międzynarodowej inicjatywy Art of Coding, w ramach której organizacje z całego świata z powodzeniem zgłaszają wnioski do UNESCO o uznanie dzieł swych lokalnych społeczności demoscenowych za niematerialne dziedzictwo kulturowe.
Elementy wpisane na Listę ukazują różnorodność dziedzictwa niematerialnego i pomagają podnieść świadomość jego znaczenia. Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności - jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową - które wspólnoty, grupy i w niektórych przypadkach jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. Niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności.
Komitet Społeczny Kronika Polskiej Demosceny to grupa osób wywodzących się ze środowiska polskiej demosceny. Celem działań Kroniki jest dokumentacja i analiza najlepszych tradycji związanych z polską demosceną oraz zachowanie wartościowych materiałów dla przyszłych pokoleń zajmujących się twórczością cyfrową i badaniami kultury. Prowadzi równolegle kampanie informacyjne i stara się popularyzować demoscenę nie tylko wśród następnych pokoleń twórców i twórczyń sztuki cyfrowej, ale także pokazywać ją ludziom pracującym w branżach mediów i gier jako miejsce na ekspresję artystyczną ich umiejętności, jak również alternatywną drogę rozwoju cyfrowego dzieci i młodzieży.
- dely/Blowjobb @ 18.12.2021 @ 21:26
- Tagi: 8bit sprzęt
Dostępna jest kolejna wersja oprogramowania najdynamiczniej rozwijającego się urządzenia peryferyjnego dla ośmiobitowych komputerów Atari. Aktualny identyfikator wersji to 0.5.cec57d6a. Aktualizacji można dokonać przez udostępniony na stronie domowej odpowiedni program - oczywiście w wersjach dla najpopularniejszych systemów operacyjnych.
UWAGA. Bieżąca wersja ma usuniętą emulację SIO2BT, komunikacja przez Bluetooth zostanie przywrócona w momencie opracowania mniejszego stosu BT.
- dely/Blowjobb @ 18.12.2021 @ 21:22
- Tagi: 8bit PC emulacja oprogramowanie
W najnowszym wydaniu multiplatformowego odtwarzacza muzyki 8-bitowego Atari:
- Poprawione sporadyczne trzaski (zależne od odtwarzanego utworu i użytego odtwarzacza).
- Sterowanie pod Androidem z obszaru powiadomień, ekranu blokady, urządzenia Bluetooth oraz przez komendy głosowe.
- Wtyczka do linuksowego odtwarzacza XMMS2.
- Eksperymentalny port OpenCL na karty graficzne.
- Drobne poprawki wydajności.
- Drobne poprawki stabilności wtyczki do foobar2000.
Odtwarzacze i wtyczki dla Androida, Windows, macOS i Linuksa pobieramy ze strony domowej pod adresem http://asap.sourceforge.net.