atari.area
twoje polskie źródło informacji o Atari

Hatari 2.6.0

dely / Blowjobb / NG | 23.06.2025 22:28 | komentarze (0)

Dostępna jest nowa wersja emulatora Hatari oznaczona numerem 2.6.0. Hatari to emulator komputerów Atari ST, STE, TT i Falcon, dostępny na systemy Linux, macOS, Windows oraz inne platformy wspierające bibliotekę SDL2. W przeciwieństwie do wielu innych emulatorów ST, Hatari skupia się na wiernym odwzorowaniu sprzętu, dzięki czemu jest w stanie uruchomić większość klasycznych gier i dem.

Lista zmian w tej wersji jest bardzo obszerna – wszystkich zainteresowanych szczegółami oraz pobraniem binariów zapraszamy na stronę z wydaniem.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć w repozytorium Hatari.

Tagi: 16bit, 32bit, emulacja

MyAES 0.99 Beta 8

dely / Blowjobb / NG | 18.06.2025 09:23 | komentarze (0)

MyAES to nowoczesny, szybki i darmowy AES (Application Environment Services - odpowiedzialny ze okienka i GUI) przeznaczony dla systemów Atari oraz ich emulacji, takich jak ARAnyM pod Linuksem. Projekt ma na celu nie tylko dorównanie standardowym implementacjom takim jak MagiC, N.AES czy XaAES, ale również stworzenie przenośnej wersji AES dla przyszłych platform.

W wersji 0.99 Beta 8 wprowadzono następujące poprawki błędów:

  • Poprawiono kolory w zrzutach ekranu w trybie X1R5G5B5.
  • Usunięto niechciane komunikaty debugowania pojawiające się podczas tworzenia zrzutów ekranu.
  • Poprawiono działanie funkcji appl_control(APC_TOP).
  • Naprawiono problem z polem edycyjnym, które mogło być przesunięte o jeden znak.
  • Obiekty z flagą SHADOW miały szerokość zwiększoną o jeden piksel – poprawiono.
  • Poprawiono rysowanie niektórych menu i obiektów w programie Papyrus 5.
  • Naprawiono działanie MU_TIMER, który dodawał 20 ms więcej, niż powinien, gdy wartość różniła się od 0.

Ulepszenia:

  • Poprawiono dokładność MU_TIMER, dostosowując ją do współczesnych implementacji AES.
  • Usunięto zbędne konwersje bitmap, które nie występowały.
  • Poprawiono wygląd rozwijanych menu (popupów).
  • Dodano nową wiadomość aktualizującą listę aplikacji tylko na żądanie (appl_control), co pozwala uniknąć niepotrzebnych odświeżeń – istotne np. dla pasków zadań.
  • Aktualizacja Yopla w celu obsługi nowej funkcji.

Pliki można pobrać ze strony projektu MyAES.

Tagi: 16bit, 32bit

Atari ST Harddisk Menu

dely / Blowjobb / NG | 16.05.2023 17:08 | komentarze (3)

Główną atrakcją i najważniejszym punktem programu nadchodzącej transmisji "Z kuchni Pinokia" będzie prezentacja najnowszej wersji programu, o którym do niedawna chyba bardzo niewiele osób w Polsce wiedziało, mowa o programie Atari ST Harddisk Menu, autorem jego jest SSB z grupy Paradize.

Z końcem lutego Kroll zdecydował się dołączyć do ekipy betatesterów, czytając na anglojęzycznym forum o jego dalszym rozwoju robionym przez użytkownika "TheNameOfTheGame". W chwili obecnej Kroll jest jednym z pięciu oficjalnych testerów na świecie - od tego momentu prace nad tym programem bardzo przyspieszyły.

Kilka słów, do czego służy ten program. Przede wszystkim jest to program, który w łatwy i przyjazny sposób pozwala uruchamiać, gry, dema bezpośrednio z menu bez konieczności uruchamia systemu (TOS), a co za tym idzie szukania danej gry/dema na określonej partycji i itp.

Stream odbędzie się 27 maja, a więcej informacji znajdziecie na serwerze Pinokia.

Tagi: 16bit, 32bit, st

EmuTOS 1.2 - już dostępny

dely/Blowjobb | 07.08.2022 17:22 | komentarze (0)

Właśnie ukazała się nowa wersja otwartoźródłowego systemu EmuTOS. Jest to system kompatybilny z Atari TOS dla Atari 16/32bit i nie tylko (Aranym/Firebee/Apple Lisa/Vampire/Amiga). Poniżej lista zmian w stosunku do poprzedniej wersji 1.1.1:

Główne:

  • AES: Add support for 3D objects (enabled in 512k ROMs and PRG)
  • AES: Add support for new menu_xxx() functions in AES 3.30
  • AES: Allow up to 16 windows for versions with AES 3.30 support
  • BIOS: Add interrupt-driven I/O for SCC serial ports
  • EmuDesk: Resize screen memory in videl modes, just like TOS4
  • General: Make FireBee ROMs single-language
  • VDI: Fix crash under FreeMiNT with memory protect enabled

Pomniejsze:

  • AES: Display better error message if program launch failed
  • AES: Improve error checking for wind_xxx() functions
  • AES: Better looking separators in menus
  • BDOS: Implement undocumented TOS function Srealloc()
  • BIOS: Add support for IKBD/MIDI error vectors
  • BIOS: Increase timeout for IDE transfers
  • EmuDesk: Fix bug in 'Set file mask...'
  • EmuDesk: Fix drag'n'drop bug with desktop icons
  • EmuDesk: Display the 'busy' mouse cursor for some lengthy actions
  • VDI: Allow Falcon video modes to be set in v_opnwk()
  • VDI: Implement v_hardcopy()
  • VDI: Speed up some VDI calls
  • XBIOS: Implement undocumented TOS function VcheckMode()
  • Many minor and/or obscure bugs have been fixed

Pobieramy ze strony projektu.

Tagi: 16bit, 32bit

Echa Sommarhack 2022

dely/Blowjobb | 12.07.2022 18:57 | komentarze (0)

Powoli na demozoo pojawiają się prace z zeszłotygodniowego szwedzkiego party dla "dużych" atarowców. W tym roku prac było mnóstwo, a w szczególności polecamy zwrócić uwagę na dema dla Atari Portfolio oraz Atari TT030, a także na nietypową (ale pasjonującą!) kategorię Monochrome Demo.

Polecamy obserwować uaktualnienia zasobów demozoo.org / Sommarhack 2022.

Tagi: 16bit, 32bit, scena, zloty

Silly Venture 2k19 na pełnych obrotach!

dely/Blowjobb | 10.11.2019 17:57 | komentarze (0)

Tak, tak... do party pozostał już niespełna miesiąc, a organizacja SV nie zwalnia tempa nawet na minutę! Lada moment Gdańsk ponownie zamieni się w stolicę międzynarodowej demosceny Atari - i to od Atari 2600, po XL/XE, ST/STe/TT, Portfolio, Lynxa, Falcona, a na Jaguarze kończąc! Lista obecności przekroczyła już 200 uczestników i... nadal puchnie.

Dla osób, które się jeszcze nie zdecydowały przypominamy, że Silly Venture 2k19 odbywa się w tym roku w dniach od 6-go do 8-go grudnia (od piątku do niedzieli) w Gdańsku. Jest to już 11-sta edycja tej imprezy, na której spodziewani są Goście Specjalni - Wojciech Zientara (niezwykle zasłużona postać w świecie małego Atari) oraz Jochen Hippel (guru w świecie demosceny i gamedevu na Atari ST).

Na SV2k19 odbędzie się również koncert duetu NICK:T, gdzie elektronicznym sercem całego instrumentarium jest ATARI STE oraz... Commodore C64C.

I teraz coś, dosłownie z ostatniej chwili! Na kończącym się właśnie Demosplash 2019 party w Pittsburghu (USA), grupa Lamers zaprezentowała nową invitkę na SV2k19 - tym razem na platformę PC :) Możną ją pobrać z serwisu POUET.NET - lub obejrzeć video na YT pod tym linkiem.

Osoby zainteresowane nabyciem koszulek z własnoręczną dedykacją od RJ Micala - współtwórcy obchodzącej swój jubileusz na SV2k18 konsoli Atari Lynx proszone są o składanie zamówień już teraz - pozostało zaledwie 11 dni! Natomiast wejściówki VIP będzie można nabyć aż do końca listopada, w skład której wchodzi m.in. nowa gra na ATARI XL/XE w wersji kasetowej: "Monty On The Run" przeniesiona z C16 (jest to tzw. "Exclusive" - gra nie będzie sprzedawana po party!). Szczegóły odnośnie koszulek oraz wejściówek znajdziecie w dziale "NEWSY" na stronie eventu.

No i na koniec słodka informacja - dzięki koledze Rafałowi Nowaczukowi (znanemu jako Maly_Swd) na SV2k19 ponownie zagoszczą krówki z Milanówka - ubrane w papierki zaprojektowane przez mOOniego.

To jeszcze nie koniec dobrych wieści - już wkrótce kolejne newsy związane z eventem!